پیام خوزستان

آخرين مطالب

بازخوانی گفت‌وگویی با بهنام صفوی؛ همه به سمت راس مثلث دنیا حرکت می‌کنند فرهنگي

بازخوانی گفت‌وگویی با بهنام صفوی؛  همه به سمت راس مثلث دنیا حرکت می‌کنند
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - مرداد سال 90 گروه فرهنگی و هنری ایسنای خوزستان با زنده‌یاد بهنام صفوی، خواننده پاپ که امروز دوشنبه (23 اردیبهشت 98) خبر درگذشت او منتشر شد، گفت‌وگویی با موضوع موسیقی رپ داشت که به تازگی پا گرفته بود و خیلی‌ها به اتهام ابتذال در برابرش صف کشیده بودند اما صفوی با شهامتی که بسیار می‌توان در اهالی موسیقی ایران زمین سراغ گرفت اعلام کرد که رپ به‌رغم تصور رایج صرفا در ورطه ابتذال نغلتیده است بلکه به سیاق اجتماعی و فریاد اعتراض است. بعد هم در کنار این موضوع به دیگر مسایلی که در حوالی موسیقی پاپ پرسه می‌زنند گریز زد. اکنون به بهانه درگذشت بهنام بی‌مناسبت ندیدیم که بار دیگر این گفت‌وشنود را از نظر بگذرانیم و ببینیم تحلیل‌های صفوی پس از گذشت این چند ساله تا چه اندازه درست از آب درآمده‌اند.
***
یک خواننده بیان کرد: خیلی از جوان‌ها موسیقی رپ را دنبال می‌کنند پس این موسیقی نباید زیرزمینی باشد. همه باید در چارچوب قانون این موسیقی را دنبال کنند. امیدوارم مسؤولان تصمیمات خوبی درباره‌ موسیقی رپ بگیرند.
بهنام صفوی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در خوزستان گفت: موسیقی ایران وضعیت رو به رشدی را دنبال می‌کند و در حال بهتر شدن است. چارچوب موسیقی ایران بعد از انقلاب نسبت به گذشته فرق می کند و خواننده‌ها پرشورتر کار می‌کنند. ولی نباید اجازه بدهیم نوابغ موسیقی ما تحت فشارهای مختلف از کشور خارج شوند. در کشور باید بستر را برای برگزاری کنسرت و کشف استعدادهای جدید آماده کنیم.
وی تاکید کرد: باید سخت‌گیری‌های بی‌مورد برداشته شود و شور و نشاط و انرژی که توصیه دین ما و هر جامعه‌ دیگری است و نیاز هر جامعه‌ای برای رشد است را حاکم کنیم. بعضی از برخوردها سلیقه‌ای است. باید برخوردهای سلیقه‌ای کنار گذاشته و به خواسته‌های مردم توجه شود. مردم ایران موسیقی دوست و هنر دوست هستند و باید بستر بهتری آماده شود تا شاهد اجراهای بهتر و با نظم‌تری باشیم. البته با یک سیاست گزینشی بهتر تا هر کسی با هر سلیقه‌ای خارج از هنر و تکنیک وارد نشود و غذای مسموم به مردم ندهد. باید آن چه که مردم می‌خواهند و دوست دارند به آنها داده شود ضمن این که یک موسیقی درست نیز وجود داشته باشد.
این خواننده بیان کرد: من همه سبک‌های موسیقی را دوست دارم و به همه‌ سبک‌ها احترام می‌گذارم چون هر سبک موسیقی محتوای خاص خودش را دارد. ما در تمام دنیا با توجه به فرهنگ‌های مختلف شاهد سبک‌های مختلف موسیقی هستیم. هر فرهنگی با آن سبک می‌تواند با مخاطبانش ارتباط برقرار کند.
صفوی درباره موسیقی رپ گفت: موسیقی رپ یک موسیقی اعتراضی و اجتماعی است. در آمریکا خیلی رواج داشته و به کشورهای دیگر کشیده شده و به ایران نیز آمده است. این سبک موسیقی خوب است به این شرط که هر کسی در هر سبکی که کار می‌کند در سبک خودش بهترین باشد. من با کارهایی که رو به ابتذال می‌رود موافق نیستم.
او خاطر نشان کرد: کارهای رپ اعتراض خوبی را شنیدیم. کارهایی که در چارچوب حرف‌های خودش را بزند. آن کارها واقعا ارزنده هستند. مسؤولان باید گزینشی انتخاب کنند برای هنرمندانی که در موسیقی رپ فعالیت می‌کنند و آنهایی که به صورت زیرزمینی کار می‌کنند. در یک چارچوب‌های خاص مجوز بدهند تا بتوانند هنرشان را عرضه کنند. من مخالف سرکوب کردن همه خواننده‌های موسیقی رپ هستم.
وی گفت: هر موسیقی حتی موسیقی سنتی ما در زمان‌های قدیم در مکان‌های لهو و لعب از همین سازهای سنتی استفاده می کردند. همین سازهای سنتی را در کنسرت‌های بسیار زیبایی می‌‌توان استفاده کرد. پس هر موسیقی را می‌توان در هر جهتی به کار برد. موسیقی رپ فقط مخرب نیست و می‌شود از آن در جهت‌های سازنده نیز استفاده کرد. نه فقط موسیقی رپ، هر موسیقی دیگر، حتی پاپ و متال و کلاسیک و هر سبک دیگری اگر در چارچوب مثبت باشد و حرفی برای گفتن داشته باشد و برهان و دلیل داشته باشد کاربردهای زیادی خواهد داشت.
او اظهار داشت: موسیقی رپ جای پیشرفت زیادی دارد. من همیشه دوست دارم که موسیقی‌های زیر زمینی سر و سامان بگیرند و دولت و مسؤولان به آنها توجه کنند تا بتوانند به صورت قانونی و راحت و آزاد کارهای خودشان را منتشر کند.
صفوی ادامه داد: دنیا یک مثلث است که همه به سمت راس این مثلث حرکت می‌کنند. از موسیقی گرفته تا همه جوانب دیگر، پیشرفت و تکنولوژی و قدرت دست غربی‌ها است و تا زمانی که قدرت دست آنها باشد همه کشورها از آنها تبعیت می‌کنند. اگر قدرت و پیشرفت دست ما ایرانی‌ها بود تمام کشورها از ما تبعیت می‌کردند. موسیقی رپ متعلق به غربی‌ها است و ما از آن استفاده کردیم. اما باید نکات مثبت آن را بگیریم و نکات منفی آن را دور بریزیم.
وی افزود: من موسیقی رپی را می‌پسندم که سازنده و به دور از ابتذال باشد. موسیقی نباید به سمت ابتذال برود. من مخالف ابتذال در هر زمینه‌ای هستم. رسالت هنر شناخت زیبایی و در نهایت رسیدن به خداست و نشان دادن یک راه مثبت و درست است و گمراه کردن انسان نیست.
این خواننده بیان کرد: جوان‌ها همیشه دنبال نوآوری و پیرو مد هستند. مانند لباس. موسیقی نیز مد است. تمام کشورهای دنیا از ترکیه تا کشورهای عربی به این دلیل پیشرفت می‌کنند که اصالت خودشان را در کارشان حفظ می‌کنند. بهترین خواننده‌های عرب و ترک را می‌بینیم که موسیقی و کار آن‌ها پیشرفت می‌کند اما باز اصالت خودشان را در موسیقی‌هایشان حس می‌کنیم. چیزی که مربوط به شناسنامه یک ملت نباشد مطمئن باشید یک روز خواهد آمد و خواهد رفت و هیچ وقت ماندگار نخواهد بود.
صفوی گفت: من سعی می‌کنم درباره‌ ندادن مجوز به موسیقی رپ صحبت نکنم چون یک سری مسایل مقطعی و سلیقه‌ای هستند. من دوست دارم همه‌ سبک‌های موسیقی وجود داشته باشند. خیلی از جوان‌ها این سبک موسیقی را دوست دارند و انجام می‌دهند.
وی ادامه داد: بسیاری از کارهایی که از تلویزیون پخش می‌شود گزینش لازم در مورد آن‌ها صورت نمی‌گیرد و کار در آن حدی نیست که بتواند از تلویزیون پخش شود. این دادن غذای مسموم به مردم است. با پخش این کارها سطح توقع مردم نیز تغییر می‌کند. تلویزیون تاثیرگذارترین رسانه است و ما نباید هر کاری را از این رسانه پخش کنیم. خیلی از موسیقی‌هایی که پخش می‌شوند ارزش موسیقایی ندارند و بعضی از کارها نیز فاخر و خوب بودند.
این خواننده درباره‌ وضعیت کنونی موسیقی رپ گفت: موسیقی رپ نسبت به چهار یا پنج سال پیش خیلی ضعیف‌تر شده است. در گذشته خیلی قوت داشت. به نظر من این مربوط به سلیقه است. سلیقه مردم مثل یک موج زمانی آمد و بعد اپیدمی شد. الان مردم تمایل کمتری به شنیدن موسیقی رپ دارند و بیشتر موسیقی پاپ شنیده می‌شود.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بیانیه جمهوری اسلامی ایران در هفتمین اجلاس توسعه پایدار آسیا و اقیانوسیه قرائت شد

