پیام خوزستان

آخرين مطالب

مهر گزارش می دهد؛

سیرسیرک ها مهمان ناخوانده خوزستان/ تبعات سیلاب ویرانگرتمامی ندارد مقالات

سیرسیرک ها مهمان ناخوانده خوزستان/ تبعات سیلاب ویرانگرتمامی ندارد
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - اهواز - مدتی است که سیرسیرک های صحرایی مشکی رنگ به شهر اهواز هجوم آورده و ماندنی شده اند. کارشناسان می گویند اینها تبعات سیل است و جوانه محصولات کشاورزی را هدف می گیرند.

خبرگزاری مهر گروه استان‌ها، کوثر کریمی: پس از اینکه گره سبزه سیزده بدر در خوزستان با سیلاب و تخریب‌های آن عجین شد، این روزها شاید سیل در خوزستان تمام شده باشد ولی مردم این استان همچنان شاهد تبعات و آثار آن هستند.
پساسیل در خوزستان آینه دیگری از مشکلات را برای مردم این استان رونمایی کرد که هجوم حشرات بخشی از آن است. هجوم ملخ و جیرجیرک‌های مهاجم چرخه تولید محصولات زراعی و باغی را به خطر می‌اندازد و در نهایت باعث ناقص شدن این چرخه می‌شود.
بعد از هجوم پشه‌های بسیار در سیلاب خوزستان و حتی روزهای پساسیل در این میان چند روزی است که سیرسیرک‌های مشکی رنگ به شهر اهواز هجوم آورده و ماندنی شده‌اند.
سیرسیرک‌های بزرگ و سیاهی که شهر را یکپارچه به رنگ خود درآورده و با جیغ‌های مداوم خود سوهان اعصاب شهروندان شده‌اند.
رشد در سال‌های بارندگی
عضو گروه حشره شناسی دانشگاه شهید چمران اهواز در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار می‌کند: معمولاً سال‌های توأم با بارندگی زیاد، حشره و یا برخی انواع گیاهان رشد بی شماری دارند؛ یعنی بسیاری از حشرات، گیاهان و حتی آفاتی را که در سال‌های بدون بارندگی نداشتیم در این سال‌های پربارش رشد پیدا می‌کنند.
محمد سعید مصدق با اشاره به اینکه ملخ‌های بسیاری از عربستان به سمت ایران حرکت کردند، می‌افزاید: امسال به دلیل بارندگی‌های زیاد حشراتی از قبل جیرجیرک و ملخ که نزدیک دریا و در ماسه‌ها تخم گذاری کرده بودند بعد از رسیدن رطوبت به تخم‌ها متولد و رشد کردند.
وی با اشاره به اینکه تخم این حشرات دارای پوشش خوب و سختی است که تا 10 سال امکان رشد دارند، تصریح می‌کند: حتی حرارتی که به تخم این حشرات در ماسه می‌رسد هم نمی‌تواند آنها را از بین ببرد.
عضو گروه حشره شناسی دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به اینکه جیرجیرک نیز جزو خانواده ملخ‌ها هستند، ادامه می‌دهد: این حشره‌ای که به شهر هجوم آورده سیاه و به جیرجیرک صحرایی معروف است.
راه‌های مبارزه
مصدق یادآور می‌شود: برای مبارزه با آنها در شهر باید شهرداری پیش قدم و از سموم پایدار و قوی در سطح گسترده استفاده کند؛ البته این سم پاشی باید ساعت 12 بامداد به بعد در کنار جداول شهری که جای تجمع جیرجیرک هاست ، انجام شود.

