پیام خوزستان

آخرين مطالب

ورود گردشگر به آبشارها و قلعه سلاسل شوشتر ممنوع شد فرهنگي

ورود گردشگر به آبشارها و قلعه سلاسل  شوشتر ممنوع شد
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - اهواز- مسئول پایگاه سازهای آبی شوشترگفت:با هدف کاهش خطرات احتمالی و حفظ امنیت جانی گرذشگران ورود گردشگر به آبشارها و قلعه سلاسل شوشتر تا اطلاع ثانوی ممنوع است.
فرشاد مشاکیان یکشنبه شب در گفت وگو با خبرنگار ایرنا بیان کرد:تداوم بارندگی ها،خطر ریزش دیوارها و افزایش دبی آب رودخانه باعث شده تا از ورود گردشگران در این آثار جلوگیری شود.
وی افزود:به محض عادی شدن شرایط ممنوعیت ورود به این آثار لغو و مجددا مهیای پذیرایی از گردشگران می شوند.
مسئول پایگاه سازهای آبی شوشترگفت:این 2اثر از پربازدیدترین آثار تاریخی شوشتر در ایام نوروز هستند.
به گزارش ایرنا در دور اول سفرهای نوروزی امسال بیش از 66هزار گردشگر از این 2اثر و سرای افضل بازدید کردند.
قلعه سلاسل بخشی از 13 اثر مجموعه سازه های آبی شوشتر است که ثبت جهانی شده اند. این قلعه دژی بزرگ دارای چندین حیاط ، سربازخانه، طویله، حمام، شبستان، برج ، باغچه است.
شوشتر با بیش از 100 بنای آبی تاریخی متعلق به دوران مختلف از شهرهای کهن ایران است و شاهکارهای مهندسی آب در این شهرستان، شوشتر را به عنوان موزه مهندسی آب ایران تبدیل کرده است.
سازه های آبی تاریخی شوشتر مجموعه ای به هم پیوسته از پل ها، بندها، آسیاب ها، آبشارها، کانال ها و تونل های عظیم هدایت آب هستند که در ارتباط با یکدیگر کار می کنند و در دوران هخامنشیان تا ساسانیان برای بهره گیری بیشتر از آب ساخته شده اند و در سفرنامه ژان دیولافوآ باستان شناس نامدار فرانسوی از این محوطه به عنوان بزرگ ترین مجموعه صنعتی پیش از انقلاب صنعتی یاد شده است.
آثار باستانی این سازه های آبی ،با عنوان «نظام آبی تاریخی شوشتر» به صورت یکجا به عنوان دهمین اثر ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو با شماره 1315 به ثبت رسید.
7159/6068


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield