پیام خوزستان

آخرين مطالب

خمره تاریخی از یک منزل مسکونی در شوش کشف شد فرهنگي

خمره تاریخی از یک منزل مسکونی در شوش کشف شد
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - دزفول- رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شوش گفت: یک خمره سفالی با ارزش تاریخی از یک منزل مسکونی در شوش کشف و ضبط شد.
رضا چنانی یکشنبه شب در خصوص چگونگی کشف این شی تاریخی به خبرنگار ایرنا افزود: کشف این شی با ارزش تاریخی از سوی پایگاه حفاظت میراث فرهنگی و پایگاه میراث جهانی شوش پیگیری شد.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شوش افزود: پس از بررسی‎های اولیه و پس از مستندنگاری، تهیه عکس و تاریخ‎نگاری نسبی درخصوص این اثر، باتوجه به فرم ظرف و تزئینات موجود مشخص شد این شی متعلق به دوران اسلامی (قرن اولیه هجری) و دارای ارزش تاریخی، فرهنگی و مطالعاتی تشخیص داده شد.
وی با اشاره به ویژگی‎های این خمره سفالی عنوان کرد: شیء مذکور به رنگ نخودی روشن با پوشش گِلی رقیق با سه دسته‎بر روی گردن و دهانه و دارای تزئینات با نقش کنده در قسمت گردن و شانه است.
چنانی اضافه کرد: نیمه پائینی ظرف نیز ساده و بدون تزئین و به احتمال زیاد کاربری این ظرف برای ذخیره آذوقه (مواد خوراکی یا مایعات) بوده است.
وی با بیان این‎که شی کشف شده سالم و دارای ایستایی کامل است افزود: ازتفاع این خمره 5/62 سانتیمتر، قطر کف 12 سانتیمتر، قطر شکم ظرف 36 سانتی‎متر، قطر گردن 24 سانتی‎متر و قطر لبه آن 19 سانتی‎متر می‎باشد.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شوش خاطرنشان کرد: باتوجه به اثر خاک حاصل از حفاری که روی دسته و بدنه این خمره وجود داشت، احتمال داده می شود که این خمره در جریان یک عملیات حفاری غیرمجاز از زیر خاک کشف شده است.
وی در پایان یادآور شد: در این خصوص پرونده قضائی تشکیل شده و موضوع درحال پیگیری است.
7280/6068


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield