پیام خوزستان

آخرين مطالب

خار مریم در چشم باغملک سياسي

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - اهواز- گرم شدن تدریجی هوا و بالا رفتن دما در باغملک و خشک شدن بوته‌های خار مریم، مشکلات بسیاری را برای مردم این شهر ایجاد کرده است که رفع آنها دقت نظر و اقدام مسئولین را می طلبد.

به گفته کارشناسان "سیلیمارین" موجود در خار مریم برای درمان مشکلات کبدی توصیه می‌شود و برخی افراد معتقدند این گیاه می‌تواند کلسترول خون را نیز کاهش دهد و به کنترل دیابت نوع 2 کمک کند اما رشد بی رویه این گیاه خود رو، در محیط شهری باغملک، مشکلات بسیاری را برای مردم این شهر ایجاد کرده است.
مصطفی از ساکنان خیابان 13 آبان باغملک در باره رشد این گیاه در کنار منزل مسکونی خود گفت: زمین‌های پشت خانه ما پر از گیاه خار مریم شده است و ما برای در امان ماندن از مار و عقربی که در میان شاخه‌های آن زیست می‌کنند اقدام به سم پاشی دیوارها وحاشیه زمین‌ها کرده ایم ولی دیگر جرات نداریم یک لحظه فرزندان خود را درحیاط خانه و یا کوچه تنها بگذاریم.
امین از ساکنان خیابان لاله 7 این شهر هم گفت: چند روز پیش، آتش سوزی در گیاهان خشک شده زمین‌های مجاور منزل ما به ایزوگام یک ساختمان 3 طبقه سرایت کرد و در چشم به هم زدن کل دیواره ساختمان در آتش سوخت و معلوم نبود اگر حضور به موقع مأموران آتش نشان نبود با ذوب شدن یونولیت‌های سقفی چه فاجعه‌ای برای ساکنان این مجتمع مسکونی رخ می‌داد.
خواص درمانی خار مریم
سمیه علیدشت کارشناس منابع طبیعی و محیط زیست با تأیید خواص دارویی این گیاه به خبرنگار ایرنا گفت: اگر پرهای پنبه مانند و خشک شده خار مریم را جدا کنیم، در انتهای آنها دانه‌های سیاهی را می‌بینیم که دلیل اصلی نامگذاری این گیاه در مناطق بومی به خار سیاه، همین دانه‌های تلخ مزه است که درباره خواص دارویی آن هم تحقیقاتی صورت گرفته و تأثیر آن بر کبد چرب محسوس بوده است و دانه‌های آن در عطاری‌های مراکز استان‌ها به قیمت‌های بسیار بالایی فروخته می‌شود.
مدیر انجمن دوستداران محیط زیست قلعه تل در خصوص آلایندگی‌های زیست محیطی این گیاه توضیح داد: خار مریم در ابتدا وقتی که بوته‌ای تازه رسته و سبز است می‌تواند به عنوان خوراک دام‌ها استفاده شود اما خشک شده ی آن فاقد استفاده برای دام است و کوچک‌ترین بادهای تابستانی موجب می‌شود تا پرهای بسیار سبک آن به راحتی در هوا پخش شوند و ضمن آلوده کردن منازل و خیابان‌ها، تنفس را برای شهروندان به ویژه سالمندان دشوار کند.
علیدشت در پایان تصریح کرد: باراش های بهاری امسال موجب شده ارتفاع این گیاه در بعضی مناطق از 2 متر هم بیشتر شود که این مسئله علاوه بر خطر آتش سوزی، لانه گزینی حیوانات موذی از جمله مار، عقرب، سمور و … را در پی داشته که در اصطلاح محلی‌ها به این زمین‌ها «مارگیر» گفته می‌شود و برای اهالی منازل مجاور، بسیار خطر ساز است.
مجتبی شیری سرپرست شهرداری باغملک هم با تایید حجم بسیار زیاد گیاهان خار مریم در سطح زمین‌های باغملک به ماده 55 قانون شهرداری‌ها اشاره کرد و اظهار داشت: مسؤلیت دیوار کشی زمین‌های خالی سطح شهر، به عهده مالکین است و در صورت عدم تمکین مالکین، شهرداری‌ها باید نسبت به حصار کشی این زمین‌ها اقدام کنند و در هنگام دریافت پروانه ساخت هزینه آن از مالکین اخذ کنند اما در حال حاضر این کار از عهده شهرداری باغملک ساخته نیست چرا که هزینه بسیار زیادی را برای ما ایجاد می‌کند.
شیری افزود: چند روز پیش دستور پاکسازی شیب ارغوانی و بلوار شهید زنگنه حد فاصل فلکه بختیاری به پارک دولت را به واحد خدمات شهری باغملک داده شده و امیدوارم طی روزهای آینده این مناطق بهسازی شود اما شهرداری در حال حاضر امکانات از بین بردن این گیاه را به طور کلی ندارد.
اما آژیرهای پی در پی ماشین‌های آتش نشان در باغملک نشان از روزهای پر کار و پر استرسی برای کارمندان شهرداری این شهر دارد.
امین طاهری مسئول آتش نشانی و خدمات شهری شهرداری باغملک در مصاحبه با خبرنگار ایرنا ضمن تأیید افزایش چشمگیر مأموریت‌های نیروهای آتش نشان طی روزهای اخیر تصریح کرد: بسیاری از گزارشهایی که در چند روز اخیر از طریق تلفن 125 آتش نشانی داشته ایم، ناشی از آتش گرفتن بوته‌های خشک شده خار مریم در زمین‌های مجاور مناطق مسکونی سطح شهر باغملک است که متأسفانه ضمن ارتفاع زیاد و رشد انبوه، فقط به وسیله ماشین آلات سنگین از جمله لودر قابل پاک سازی هستند و دستگاه‌های حاشیه زن مورد استفاده در فضای سبز شهرداری نمی‌تواند این گیاه را از بین ببرد.
طاهری افزود: با وجود اینکه این زمین‌ها در بافت شهری باغملک قرار دارند اما کاربری کشاورزی داشته و مالکان آنها اجازه ورود ماشین آلات شهرداری را نمی‌دهند و گاهی درگیری‌هایی بین نیروهای شهرداری و مالکین این اراضی ایجاد شده که ما را از ادامه کار منصرف می کند.
پیمان فرهادی مدیر مدرسه کودکان استثنایی توانای باغملک هم به مشکلات بیشماری که دانش آموزان کم توان جسمی حرکتی هنگام سوار شدن به سرویس‌های مدرسه و عبور از جاده محصور در خار مریم داشته اند اشاره کرده و گفته: طی 2 ماه گذشته چندین مار در حیاط مدسه کشته ایم و از طرفی نوع مدرسه و تهدید سلامتی دانش آموزان کم توان حرکتی اجازه سم پاشی را به ما نمی‌دهد و نامه نگاری‌های ما به مقامات مسئول خدمات شهری هم تاکنون راه به جایی نبرده است.
کمال زنگنه رئیس شورای شهر باغملک هم ضمن تأیید مشکلاتی که خار مریم برای ساکنین باغملک ایجاد کرده توضیح داد: رشد این گیاه در اراضی کشاورزی باغملک صورت گرفته و خارج از محدوده خدمات شهرداری است اما مجاورت این زمین‌ها با مناطق مسکونی و درگیری نیروهای خدمات شهری و آتش نشان با این معضل، این انتظار را در شهروندان ایجاد می‌کند که در این خصوص خدمات لازم رادریافت کنند لذا طی جلسات آینده شورا به این مسئله رسیدگی خواهیم کرد.
زنگنه در خصوص مشکلات ساکنین خیابان 13 آبان اظهار کرد: زمین‌های بلوار شهید مطهری و پشت اداره دارایی جز زمین‌های کشاورزی در محدوده شهری هستند که این مسئله سال هاست در مناقشه با امور اراضی جهاد کشاورزی باغملک، بدون راه حل باقی مانده است.
وی افزود: قریب 30 نقطه در بافت شهری باغملک شناسایی شده اند که از سال‌های بسیار دور، کاربری کشاورزی داشته اند و با رشد ساخت و سازها، حالا در مجاورت منازل مسکونی مردم قرار گرفته اند و شورای اسلامی شهر باغملک طی جلسات متعدد درخواست تغییر کاربری این زمین‌ها را داشته تا از کشت این زمین‌ها جلوگیری شود اما متأسفانه با مخالفت کارشناسان جهاد کشاورزی باغملک تاکنون راه حل مناسبی برای آن پیدا نشده است.
رئیس شورای شهر باغملک در پایان یاد آور شد: اگر مشکل تغییر کاربری اراضی کشاورزی در محدوده شهر حل شود، قیمت بسیار زیاد مسکن شکسته و مشکل کمبود زمین مسکونی در باغملک حل خواهد شد و قیمت‌های اجاره بها و همچنین زمین تاحدودی تعدیل می‌شود و از طرفی باغ‌های سنتی باغملک هم محفوظ خواهند ماند که امیدواریم این مسائل در جلسه طرح تفضیلی ماه آینده با حضور فرماندار باغملک مورد بررسی قرار گیرد.
محمد نجاتی پور فرماندار باغملک هم با تأیید خطرات بالقوه ای که رشد خار مریم در شهر باغملک به وجود آورده است تاکید کرد: بسیاری از زمین‌های محل رشد این گیاه در محدوده خدمات شهری و دارای کاربری مسکونی هستند که شهرداری موظف به اصلاح و برطرف کردن مشکل است و چنانچه شهروندی ازاین ناحیه دچار خسارت شود، شهرداری پاسخ گو خواهد بود.
رئیس ستاد مدیریت بحران باغملک در ادامه افزود: چنانچه در آینده این مسئله به عنوان یکی از چالش‌های شهری باغملک محسوب شود در شورای سلامت و ستاد مدیریت بحران شهرستان قابل طرح و پیگیری خواهد بود.
تهدید آتش سوزی در زمین‌های مجاور تنها بیمارستان باغملک و کوچه‌ها و خیابان‌های مسکونی، افزایش جانواران خطرناک موذی، آلودگی‌های زیست محیطی و تخریب چهره شهری و کشمکش‌های شورای شهر و جهادکشاورزی باغملک برسر کاربری زمین‌های کشاورزی محدوده شهر، همه و همه دست به دست هم داده اند تا شاخه های خار مریم همچنان بر چهره شهری باغملک زخم بزنند .
6002


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

محیط‌بان خوزستانی، محیط‌بان جانباز نمونه کشور شد

جزئیات حادثه نشت گاز کلر در پتروشیمی کارون با 70 مصدوم

فولاد بدون بازی با نساجی به اهواز بر می‌گردد

نقص فنی، هواپیمای مشهد-اهواز را در اصفهان زمین‌گیر کرد‌

تراکتور 2 – ‌نفت 0؛ پیروزی تراکتور با شوت‌های راه دور

کشف 322 تن برنج از یک انبار در باوی

طرح «مجریان ذی‌صلاح» در خرمشهر اجرایی می شود

نشت گاز کلر در پتروشیمی کارون/70 نفر دچار گاز گرفتگی شدند

پل شناور عنافچه در شهر ملاثانی تعمیر و بازسازی شد

کلاف سردرگم پروژه مترو خوزستان همچنان بلاتکلیف!

تصویری تلخ در اهواز که معروف شد!

تارتار: تیم نفت مسجدسلیمان نباید به حال خود رها شود

مرجع پاسخگویی درقبال گرانی و کمبود ماسک سازمان صمت است

11 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی خوزستان در سال گذشته

322 تن برنج از یک انبار در باوی کشف شد

14 نفر از عاملان تیراندازی در شادگان دستگیر شدند

الهامی: هجمه‌ها حق زنوزی نبود/ او 200 میلیارد برای تراکتور خرج کرده است

فرماندار:اجرای قرنطینه خانگی در ایذه اشتباه‌است

دستگیری عاملان تیراندازی در مراسم فاتحه‌خوانی شادگان

توضیحات بازیکن فولاد از آخرین وضعیتش پس از ابتلا به کرونا

سومین نماینده خوزستانی در مجلس یازدهم به کرونا مبتلا شد‌

پیروزی تراکتور با سوپرگل‌های حاجی صفی

تخمین فراوانی جمعیت ماهی‌ها با اندازه گیری دی.ان.ای موجود در آب

دستگیری 14 نفر از عاملان تیراندازی مراسم عزاداری در شادگان

تکذیب احتمال خرابکاری و دخالت کشور‌های معاند در حادثه نیروگاه زرگان اهواز

فولادی‌ها در انتظار تصمیم سازمان لیگ برای بازی با نساجی

تارتار: درست نیست نفت را به امان خدا رها کنند

بخشودگی جریمه دیرکرد اقساط وام مسکن تا پایان تیرماه

سرمایه‌گذاری 500 میلیون دلاری انگلیس برای توسعه اکتشافات فضایی

آتش‌سوزی در نیروگاه زرگان اهواز؛ مصدومیت یکی از آتش‌نشانان

نشت گاز کلر در پتروشیمی کارون

دستگیری عاملان تیراندازی در مراسم فاتحه‌خوانی

آخرین وضعیت مصدومان حادثه نشت کلر در پتروشیمی کارون ماهشهر

امیر جعفری با گریمی دیدنی در رقصنده + عکس

بازرسی از بازار و اماکن عمومی اندیمشک برای مقابله با کرونا افزایش یافت

حال 70 مصدوم حادثه نشت کلر در پتروشیمی ماهشهر مطلوب اعلام شد

ازدواج پیمان قاسم خانی با میترا ابراهیمی + بیوگرافی و تصاویر

آتش‌سوزی جنگل‌های دهدز مهار شد

فکری: بازیکنانمان نباید غرور کاذب داشته باشند/ سازمان لیگ باشگاه‌ها را از بلاتکلیفی درآورد

شرکت پایانه‌های نفتی نگاه ویژه‌ای به بومی‌سازی تجهیزات دارد

کار روز عقیم به فاحشه ها و جاسوس ها رسید !!

نشت گاز کلر در پتروشیمی کارون مهار شد

روایت مسئول HSE نیروگاه زرگان اهواز از آتش سوزی در این نیروگاه

شهرهای اطراف اهواز مشکل جدی دارند / فاضلاب کارون معضلی اساسی است

مهار آتش در نیروگاه مدحج اهواز / انفجار ترانس گازی، علت آتش‌سوزی

نساجی و فولاد موقتا قرنطینه شدند

نامه قرائتی به طلاب جوان برای تابستان 99

دولت روحانی رکورد مصدق در اقتصاد بدون نفت را شکست / تا مرداد دوام بیاوریم بازی را برده‌ایم

صنعت گاومیش‌داری نفس‌نفس می‌زند/جلوی نابودی دام کم‌توقع گرفته شود

آتش‌سوزی در نیروگاه زرگان اهواز مهار شد