پیام خوزستان

آخرين مطالب

یکه تازی قایق های گردشگری در کارون و بی توجهی به جان مسافران فرهنگي

یکه تازی قایق های گردشگری در کارون و بی توجهی به جان مسافران
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - اهواز - قایق های گردشگری بی توجه به هشدارهای داده شده برای حفظ جان مسافران و شهروندان، همچنان قایق های فرسوده و بدون تجهیزات ایمنی خود را به دل کارون می اندازند و با روش های مختلف سعی در جذب مشتری برای خود دارند.
به گزارش ایرنا آب رودخانه کارون در چند روز گذشته بالا آمده و خاطرات سال های پیش بسیاری از اهوازی ها زنده شده است، روزهایی که کارونِ خروشان در این شهر چشم نوازی می کرد؛ حالا دوباره پس از سال ها کم آبیِ، این رودخانه به لطف بارش های خوب باران در بالادست پرآب شده است.
بسیاری از شهروندان و مسافران نوروزی برای تماشای زیبایی کارون کنار ساحل می روند تا بار دیگر روزهای خوش این رودخانه را با گرفتن عکس در خاطرات ثبت کنند اما کارون این روزها به دلیل تعرض مکرر در طی چند دهه گذشته به حریمش، خطرساز شده است.
مسئولان شهری از روزهای نخست تعطیلات نوروزی و همزمان با ورود سامانه بارشی، نسبت به حضور مردم در کنار رودخانه کارون هشدار داده اند، بر همین اساس فعالیت تمام اماکن تفریحی حاشیه رودخانه کارون تعطیل و از تردد قایق های گردشگری در این رودخانه ممانعت شده است.
اما با وجود این ممانعت ها و افزایش دبی رودخانه، هنوز افرادی، مسافران و گردشگران را سوار بر قایق کرده تا در این رودخانه قایق سواری کنند.
تعدادی از این قایق ها به دست رانندگانی اداره می شود که سن پایینی دارند و با انجام حرکات نمایشی و البته خطرناک به دنبال تهییج مسافران و مشتریان خود هستند؛ جدا از اینکه رنگ و روی قایق ها از عمر بالای آنها خبر می دهد از وجود جلیقه های نجات به تعداد مسافران حاضر در قایق خبری نیست همان معدود جلیقه های موجود در قایق هم به دلیل نشدن رعایت مسایل بهداشتی و گل آلود بودن قابلیت استفاده ندارند.
** بازی با جان مردم برای کسب درآمد
یکی از قایق داران مستقر در اسکله ساحلی شرقی اهواز که چند قایق خود را در اختیار رانندگان جوان قرار داده و مسافران را در کنار اسکله هدایت می کند می گوید: سال ها پیش که کارون پر آب بود به همراه پدرم از اطراف شهر به کنار رودخانه می آمدیم.
وی بالا آمدن آب رودخانه کارون را فرصتی برای کسب درآمد می داند و می افزاید: از خطرات این کار مطلع هستیم اما این ایام تنها فرصت ما برای درآمدزایی است؛ انتظار داشتیم شهرداری برای تجهیز وسایل ایمنی مانند جلیقه نجات بیشتر با ما همکاری کند اما حتی پیش از آنکه خبری از وقوع سیل و افزایش دبی ردوخانه هم باشد این امر صورت نگرفت.
مسئولان شهرداری اما فعالیت این قایق ها را غیر مجاز می دانند و از برخورد ماموران انتظامی با این افراد خبر می دهند.
معاون خدمات شهری شهرداری اهواز گفت: در کنار هر اسکله در اهواز یک ایستگاه امداد و نجات با تجهیزات غریق نجات مستقر شده است.
علیرضا عالیپور ادامه داد: به دلیل پیش بینی هواشناسی مبنی بر بارش باران و احتمال بروز سیل و افزایش دبی رودخانه کارون، تمام فعالیت اماکن تفریحی و قایق های گردشگری ممنوع است.
وی افزود: قایق داران برای درآمد بیشتر نباید با جان مردم بازی کنند.
سرپرست فرماندهی انتظامی اهواز فعالیت تمام قایق های تفریحی در رودخانه کارون در محدوده اهواز را به دلیل هشدارهای ستاد مدیریت بحران ممنوع اعلام کرد و گفت: برخی قایق داران با وجود گشت قایقرانی در رودخانه، بدون توجه به اخطاریه ها اقدام به حمل مسافر می کنند.
سرهنگ محسن دالوند با اشاره به اینکه قایق های تفریحی مشاهده شده در کارون توقیف می شوند افزود: از مردم و مسافران درخواست می شود که فاصله خود را از ساحل کارون حفظ کنند.
با وجود تمام این اخطارها و تذکرات اما همچنان قایق ها در رودخانه کارون فعال هستند و برخی از مسافران نیز بدون توجه به مخاطرات پیش رو سوار بر این قایق ها می شوند از این رو لازم است پیش از وقوع حادثه احتمالی و تلفات جانی، برخورد قاطعی با این افراد صورت گیرد.
پیش بینی شده بارندگی گسترده توام با رعد و برق ناشی از ورود سامانه بارشی قوی از صبح روز یکشنبه تا اوایل وقت سه شنبه به مدت 48 ساعت سراسر خوزستان را فرا گیرد.
9887/ 6037


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield