پیام خوزستان

آخرين مطالب

سیلی که منتظریم تمام نشود... اجتماعي

سیلی که منتظریم تمام نشود...
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - امسال بهار ایران طوفانی آغاز شد. سیل در غرب و جنوب غرب کشور بی‌امان می‌تاخت.شدت بارندگی‌ها و سیل بنیان‌کن بود. خانه و پل و مدرسه و مغازه و ... همه برای سیل مثل کاغذی در باد شده بود، با خود می‌کند و می‌برد.
در گلستان آبگرفتگی معابر و سیل در شهرهای آق‌قلا و گمیشان، مردم را قایق‌سوار کرد و تعداد زیادی مجبور به ادامه زندگی در کمپ‌ها شدند. خانه‌ها خیس می‌خوردند و یکی یکی فرو می‌ریخت.
سیل در لرستان برای مردم معمولان و پلدختر تلی از گل و لای حتی تا ارتفاع حدود 3 متر را از خود بجا گذاشت. زندگی در اکثر این خانه‌ها که مخزنی برای پسماند سیلاب بودند دیگر غیرممکن شد.
سیل در شیراز و ایلام و چهارمحال بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد و بوشهر و...به گونه‌ای می‌تاخت که عصبانیتش را می‌شد براحتی دید.
اما خوزستان...
اصلا نوشتن از خوزستان یک حس غریب و دوست‌داشتنی ایجاد می‌کند.
برای خوزستان نمی‌توان راحت نوشت. خوزستانی که در 8 سال دفاع مقدس جانانه از کشور دفاع کرده بود، حالا اسیر سیلی شده بود که گویا ته ندارد. آب در مخزن سدهای بالادست بالا می‌آمد اما خوشبختانه سدها مقاوم بودند. دریچه‌ سدها باز شده بود، آب همه دشت و جلگه خوزستان را فراگرفت،
...باران هم‌چنان می‌بارید.

سرریز سیل از استان‌های شمالی خوزستان هم برای آرام گرفتن راهی دشت وسیع خوزستان شده بودند.
شهرهای خوزستان جزیره شدند.
شهرهایی که تا چند وقت قبل از گرد و خاک اطراف خود رها نمی‌شدند حالا در آب گیر افتادند.
صحنه‌های ساخت سیل‌بند توسط جوانان خوزستانی قابل توصیف نیست، هیچ عکس و فیلمی نمی‌توانست این همه جانفشانی را به تصویر بکشد، به خصوص آنجا که سیل بندی از وجود باارزش‌شان ساختند که از شهر محافظت کنند. کمی شبیه رویاست اما واقعیت دارد.
تالاب‌های خوزستان در این بارش‌ها جان گرفتند و چه جان گرفتنی.
شادگان نفس کشید و هورالعظیم خنک شد...
به روایتی این سیل برای هر استانی که به آن حمله کرده بود آثاری به جا گذاشت، اما در کنار سیل آب و باران ، سیل دیگری در کشور می‌تاخت.
سیل مهربانی مردم که همیشه در مواقع بحرانی چنان گل می‌کند که قابل وصف نیست این بار با رنگ و بوی بهاری و مهمانوازی همراه شد. همه دست‌ها برای کمک و یاری به هلال احمر که مسئولیت اصلی در رسیدگی به سیل‌زدگان بر دوشش بود دراز شد. انبارهای هلال احمر پر می‌شد اما خالی نمی‌شد. گویا کمک‌های مردم مثل چشمه‌ای که از زمین می‌جوشید ادامه داشت و دارد...

