پیام خوزستان

آخرين مطالب

نظارت بر قاچاق سمندر و پرنده در آستانه نوروز تشدید می شود علمي

نظارت بر قاچاق سمندر و پرنده در آستانه نوروز تشدید می شود
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - اهواز - فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خوزستان با اشاره به تشدید نظارت برای برخورد با قاچاق گونه های باارزش جانوری، از شهروندان درخواست کرد که از خرید «سمندر لرستانی» و پرنده های زینتی خودداری کرده و در صورت مشاهده تخلف، آن را گزارش کنند.
حسن آقا شیرمحمدی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا بیان کرد:با توجه به نزدیک شدن به ایام نوروز احتمال قاچاق و خرید و فروش گونه های باارزش جانوری اعم از «سمندر لرستانی» و پرنده های زینتی وجود دارد که بر همین اساس گشت و نظارت یگان حفاظت محیط زیست، هم در مناطق حفاظت شده و هم در سطح بازار افزایش می یابد.
وی با اشاره به ممنوعیت خرید و فروش گونه های جانوری در معرض خطر انقراض، افزود: بازار این گونه های با ارزش در خارج از استان بیشتر است و در یک ماه گذشته مواردی از تخلف گزارش نشده، اما در صورت مشاهده مواردی از عرضه آنها در بازار، با آن برخورد می شود.
شیرمحمدی با تاکید بر جلوگیری از زنده گیری و قاچاق این گونه ها، گفت: در سال های گذشته هدف ما بیشتر خشکاندن جرم در مبدا و جلوگیری از ورود آن به بازار با تشدید گشت نیروها در زیستگاه این جانوران (به ویژه سمندر لرستانی) بوده است.
وی از شهروندان درخواست کرد که در صورت مشاهده هرگونه تخلف آن را به ادارات شهرستانی حفاظت محیط زیست و یا شماره 1540 و تلفن 09163082725 یگان حفاظت محیط زیست گزارش کنند.
گونه «سمندر لرستانی» یا «سمندر امپراتور» یکی از زیباترین گونه های سمندر به طول تقریبی ان14سانتیمتر است. این گونه جزو خزانه ژنتیکی با ارزش فون دوزیستان ایران و زیستگاه آن منحصر به استان های لرستان و خوزستان است.
طبق قانون مجازات اسلامی مصوب 1392 جریمه مالی این گونه معادل سه میلیون ریال و حبس به مدت 6ماه است.
9754/ 6037


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield