پیام خوزستان

آخرين مطالب

دانشگاه چمران برای بررسی علت وقوع سیل اعلام آمادگی کرد فرهنگي

دانشگاه چمران برای بررسی علت وقوع سیل اعلام آمادگی کرد
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - اهواز- دانشگاه شهید چمران اهواز با تشکیل ستاد کمک‌رسانی به سیل زدگان آمادگی خود را جهت کمک به این افراد اعلام کرد.
به گزارش دوشنبه ایرنا در اطلاعیه ستاد کمک‌رسانی به سیل زدگان دانشگاه شهید چمران آمده است: خوزستان سال هاست که با مصائب متعدد و مستمر روبروست هنوز زخم های ناشی از دوران جنگ تحمیلی التیام نیافته بود، که از اواسط دهه ی 80 تاکنون گرفتار ریزگردهای داخلی و خارجی شد.
سپس سیل فروردین 95 همه دارایی کشاورزان شمال و غربش را به تاراج برد و به وعده ی جبران خسارت ها هم عمل نشد.
در تمام تابستان گرم و طولانی 97 نیز در اثر آتش سوزی در نیزارهای هورالعظیم، مردم تنفس دود را با ریه های پر از گرد و غبار نیز امتحان کردند.
با بارش رحمت الهی در پاییز و زمستان 97 امید می رفت شرایط این استان و شرایط کشاورزان و دامدارانش بهبود یابد، اما سیلاب سهمگین و بی‌سابقه ی فرورودین 98 استان لرستان، شمال و غرب خوزستان را در امواج سهمگین خود غرق نمود و ویرانی بسیاری برجای گذاشت.
این تراژدی غمناک که هنوز در آغاز آن هستیم تا کنون دارایی یک عمر و دسترنج سالانه بیش از نیم میلیون کشاورز و دامدار لرستانی و خوزستانی را نابود کرده و بیش از 300 هزار نفر مجبور به ترک خانه های خود شده اند.
حجم خسارت ها به حدی است که کمک های مردمی و بودجه های ناچیز دولتی به هیچ وجه نمی تواند پاسخگوی آن باشد و صحبت از پنج میلیون تومان کمک بلاعوض و 50 میلیون تسهیلات کم بهره برای جبران این حجم ویرانی، با واقعیت زندگی مردم در شرایط اقتصادی حاضر فاصله ها دارد.
لازم به ذکر است خوزستان با تولید بیش از 16 میلیون تن محصولات کشاورزی رتبه اول تولید محصولات کشاورزی را دارد. تقریبا نیمی از محصولات کشاورزی در مناطقی تولید می شود که هم اکنون سیلابی به ارتفاع یک تا دو متر در آنها جریان دارد و بیم آن می رود که بدقولی (مانند آنچه درسیل سال 95 اتفاق افتاد) و عدم جبران خسارت کشاورزان، علاوه بر ایجاد مسایل حاد اجتماعی و امنیتی در استان، امنیت غذایی ایران اسلامی را نیز با خطر جدی مواجه کند.
انتظار داریم مسئولان ارشد نظام و دولت با تخصیص فوری اعتبارات لازم از محل منابع قابل حصول (به خصوص صندوق توسعه ی ملی) خسارت های کشاورزان و دامداران سیل زده به صورت بلاعوض به گونه ای تامین کنند که این عزیزان بتوانند حداقل به سطح معیشت قبل از وقوع سیل برسند.
ما دانشگاهیان دانشگاه شهید چمران اهواز با برگزاری نشستی به منظور مشارکت دانشگاهیان در کاهش مشکلات این بحران، ستاد ویژه دانشگاهیان را جهت هماهنگی با مسئولین ذیربط انتخاب نموده و آماده هستیم ضمن همراهی همه‌جانبه با هم استانی های سیل‌زده پس از پایان بحران سیل، برای بررسی «علت وقوع سیل»، «تبعات آن» و «چگونگی مدیریت این بحران» به جهت پیشگیری از اتفاقات تلخ پیش آمده در آینده در شاخه های مختلف علمی تحقیقات لازم را انجام دهیم.
9887/6064


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield