پیام خوزستان

آخرين مطالب

در نشست روسای دانشگاه‌های اهواز تاکید شد؛

ضرورت همکاری دانشگاه‌ها در برگزاری کنگره بین‌المللی شهدای جانباز قطع نخاعی علمي

ضرورت همکاری دانشگاه‌ها در برگزاری کنگره بین‌المللی شهدای جانباز قطع نخاعی
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - نشست هماهنگی برگزاری کنگره بین‌المللی شهدای قطع نخاعی با حضور روسای دانشگاه‌های اهواز برگزار شد.
به گزارش ایسنا - منطقه خوزستان، فریدون غلامی، دبیر اجرایی نخستین کنگره بین‌المللی بزرگداشت جانبازان شهید قطع نخاعی در این نشست که در دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان برگزار شد، اظهار کرد: در استان خوزستان 120 جانباز قطع نخاعی وجود دارد که 20 نفر آنها به شهادت رسیده‌اند و 100 نفر نیز در قید حیات هستند. در کشور نیز 2 هزار جانباز قطع نخاعی داریم و با توجه به اینکه تعداد زیادی از آنها در سال‌های بعد از جنگ تحمیلی تا به امروز به شهادت رسیده‌اند، بنا بر این شد که با برگزاری این کنگره، با نگاهی ملی و بین‌المللی، آنگونه که شایسته است از این جانبازان یاد شود.
وی افزود: در روند برگزاری کنگره از جانبازان استان‌های کشور، از هر استان یک نفر و از جانبازان محور مقاومت نیز از هر کشور یک جانباز به مراسم دعوت می‌شود. با توجه به برنامه‌ریزی انجام شده، هدف این است که مدل کار در این کنگره متفاوت از یادواره‌های دیگر باشد و با نگاه شجدیدی به موضوع ایثار و شهادت پرداخته شود. بنا نیست که در این کنگره صرفا سخنرانی و مداحی داشته باشیم، بلکه بنا بر این است که کنگره‌، امیدآفرین باشد و به روح حماسی ایثار و شهادت پرداخته شود.
غلامی تصریح کرد: تکریم جانبازان قطع نخاعی که در قید حیات هستند نیز از دیگر اهداف کنگره است. در کنار آن، تکریم ایثارگران گمنام، که همان همسران جانبازان قطع نخاعی هستند از مهم‌ترین بخش‌های کنگره خواهد بود. همسران این جانبازان، اسوه ایثار و مقاومت هستند، این در حالی است که هیچ‌گاه آن‌گونه که باید توجهی به آنها نشده است. این افراد از دوران جوانی، با مردی مواجه بوده‌اند که روی صندلی چرخ‌دار بوده و با مشکلات متعددی نیز روبرو بوده، این در حالی است که آنها عمر و جوانی خود را صرف پرستاری از جانبازان کرده‌اند و مشکلات مافوق تصور جامعه را به جان خریده‌اند.
دبیر اجرایی نخستین کنگره بین‌المللی جانبازان شهید قطع نخاعی خاطرنشان کرد: نگهداری از یک جانباز و در عین حال بزرگ کردن فرزندان و دست و پنجه نرم کردن با انواع و اقسام مشکلات زندگی که همه با آن مواجه هستند، کار دشواری است که این همسران جانبازان بدون هیچ گله و شکوه‌ای، آن را تحمل می‌کنند و بیشتر آنها نیز دچار انواع ناراحتی‌های جسمی شده‌اند. همچنین مشاهده یک جانباز که در گوشه‌ خانه با درد دست و پنجه نرم می‌کند، این همسران را با مشکلات روحی نیز مواجه می‌کند، ولی همه مشکلات را به خاطر رضای خدا پذیرفته‌اند. این ایثارگری‌ها باید برای نسل جوان بازگو شود، نسلی که با یک اختلاف جزیی، کارش به دادگاه و طلاق می‌کشد، باید با این همسران جانبازان آشنا شود.
غلامی گفت: بسیاری از همسران جانبازان قطع نخاعی پس از مجروحیت، با آن جانباز ازدواج کرده‌اند و این، اوج از خود گذشتگی یک فرد است، زیرا مشکلات جانبازان مافوق تصور جامعه است و برخی از آنها مانند شهید حبیب رمضانی روزی 40 قرص مسکن می‌خورند، ولی باز هم بی‌فایده است و درد بسیاری تحمل می‌کنند.
وی افزود: در میان جانبازان افراد موفق بسیاری نیز وجود دارد که علی‌رغم مشکلات فیزیکی، موفقیت‌های بسیاری به دست آورده‌اند؛ مانند عبدالرضا جوکار که قهرمان المپیک است و یا افراد دیگری که در حوزه‌های مختلف دانشگاهی و مدیریتی موفق بوده‌اند و در این کنگره به معرفی آنها می‌پردازیم.
غلامی با تاکید بر ضرورت همکاری همه دستگاه‌های اجرایی و دانشگاه‌ها، افزود: شورای سیاست‌گذاری کنگره تشکیل شده و برنامه‌ریزی‌ها به خوبی در حال انجام است. رونمایی از پوستر کنگره، برگزاری جشنواره ادبی، شب شعر، شب خاطره، جشن روز جانباز، و تهیه و انتشار کتاب با موضوع زندگی‌نامه جانبازان، از جمله موارد پیش‌بینی شده است که در حال اجراست. همچنین پیگیر دیدار اعضای کنگره با مقام معظم رهبری هستیم.
به گزارش ایسنا، عبدالعلی ذاکری، دبیرکل کنگره نیز با تاکید بر اینکه همه جانبازان تا آخرین نفس در مسیر انقلاب هستیم، گفت: یک جانباز قطع نخاعی، مانند یک کودکی است که بزرگ نمی‌شود و همه آن کارهایی که باید برای یک کودک انجام داد، برای این جانباز نیز باید انجام شود؛ ولی همه این دردها موجب نشده از مسیر انقلاب، ذره‌ای فاصله بگیریم و از اهداف ولایی خود عقب‌نشینی نکرده‌ایم. همه ما وام‌دار شهدا هستیم و به همین دلیل برای برگزاری هرچه بهتر این کنگره و ادای احترام به شهدا، در تلاشیم.
وی افزود: بدخواهان نظام در حال کار علیه ما هستند و با رنگ و لعاب، جوانان ما را فریب می‌دهند؛ به همین دلیل لازم است همه ما پای کار باشیم و نسل جوان را آگاه کنیم تا بداند در اطراف‌اش چه می‌گذرد. جانبازان و شهدایی که گاه استخوان‌های آنها به کشور بازمی‌گردد، ذخایر ما هستند و گنج‌هایی هستند که در دل زمین نهفته شده‌اند تا پس از مدتی، ما را متوجه کنند تا غفلت نکنیم.
به گزارش ایسنا، جمال عالمی نیسی، فرماندار اهواز نیز در این نشست تاکید کرد: جانبازان نمونه‌های ایثار و از خود گذشتگی هستند و به همین دلیل این کنگره باید در شان آنها و به‌خوبی برگزار شود. وسعت کار بسیار زیاد است و با توجه به اینکه بعد ملی و بین‌المللی دارد و به جبهه مقاومت نیز توجه شده است، لازم است برای برگزاری هرچه بهتر، همه دستگاه‌های اجرایی پای کار باشند.
وی افزود: در دانشگاه‌ها نیز برنامه‌های فرهنگی و ادبی و هنری متعددی می‌توان پیش‌بینی کرد، ولی پیشنهاد من این است که کار در دانشگاه به خود دانشگاهیان واگذار شود. معاونت‌های فرهنگی دانشگاه‌ها لازم است با یکدیگر هماهنگ باشند و با تدوین برنامه‌های مشترک و در شرح وظایف خود، کمک کنند که مقدمات برگزاری کنگره فراهم شود.
به گزارش ایسنا، علی‌حسین حسین‌زاده، معاون سیاسی اجتماعی استانداری خوزستان نیز در این نشست با تاکید بر اینکه برگزاری این کنگره به پیشنهاد خود جانبازان بوده است، افزود: پس از آنکه این ایده مطرح شد، مورد استقبال قرار گرفت و استاندار خوزستان نیز آقای عالمی نیسی را مامور پیگیری کار کردند. در ابتدا بنا بود کار در سطح کوچک‌تری برگزار شود، ولی پس از طرح ایده‌های مناسب، وسعت کار بیشتر شد و به همین دلیل زمان برگزاری به تعویق افتاد. همه دستگاه‌های اجرایی باید در برگزاری کنگره مشارکت کنند و دانشگاه‌ها نیز با توجه به حوزه فعالیت‌شان، لازم است در بخش محتوایی و انجام کارهای فرهنگی و هنری مشارکت داشته باشند.
به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام و المسلمین سیدمحسن شفیعی، رییس دفاتر استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان نیز در این نشست گفت: مایه افتخار است که امروز در این مکان، در محضر دو عزیز و یادگار سال‌های پایداری و ایستادگی هستیم. بنا به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی، جنگ، گنجی بوده که باید استخراج شود؛ دفاع مقدس، بخش‌های پنهان بسیاری دارد و ابعاد ناگفته آن، از آنچه گفته شده، بسیار بیشتر است و یکی از آن ناگفته‌ها، از خودگذشتگی همسران جانبازان قطع نخاعی است.
وی افزود: وقتی صحبت از پرستار می‌شود، می‌گویم که دو قشر پرستار داریم؛ یکی پرستاران آشکار و عیان و یکی پرستاران ناشناخته و پنهان که همان همسران جانبازان هستند و با وجود این نمادهای واقعی، عشق‌های خیالی و استوره‌ای کتاب‌های ادبی، رنگ باخته‌اند. 
شفیعی تصریح کرد: در سال‌های گذشته در خصوص جانبازان و همسران آنها، غفلت شده، ولی اکنون با وجود برنامه‌ریزی این کنگره عظیم، انشاالله باید همگی تلاش کنیم که کار به خوبی برگزار شود و دانشگاه‌های استان و اهواز و جهاد دانشگاهی نیز قطعا پای کار هستند و همکاری خوبی خواهند داشت.
به گزارش ایسنا، در این نشست، ایرج نظری، رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز، دکتر غلامحسین خواجه رییس دانشگاه شهید چمران اهواز، سیدعلیرضا علوی رییس سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان و فرج‌اله براتی رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهواز نیز حضور داشتند و برای همکاری در زمینه برگزاری هرچه بهتر کنگره اعلام آمادگی کردند.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تنها پروژه‌های پژوهشی کاربردی اعتبار دریافت می‌کنند

در هفته پژوهش به دنبال پژوهش‌های کاربردی هستیم

پژوهش‌های دانشگاهی باید هدفمند باشند

گفتمان علم و فناوری، گفتمان رایج کشور شود/نبود ثبات مدیریتی در ایران مانع پیشرفت است

بسیاری از بحث‌ها درباره آنفلوآنزا، علمی و صحیح نیستند

ماجرای درگذشت دانشجوی دانشگاه شهید چمران از زبان معاون دانشجویی

عامل ابتلا به ایدز ؛ رفتار پرخطر، نه زندگی در کنار افراد مبتلا

تزریق مشترک، عمده‌ترین راه انتقال ایدز در خوزستان

نشانه‌های ابتلا به آنفلوآنزا را بشناسید

فراخوان برای ناشران متقاضی حضور در 5 نمایشگاه کتاب استانی دی‌ماه

کنترل بیماری دیابت در روستاهای خرمشهر

سالانه یک میلیون نفر به تعداد بیکاران در کشور افزوده می‌شود

پوشش 420 خوزستانی در طرح توانمندسازی اقتصادی بانوان سرپرست خانوار

مدیر مرکز درمان ناباروری جهاددانشگاهی خوزستان منصوب شد

نظر یک استاد دانشگاه درباره حذفیات کتاب‌های درسی ادبیات فارسی

خدمات‌رسانی جهادگران دانشگاه علوم پزشکی اهواز به 150 دانش‌آموز محروم

برگزاری جشنواره ایتاپ دانشجویی در خرمشهر

آغاز ثبت‌نام در تکمیل ظرفیت موسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی خوزستان

اساتید دانشگاه‌های خوزستانی در بین برگزیدگان طرح "شهید احمدی روشن"

ایده‌های رسیده به جشنواره ایتاپ نشان دهنده وجود فکر خلاق است

کانون شکوفایی خلاقیت و نوآوری بازی‌سازی خوزستان افتتاح شد

افتخارآفرینی کارشناس ملی حفاری در مسابقات جهانی اختراعات انرژی

وجود صنایع بزرگ در خوزستان باعث کم‌توجهی به پارک علم و فناوری شده است

دستاوردهای حضور 2 شرکت عضو پارک علم و فناوری خوزستان در نمایشگاه یوروپورت هلند

پیوستن ایران به FATF کاهش فشارهای بین المللی را در پی دارد

بارش‌های شدید سیلابی در کشور بیشتر می‌شود

برگزاری نخستین جشنواره بیوتک استارت خوزستان

هر 20 ثانیه یک پا به علت دیابت قطع می‌شود

پایش فرهنگی اجتماعی بیش از 1600 دانشجوی نوورود دانشگاه چمران اهواز

بهره‌برداری از 60 خوابگاه جدید با ظرفیت 12 هزار نفر در دانشگاه‌های کشور

پیش‌بینی پرداخت 500 میلیارد تومان وام دانشجویی در سال تحصیلی جدید

درگیرشدن 200 شهر و سرریزی سد 3 استان نتیجه بارندگی فروردین/ مسدودی 70 روزه یک روستا

رئیس دانشگاه شهیدچمران اهواز ابقا شد

نظرخواهی از انجمن آسم و آلرژی آمریکا درباره کنوکارپوس‌های اهواز

میزان شیوع ناباروری در زنان خوزستانی بررسی می‌شود

انتصاب سرپرست معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی خوزستان

تصویب اساسنامه مدارس عشایری به محرومیت ها پایان می دهد

قتل سرایه‌دار یک مدرسه در مسجدسلیمان

تمدید مهلت ثبت‌نام آئین اعطای تندیس استانی فداکاری به دانشجویان خوزستان

برگزاری جشنواره "اشتغال کوشان" در دانشگاه شهید چمران اهواز

ضرورت هدایت برنامه‌ کلی کاهش طلاق به سمت توسعه و تسهیل ازدواج

انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه صنعتی دزفول و دانشگاه‌های فیلیپین

بیمارستان‌های آبادان و خرمشهر آموزشی شدند

شهر اهواز نیازمند یک برنامه جامع راهبردی برای تاب‌آورسازی است

ایستادگی برابر زور و زورگو مطابق منطق قرآن است

پاسخ یک فوق‌تخصص آلرژی به سخنگوی دولت درباره علت تنگی نفس خوزستانی‌ها

باید دانشگاه و محیط‌های پژوهشی را به فعالین اقتصادی نزدیک کنیم

خلاء گرایش نداشتن صنایع خوزستان به سمت فناوری‌های نوین

اعلام برنامه‌های هفته پژوهش و فناوری در خوزستان

فضای کاربردی پارک علم و فناوری خوزستان بدترین فضا در سطح کشور است