557 مورد پروانه شکار و صید در کردستان صادر شد

تأکید بر اهتمام ویژه در صیانت از محیط زیست

12 درصد از سهام شرکت زر ماکارون با مجوز بورس عرضه می شود

تهدیدی جدی برای تمام بازیگران / مورد عجیب «میکلا»

توضیحات شرکت نفت‌وگاز مارون درخصوص حادثه آتش‌سوزی

مدیر توسعه کارآفرینی و اشتغال گلستان خبر داد: بهره مندی 625 فارغ التحصیل دانشگاهی از طرح کارورزی

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان تاکید کرد: الزام دستگاه های اجرایی استان نسبت به ورود و ثبت اطلاعات اشتغال در سامانه رصد

طراحی و اجرای یک رویداد جهانی در جزیره کیش

پرداخت تسهیلات واحدهای تولیدی آسیب دیده از کرونا

مدرسه‌ای که به محل چرای دام تبدیل شد

اجرای عملیات اتصال خط انتقال گاز 16 اینچ جاجرم - سمنان

تقاضای جهانی نفت هنوز به افول دائمی دچار نشده است

تست کرونای 5 عضو تیم فولاد خوزستان مثبت اعلام شد

پرداخت 50 درصدی خسارات کشاورزی سیل/130 هزار هکتار زیر کشت شلتوک می‌رود

ریزش 31 هزار واحدی شاخص بورس

درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

بازگشت مهاجم نفت مسجدسلیمان پس از 9 ماه دوری

آتش، گریبان سایت پسماند دزفول را گرفت

ساختمان هلال احمر شوش دچار آتش‌سوزی شد

تاریخ عقدنامه ازدواج فرزندان از اول فروردین 98 محاسبه می شود

تیم فوتبال نفت آبادان همچنان گرفتار مشکلات مالی است

حل مشکل آب اهواز تا دو هفته آینده

درخشش شطرنج‌باز خوزستانی در مسابقات آنلاین نابینا و کم‌بینای کشور

سایت پسماند دزفول دچار آتش سوزی شد

برای اسکوچیچ با نفت آبادان تعامل می کنیم/ منتظر فیفادی هستیم

چند توصیه بهداشتی به دانش‌آموزان برای حضور در جلسه امتحان

واگذاری سهام باید به کاهش تصدی‌گری و مدیریت دولتی منجر شود

مرمت چهار بنای تاریخی بهبهان در دستور کار

هنر، هنرمند و کرونا

سیستم‌های حفاری سکوی امیرکبیر تعمیر و راه‌اندازی شد

توزیع گسترده بنزین و نفت گاز یورو 4 در استان همدان

ظرفیت انجام روزانه 200 تست کرونا در آبادان فراهم شد

تست کرونا از بازیکنان تیم فوتبال استقلال خوزستان گرفته شد

گزارش مهم بانک مرکزی درباره هدف گذاری تورم/ جهش تورمی در راه نیست

بهنام سراج: امیدوارم لیگ پایان تلخی نداشته باشد

بیش از 300 اثر به جشنواره ملی ذکر رسیده است

بورس انرژی عرضه متانول 3 مجتمع پتروشیمی را میزبانی می‌کند

خودکفایی و خوداتکایی تعطیل‌بردار نیست

روسیه: بازار جهانی نفت 2 ماه دیگر به توازن می‌رسد

پرداخت 59 درصدی خسارات کشاورزی سیل/130 هزار هکتار زیر کشت شلتوک می‌رود

توضیحات روابط عمومی محیط زیست در خصوص آتش سوزی جنگل‌های گچساران

تجهیزات محیط بانان به روز می شود تجهیزات محیط بانان به روز می شود

سوسک های سیاه کارابیده هیچ خطری ندارد، مردم نگران نباشند

کدام سیاسیون در جبهه‌ها حضور داشتند؟ + تصاویر

این چهار عامل باعث اعتیاد زنان می‌شوند

کدام سهامداران عدالت از فردا می توانند به بانک مراجعه کنند؟

امکان فروش سهام عدالت از امروز/امکان فروش 30 درصد سهام عدالت از شنبه

حبس 2 تا 6 ماهه افرادی که بدون گواهینامه رانندگی می‌کنند

دو گام اساسی دیگر در اصلاح و ارتقاء نظام قضایی کشور