پیام خوزستان

آخرين مطالب

بعد از یک زلزله و 30 پس لرزه؛

مسجدسلیمان به آرامش نسبی رسید / زلزله سدها را تهدید نمی‌کند سياسي

مسجدسلیمان به آرامش نسبی رسید / زلزله سدها را تهدید نمی‌کند
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - اهواز - مسجدسلیمان بعد از تجربه یک زلزله 5.7 ریشتری که منجر به خرابی برخی واحدهای مسکونی شد، هم اکنون به یک آرامش نسبی رسیده است و مردم زندگی عادی خود را آغاز کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار مهر ، روز دوشنبه ساعت 11:30 زلزله‌ای باقدرت 5.7 ریشتر همه مردم خوزستان و استان‌های هم‌جوار را به شوک فرو برد که در همه این مناطق، این زلزله احساس شد تا اینکه مرکز لرزه‌نگاری دانشگاه تهران مرکز زمین‌لرزه را شهرستان مسجدسلیمان معرفی کرد. این زلزله در علاوه بر شهرهای استان خوزستان، در استان‌های همدان، لرستان، چهارمحال و بختیاری و کهکیلویه و بویراحمد نیز احساس شد.
مسجدسلیمان قبل از اینکه با زلزله شدید روز دوشنبه برای مردم ایران شناخته شود، با پیشینه تاریخی‌اش به عنوان زادگاه نفت در خاورمیانه برای ایرانی‌ها شناخته شده بود و اولین گام‌های صنعتی شدن ایران در این شهر نفت‌خیز برداشته شد.
در ساعت چهار صبح روز پنجم خردادماه 1287 خورشیدی برابر با 26 ماه مه 1908 میلادی، مته حفاری گروهی انگلیسی که بعد از سال‌های حفاری بی‌نتیجه در ایران به اوج ناامیدی رسیده بودند، از ضخامت زمینی به قطر 300 متر عبور کرد و آخرین ضربه خود را به صخره عظیمی که روی منبع نفت قرار داشت فرود آورد، در نتیجه در عمق یک هزار و 180 پا (360 متری) نفت با فشار زیادی تا 50 پا (15 متر) بالاتر از نوک دکل حفاری فوران کرد و کارگران را در خود غرقه ساخت. بدین ترتیب فصل جدیدی در تاریخ کشور رخ داد و ایران به جمع کشورهای نفت‌خیز جهان پیوست.
بعد از این واقعه بود که مسجدسلیمان به عنوان زادگاه نفت خاورمیانه شناخته شد و نفت به صورت بی‌محابا از کالبد این شهر استخراج و به شهرها و کشورهای مختلف صادر یا تبدیل به فرآورده‌های دیگر می‌شد اما روز دوشنبه این هفته مسجدسلیمان دوباره بر سر زبان‌های افتاد اما این بار به علت زلزله‌ای 5.7 ریشتری که باعث لرزش شدیدی در این شهر شد.

برخی خانه‌های مسکونی، واحدهای تجاری و بانک‌ها به علت این زلزله تخریب شدند و شب آن روز مردم به توصیه مسئولان در خانه‌های خود نخوابیدند تا از شر حوادث احتمالی ناشی از پس لرزه‌ها در امان بمانند. بعد از زلزله 5.7 ریشتری روز دوشنبه تقریباً 30 پس لرزه نسبتاً شدید و ملایم، شهرهای مسجدسلیمان و همسایه آن ایذه که آن هم از این زلزله شدید، متأثر شده بود، را لرزاند ولی اکنون شهر به آرامش نسبی رسیده و زندگی مردم جریان عادی خود را یافته است.
2115 نفر متأثر از زلزله
آخرین پس لرزه‌ای که شهر مسجدسلیمان را به لرزه درآورد، ساعت 3:30 بامداد امروز چهارشنبه بود که قدرت 2.5 ریشتر اعلام شده است اما به گفته مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر خوزستان، 470 خانوار به تعداد دو هزار و 115 نفر در بخش‌های گلکیر و مرکزی شهرستان مسجدسلیمان از زمین‌لرزه 5.7 ریشتری و پس لرزه‌های آن متأثر شدند.
علی خدادادی در گفتگو با خبرنگار مهر ، اظهار کرد: از این تعداد، 378 خانوار به تعداد یک هزار و 701 نفر از خدمات جمعیت هلال‌احمر بهره‌مند شدند.
وی افزود: 115 نفر در اثر زمین‌لرزه مسجدسلیمان مصدوم شدند و به 10 نفر مصدوم نیز در مناطق مرغاب، سوسن، سراک و مرکزی شهرستان ایذه خدمات امدادی ارائه شد.
مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر خوزستان تصریح کرد: با توجه به احتمال بروز پس لرزه در مناطق مختلف مسجدسلیمان و تخریب برخی از منازل، 378 خانوار شب دوشنبه اسکان اضطراری شدند.
خدادادی گفت: یک مرد کهن‌سال در مسجدسلیمان به دلیل ترس از زمین‌لرزه و بر اساس این گزارش، اثر عارضه سکته قلبی جان باخت.
وی ادامه داد: پنج اردوگاه اسکان اضطراری در بخش مرکزی و گلگیر شهرستان مسجدسلیمان به استعداد 470 چادر امدادی برپا شد.
مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر خوزستان گفت: همچنین 24 تیم عملیاتی به تعداد 140 نفر اعم از امدادگران و کارکنان جمعیت هلال‌احمر خوزستان به امدادرسانی در مناطق زلزله‌زده پرداختند.
خدادادی درباره اقلام امدادی توزیع‌شده، توضیح داد: اقلام توزیع‌شده در مناطق زلزله‌زده شامل 475 دستگاه چادر، 190 تخته موکت، 160 تخته پتو، 176 قوطی انواع کنسروجات، 12 عدد کلمن آب و 20 بسته غذایی بوده است.

وی افزود: خودروهای عملیاتی به کار گرفته در مناطق زلزله‌زده شامل پنج دستگاه آمبولانس، 11 دستگاه خودروی پشتیبانی و یک فروند بالگرد بوده است.
مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر خوزستان یادآور شد: نیروهای امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر استان خوزستان در شهرهای مسجدسلیمان و شهرستان‌های معین آماده‌باش هستند.
وضعیت در مسجدسلیمان عادی است
مدیر کل مدیریت بحران استانداری خوزستان نیز در خصوص این زلزله گفت: فعلاً وضعیت آماده‌باش در سطح شهرستان مسجدسلیمان به منظور پیشگیری از هر گونه حادثه احتمالی برقرار است اما وضعیت در شهرستان مسجدسلیمان عادی است.
کیامرث حاجی‌زاده شامگاه درباره آخرین وضعیت مسجدسلیمان اظهار کرد: 20 گروه ارزیاب در مسجدسلیمان به صورت خانه به خانه در حال ارزیابی منازل خسارت‌دیده هستند.
وی با بیان اینکه در روز سه شنبه پنج سورتی پرواز بالگرد به مناطق مختلف مسجدسلیمان برای امدادرسانی انجام شده است، گفت: در منطقه گلگیر 10 هزار آب بسته‌بندی، 200 تخته چادر و بسته‌های غذایی به تعداد خانوارها و در بخش مرکزی مسجدسلیمان 10 هزار آب بسته‌بندی، 100 تخته چادر و بسته‌های غذایی توزیع‌شده است.
مدیر کل مدیریت بحران استانداری خوزستان گفت: وزرشگاه‌ها و مدارس امن و مقاوم همچنان برای کسانی که احساس می‌کنند منازلشان نا مقاوم است برقرار و امکانات مورد نیاز برای اسکان موقت آنها فراهم است.
نگران سدهای مسجدسلیمان نباشید
از سوی دیگر مدیر دفتر بهره‌برداری و مانیتورینگ سدهای سازمان آب و برق خوزستان با بیان اینکه نگرانی بابت زمین‌لرزه‌های مسجدسلیمان برای سدها وجود ندارد، گفت: ریزش‌های محدودی در محیط پیرامون سدها رخ داده و بررسی آنها تا سه روز آینده ادامه می‌یابد.
یعقوب عرب با اشاره به وقوع زمین‌لرزه‌های روز دوشنبه در مسجدسلیمان افزود: کانون زلزله به سدهای شهید عباسپور (حدود 15 کیلومتر) و سد مسجدسلیمان (حدود 12 کیلومتر) نزدیک است به همین دلیل ایمنی و پایداری سدهای بزرگ در شرایط غیرعادی (بروز زمین‌لرزه، سیل و …) اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند.
وی بیان کرد: سدهای بزرگ برای زلزله‌هایی به مراتب بزرگ‌تر از زلزله رخ داده طراحی و ساخته می‌شوند؛ بنابراین جای هیچ‌گونه نگرانی وجود ندارد.

عرب اضافه کرد: به سرعت بازرسی کاملی از سدها، گالری‌ها، تکیه‌گاه‌ها، مغارها و سایر محل‌های مهم انجام شد و نتایج اطلاعات ابزار دقیق این سدها قرائت و مورد بررسی قرار گرفت که نتیجه اولیه بررسی‌ها، سلامت سدهای مسجدسلیمان و شهید عباسپور را تأیید کرده است.
وی بیان کرد: هیچ‌گونه مشکلی (غیر از ریزش‌های محدودی در محیط پیرامون سدها) ملاحظه نشده و ادامه این بازرسی و بررسی‌ها حداقل تا سه روز آینده ادامه خواهد داشت.
ارزیابی خسارت آغاز شد
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خوزستان نیز در خصوص خسارت‌های این زمین‌لرزه گفت: کار ارزیابی خسارت زمین‌لرزه صبح دوشنبه به خانه‌های شهری و روستایی شهرستان مسجدسلیمان با رهسپار شدن گروه‌های ارزیاب بنیاد مسکن آغاز شد.
مسعود انصاریان افزود: خوشبختانه خسارت وارده به منازل شهری و روستایی این شهرستان در اثر زلزله روز دوشنبه گسترده نبوده و پس از پایان گروه‌های ارزیاب بنیاد مسکن حاضر در منطقه، میزان خسارات به تفکیک به صورت رسمی و قطعی اعلام می‌شود.
وی با بیان اینکه تا کارگروه‌های ارزیاب بنیاد مسکن به سرانجام نرسیده نمی‌توان حجم خسارات وارده را برآورد کرد، افزود: پس از ارزیابی کامل، نسبت به تأمین اعتبار لازم و تشکیل پرونده برای بازسازی منازل آسیب‌دیده اقدام می‌شود.
انصاریان افزود: بر اساس مشاهدات گروه‌های اعزامی بنیاد مسکن، هیچ‌کدام از منازل روستایی به خصوص بخش گلگیر که کانون اصلی این زلزله بوده است نیاز به آواربرداری نداشته و تنها برخی سقف‌های منازل روستایی ترک برداشته است.

در پی رخداد زلزله 5.7 ریشتری در مسجدسلیمان در استان خوزستان، رییس جمهوری روز دوشنبه دوبار به منظور بررسی وضعیت این شهرستان با غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان تماس تلفنی برقرار کرد و بر بسیج امکانات برای رسیدگی و امدادرسانی به مناطق آسیب‌دیده تاکید کرد.
زمین‌لرزه‌ای به قدرت 5.7 درجه در امواج درونی زمین (ریشتر) صبح دوشنبه شهرستان مسجدسلیمان خوزستان را لرزاند که در پی آن پس لرزه‌هایی در بسیاری از مناطق استان احساس شد.
پس از زلزله اولیه تاکنون بیش از پس لرزه‌های متعددی در این شهرستان رخ داده است کانون این زمین‌لرزه شهر گلگیر مسجدسلیمان بوده که در این حادثه 135 نفر مصدوم شدند و یک نفر به دلیل ترس دچار عارضه قلبی شد و جان خود را از دست داد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پایان پدیده شرجی در خوزستان

معاون امنیتی انتظامی استانداری خوزستان: مسئولیت استان خوزستان نسبت به سایر استان ها در اربعین سنگین تر است

