پیام خوزستان

آخرين مطالب

سرجیو: هیچ بازیکنی به من تحمیل نشد/توانمندی کی‌روش ثابت شده است گفتگو

سرجیو: هیچ بازیکنی به من تحمیل نشد/توانمندی کی‌روش ثابت شده است
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان- پائولو سرجیو که برای اولین بار در لیگ برتر ایران مشغول به فعالیت است با بیان این‌که توانایی طبیعی بازیکنان فوتبال ایران به صورتی است که می‌توانند سطح فوتبال این کشور را در سطح بالاتر قرار دهند، می‌گوید "بازیکنان ایرانی ذاتا خوب فوتبال بازی کردن و تبدیل به فوتبالیست بزرگ شدن را دارند". همچنین سرجیو در این گفت‌وگو به این موضوع اشاره می‌کند که "دیگران کاری کردند که 10 بازیکن از تیم صنعت نفت جدا شدند و به همین دلیل مجبور شدیم، تیم را از صفر بسازیم." ادامه گفت‌وگو با سرمربی پرتغالی نفت آبادان را در زیر می‌خوانید.
 
*آقای سرجیو باتوجه به این که شما سابقه کار در کشورهای مختلف از جمله اسکاتلند، قبرس، رومانی و امارات را دارید، چه چیزی باعث شد که این بار ایران را برای فعالیت انتخاب کنید؛ آیا شناختی از فوتبال ایران و تیم نفت آبادان داشتید؟
 
من قطعا با شناخت و هدف به این جا آمدم زیرا کی‌روش، دیگر هم وطن من نیز در ایران به عنوان سرمربی تیم ملی در حال فعالیت است و پیش از من نیز صنعت نفت چندین مربی پرتغالی داشته است و زمانی که در کشورم بودم، همیشه بازی ها و اخبار تیم آبادان را دنبال می کردم. زمانی که برای کار در آبادان به توافق رسیدم، تقریبا تمام بازی های فصل گذشته صنعت نفت را دیده بودم و این شیوه ای بود تا هم درباره لیگ فوتبال ایران و هم نفت آبادان، شناخت پیدا کنم.

 
*زمانی که شما هدایت صنعت نفت را پذیرفتید، نظر برخی کارشناسان این بود که تیم با نظر شما بسته نشد، البته این موضوع بارها از سوی باشگاه رد شد. اکنون خود شما در این خصوص توضیح می دهید؟
 
بازیکنانی که از سال گذشته در تیم صنعت نفت هستند و بازیکنان جدیدی که امسال به تیم ملحق شدند، همگی با تصمیم من در تیم هستند. تمام مسوولیت کار را خود من پذیرفتم و نه شخص مدیرعامل و نه دوستان هیات مدیره، هیچ بازیکنی را به من تحمیل نکردند.
 
*پس شما با شناخت کافی به نفت آبادان آمدید؛ حتی گفته می شد در روز معارفه تان نیز باتوجه به این که فیلم های زیادی از بازی های تیم نفت را دیده بودید، بازیکنان را به اسم صدا می کردید.
 
بله، درست است که من با شناخت کافی به آبادان آمدم. من بیش از 40 فیلم از بازی های صنعت نفت را دیده بودم. به هر حال اکنون در قرن تکنولوژی به سر می بریم و یکسری از سایت ها نیز موجود است که می توان از طریق آن ها فیلم بازی تیم های موردنظر را تماشا کرد.
 
*زمانی که در هفته های ابتدایی لیگ، نفت آبادان چندین تساوی متوالی به دست آورد گفته می شد که باشگاه به شما اولتیماتوم داده است، آیا این موضوع درست بود؟
 
آقای عیسی زاده به عنوان مدیرعامل باشگاه هیچ وقت اولتیماتوم به من نداد. به هر حال شما می توانید مربی خیلی خوبی باشید ولی گاهی اوقات نتیجه طبق آن چه می خواهید نباشد و می دانید که در فوتبال به کسب نتیجه نیاز داریم ولی نتایجی که در هفته های ابتدایی لیگ کسب کردیم، هیچ وقت باعث نشد که اولتیماتومی از سوی مدیریت دریافت کنم.
 
*آن‌چه در این مدت به خوبی در شخصیت شما دیده شد، حمایت خوب‌تان از بازیکنان حتی در زمان عدم نتیجه‌گیری است و مانند برخی مربیان مقصر شکست را تنها بازیکنان تان نمی‌دانستید.
 
تیمی که من در آن حضور دارم، مانند خانواده‌ام است. گاهی اوقات ممکن است با فرزندان مان به مشکل برخورد کنیم ولی هیچ وقت آن ها را از خانه بیرون نمی کنیم و حتی در جمع و عموم مردم نیز از آن ها انتقاد نمی کنیم. ما مشکل‌مان را در تیم و خانواده خودمان حل می کنیم. در واقع ما بازیکنان را تعلیم و تربیت می کنیم و به آن ها یاد می دهیم که پیشرفت کنند و در نفت آبادان نیز بین من و بازیکنان چنین چیزی وجود دارد. من به بازیکنان یاد می دهم که آن چه من می خواهم چیست تا بتوانیم گروه قوی تری داشته باشیم. در واقع کار یک سرمربی این است که در هر شرایطی به بازیکنان خود درس یاد دهد و باعث پیشرفت شان شود تا در شرایط بد، تصمیمات بهتری را بگیرند.
 
در بخش مهم کار نیز تصمیم سخت این است که 11 بازیکن را برای یک دیدار انتخاب می کنی ولی گاهی اوقات نتیجه باب میل نیست و همه شما را بابت انتخاب بازیکنان سرزنش می کنند اما این طور نیست که من دست از حمایت بازیکنانم بردارم. گاهی اوقات برخی مربیان زمانی که شکست می خورند از این و آن انتقاد می کنند تا نتیجه را گردن دیگران بیاندازند که برای چنین شخصیتی نیاز نیست دوره های یوفا را بگذرانی و خیلی راحت می توانی 11 بازیکن را انتخاب کنی و پس از باخت نیز تقصیر را گردن هر کدام از بازیکنان که خواستی بیندازی. گاهی اوقات مجبوری تصمیمی بگیری که ممکن است اشتباه باشد ولی باید مسوولیت آن را بپذیری و من هم زمانی که نتیجه نمی گیریم، خودم مسوولیت را می پذیرم. وقتی رهبر یک گروه هستی باید مسوولیت‌پذیر باشی.

 
*در اوخر دیدارهای نیم فصل اول اختلافاتی بین شما و حسین بغلانی پیش آمد که به نظر می رسید کمی در این خصوص از سوی عده ای بزرگنمایی صورت گرفت، هر چند که خود بغلانی در گفت و گو با ایسنا این موضوع را تنها سوء تفاهم دانست.
 
یکسری چیزها وجود دارد که بین خود ما باقی خواهد ماند. وقتی یک پسر داشته باشی که رفتارش بد باشد، در عموم از رفتار بد آن نمی گویی. نیازی به دفاع از خودم در عموم ندارم و حتی نیاز به گفتن نظری منفی درباره یکی از بازیکنانم در عموم ندارم. حسین می‌داند که چه کاری انجام داده و من هم می دانم که او چه کاری کرده است. تصمیم ما این بود که او در تیم بماند و اکنون هم در حال تمرین با تیم است و مشکل حل شد.
 
*اواخر نیم فصل نخست نیز اکبر ایمانی در یک مصاحبه از جدایی در تعطیلات نیم فصل از نفت آبادان خبر داد و اکنون هم اگرچه با تیم در حال تمرین است ولی همچنان میل به جدایی دارد. به نظر می رسد نگه داشتن بازیکنی که دلش با تیم نیست، در نیم فصل دوم مشکل ساز خواهد شد.
 
ما در یک فعالیت و ورزش حرفه ای هستیم. فوتبال نیز در آبادان یک ورزش حرفه ای محسوب می شود، پس این فوتبال حرفه ای یکسری قوانین حرفه ای نیز دارد. اگر باشگاهی از ما یک بازیکن بخواهد باید با باشگاه صنعت نفت مکاتبه کند تا با مدیرعامل باشگاه به توافق برسد. آن ها باید بگویند وقتی می خواهند یک بازیکن خوب ما را جذب کنند، چه چیزی به باشگاه نفت می دهند. تاکنون نیز هیچ باشگاهی نامه‌ای برای جذب اکبر ایمانی به باشگاه نفت ارسال نکرده است و آن اخباری که در مطبوعات وجود دارد، تنها در مطبوعات است.
 
فوتبال و بازیکن حرفه ای قوانین خاص خود را دارد و وقتی یک بازیکن با باشگاهی قرارداد امضا می کند، یعنی برابر باشگاه خود مسوولیت پذیر می شود. زمانی که یک بازیکن در تیمی رشد می کند و وقتی نیم‌فصل شد بدون هیچ مسوولیت پذیری بخواهد جدا شود، در واقع به بازیکن جوان یاد می دهد هر زمان که خواست می تواند این رویه را پیش بگیرد و برود.
 
اول فصل و زمانی که تصمیم گرفتیم، اکبر ایمانی را به خدمت بگیریم، او خیلی پیشنهاد جدی نداشت و در نهایت با پیوستن به نفت آبادان احیا و تبدیل به بازیکن خیلی قوی شد و گویا اکنون چند تیم به دنبال جذب او هستند و همان طور که گفتم اگر باشگاهی خواهان جذب او است باید با باشگاه نفت آبادان مکاتبه کند. ما نیز نمی توانیم ایمانی را به صورت رایگان به تیم های دیگر تقدیم کنیم. وقتی باشگاهی درخواست خود را برای ما ارسال کرد، آن زمان تصمیم گیری می کنیم و ممکن است او را بدهیم یا ندهیم. ما باید از صنعت نفت حمایت کنیم و منافع تیم را هم در نظر بگیریم.
 
*گویا کرار جاسم نیز برای فصل آینده با یک تیم عراقی قرارداد بسته است. کرار در دو فصلی که در آبادان به سر می برد، خیلی آرام‌تر از حضورهای قبلی اش در لیگ ایران، مشغول به فعالیت است و حتی خود شما هم در چند مصاحبه از توانمندی کرار تمجید کرده بودید. در این خصوص توضیح می‌دهید.
 
کرار بازیکنی است که در نیم فصل  اول خیلی خوب برای ما بازی کرد. او بازیکن بسیار خوب و با تجربه بسیار است. شنیده بودم که در گذشته وقتی کرار در تیمی کار می کرد برای آن تیم مشکل به وجود می آورد ولی در نیم فصل اول که با هم همکاری داشتیم، هیچ رفتار بدی از او در تمرینات و بازی ها ندیدم.

 
*اخیرا یکی از کارشناسان عنوان کرده بود که "اگر نفت آبادان برای نیم فصل دوم نتواند بازیکنان خوبی را جذب کند، از کاندیدای سقوط به لیگ یک خواهد بود"، نظر شما در این خصوص چیست؟
 
من هم موافق هستم و او درست گفته است. ما می‌دانیم که برای نیم فصل دوم نیاز به سه چهار بازیکن در پست های مختلف داریم تا مجموعه ما را کمی قوی‌تر از قبل کنند. حتی با جذب سه چهار بازیکن خوب نیز نیم فصل دوم برای ما سخت خواهد بود. چه کسی فکر می کند که با جذب سه چهار بازیکن، مابقی کار راحت خواهد بود؟ این فکر اشتباه است زیرا هیچ بازی آسانی در لیگ وجود ندارد و در نیم فصل دوم لیگ، همه به دنبال این هستند که بهترین عملکرد را از خود نشان دهند. در هر صورت چه با بازیکنان جدید و چه بدون آن ها نیم فصل دوم برای همه سخت خواهد بود. ما به سه چهار بازیکن جدید نیاز داریم که در حال کار روی این بخش هستیم و برای جنگی که در نیم فصل دوم پیش روی ما خواهد بود، آماده می شویم.
 
