پیام خوزستان

آخرين مطالب

به بهانه روز "محیط‌بان"

گفتن از زیبایی دُراج و قشنگی چشمان گوزن‌های کرخه اجتماعي

گفتن از زیبایی دُراج و قشنگی چشمان گوزن‌های کرخه
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - روز میلاد امام رضا(ع) را روز "محیط‌بان" نامیده‌اند و این اشاره‌ای دارد به داستان "ضامن آهو"؛ و اینکه محیط‌بانان هم ضامن حیات هستند، ضامن حیات محیط زیست.
"روح‌الله سرویاس" محیط‌بان 38 ساله اهل شوش است که در پارک ملی "کرخه" در حاشیه رودخانه کرخه و صحراهای شوش در استان خوزستان خدمت می‌کند. او از روزهای سخت محیط‌بانی، عشق و علاقه‌اش به محیط زیست و البته خطرات و نبود امنیت جانی این کار گفت.
روح‌الله سرویاس در گفت‌وگو با ایسنا – منطقه خوزستان، اظهار کرد: قبل از اینکه به این کار وارد شوم، همیشه آرزو داشتم که محیط‌بان شوم و همیشه به محیط‌ زیست علاقه داشتم. زمانی که به طبیعت می‌رفتم و متخلفان را می‌دیدم آرزو می‌کردم ای کاش محیط‌بان بودم تا با آنها برخورد کنم. حدود سال 93 بود که به عنوان محیط‌بان در پارک ملی کرخه زیررمجموعه اداره‌کل حفاظت محیط ‌زیست خوزستان مشغول به کار شدم.
کار سخت محیط‌بانی در پارک‌های ملی
وی افزود: محیط‌بانی کار بسیار سختی است، از درگیری با شکارچی غیرمجاز گرفته تا موارد دیگر؛ البته محیط‌بانی در پارک‌های ملی سخت‌تر است چون با هر نوع متخلفی سر و کار داریم و شیفت کاری هم سخت است و در هر شیفت، شش شبانه‌روز کار می‌کنیم.
این محیط‌بان پارک ملی کرخه بیان کرد: محیط‌بانان همیشه در معرض تهدید قرار می‌گیرند. ما که محیط‌بان بومی منطقه هستیم شب که می‌خواهیم به جایی یا به منزل برویم باید از مسیری عبور کنیم که مطمئن باشیم متخلفان جلوی راهمان را نمی‌گیرند. چند وقت پیش یک متخلف چوب‌بر را دستگیر کردیم. بعد از آن شب، به من زنگ زد و من را تهدید کرد که خانه‌ام را آتش می‌زند. همه اینها تنها بخشی از مشکلات محیط‌بانی هستند.
اولین روز محیط‌بانی
سرویاس عنوان کرد: در اولین روز کاری‌ام، یک متخلف تولید زغال را دستگیر کردیم، کار این گونه متخلفان، قطع درختان جنگل و درست کردن زغال از چوب درختان جنگل است. سال 93 بود و من هنوز تجربه‌ای از چگونگی برخورد با متخلف و درگیری آنها با محیط‌بانان را نداشتم. زمانی که به محل استقرار متخلفان رسیدیم، از دور دیدیم که متخلفان گونی‌های پر از زغال را آماده می‌کنند تا شب بار بزنند. با دو محیط‌بان دیگر کمین کردیم و منتظر ماندیم.
وی ادامه داد: ساعت 22 همان شب بود که دو نفر از متخلفان آمدند تا مطمئن شوند کسی از محیط‌بانان در محل نیست و زغال‌ها را ببرند. در تاریکی شب ما در زمین کشاورزی دراز کشیده بودیم اما متخلفان شک کردند که کسی آنجا است. چون تاریک بود، متخلفان فکر می‌کردند که ما گاومیش هستیم و سنگ پرتاب می‌کردند تا ببینند تکان می‌خوریم یا نه ما هم تکان نمی‌خوردیم اما چون شک کرده بودند کم‌کم بالای سرمان رسیدند. ما هم مجبور شدیم بلند شویم و بایستیم و فرمان ایست دهیم. یکی از آنها فرار کرد و یکی دیگر را دستگیر کردیم.