رسیدگی به درخواست های مردمی درمرکز سامد

پیام استاندارخوزستان به مناسبت برگزاری سومین سوگواره ملی تئاتر میدانی و تعزیه اربعین حسینی

توقف استیضاح و مهلت دو ماهه به شهردار اهواز

دهها خودروی عمومی برای انتقال زائران از چذابه به شهرهای کشور تدارک دیده شد

خدمات رسانی بیش از 30 هزار نیروی پلیس در مرزهای چهارگانه

عبور و مرور راحت و قانونی زائران ماموریت اصلی مرزبانی است

ثبت نام 118 هزار و 757 زائر کرمانی در سامانه سماح

40 موکب استان کرمان در کربلا به زائران خدمت رسانی می‌کنند

مرز مهران با ثبت تردد 250 هزار زائر در یک روز رکورد زد

وجود گسل‌های جوان در خوزستان لزوم آمادگی برای زلزله را مضاعف می‌کند

کنترل هر پرنده ناشناس بر فراز جمعیت اربعین/ اصابت بعد از کنترل

1٢0 هزار زائر مشمول راهی عتبات عالیات شدند

زائران اربعین مرز چذابه را برای تردد انتخاب کنند

امنیت در دو کشور ایران و عراق حاکم است

پوستر جشنواره شعر سالگرد قیصر در گتوند رونمایی شد

وجود گسلهای جوان در خوزستان لزوم آمادگی برای زلزله را مضاعف می‌کند

روند بازگشت زائران اربعین به کشور افزایش یافت

2.8میلیون زائر از مرزهای چهارگانه کشور به کربلا رفتند

سهراب بختیاری زاده سکان‌دار استقلال خوزستان شد

ادارات و مدارس خوزستان در روز چهارشنبه تعطیل نیست

بانک اطلاعات سوابق اصناف متخلف در خوزستان تشکیل شود

مازاد تولید مرغداری‌های خوزستان خریداری می‌شود

جانشین فرماندهی ناجا: برای بازگشت زائران اربعین به کشور نگرانی نداریم

جزئیات تازه از دستگیری روح‌ الله زم

فعالیت 55 موکب تا بازگشت کامل زائران اربعین در خوزستان

تردد در مسیرهای منتهی به مرزهای خوزستان روان است

عرض کم جاده باعث کندی تردد زائران در شلمچه عراق شد

مشکل دارویی در مرز های خوزستان وجود ندارد

نیازی به تعطیلی مدارس دشت آزادگان نیست

ورود 8٢ هزار زائر ایرانی از گذرگاه های مرزی خوزستان در یک روز

1800 گشت انتظامی در موکب ها فعالیت می کنند

ترافیک در مسیرمنتهی و مرز شلمچه منظم و روان است

زائران از سفر اربعین می گویند

تیم نفت مسجدسلیمان برابر شهر خودرو یک بازیکن غایب دارد

راهپیمایی عظیم اربعین حسینی از برکات اسلام و مکتب تشیع است

حجم آورد سد دز 3.5 برابر سال آبی قبل شد

سهراب بختیاری زاده سرمربی استقلال خوزستان شد

پست های غیراخلاقی بازیکن تراکتور و نفت آبادان دردسر آفرید

جدال نمایندگان خوزستان در مرحله یک هشتم نهایی جام حذفی

انتقال زائران از مرز شلمچه به نقاط مختلف کشور با 700 دستگاه اتوبوس

80 هزار زائر خارجی از مرز شلمچه تردد کردند

شرایط بازگشت زائران در مسیر اندیمشک فراهم است

عملیات اجرایی ترمیم سیل بند زاویه های دزفول آغاز شد

3 هزار چاه غیر مجاز، آب دزفول را به تاراج می برند

راهپیمایی عظیم اربعین حسینی از برکات اسلام و مکتب تشییع است

پست های غیراخلاقی بازیکن تراکتور و نفت آبادان دردرسر آفرید

توقف آبیاری مزارع بهبهان با فاضلاب با حکم قضایی

اجرای پنج تئاتر میدانی و تعزیه در موکبهای مرزی چذابه