*صنعت نفت می‌تواند در پایان فصل جایگاه تک رقمی را به دست آورد؟
 
من پیشگو نیستم؛ اگر جدول رده بندی را نگاه کنید، می بینید که بیش از این که به تیم های پایین جدول نزدیک باشیم، به تیم های بالای جدول نزدیک هستیم. اول فصل باتوجه به مشکلی که در بخش دلار داشتیم، نتوانستیم بازیکنان مورد نیاز که به کارمان می آمدند را جذب کنیم. در واقع نیم فصل اول برای صنعت نفت خیلی سخت بود، آن هم باتوجه به بازیکنان خوب فصل گذشته که از دست دادیم. اگر می توانستیم چهار پنج بازیکن خوب فصل گذشته را حفظ کنیم، با آن نفراتی که امسال جذب کردیم، صنعت نفت شرایط خیلی بهتری پیدا می کرد. در واقع با از دست دادن آن بازیکنان خوب، کارمان را از صفر آغاز کردیم. البته ما امسال بازیکنان جوانی را پرورش دادیم که خیلی خوب از آن ها استفاده کردیم و بسیار خوب نیز جواب اعتماد ما را دادند.
 
*آبادان شهری کاملا فوتبالی است که مردم آن نیز به صورت ویژه پیگیر نتایج صنعت نفت هستند، نظرتان درمورد هواداران نفت آبادان چیست؟
 
در آبادان سرگرمی جز فوتبال برای مردم آن وجود ندارد و تمام تمرکز مردم آبادان روی فوتبال است. اگر بخواهیم واقع‌بین باشیم، مردم این جا خیلی بیشتر از این می توانند به ما کمک کنند و در نیم فصل اول خیلی کمک حال ما نبودند. وقتی با مجموعه‌ای موافق نیستید، می‌توانید اعتراض کنید ولی نباید دست روی وجدان گذاشت. زمانی که به بازیکن و مربی انتقاد می کنید، ممکن است این اقدام نه تنها به تیم کمک نکند، بلکه کمک حال رقبا باشد.
 
از ابتدا که کارم را در این جا آغاز کردم، به مردم آبادان و مجموعه صنعت نفت قول دادم که خودم، همکارانم و بازیکنانم با تمام توان سخت کار کنیم. با مشکلاتی که در همین مصاحبه نیز به آن ها اشاره کردم، تیم ما نابود شد و مجبور شدیم که کار را از صفر شروع کنیم. در مجموع فکر می کنم از توان و ظرفیتی که داشتیم، خیلی خوب استفاده کردیم و از نتایج نیز راضی هستیم.
 
در واقع هدف اصلی ما برای امسال این بود که تیم را در لیگ نگه داریم و سال آینده به فکر جایگاه بهتر باشیم زیرا کار را از صفر آغاز کردیم. دیگران کاری کردند که 10 بازیکن از تیم جدا شدند و مجبور شدیم تیم را از صفر بسازیم. اکنون نیز باید به صورتی با نفرات فعلی کار کنیم که فصل آینده شاهد ثمره آن باشیم.
 
اکنون سه امتیاز با تیم ششم جدول اختلاف داریم. در نیم فصل اول 10 مساوی کسب کردیم که خیلی از هواداران نیز معتقد بودند که حق ما بیش از کسب یک امتیاز بود. اگر آن امتیازات را داشتیم، اکنون جایگاه مان بالاتر از رده فعلی در جدول بود. بازهم تاکید می کنم اگر حمایت هواداران را داشته باشیم، بهتر از این نتیجه می گیریم.
 

*شما در دیدارهای امسال به ویژه بازی‌های پایانی نیم‌فصل اول به خوبی از جوانان آبادانی در ترکیب تیم استفاده کردید که به نظر می رسد برنامه ویژه‌ای برای این بخش دارید و حتی این اقدام شما می‌تواند در فوتبال آبادان به یادگار نیز بماند.
 
تیم ما بسیار جوان است و اگر به عملکردمان دقت کرده باشید از ابتدای فصل تاکنون از محمد دریس، حسین ساکی، مجدمی، جبیره، سلمانی و غبیشاوی که از جوانان آبادانی هستند در ترکیب تیم استفاده کردیم که این نفرات می توانند آینده فوتبال آبادان باشند.
 
*شما پس از بازی در هفته اول لیگ برتر عنوان کردید که "سپاهان شانس قهرمانی در لیگ برتر را دارد" آیا هنوز نیز چنین نظری را دارید؟
 
فکر می‌کنم نیم فصل اول، درستی صحبت من را درباره سپاهان نشان داد و همه نیز به این نتیجه رسیده اند که سپاهان تیم بسیار قوی است که شانس قهرمانی را دارد.

*در یکی از نشست های خبری، لیگ فوتبال ایران را در سطح بالا ارزیابی کرده بودید و حتی به این موضوع نیز اشاره داشتید که "مدیر برنامه های بازیکنان خارجی فکر می کنند که بازیکنان شان می توانند به راحتی در لیگ حرفه ای ایران بازی کنند، در حالی که این تصور اشتباه است". در خصوص این نظرتان و سطح لیگ ایران هم توضیح می دهید.
 
توانایی طبیعی بازیکنان فوتبال ایران به صورتی است که می توانند سطح فوتبال این کشور را در سطح بالاتر قرار دهند. بازیکنان ایرانی ذاتا خوب فوتبال بازی کردن و تبدیل به فوتبالیست بزرگ شدن را دارند. بازیکنان ایرانی فقط به این نیاز دارند که فهم تاکتیکی از بازی و شدت و کیفیت تمرینات خود را کمی بالاتر ببرند. کشوری مانند ایران آنقدر پتانسیل دارد که بتواند بازیکنان بهتری را معرفی کند. بازیکنان ایرانی باید بتوانند خیلی خوب با توپ بازی و ارتباط برقرار کنند، البته کارشناسان نیز می گویند که بازیکنان ایرانی رابطه خوبی با توپ دارند ولی رقابت و فوتبال چیزی بالاتر از با توپ بازی کردن است.
 
در بازی تیم‌ملی ایران برابر یمن در جام ملت های آسیا نیز بازیکنان یمن، قابل بودند و خیلی خوب نیز توانستند با توپ بازی کنند ولی آن چه ایران را از حریف خود متفاوت کرده بود، قابلیت رقابت کردن با تیمی مانند یمن بود. به هر حال باید بتوان با تیم حریف، حس رقابت داشت.
 
من قبلا نیز ایران و پرتغال را با هم مقایسه کرده بودم؛ پرتغال کشوری با 10 میلیون نفر جمعیت توانسته بود، نسلی را پرورش دهد که قهرمان اروپا شود و ایران نیز کشوری با بیش از 90 میلیون نفر جمعیت اگر کمی سرمایه گذاری بیشتری روی زیرساخت های فوتبال برای جوانان و تیم های پایه خود انجام دهد، قطعا این قابلیت را خواهد داشت که بیشتر از این حرف برای گفتن داشته باشد. در کشور پرتغال ممکن است که یک میلیون نوجوان در حال تمرین فوتبال وجود داشته باشد ولی ممکن است که همزمان در ایران، 10 میلیون نفر نوجوان در حال آموزش در این رشته باشند که بر این اساس انتخاب 11 بازیکن از یک میلیون نفر و 10 میلیون نفر را تصور کنید. بنابراین ایران ظرفیت قوی تر شدن در فوتبال را دارد، البته این مهم نیازمند فراهم شدن زیرساخت، زمین های مناسب و وجود افراد کارآزموده برای کار با رده های سنی پایه است.
 

*اکنون نیز کی‌روش پرتغالی، سرمربی تیم‌ملی ایران است. به نظر شما ایران با کی‌روش می‌تواند قهرمان جام ملت های آسیا شود؟
 
من روی قهرمانی ایران در جام ملت های آسیا شرط می‌بندم. نه تنها کی روش، بلکه تمام مربیان برای من قابل احترام هستند ولی فکر می کنم نتایج کی روش در چند سالی که در خدمت فوتبال ایران بوده، توانمندی او را ثابت کرده است. اکنون نیز او استحقاق جایگاهی را که در آن است، دارد. کی‌روش تاکنون دوبار ایران را به جام جهانی رسانده و این نشان می دهد که او چقدر در کار خود خوب است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

توضیح پلیس ماهشهر در خصوص تیراندازی به 2 خودرو در یک درگیری

30هزار اصله نهال در شوشتر کاشته شد

نصب اسکله اهواز باعث تحول در قایقرانی کشور است

آمار کشته‌های حوادث رانندگی درون شهری خوزستان افزایش یافت

فضای سبز با آب اهواز شوره می‌زند

آلودگی ناشی از صنعت در اهواز، آزاردهنده است

بارندگی 24.3 میلیمتری در حسینیه اندیمشک

کشف 5 کیلوگرم حشیش در اهواز

بازیکنی که ظرفیت نیم فصل درخشش را نداشت

پرونده تعمیرات منازل آسیب‌دیده از سیل در شهرستان دشت آزادگان بسته شد

10 داوطلب نمایندگی مجلس در بهبهان تایید صلاحیت شدند

تداوم استقرار توده هوای سرد و مه در خوزستان

درآمدزایی باشگاه‌های بدون مجوز، تخلف و غیرقانونی است

500 بسته حمایتی بین کودکان نیازمند آبادانی توزیع شد

حفاری بدون هماهنگی با مخابرات، ارتباط شهرستان ایذه را قطع کرد

رگبار و رعد و برق در خوزستان پیش‌بینی می شود

اعلام حمایت شهروندان آبادان و خرمشهر از حمله موشکی سپاه به پایگاه‌های آمریکایی

سرسرای گیت بوستان اهواز پلمب شد

آخرین وضعیت شکاف باقی مانده در دایک مرزی هورالعظیم

بلوار «سلامت» شوشتر به نام سردار شهید قاسم سلیمانی تغییر یافت

آماده‌باش دستگاه‌های امدادی درمراسم تشییع پیکر شهید سپهبد قاسم سلیمانی

فرماندار آبادان علیه شهرداری طرح شکایت کرد

برخی مدیران در توزیع اعتبارات نقاط‌حاشیه تنگ‌نظر هستند

پیش‌بینی رگبار برای خوزستان

بازگشت فروزان سلیمانی به تیم فوتبال بانوان آویسا خوزستان

سردار باقرزاده:جستجوی پیکر مطهر شهدا در عراق ادامه دارد

دستگیری کلاهبردار فروش خودروهای مصادره‌ای

پرداخت حقوق مطالبه کارگران شهرداری‌کوت‌عبدالله

درخشش خوزستانی‌ها در جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی

لزوم استفاده مدارس فوتبال از مربیان آشنا به استعدادیابی

90 درصد پروژه‌های محورهای آسیب دیده ناشی از سیل تعیین تکلیف شدند

بارندگی هفت میلیارد ریال به شبکه فاضلاب خرمشهر خسارت زد

کمی اعتبار وفرسودگی مهمترین علل کندی اصلاح شبکه فاضلاب آبادان است

تداوم سایه سنگین مه بر خوزستان

تلاش برای حل مشکل آبگرفتگی مناطق بحرانی خرمشهر

خوزستان غرق در مه غلیظ صبحگاهی

10 گروه مشغول تخلیه آب از خیابان‌های آبادان هستند

بدون حمایت مسئولان خوزستان به جام باشگاه‌های جهان می‌رویم

پیگیری قضایی کشاورزان عامل تخریب اراضی منطقه حفاظت شده میشداغ

2 مدرسه با اعتباری بالغ بر 39 میلیارد در خوزستان افتتاح شد

تماشای بازی نفت آبادان – ماشین‌سازی رایگان شد

زن میان‌سال آبادانی محبوس در آتش نجات یافت

ابتکار: القای ناکارآمدی انتخابات خطرناک است

مه صبحگاهی خوزستان را فرا گرفت

کشف 4300 لیتر روغن تاریخ مصرف گذشته در هویزه

سگ‌آزار تبعید شد

بامدژ از مناطق آسیب پذیر اهواز در مواقع سیلاب است

خوزستان مه‌آلود، در محاصره آلودگی

پرندگان مهاجر میهمان هورالعظیم شدند

کوهنورد کرمانشاهی در ارتفاعات اندیکا پیدا شد