وی عنوان می‌کند: در خانه دو راه مبارزه داریم که سالم‌ترین راه آن طعمه مسموم با دانه‌های ریز مثل برنج و بلغور است که معمولاً برای جیرجیرک و سوسک حمام کاربرد دارد.
عضو گروه حشره شناسی دانشگاه شهید چمران اهواز می‌گوید: در حال حاضر تنها طعمه مسموم و فوق العاده کارساز موجود در بازار تار و مار است که باید روی روزنامه یا برگه‌ای پخش و در آشپزخانه یا محل مورد نظر گذاشته شود.
مصدق در پایان تأکید می‌کند: تحت هیچ شرایطی از این طعمه نباید در فضای باز و آزاد استفاده شود چون پرندگان از آنها خورده و باعث قتل عامشان می‌شود
بی تأثیر بر سلامت
رئیس مرکز بهداشت غرب اهواز نیز در گفتگو با خبرنگار مهر می‌گوید: این جیرجیرک‌ها فقط مزاحم هستند و تأثیر منفی بر سلامتی ندارند ولی می‌توانند آلودگی‌های ثانوی ایجاد کنند چون قدرت پرواز دارند و در صورت نشستن روی مواد خوراکی منجر به انتقال میکروب‌ها می‌شوند.
مهرداد شریفی با تأکید بر اینکه باید بهسازی محیط از سوی شهروندان انجام شود، ادامه می‌دهد: هر چند سمپاشی منسوخ شده ولی در صورت صلاحدید به انجام سمپاشی در مدیریت شهری نیز حتماً باید با محیط زیست و جهاد کشاورزی مشورت شود چون تأثیرگذاری آن بر سلامت مردم باید مدنظر باشد؛ با توجه به جریان داشتن باد در فضای باز و امکان جابجایی سموم باید تدابیر لازم انجام شود.
همه چیز خوار
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی خوزستان نیز در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار می‌کند: ولی جیرجیرک‌ها رنگ روشنی دارند و خاکی و طلایی هستند اما سیرسیرک‌ها سیاه رنگ هستند؛ برخی از آنها در اماکن زندگی و برخی هم آفت زراعی شناخته می‌شوند.
محمد قاسمی نژاد می‌افزاید: این حشرات پولی فاژ (همه چیز خوار) هستند و به عبارتی قادر هستند تا از هر ماده دارای مواد آلی تغذیه و توانایی زندگی در زیستگاه‌های مختلف را دارند.
وی با اشاره به اینکه جیرجیرک‌ها و سیرسیرک‌ها گرما دوست هستند و با ظاهر شدن گرما در فصل بهار و به مقدار کمتری در فصل تابستان خود را نشان می‌دهند، بیان می‌کند: در سال‌های با بارندگی زیاد تخم‌های این حشرات باز و رشد کرده و جمعیت آنها افزایش پیدا می‌کند؛ در نهایت به حالت طغیانی درمی آید و با هجوم به حوالی شهرها، روستاها، مزارع و باغات زندگی و تغذیه می‌کنند.
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی خوزستان عنوان می‌کند: در حال حاضر حشره‌ای که در سطح شهرها، حواشی مزارع، باغات و روستاها مشاهده می‌شود، با نوار طلایی در پشت گردن و به رنگ سیاه است که سیرسیرک نام دارد.
قاسمی نژاد می‌گوید: سیرسیرک‌ها حواشی فاضلاب و پساب‌های شهری و روستایی زندگی می‌کنند و در سال‌های پربارش جمعیت آنها افزایش و رشد می‌کند.
بهترین راه مبارزه
وی با اشاره به اینکه کشاورزان باید برای دریافت سم به کلینیک‌های گیاه پزشکی، مراکز خدمات و یا دفاتر حفظ نباتات جهاد کشاورزی شهرستان خود مراجعه کنند، خبر می‌دهد: طعمه مسموم بهترین راه مبارزه با این حشره است که در سطح مزارع پخش می‌شود و حشره به شدت آسیب می بیند .
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی خوزستان تأکید می‌کند: برای شهرها نیز سم پاشی مسیر فاضلاب، پساب شهری و سم پاشی اماکن عمومی با استفاده از سموم مورد توصیه ادارات بهداشت باید انجام شود.

قاسمی نژاد در پایان با اشاره به اینکه وجود هجوم سیرسیرک‌ها در بیشتر شهرها مثل خرمشهر، آبادان و رامهرمز گزارش شده که شدت و ضعف آن در هر شهر متفاوت است، می‌گوید: سیرسیرک‌ها آفت محسوب می‌شوند و با هجمه به محصولات زراعی آسیب می‌رسانند ولی بیشتری آسیب آنها برای محصولات تازه کشت شده یا یکی دوبرگی است که آنها را قطع می‌کنند.
به گزارش خبرنگار مهر ، ظاهراً دردسرهای کشاورزان خوزستانی هیچگاه تمامی ندارد؛ بعد از خشکسالی و سیلاب این بار نوبت سیرسیرک هاست که به پیکر زخمی کشاورزی خوزستان زخمه بزنند.
تن زخمی کشاورزی خوزستان هر روز نحیف‌تر می‌شود؛ یک روز خشکسالی شلاق می‌زند، روز دیگر سیلاب و این بار نوبت سیرسیرک هاست .
اگر سال گذشته خشکسالی باعث محدودیت و ممنوعیت کشت در برخی مناطق خوزستان شد و خسارت به بار آورد، این بار بارش‌های شدید و سیلاب بود که زخمه بر پیکر زخمی خوزستان زد و مزارع زیادی زیر آب رفت؛ داستان سیلاب این روزها با هجوم سیرسیرک‌ها ادامه دارد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

این داروهای کُشنده را مصرف نکنید!

نفس تنگ آبادان در زیر بار انبوه زباله ها

دریافت 172 مقاله در همایش ملی" سیلاب اگر تکرار شود"

عجایب مدیریتی در خوزستان/ مدیرکلی که همزمان معاون استاندار است

فریادهای زاگرس برای حفظ سرمایه ملی

سرنوشت نخل های تشنه بر «لب کارون»

کاهش تمایل فرزندآوری خوزستانی‌ها در سایه چالش های اقتصادی- اجتماعی

تعطیلی پروژه‌های عمرانی و بلاتکلیفی کارگران برای دریافت بیمه بیکاری

ناگهان چقدر زود دیر می‌شود؛ 12سال از مرگ قیصر گذشت

داستان میراحمد غریبی‌های ایذه و کابوس رانش زمین ادامه‌ دارد

ابهام درباره سرنوشت وثیقه سرمایه گذاران تاسیس جایگاه‌های سوخت

حالا نوبت شماست...

خاطره سیل در خوزستان فراموش شده است

هرس کونوکارپوس‌ها برای جلوگیری از تنگی نفس پاییزه در خوزستان

مانور دلدادگی در مرز عاشقی/ ماجرای رویایی که مثل سابق نیست

در میان ناآرامی ها هم آرام می گیریم/ اربعین امتحانی برای شیعیان

دل‌های راهی از مرز عاشقی/عزم رفتن «بی هراس جان» در شلمچه تکرار شد

حال و هوای زائران اربعین حسینی در پایانه مرزی چذابه

ریه های خوزستان باز هم خاکستری شد

خیمه های پذیرایی از زائران اربعین حسینی در مرز چذابه برپا شد

مرگ رویای کارون

مشکلات بهداشتی و سلامت مردم اهواز و روی سیاه فاضلاب

مسئولان به بهانه اربعین خدمت به ارباب رجوع را رها نکنند

خطر عفونی‌ها بیخ گوش کلان‌شهرها/ مطب‌هایی که شهر را بیمار کردند

چرا کارت‌خوان برخی پزشکان همیشه قطع است؟

به خاطر قلب‌تان، به کسی که دوستش دارید یک قول بدهید

داستان مبهم هیام از تولد تا فلج مغزی

وقوع 30 سیلاب در سال آبی گذشته در خوزستان

سردار منجزی، جانباز گتوندی که درس شهادت را هم پاس کرد

سه طرح انتقال آب از کارون دوباره به جریان افتاد

31 شهریور تاریخی برای دو سالگرد

"کوی مشعلی"، سرگردان بین اهواز و کوت‌عبدالله

دانه برفی‌ام اما پرتوان...

مسایل جدی و بنیادین اندیشه سیاسی در یک کتاب

کودکانه های مسجد صاحب الزمان(عج) اهواز/ جایی برای کودکان هست

راه‌اندازی پویش محیط زیستی «محرم شهر پاک» در خوزستان

آسیب شناسی موضوع تکدی گری و اعتیاد در آبادان الزامی است

مسجدی از متروکه شدن تا احیا/ کهن‌سال‌ترین هیئت‌امنا 31 ساله است

از فال و شیشه‌شو تا بازی و درس...

چند نکته بهداشتی برای فصل بستنی‌های رنگارنگ

کنگره ملی حضرت دانیال نبی(ع) برگزار می شود

اسب خوزستان گمشده ای در گرد و غبار

مقاله‌نویسان برای قصه‌گویی دست به‌قلم می‌شوند

بندر صیادی آبادان بعد از 8 سال 25 درصد پیشرفت دارد

حضور نامزدهای انتخاباتی خوزستان از عمق سیلاب تا کانون زلزله

مرگ نوجوان 13 ساله دهدزی در نتیجه نبود راه دسترسی

درباره کم و زیاد دمای اهواز، گرمترین منطقه مسکونی دنیا

پایان مطالعات اولیه روی تابوت‎های جوبجی/انتقال تابوت‎ها به محل از پیش تعیین‎شده

شوادان؛ تدبیر معماران گذشته برای گذراندن فصل گرما

حریم فراموش شده رودخانه‌ها