پیام خوزستان

آخرين مطالب

رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان هشدار داد:

سگ‌های ولگرد تهدیدی جدی برای سلامت مردم جنوب‌غرب خوزستان شهرستان ها

سگ‌های ولگرد تهدیدی جدی برای سلامت مردم جنوب‌غرب خوزستان
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - آبادان - رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان گفت: افزایش سگ‌های ولگرد تهدیدی جدی برای مردم جنوب غرب خوزستان (شهرهای آبادان، خرمشهر و شادگان) است.

شکراله سلمان‌زاده با ابراز نگرانی از افزایش جمعیت سگ‌های ولگرد و بدون صاحب در مناطق شهری، اظهار کرد: بیماری‌های مشترک میان انسان و حیوان از مهمترین خطرات حضور سگهای ولگرد در محیط‌های شهری است که از آن جمله می‌توان به بیماری ویروسی بسیار خطرناک هاری اشاره کرد که از طریق گازگرفتگی و یا خراش توسط حیوان آلوده به انسان منتقل می شود ضمن اینکه سبب شیوع بیماری های انگلی همچون کیست هیداتیک، سالک و توکسوکارا نیز می‌شود.
وی با بیان اینکه طبق مصوبه شورای سلامت و امنیت غذایی جنوب غرب استان در اواخر سال 97 و دستورالعمل‌های موجود وظیفه زنده‌گیری و جمع‌آوری حیوانات ولگرد و نگهداری از آنها در اماکن تعیین‌شده به شهرداری‌ها محول شده است، افزود: با وجود مهیا بودن چنین فضایی در منطقه متاسفانه تاکنون اقدام جدی توسط این نهادهای متولی در جهت جمع‌آوری حیوانات ولگرد انجام نشده است.
رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان با تاکید بر اینکه مواردی از هجوم سگ‌ها به کودکان دیده شده است، تصریح کرد: حفظ و تامین سلامت عمومی وظیفه اصلی و نظارتی ما است و این در حالی است که مردم خواهان رفع مشکل حضور گسترده سگ‌های ولگرد در معابر عمومی این شهرها هستند.
سلمان زاده یادآور شد: با توجه به افزایش نارضایتی مردمی در پی سکوت شهرداری‌ها در قبال افزایش جمعیت سگ‌های ولگرد، چنانچه شهرداری‌ها برای رفع این معضل عمومی اقدامی جدی نکنند مجبور به طرح شکایت علیه آنها هستیم و عاملان تهدید سلامت عمومی را به مراجع قضایی معرفی خواهیم کرد.
وی گفت: زنده‌گیری و جمع‌آوری سگ‌های ولگرد طرح مصوب شورای سلامت جنوب غرب استان است که باید شهرداری‌ها از طریق ارائه ساز وکاری مشخص و تعامل با بخش خصوصی، دستگاه‌های اقتصادی موجود در منطقه و سازمان منطقه آزاد اروند این موضوع را پیگیری کنند.
وی افزود: بدیهی است ادامه این روند به‌ویژه در شرایط آب و هوایی حاکم بر استان می‌تواند منجر به خسارات جبران‌ناپذیر بهداشتی در منطقه شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield