پیام خوزستان

آخرين مطالب

یادی از جان سپاران خرمشهر در یادبود سوم خرداد فرهنگي

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - اهواز – پایگاه خبری خورنا مطلبی با عنوان "یادی از جان سپاران خرمشهر در یادبود سوم خرداد" به قلم اشکان زارعی پژوهشگر تاریخ از اهواز منتشر کرده است.
سوم خرداد سالروز آزادی خرمشهر در پیش است. جای جای این شهر که در پیشینه‌ی کهنش سه بار به دست بیگانگان افتاده است٬ گواه جانبازی و دلاوری زنان و مردان گمنامی است که برای ماندگاری این خاک سپندینه پنچه در پنجه‌ی دشمن افکندند. بی‌آن که کسی بداند آنان که بودند٬ چه کردند و چه می‌خواستند.
سوم شهریور 1320 خورشیدی وقتی که متفقین نابهنگام به ایران تاختند٬ سرلشکر احمد نخجوان در همراهی با روس و انگلیس فرمان داد سربازان ایرانی از پادگان‌ها بیرون غلامعلی بایند فرمانده‌ی نیروی دریایی ایران با نادیده گرفتن این فرمان به خرمشهر رفته در برابر ناوگان دریایی بریتانیا که می‌خواست با عملیات جنگی به نام کانتنس( contence) خرمشهر٬ آبادان و بندر امام‌خمینی (بندرشاهپور) را از آن خود کند٬ ایستادگی کرد.
وی که زاده‌ی تهران بود درسال 1299 خورشیدی توانست با درجه‌ی ستوان دومی آموزش نظامی را از مدرسه‌ی مشیرالدله به پایان ببرد. سپس برای آموزش دوره‌های بالاتر به فرانسه و ایتالیا فرستاده شد‌.
بایندر زبان‌های انگلیسی٬ فرانسه٬ روسی و ترکی را به خوبی سخن می‌گفت و چندین کتاب درباره خلیج فارس و دانش دریانوردی نوشته بود٬ از این‌رو به شوند(دلیل) داشتن این شایستگی‌ها و پیروزی در جنگ‌هایی با اسماعیل سیمیتقو و شکریازی با روس‌ها بالاترین نشان نظامی٬ یعنی ذوالفقار را به دست آورده٬ در سال 1310خورشیدی به فرماندهی نیروی دریایی ایران برگزیده شد.
سرانجام غلامعلی بایندر در سپیده دم روز سوم شهریور در حالی که می‌توانست مانند سرلشکر نخجوان و سرلشکر ریاضی از جنگ کناره‌گیری کند درنزدیکی رود چاسبی کوی حفار در رویارویی با ارتش بریتانیا به همراه سروان ولی‌الله مکری‌نژاد دلیرانه به پیشواز مرگ رفت.
هم‌زمان با او٬ برادر دیگرش به نام یدالله بایند در انزلی٬ سه مرزبانی ایرانی در مرز جلفا و استوار عنایت‌الله گنجی فرمانده‌ی ژاندارمری هفتکل دومین شهر نفتی ایران در خوزستان نیز چنین کرده بودند.
31 شهریور 59 ارتش عراق که آمده بود تا خرمشهر را یک روزه و خوزستان را سه روز به چنگ آورد٬ با فداکاری سربازان پادگان دژ به فرماندهی سرهنگ محمد قمری٬ مردم و سپاه خرمشهر به فرماندهی محمد جهان آرا و به ویژه گردان یکم تکاوران نیروی دریایی به فرماندهی ناخدا هوشنگ صمدی که تنها یگان آماده و کارآمد در آن روز‌ها بودند 34 روز پشت دروازه‌های این شهر زمین‌گیر شدند.
