پیام خوزستان

آخرين مطالب

دغدغه ای به نام سیل بندهای بدون متولی در خوزستان مقالات

دغدغه ای به نام سیل بندهای بدون متولی در خوزستان
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان- در حالی برای اولین بار فرمانداران شهرستان های آسیب دیده در سیلاب اخیر در پنجمین جلسه قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق آسیب دیده که یکشنبه در سالن جلسات استانداری خوزستان برگزار شد؛ حضور پیدا کردند که اصلی ترین خواسته آنها ترمیم و بازسازی سیل بندها به منظور پیشگیری از بحران های احتمالی اعلام شد.

در همین خصوص فرماندار اهواز با اشاره به اینکه برخی از مزارع این شهرستان دچار آبگرفتگی هستند، ادامه داد: از زمان بحران سیل تاکنون اعتباری برای انجام کارهای اساسی پرداخت نشده است.

جمال عالمی نیسی با بیان اینکه یک ستاد معین با عضویت شهرداری اهواز به منظور خروج آب از مزارع تشکیل شده است، گفت: این درحالی است که شهرداری در کارهای خود مانده و شهر اهواز با توجه به مشکلات و خسارت هایی که در سیل اخیر به آن دچار شد این امکان را ندارد که در روستاها کاری انجام دهد کما اینکه تا این لحظه هم اقدامی صورت نگرفته است.

وی ادامه داد: نبود سیل بند در بخش های مرکزی و اسماعلیه اهواز به یک نگرانی جدی تبدیل شده و باید توجه داشت که مقطع زمانی فعلی دوره انجام کار برای احداث، ترمیم و بازسازی سیل بندها است و اگر بنا باشد که کاری صورت بگیرد اختلاف نظری که بین وزارتخانه های کشور و نیرو مبنی بر اینکه کدام دستگاه متولی سیل بندها است باید حل شود.

فرماندار شهرستان اهواز تاکید کرد: ممکن است همزمان با شروع فصل بارندگی، استان دچار بحران مجدد سیل شود و از این بابت ضروری است که سیل بندها هرچه زودتر تعیین تکلیف شوند.

عالمی نیسی در بخش دیگری از این نشست به خسارت های وارده در سیل اخیر به شهرستان اهواز اشاره کرد و گفت: تاسیسات آب شرب روستاها و ایستگاه های پمپاژ آسیب دیده اند و بازسازی آنها شروع شده اما همچنان دچار مشکلات اعتباراتی هستیم.

وی تصریح کرد: راه ها، پل ها و مسیرهای ارتباطی روستایی در شهرستان اهواز دچار آسیب جدی شده اند که باید مشکلات آنها حل شود.

فرماندار شهرستان اهواز با بیان اینکه برای انجام اقدامات بازسازی نیاز به اعتبارات کلان دولتی است، یادآور شد: فضاهای آموزشی باید مورد ترمیم قرار بگیرند و در نهایت بهسازی روستاهایی که آسیب دیده اند نیاز به توجه ویژه دارند که در این رابطه نیاز است تا قرارگاه بازسازی استان به فکر تامین و ابلاغ اعتبار به دستگاه های اجرایی باشد.

سیل بندها ترمیم نشوند کشت تابستانه انجام نمی شود

فرماندار شهرستان دشت آزادگان در این خصوص به پراکندگی سیل بندها و انتهایی بودن این شهرستان در تخلیه سیلاب اشاره کرد و گفت: در صورتی که سیل بندهای این شهرستان ترمیم نشود این احتمال وجود دارد که کشت تابستانه انجام نشود.

حمید سیلاوی افزود: یک هزار و 350 متر سیل بند تخریب شده وجود دارد و تاکنون فقط 70 متر از این سیل بندها ترمیم شده اند.

وی یادآور شد: امکانات و تجهیزات موجود کفاف سرعت عمل لازم را ندارد و این موضوع باعث شده کار در دشت آزادگان با مشکلات متعددی همراه باشد.

فرماندار شهرستان دشت آزادگان با بیان اینکه از 54 هزار هکتار زمین کشاورزی که به زیر آب رفته تنها 20 هزار هکتار آماده کشت شده، گفت: برای اینکه 34 هزار هکتار باقی مانده از زیر آب خارج شود نیاز است تا از ظرفیت پیمانکاران فعال استان استفاده شود.

سیلاوی همچنین از خروج کامل استان تهران به عنوان استان معین در شهرستان دشت آزادگان به دلیل پایان ماموریت اداری کارکنان آن خبر داد و گفت: همزمان با پایان ماموریت این نیروها تجهیزات استان تهران از منطقه خارج شده است.

سازمان آب و برق خوزستان سیل بند شهر حمیدیه را تعیین تکلیف کند

سرپرست فرمانداری حمیدیه همچنین در این نشست اظهارداشت: در خصوص بحث سیل یکی از مشکلات اساسی در حوزه شهر بحث سیل بندها است که به دلیل بحران سیل این موضوع به عنوان یک اولویت تبدیل شده و باید تاکید کرد که اگر همت مردم حمیدیه در احداث سیل بند نبود این شهر با مشکلات جدی رو به رو می شد.

شاهین هاشمی خواستار تعیین تکلیف سیل بند حمیدیه از سوی سازمان آب و برق شد و گفت: این سازمان باید بررسی های لازم را انجام دهند که آیا همین سیل بند در جایی که ایجاد شده باید همچنان پابرجا باشد که در این صورت نیاز است نسبت به تقویت آن اقدام فوری صورت بگیرد.

وی اهمیت موضوع سیل بند حمیدیه را به این دلیل دانست که شهر با دبی کمتر از یکهزار متر مکعب ممکن است دوباره دچار آبگرفتگی شود.

سرپرست فرمانداری حمیدیه یادآور شد: شهرستان حمیدیه 40 کیلومتر سیل بند دارد که عملاً برای اصلاح و یا تقویت آن اقدامی صورت نگرفته است.

هاشمی همچنین با اشاره به اینکه در سیل اخیر 40 کیلومتر از جاده های روستایی این شهرستان دچار آسیب شده اند، اضافه کرد: علاوه بر این نیز تعداد 800 پایه برق به همراه شبکه آب روستایی دچار آسیب شده اند و 14 مدرسه خسارت دیده اند که از این تعداد 6 مدرسه نیاز به بازسازی دارند و اگر تا مهرماه امسال ساخت این واحدهای آموزشی تمام نشود مجبور هستیم که از کانکس برای تحصیل دانش آموزان استفاده کنیم.

کناره های رودخانه کارون دچار فرسایش شده است

فرماندار شهرستان کارون در این نشست به موضوع ورود حریم رودخانه به مناطق مسکونی در بخشی از روستاهای شهرستان اشاره کرد و گفت: بعد از سیلاب اخیر کناره های رودخانه دچار فرسایش شده و باعث خسارت به بخشی از منازل روستایی شده است.

معصومه خنفری افزود: روستاهای کارون همه ساحلی هستند و با توجه به اینکه بیشترین پیچ و خم رودخانه کارون در این شهرستان وجود دارد این موضوع به ایجاد فرسایش بیشتر کمک کرده است.

وی با اشاره به اینکه شهرستان کارون به دلیل وجود کانال های انتقال آب از چهار طرف در محاصره آب قرار دارد، گفت: همین موضوع ضرورت توجه به ایجاد سیل بند در این شهرستان را دوچندان کرده است.

بانک ها هنوز ساز و کار لازم برای پرداخت تسهیلات ساخت را ندارند

فرماندار شوشتر در نشست قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده استان اظهار داشت: در شعیبیه شوشتر 2 هزار و 818 واحد مسکونی مورد ارزیابی قرار گرفته اند که از این تعداد 708 واحد نیاز به تجدید بنا دارند و با توجه به پایین رفتن سطح آب های زیر زمینی و نشست آنی زمین امکان دارد این تعداد به 800 واحد افزایش یابد.

حسین پنبه دانه پور اضافه کرد: علاوه بر این 485 واحد نیاز به تعمیر دارند و از بین یک هزار و 917 وام معیشتی تا کنون 670 فقره تسهیلات بلاعوض پرداخت شده است اما برای 694 فقره پرونده ارسالی به بانک ها به منظورتسهیلات بانکی ویژه تجدید بنا تسهیلاتی پرداخت نشده و این به دلیل نبود ساز و کار لازم در بانک ها است.

وی تصریح کرد: مردم متوجه کندی در انجام کارها شده اند و ممکن است در آینده منجر به اعتراضاتی شود که به همین دلیل لازم است پیگیری لازم در این زمینه صورت گیرد و مشکلات به وجود آمده برطرف شوند.