وقتی روز پنجم عید سیل به شیراز تاخت، درهای خانه‌ شیرازی‌ها به روی مهمانان چنان گشوده شد که تا مدتها همه فضای مجازی و حقیقی تحت تاثیر آن بودند.
وقتی همه سربازان کشورمان در همه رده‌های نظامی از بالاترین تا پایین‌ترین‌ها از ارتش و سپاه و بسیج و هلال‌احمر و اورژانس و... هم‌چون سیل به این مناطق عازم شدند تا غم از چهره‌های سیل‌زده پاک کنند، باردیگر عکسی که در یکی از کتاب‌های دوران دبستان از وحدت همه اقوام و مردمان ایران زمین بود در پیش چشمم مجسم می‌کرد.
قسمت اول سیل که خرابی و کندن بود در همه استان‌های درگیر بجز خوزستان تمام شده و امروز دوره بازسازی و نوسازی و پاکسازی است.
اینها را نوشتم تا بگویم در آخرین سفری که روز گذشته به خوزستان داشتم فرصتی شد تا به همراه رییس جمعیت هلال احمر استان خوزستان از انبار کمک‌های مردمی هلال احمر واقع در مجموعه ورزشی کارگران شهر اهواز ، ایثار و احسان مردم نیکوکار را ببینم و به داوطلبان هلال احمر که ایثارگرانه بدون هیچ چشمداشتی صرفا در جهت رضای حق، کمک های رسیده را دسته بندی و آماده ارسال برای سیل زدگان می کردند ، خسته نباشید بگویم.
به گزارش ایسنا، سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر در اهواز با کمک مردم خیر و نیکو کار ایران اسلامی، مسولیت امداد رسانی به سیل زدگانی را به عهده دارد که براثر سیل خانه وکاشانه خود را از دست داده و در چادرهای هلال احمر و یا کمپین‌هایی که بمنظور زندگی موقت سیل زدگان تهیه شده زندگی می‌کنند.

محل تقسیم کمک‌های مردمی سالن ورزشی کارگران بود که توسط پیمانکار بخش خصوصی بدون دریافت هیچ‌گونه وجهی صرفا در جهت امداد رسانی و داوطلبانه در اختیار جمعیت هلال احمر گذاشته است. زمین ورزش این مجموعه محل فرود هلی کوپتر و فضاهای اطراف این مجموعه محل مناسبی برای تخلیه بار کامیون‌هاست.
در بدو ورود به مجتمع با یک کامیون ده تنی،‌ با محموله برنج اهدایی مردم زرند، مواجه شدیم.
برنجی که امروز محتکران مزه آن را درکام مردم روزه‌دار تلخ کرده‌اند، اما همین مردم با اهدای صدها تن از همین برنج افزایش قیمت داده شده! به مردم سیل زده، به محتکران پیام دادند که اگر شما برای کسب مال دنیا به مردم روزه‌دار اجحاف می‌کنید،‌ مردم ایثارگر سفره‌های خود را کوچک‌تر می‌کنند تا این سفره برای هموطنانی که تا دیروز در خانه امن خود در آسایش زندگی می‌کردند و امروز همه زندگی آنها با قهر طبیعت به آب داده شده است، گسترده شود .
داوطلبان عاشقانه مشغول تخلیه برنج بودند. از کنار کامیون وارد سالن ورزشی شدیم همه سالن کمک‌های مردمی بود که از سراسر کشور به اهواز رسیده بود.
امانتداران جمعیت در سالنی که گرمای آن در شب هم آزار دهنده بود ، مشغول بسته‌بندی مواد غذایی و مواد بهداشتی بودند.
دلیل حضور شبانه داوطلبان را جویا شدم، گفته شد: داوطلبان روزه‌دار توان کار کردن در این فضای گرم را ندارند و بعضا روزها به کار خودشان مشغولند. تصمیم گرفته شد در ماه مبارک فعالیت شبانه را گسترش دهیم تا بتوانیم از داوطلبان بیشتری جهت بسته بندی کمک بگیریم.

به گزارش ایسنا، ترکیب جمعیتی این داوطلبان هم جالب بودند. به ما گفتند این عزیزان از اقشار مختلف جامعه از هیات علمی دانشگاه‌ها گرفته تا مدیران و کارمندان و دانشجویان و دانش آموزان و... هستند که در شب‌های ماه مبارک رمضان چون عابدان شب به عبادت کمک رسانی مشغولند و تا سحر بسته‌های کمکی مردم را برای سیل زدگان آماده می‌کنند.
این سالن بزرگ تا سقف کمک‌هایی بود که از اقصی نقاط به اهواز رسیده بود، و به تفکیک روی هم گذاشته شده بود.
برای هریک از بسته ها می‌شد داستانی نوشت که کودکی ، نوجوانی ،‌ خانمی ، آقایی کمکی را تهیه و به محل جمع آوری کمک‌های مردمی هلال احمر اهدا کرده و اکنون در این محل قطره قطره جمع شده و دریایی برای پاک کردن غبار سیل ایجاد کرده است.
یکی از دست‌اندرکاران توضیح می‌داد در طول مدتی که منطقه دچار سیل شده، این سالن عظیم، ده‌ها بار از این کمک‌های داخلی و حتی خارجی پر شده اما خالی نشده است.
وی ادامه داد: تمام اجناس این سالن کمک‌های مردمی است و تمام کسانی که در این محل کار می‌کنند داوطلبانه به خدمت مشغولند. به صورتی که ریالی از بیت‌المال در این سالن برای کمک به سیل زدگان هزینه نمی‌شود.