هوشنگ صمدی که در نخستین روز جنگ نامه‌ی بازنشستگی‌اش آمده بود و می‌توانست زندگی آرامی را در پیش گیرد٬ از پذیرش آن نامه خودداری کرده٬ به همراه 600 تکاور برای جلوگیری از آفند ( حمله) دشمن رهسپار خرمشهر شد.
آنان در جنگ‌های تن به تن و خانه به خانه تنها با تفنگ و تیربار ژ3 ٬ آرپی‌جی7٬ موشک‌انداز تاو و توپ 106 بدون پشتیبانی زرهی و هوایی در رویارویی با 5 لشکر زرهی و مکانیزه و چندین تیپ ویژه ارتش عراق که از پوشش هوایی و توپخانه هم بهره می‌بردند حماسه‌ آفریدند.
همچنین محمد مختاری کرچگانی در شمار نخستین گروهی بود که آموزش دوره‌‌ های برترکماندویی را در انگلستان با رتبه‌ی یکم استادی به پایان برد.
وی در سال1352 در جایگاه استاد ومربی آموزش دهنده تکاوران نیروی دریایی در پادگان منجیل برگزیده شد و تا سال1359همه‌ی تکاوران مانند دریادار حبیب الله سیاری٬ فرمانده پیشین نیروی دریایی ارتش را آموزش داد .
با آغاز جنگ ناوسروان محمد مختاری چون در پادگان منجیل دارای مسئولیت بود می‌توانست به خرمشهر نیاید٬ اما او به شوند (دلیل) دلبستگی به میهنش وبه گفته‌ی خودش چون برای این‌روزها آموزش دیده بود٬ داوطلبانه به جنگ آمد.
علی سمیعی راد خاطره یی را درباره وی این‌گونه بازگو می کند «پس از ناکامی های بسیاری که عراقی از تکاوران درخرمشهر ٬دیده بودند 24 مهر 59 یورش تازه‌یی را از بامداد آغاز کرده٬ آتش توپخانه‌ی سنگینی بر روی شهر می‌ریختند٬ اوج درگیری‌ها در خیابان چهل متری بود٬ محمد در جنگی تن به تن٬ با آن که دست راستش آسیب دیده بود٬ افسر عراقی را اسیر کرده٬ با دست چپ یقه‌ی پیراهن او را گرفته بود.
توپخانه دشمن به یک‌باره پیرامون ما را گلوله باران کرد٬ همه دراز کشیدیم٬ افسر عراقی در همین حین فرار کرد٬ محمد به شتاب او را دنبال کرده ٬ با حرکت کاراته نقش بر زمین ساخت٬ اما با این‌حال دست چپش را زیر سر افسر عراقی گرفت تا به زمین برخورد نکند وبا زبان انگلیسی از او دلجویی کرد».
در روز سوم آبان٬ باختر «غرب» خرمشهر به دست عراقی‌ها افتاده بود و توپخانه‌ی آنان نیز پل این شهر را زیر آتش‌بار خود داشت.
چند نفر از تکاوران به همراه هوشنگ صمدی فرمانده‌ی آنان در خاور «شرق» خرمشهر درساختمان فرمانداری گرفتار شده٬ آذوقه ومهمات آنها نیز پایان یافته بود.
محمد مختاری داوطلبانه خودرویی را پر از مهمات کرده علی‌رغم آن‌که پل در تیررس عراقی‌ها بود او با شهامت وباشتاب از روی آن گذر کرده ٬خودرو را جلوی فرمانداری می‌رساند٬اما در همین هنگام تک‌تیر انداز دشمن پیشانی او را نشانه رفته و آرپی‌چی‌زن عراقی نیز خودرو را به اتش می‌کشد محمد مختاری غمگنانه در آتش سوخت تا نام خرمشهر برای همیشه‌ی تاریخ بماند و بپاید.
بی‌گمان نام خرمشهر از آن جا که نماد استواری و ماندگاری این شهر در برابر تندبادهای تاریخ بوده٬ زیباتر و برازنده‌تر از هر نامی است نام خرمشهر را نه در چهارچوب عشیره و قبیله بلکه در ساختار بزرگ ایران باید دید.
9887/6002