بیشترین فشار سیل خوزستان متوجه شوش بود

فرماندار شهرستان شوش همچنین با بیان این ادعا که بیشترین فشار سیل خوزستان به این شهرستان وارد شد، گفت: 120 هزار هکتار از اراضی شوش به زیر آب رفت که 26 هزار هکتار آن مزارع کشاورزی بود.

عدنان غزی تصریح کرد: 69 روستای شوش درگیر سیل شدند که در این بین 2هزار و 500 واحد روستایی و 10 باب واحد مسکونی در شهر به زیر آب رفتند.

وی یادآور شد: 33 کیلومتر راه روستایی در سیل اخیر دچار خسارت شد و علاوه بر این 30 دستگاه ترانس برق به دلیل سقوط پایه ها از بین رفت.

غزی افزود: در این بین 6 کیلومتر شبکه برق فشار قوی در شهرستان شوش از بین رفت و همچنین 6 باب از تاسیسات آب روستایی دچار آبگرفتگی شدند.

استناد سازمان آب و برق خوزستان به قانون خطرات سیل سال 1348

فرماندار شهرستان باوی نیز در این نشست با تاکید بر اینکه تعیین متولی سیل بندها باید مشخص شود، گفت: طی نامه ای از سازمان آب و برق استان استعلامی صورت گرفت و خواستار تعیین تکلیف در این زمینه شدیم که این سازمان به استناد قانون مربوط به خطرات سیل سال 1348، وزارت کشور را متولی و مسئول ترمیم سیل بندها دانست.

منوچهر ورناصری ادامه داد: اگر واقعاً وزارت کشور متولی این سازه ها است لازم است تا اعتباری به این منظور اختصاص پیدا کند تا با تمهیداتی که صورت می گیرد از وقوع حوادث بعدی که در معرض آن هستیم پیشگیری شود.

به گفته وی شهرستان باوی هیچگونه سیل بند سالمی ندارد.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود خواستار شفافیت در نوع کشت تابستانه شد و گفت: سازمان آب و برق در این زمینه نظر متفاوتی دارد و موضوع رفع محدودیت ها جهت انجام کشت تابستانه با ابهاماتی همراه شده است.

سیل کمترین خسارت را بخاطر تقویت سیل بندها به خرمشهر وارد کرد

سرپرست فرمانداری ویژه خرمشهر با بیان اینکه پیش از وقوع سیل در خوزستان 18 کیلومتر سیل بند در این شهرستان تقویت و احداث شد، گفت: به همین دلیل خرمشهر دچار کمترین خسارات ناشی از این بحران در سطح استان شد اما انتظار می رود که برای این سازه ها متولی مشخصی تعیین شود.

کورش مودت تصریح کرد: میزان خسارت برآورد شده در شهرستان خرمشهر 320 میلیارد ریال است که بیشترین آن در بخش کشاورزی است.

بانک ها تسهیلات ساخت و تعمیر واحدهای آسیب دیده را پرداخت کنند

مدیرکل بنیاد مسکن استان خوزستان در این نشست با اشاره به اینکه از بین حدود 17 هزار واحد مسکونی که نیاز به تسهیلات ساخت و تعمیر دارند تعداد 145 واحد موفق به دریافت وام شده اند، گفت: تسهیلات بانکی که به این امر اختصاص داده شده بود در ابتدا قرض الحسنه نبود که بعد از آن مصوبه دولت تبدیل به تسهیلات با کارمزد چهار درصد شد و از همین رو آیین نامه های بانکی دچار تغییراتی شد که باعث تفاوت به وجود آمده شده است.

مسعود انصاریان خواستار پیگیری مسئولان استانی برای رفع مشکلات به وجود آمده در پرداخت تسهیلات بانکی به واحدهای مسکونی آسیب دیده در سیلاب شد.

وی افزود: تا امروز تعداد 21 هزار واحد مسکونی در سطح شهرها و روستاهای خوزستان از نظر خسارت ناشی از سیل ارزیابی شده اند و تعداد واحدهای تخریبی که نیاز به احداث دارند در نقاط شهری یک هزار و 268 مورد و در نقاط روستایی 3هزار و 300 واحد هستند.

مدیرکل بنیاد مسکن استان ادامه داد: تعداد واحدی های تعمیری شهری و روستایی 12 هزار و 359 واحد می باشد که تا امروز از این تعداد برای 11 هزار و 822 مورد تشکیل پرونده شده و تعداد چهار هزار 776 مورد به سیستم بانکی معرفی شده است.

انصاریا یادآورشد: جمع تسهیلات بلاعوض تخصیص یافته به استان در مجموع سه هزار و 820 میلیارد ریال است.

بر اساس این گزارش، فرهاد ایزدجو مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان گفت: سازمان آب و برق خوزستان هیچ وظیفه ای از نظر قانونی در قبال ساخت سیل بندها ندارد اما با توجه به شرایط بحرانی و با دستور استاندار خوزستان این کار از سوی این سازمان انجام صورت می ود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

خاطره سیل در خوزستان فراموش شده است

هرس کونوکارپوس‌ها برای جلوگیری از تنگی نفس پاییزه در خوزستان

مانور دلدادگی در مرز عاشقی/ ماجرای رویایی که مثل سابق نیست

در میان ناآرامی ها هم آرام می گیریم/ اربعین امتحانی برای شیعیان

دل‌های راهی از مرز عاشقی/عزم رفتن «بی هراس جان» در شلمچه تکرار شد

حال و هوای زائران اربعین حسینی در پایانه مرزی چذابه

ریه های خوزستان باز هم خاکستری شد

خیمه های پذیرایی از زائران اربعین حسینی در مرز چذابه برپا شد

مرگ رویای کارون

مشکلات بهداشتی و سلامت مردم اهواز و روی سیاه فاضلاب

مسئولان به بهانه اربعین خدمت به ارباب رجوع را رها نکنند

خطر عفونی‌ها بیخ گوش کلان‌شهرها/ مطب‌هایی که شهر را بیمار کردند

چرا کارت‌خوان برخی پزشکان همیشه قطع است؟

به خاطر قلب‌تان، به کسی که دوستش دارید یک قول بدهید

داستان مبهم هیام از تولد تا فلج مغزی

وقوع 30 سیلاب در سال آبی گذشته در خوزستان

سردار منجزی، جانباز گتوندی که درس شهادت را هم پاس کرد

سه طرح انتقال آب از کارون دوباره به جریان افتاد

31 شهریور تاریخی برای دو سالگرد

"کوی مشعلی"، سرگردان بین اهواز و کوت‌عبدالله

دانه برفی‌ام اما پرتوان...

مسایل جدی و بنیادین اندیشه سیاسی در یک کتاب

کودکانه های مسجد صاحب الزمان(عج) اهواز/ جایی برای کودکان هست

راه‌اندازی پویش محیط زیستی «محرم شهر پاک» در خوزستان

آسیب شناسی موضوع تکدی گری و اعتیاد در آبادان الزامی است

مسجدی از متروکه شدن تا احیا/ کهن‌سال‌ترین هیئت‌امنا 31 ساله است

از فال و شیشه‌شو تا بازی و درس...

چند نکته بهداشتی برای فصل بستنی‌های رنگارنگ

کنگره ملی حضرت دانیال نبی(ع) برگزار می شود

اسب خوزستان گمشده ای در گرد و غبار

مقاله‌نویسان برای قصه‌گویی دست به‌قلم می‌شوند

بندر صیادی آبادان بعد از 8 سال 25 درصد پیشرفت دارد

حضور نامزدهای انتخاباتی خوزستان از عمق سیلاب تا کانون زلزله

مرگ نوجوان 13 ساله دهدزی در نتیجه نبود راه دسترسی

درباره کم و زیاد دمای اهواز، گرمترین منطقه مسکونی دنیا

پایان مطالعات اولیه روی تابوت‎های جوبجی/انتقال تابوت‎ها به محل از پیش تعیین‎شده

شوادان؛ تدبیر معماران گذشته برای گذراندن فصل گرما

حریم فراموش شده رودخانه‌ها

بازار کولر اهواز و کلاهی که بر سر خریداران می‌رود

ورود فاضلاب به دز و مدیریت نامطلوب پسماندها از چالش‌های دزفول است

ویلچر، دیسک و امید؛ تمام دنیای حنان

دره توبیرون

اسارت در هویزه؛ باغ وحش یا «باغ وحشت»

خطر 5.7 ریشتری که از سر مسجدسلیمان گذشت

ساباط؛ اندیشه گذشتگان برای رفاه رهگذران

خزان فضای کسب و کار در خوزستان

پل بند لشکر شوشتر ؛ برگی از شکوه گذشتگان

حرکت پرشتاب برای تداوم توسعه استان ها

ضرورت تداوم کمک رسانی به سیل زدگان تا رفع مشکلات

تعیین هوشمند مقصد سفر به جای گرفتاری 15 ساعته در ترافیک شمال