این محیط‌بان خوزستانی بیان کرد: آن شب تپش قلبم تا حدی بالا رفته بود که نزدیک بود سکته کنم چون اولین برخوردم با متخلفان بود و استرس زیادی داشتم.
مصائب شخصی یک محیط‌بان
سرویاس گفت: قبل از اینکه محیط‌بان شوم ورزش می‌کردم اما از زمانی که محیط‌بان شدم رفیق و ورزش و همه چیز را کنار گذاشتم. حالا هم بیشتر از یکی دو بار در هفته نمی‌توانم با دختر چهار ساله‌ام باشم و او را به کلاس نقاشی یا زبان ببرم.
وی افزود: از طرف دیگر، به دلیل تهدیدهای متخلفان، زمانی که خانه نیستم همسرم را به منزل پدرش می‌فرستم. به دلیل همین تهدیدها، مانده‌ام زمانی که دخترم بخواهد به مدرسه برود، باید چه کار کنم. علاقه‌ام به کار محیط‌بانی تنها دلیلی است که باعث شده در این کار بمانم.
گفتن از زیبایی دراج و قشنگی چشمان گوزن
این محیط‌بان پارک ملی کرخه با اشاره به علاقه‌اش به حیوانات بیان کرد: به پرنده دراج، گوزن زرد ایرانی و روباه علاقه زیادی دارم.
سرویاس افزود: زمانی که می‌بینم دراج توسط متخلفان شکار شده، بسیار ناراحت می‌شوم و دوست دارم متخلفان به مجازات اعمال‌شان برسند. پرنده دراج، پرنده بومی منطقه کرخه با زیبایی خاصی است. مانند این پرنده در منطقه نداریم و نباید شکار شود.
این محیط‌بان درباره زیبایی گوزن زرد ایرانی گفت: گوزن زرد ایرانی چشم‌های بسیار قشنگی دارد. در سیل اخیر خوزستان یک گوزن زرد ایرانی گرفتار شده بود و در این شرایط با گوزن چشم در چشم شدم. ما توانستیم این گوزن را زنده‌گیری کنیم و از سیلاب نجات دهیم.
وی عنوان کرد: علاوه بر چشمان زیبای گوزن‌های زرد، یکی دیگر از زیبایی‌های آنها این است که رنگ پوست گوزن زرد در فصل تابستان و زمستان متفاوت است. پوست گوزن در تابستان قهوه‌ای پررنگ با نقطه‌های سفید و در زمستان قهوه‌ای یکدست است.
سرویاس در مورد علاقه‌اش به روباه‌ها گفت: در پاسگاه محیط‌بانی کرخه، تعدادی روباه داریم که در آنجا زاد و ولد کرده‌اند. زمانی که این روباه‌ها در شب گرسنه می‌شوند، سر و صدا می‌کنند و ما به آنها غذا می‌دهیم. در واقع با این حیوانات انس گرفته‌ایم و می‌توان گفت به حیوانات بومی منطقه‌مان بیشتر از حیوانات دیگر علاقه دارم.
هر چه می‌گوییم، فایده ندارد
وی با اشاره به لزوم فرهنگ‌سازی جهت خودداری از آزار رساندن به حیوانات، گفت: اکثر روستاییان اطراف کرخه دامدار هستند و هر چه با آنها صحبت کنیم هیچ فایده‌ای ندارد. بارها با آنها صحبت کرده‌ایم اما بعد از مدتی می‌بینیم که اقدام به شکار و قطع درختان می‌کنند.
این محیط‌بان پارک ملی کرخه گفت: اداره حفاظت محیط زیست سال گذشته در همین راستا طرحی با عنوان "یک ساعت یا محیط‌بان" اجرا کرد اما این طرح باید مداوم باشد و در مدت زمان بیشتری اجرا شود. اینکه دانش‌آموزان در طول یک سال، یک ساعت با محیط‌بان باشند تاثیرگذاری کمی دارد. آموزش این موارد از سنین کودکی بسیار تاثیرگذار است اما باید به صورت مداوم اجرا شود.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پیگیری قضایی کشاورزان عامل تخریب اراضی منطقه حفاظت شده "میشداغ"

سفید یا نقره‌ای، تو "پل ما" هستی...

افتتاح 2 مدرسه در ایذه و خرمشهر

پژوهش به عنوان یک فرهنگ در جامعه نهادینه شود

باید پژوهش را از مدارس آغاز کنیم

ماجرای رابطه نامشروع و زنی که با همکاری دو مرد، شوهرش را کشت

ترفند عجیب زن جوان برای طلاق‌ گرفتن!

خوزستان دو روز آینده، مه و رگبار

نجات مرد مفقود در کوهستان الاهک ایذه

درصد بیشتری از درآمد ناخالص کشور به پژوهش اختصاص یابد

نگرانی دولت بابت فرزندان حاصل از ازدواج سفید

دستگیری باند سارقان خودرو در اهواز

بارش برف و باران شش روزه در 31 استان

احتمال آبگرفتگی معابر و طغیان مسیل ها در خوزستان

پیش‌بینی بالا آمدن آب رودخانه‌های خوزستان

بیشترین میزان بارندگی خوزستان در لالی ثبت شد

مه صبحگاهی اهواز را فرا گرفت

انبارهای کیک‌ های مشکوک پلمب شد/ مردم نگران نباشند

شناسایی نوع قرص‌ های جاسازی شده در کیک‌ ها

اولتیماتوم وزارت بهداشت به فروشگاه‌ ها

یک قتل، یک جسد؛ دو محکومیت!!

وجود قرص در کیک و کلوچه به کرمان هم رسید

امدادرسانی به عشایر گرفتار در برف ارتفاعات ایذه

احتمال آبگرفتگی معابر در خوزستان

احتمال برف و تگرگ برای خوزستان

آنفلوانزا تا 2 هفته آینده فروکش می‌ کند

محمدعلی نجفی باردیگر به قتل عمد محکوم شد

تعداد فوتی‌ های حادثه آتش‌ سوزی سقز افزایش یافت

سرنوشت نوزاد رها شده در شهرضا

وضعیت آب و هوای کشور طی چهار روز آینده

اختلال در خط یک مترو تهران مسافران را معطل کرد

استقرار سازمان‌یافته نیروهای توانبخشی در بیمارستان‌های اهواز

دو سامانه بارشی در راه خوزستان

کوت‌عبدالله، از خانه‌سازی روی تالاب تا فاضلاب‌های خیابانی

دستگیری عامل هتک حرمت در فضای مجازی توسط پلیس آبادان

2 سوداگر مرگ در اهواز دستگیر شدند

دفاتر تسهیل گری در محلات کم برخوردار آبادان راه‌اندازی می شود

مرغ‌ دزدی در اردبیل به بهانه آنفلوانزای مرغی!

ثبت 2هزار پرونده مراقبت برای دیابتی‌ها در کلینیک‌های دیابت آبادان

2 هزار پرونده مراقبت برای بیماران دیابتی آبادان تشکیل شد

پشت‌ پرده قومیتی طرح چند تکه‌ کردن تهران

از لزوم صیانت از آرای مردم تا انتقاد از مدیریت شهر اهواز

تصویب کمک شهرداری اهواز به احداث باغ موزه دفاع مقدس

ادعای وزارت بهداشت: آنفلوانزا کنترل شد

احتمال سونامی در دریای خزر وجود دارد

چرا گوزن‌های پردیسان نباید به دزفول بروند؟

ادامه بارش‌های پراکنده در خوزستان

آماده‌باش سه شهرستان خوزستان در پی زلزله لیکک

دستگیری شهردار و عضو شورای شهر "شیبان"

جزئیات حمله با قمه به مددکاران در سعادت‌ آباد