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بهترین فیلم های ترسناک تاریخ سینما: از "جن گیر" تا "روانی" + عکس

دیه سقط جنین چقدر است؟

ماجرای دزدی از موزه مردم شناسی تهران چه بود؟

بیمارستان ولیعصرخرمشهر مجهز به دستگاه تولید اکسیژن شد

نوستراداموس؛ پیشگو یا شیاد؛ از پیش‌گویی مرگ ترامپ در 2020 تا جنگ جهانی سوم/ آیا نوستراداموس انقلاب اسلامی را هم پیش بینی کرده بود؟

برای حل مشکل فروش سهام عدالت چکار کنیم؟!+صوت

تقوی:60درصد زکات باید به سر سفره فقرا بیاید

پیوستن بازیکن سابق فولاد به نفت مسجدسلیمان

تملک واحدهای تولیدی توسط بانک‌ها یک اشتباه بزرگ است

استفاده از ماسک در بانک‌ها از 15 تیرماه الزامی است

پروژه ترمینال جدید فرودگاه کیش باید الگویی از کیفیت و سرعت انجام کار باشد

تاکید رئیس بنیاد مستضعفان بر اتمام پروژه ترمینال جدید فرودگاه تا بهمن

450 هزار قطعه ماهی در کارون گتوند رهاسازی شدند

رهاسازی یک میلیون و 250 هزار قطعه ماهی در دریاچه‌های اندیکا

ثبت 10 هزار و 281 مجوز در پنجره واحد سرمایه‌گذاری خوزستان

استاندار: فرآیند سرمایه‌گذاری در خوزستان تسهیل شد

اروندکنار به بندرتجاری ارتقا یافت

زنجیره انسانی در مجوزهای سرمایه‌گذاری خوزستان قطع می شود

هر اداره خوزستان به یک دفتر سرمایه‌گذاری مجهز می شود

خانه تاریخی زرگر شوشتر در حال بازسازی است

اعمال محدودیت در 9 شهر خوزستان/فعالیت ادارات و بازارها ادامه دارد

افتتاح پنج طرح بهداشتی در گتوند

پیام روحانی درباره حادثه مرکز درمانی سینا اطهر

جایگاه مطلوب «ابزارهای پذیرش» بانک ملی ایران در گزارش شاپرک

سال 2019 دوره اوج تقاضای نفت رقم می‌خورد

سال 2019 دوره اوج تقاضای نفت نام می‌گیرد

دولتی بودن اقتصاد مانع شکل‌گیری ارتباط مناسب صنعت و دانشگاه

تکمیل عملیات اتصال خط انار و تعمیر شیر ایستگاه 414 رفسنجان

فرهنگ تعهد و مسئولیت‌پذیری در پایانه‌های نفتی نهادینه شده است

44 کلاس به فضای آموزشی ماهشهر اضافه می‌شود

میلیاردر‌هایی که مالیات نمی‌دهند!

کشاورزی می‌تواند خلاء نفت را در اقتصاد کشور پر کند

کشاورزی می‌تواند خلاء نفت را در اقتصاد کشور پرکرد

اعمال محدودیت در 9 شهر خوزستان از فردا

پیمانکارانِ نیروی‌انسانی بلای جان شهرداری اهواز شده‌اند

اعمال محدودیت در 9 شهر خوزستان از روز پنجشنبه

نیروگاه سنندج 30 درصد از گاز کردستان را مصرف می‌کند

گفت‌وگوی رهبران عربستان و نیجریه درباره کاهش تولید اوپک پلاس

مطالعات میدان گازی تنگ‌بیجار ایلام به دانشگاه اهواز واگذار شد

افزایش دمای خوزستان از فردا

روایتی از حادثه انفجار در خیابان شریعتى تهران

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 99/04/11

واژگونی دو تانکر حامل بنزین و گازوئیل در اهواز

برترین‌های مسابقه مجازی ووشو خوزستان مشخص شدند

سایت پرورش میگو آبادان ظرفیت پنج‌هزار فرصت شغلی دارد

پنجره واحد سرمایه‌گذاری در خوزستان در هفته دولت افتتاح می شود

آبادان دچار مشکلات مدیریتی است

حمایت از تولید همچون پشتیبانی از رزمندگان خط مقدم است

همه بخش‌های تولیدی و صنعتی آذربایجان شرقی امسال گازدار می‌شوند

شکستگی خط انتقال علت قطع آب‌شرق اهواز اعلام شد