 بازدید از این سالن و تنوع کمک‌ها و کثرت تعداد هر یک و ذوق و شوق داوطلبانی که از روی علاقه به بسته‌بندی مشغول هستند برایم یادآور آیه کریمه معروف" ویوثرون علی انفسهم ولوکان بهم خصاصه" بود. مردمی که خود بدلیل ستم ستمگاران و تحریم معاندان در معیشت و اداره زندگی خود با مشکلات مواجه‌اند، این چنین ایثارگرانه به فکر هموطنانی شتافته‌اند که قبل از حادثه دارای زندگی و شغل و اعتبار بودند و امروز هموطنانشان در شأن این بزرگان ایثارگرانه به کمک آنان شتافته و آنچه خود دوست دارند برای هموطنانشان هم می‌خواهند.
نکته دیگر این که در کارتن‌هایی که برای خانواده‌ها آماده کرده بودند، تنوع کمک‌های مردمی به خوبی قابل مشاهده بود و براساس نیاز خانواده از مواد غذایی و بهداشتی و پوشاک البته در حد کمک‌های اهدایی گذاشته شده بود.
یکی از ایثارگرانی که در محل، مشغول خدمت بود از کمک‌های بی‌دریغ و فرهنگ اسلامی و ایثارگرانه مردم خوب ما سخن می‌گفت که ملهم از آموزه‌های دینی ما در ایثار است، می‌گفت: فردی مبلغ قابل توجهی را برای تامین صرفا یخچال برای خانواده‌ها و فردی مبلغی را برای خرید لوازم بهداشتی و یا مبلغ قابل توجهی برای لوازم التحریر دانش آموزان و یا حتی اسباب بازی برای کودکان اختصاص داده است، این نوع کمک‌های هدف‌دار گویای فرهنگ نذر در جامعه اسلامی است. ترویج این فرهنگ هم می‌تواند در کمک‌رسانی و تهیه ملزومات سیل زدگان راهگشا باشد. 
 داوطلبی که رضایت از خدمت‌گذاری در این راه در بیانش و چهره خسته‌اش نمایان بود گفت همه تلاش ما به عنوان امانتدار مردم در این خدمت براین است که هدایای مردمی که در جهت رضای الهی به هلال احمر سپرده‌اند را به عنوان امانت به دست اهلش برسانیم و برای رضای خداوند حرمت و شخصیت کمک گیرندگان امروز ما که خود دیروز زندگی پر رونقی داشتند و از احترام بالایی برخوردارند را حفظ کنیم.

وسایل دیگری که در انبار به چشم می‌خورد، متاسفانه لباس‌های استفاده شده اهدایی بود که فضایی از انبار را اشغال کرده بود. از سویی کمک‌های مردم است و امانت دست هلال احمر، از سویی دیگر اهدای آن مستلزم کار بیشتر و شستشو و ... می باشد.
جا دارد براساس آیه کریمه "لن تنالوا البر حتی تنفقوا مما تحبون" عمل کنیم و آنچه بیشتر دوست داریم در راه خدا هدیه دهیم، و آخر این‌که هنوز ماجرای سیل تمام نشده است، ولی شور و حال مردم کم شده است.
بخاطر داشته باشیم تازه اول کار است. این عزیزان بایستی به خانه و کاشانه خود بازگردند. و بار دیگر زندگی را از نو بسازند. برای ساختن زندگی آنان می‌توان کمک‌های هدفمند در نظر گرفت.
گزارش از: علی متقیان خبرنگار ایسنا
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

خودسوزی معلم مسجدسلیمانی منجر به مرگ او شد

حریرچی:همکاری مردم آمار مبتلایان به کرونا را کاهش داد

آتش‌سوزی در جنگل‌های کرخه شوش مهار شد

نقص فنی کمباین، آتش به جان اراضی کشاورزی باغملک انداخت

جزییات تماس تلفنی رییس‌جمهور با استاندار خوزستان

دستگیری سارق حرفه‌ای با 26 مهر جعلی ادارات در ایذه

افزایش 50 درصدی حقوق کادر درمان بی‌سابقه بوده است

افزایش ظرفیت نمونه گیری از افراد بی علائم در دزفول ضروری است

رونمایی از کتاب مجموعه عکس های ژوزف پلروس در کیش

حریرچی: 86 درصد اصناف کشور بارکد بهداشتی دریافت کرده اند

آتش سوزی در جنگل‌های کرخه شوش مهار شد

آتش‌سوزی پنج میلیارد به کشاورزان ایذه خسارت زد

جزئیات تماس روحانی با استاندار خوزستان / مجوز کشت شلتوک صادر شد

فاصله گذاری ها در خوزستان تشدید می‌شود

فشار کمتری به اصناف خوزستان واردشود/شیوع کرونا دراستان دیر آغازشد

دوشنبه، تصمیم‌گیری برای تعطیلی آخر هفته / امتحانات پایه نهم حضوری برگزار نمی‌شود

چک صیاد چیست؟

معاون وزیر بهداشت: بیمارستان‌های خوزستان از آمادگی بالایی برای مقابله با کرونا برخوردارند

جزییات تماس تلفنی رییس جمهوری با استاندار خوزستان

دستگیری سارق حرفه ای با 26 مهر جعلی ادارات در ایذه

دکتر حریرچی: 86 درصد اصناف کشور بارکد بهداشتی دریافت کرده اند

مدیرعامل گروه ملی صنعتی فولاد ایران: تمام خطوط تولید در مدار هستند

فردا برای فعالیت ادارات و اصناف در خوزستان تصمیم گیری می شود

اینفوگرافیک/ آخرین آمار مبتلایان و جان‌باختگان کرونا در خوزستان

امتحانات پایه نهم در خوزستان حضوری برگزار نمی‌شود

حریرچی: کشف واکسن کرونا حداقل یک سال طول می‌کشد

12 هکتار از مزارع باغملک در آتش سوخت

مردم خوزستان از دورهمی های خانوادگی پرهیز کنند

رسم تیراندازی در عیددیدنی، مرگ نوجوان شادگانی را رقم زد

پیش‌بینی افزایش موارد ابتلا در خوزستان در چند روز آینده

دستور روحانی به رئیس بانک مرکزی: تورم را کنترل کنید

تاکنون تصمیمی درخصوص تعطیلی پایان هفته گرفته نشده است

ماجرای عجیب «اتحادیه ضد ماسک» در دوران آنفولانزای 1918

جزئیات سوءقصد به جان هاشمی رفسنجانی در خرداد 58 / «آقای رفسنجانی دست یکی از تروریست‌ها را گرفته بود و تروریست دیگر ناگهان شلیک کرد»

اصناف شوشتر هر چه سریع تر در سامانه سلامت ثبت نام کنند

هشدار نمایندگان مجلس درباره آینده بازار بورس

تولید باتری جدیدی از هوا که از لیتیوم-یون بهتر است

آیین‌های عروسی و عزا مهمترین عامل انتشار بیماری کرونا در خوزستان

وزش باد و گرد و غبار در راه خوزستان

آمادگی طلبه ها و بسیجیان خوزستان در خدمت به بیماران مبتلا به کرونا

معاون وزیر بهداشت: به زندگی با کرونا باید عادت کنیم

امتحانات پایه نهم در خوزستان به صورت حضوری برگزار نمی شود

مردم دزفول حسرت تسلیم شهر را بر دل صدامیان باقی گذاشتند

25 پروژه عمرانی و خدماتی توسط شهرداری دزفول افتتاح و کلنگ زنی شد

انفجار گاز در شهرستان اهواز 2مصدوم برجا گذاشت

روند صعودی کرونا در خوزستان اکنون کنترل شده است

جشنواره مجازی هنرهای تجسمی به مناسبت «4 خرداد» در دزفول برگزار شد

آغاز نوبت‌دهی الکترونیکی«شاد» برای ثبت‌نام دانش آموزان خوزستانی

2600 بسته معیشتی بین نیازمندان دزفول توزیع شد

9043 مجموع بهبودیافتگان مبتلابه کرونا در خوزستان/ 490 ابتلای جدید