پیام خوزستان

آخرين مطالب

ورزشگاه جهان‌آرا پشت خاکریز بی تدبیری مقالات

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - "کسی دیگه حواسش به خرمشهر نیست! ولله جوونای ما این‌جا هیچی ندارن! 23 ساله که همه این بچه‌ها چشم انتظار تکمیل همین یه دونه استادیوم نشستن! ما این درد رو به کی…". جمال این جملات را که می‌گفت صدایش می‌لرزید، هنوز حرفش تمام نشده بود که صدایش در حجم سرفه‌های شدیدش گم شد. او پدری است که حالا بعد از سال‌ها انتظار، انگار آرزوی پا به توپ شدن فرزندش را در ورزشگاه نیمه‌تمام جهان آرا به خاک سپرده است.
به گزارش ایسنا ـ منطقه خوزستان، به خاک خرمشهر که پا می‌گذاری و از ورزشگاه جهان‌آرا که سراغ می‌گیری کسی نیست که نداند این ورزشگاه کجاست و چه بر سر آن آمده است. ورزشگاهی که یکی از بزرگترین پروژه‌های ورزشی خوزستان به شمار می‌آید و اکنون با گذشت 23 سال از کلنگ زنی آن، هنوز به بهره‌برداری نرسیده است تا همچنان جزو یکی از بی‌شمار آرزوهای دست‌نیافتنی مردم خرمشهر باشد.
روند ساخت این ورزشگاه که کلنگ آن در سال 74 به زمین کوبیده شد تا سال 87 ادامه یافت اما در ادامه و از همان سال این پروژه به علت نبود اعتبارات، متوقف شد. با گذشت چند سال از توقف عملیات اجرایی، طی مصوبه‌ای از جانب هیات دولت در سال 91 مبلغ 350 میلیون تومان برای از سرگیری روند ساخت و ساز این ورزشگاه در نظر گرفته شد که آن زمان پیش‌بینی می‌شد اگر اعتبارات مورد نیاز تزریق شود، ورزشگاه جهان‌آرا در مدت 18 ماه به بهره‌برداری برسد اما با گذشت 6 سال، همچنان سکوهای استادیوم نیمه‌کاره جهان‌آرا در سکوت سردی به سر می‌برد.

برای تهیه گزارش وارد استادیوم شهید جهان‌آرا می‌شوم و با خروارها خاک مواجه می‌شوم، با خود حدس می‌زنم باید استادیوم کمی آن طرف‌تر باشد و هنوز اطمینان ندارم که اینجا ورزشگاه باشد! از چند نفر می‌پرسم این‌جا ورزشگاه جهان‌آرا است؟ و کارگری که در اینجا مشغول به کار است، این اطمینان را به من می‌دهد که درست آمده‌ام، این‌جا ورزشگاه شهیدجهان‌آرا است، همان ورزشگاهی که 23 سال از کلنگ‌ ساخت آن می‌گذرد اما گویا پس از سال‌ها کوبیدن پتک پولادین بر سر آن، هنوز چندان شکل و شمایل ورزشگاه به خود نگرفته است.
یکی از جوانان خرمشهری که در ورزشگاه پرسه می‌زند، با خشم و اندوهِ سال‌ها انتظار، می‌گوید: "زمانی خرمشهر و آبادان حرف اول رو توی ایران می‌زدن اما الان چی؟ کاش مسوولین فکری به حال این‌جا کنند. این حق جوونای خرمشهری که بیشتر اون‌ها پدرا و مادرشون و اقوام‌شون را برای دفاع از خاک ایران از دست دادن، نیست. چرا با گذشت این همه سال به جای بازی در ورزشگاه جهان‌آرا، هنوز باید در زمین‌های خاکی بازی کنیم و بعد هم مصدوم بشیم؟ به نظرتون این حق ماست؟ 8 سال با دست خالی جنگیدیم، مگر فرقی کرد؟ اون موقع توپ و تیر و ترکش بود، الان هم توپ و تیر و ترکش داریم؛ هنوز بعد از 30 سال وقتی تو زمین خاکی با توپ به سمت تیر دروازه می‌ریم، خار و سنگ و میخ، مثل ترکش توی پاهامون فرو میره! این فرقش با ترکش جنگ چیه؟!"
کمی آن طرف‌تر یک کارگر که مشغول کار است، می‌گوید: "این ورشگاه می‌تونست در تمام این سال‌ها مکانی برای شادی نوجوونا و جوونای خرمشهری که از حداقل‌ها محروم هستن، باشه." او کمی مکث می‌کند و با تمام حسرتی که در چشمانش نمایان است، آهی می‌کشد و ادامه می‌دهد: "حیف، حیف..."
"کسی دیگه حواسش به خرمشهر نیست! ولله جوونای ما این‌جا هیچی ندارن!! 23 ساله که همه این بچه‌ها چشم انتظار تکمیل همین یه دونه استادیوم نشستن! خو این درد رو به کی …؟! "؛ جمال این جملات را که می‌گفت صدایش می‌لرزید، هنوز حرفش تمام نشده بود که صدایش در حجم سرفه‌های شدید کمی دور شد. به او می‌گویم مسوولان در خرمشهر یک ورشگاه دیگر به نام نفت و گاز اروندان نیز ساخته‌اند و شاید به همین دلیل اتمام ورزشگاه جهان‌آرا به تاخیر افتاده است. عادل نمی‌گذارد جمله من تمام شود و می‌گوید: "هر گلی بوی خودش رو داره. ما ورزشگاه جهان‌آرا رو می‌خواهیم تا ورزش‌مان رنگ و روی دیگری بگیره. این‌جا فوتبالیست‌های خوبی داره که می‌تونند بهتر هم بشن. به ما می‌گن بودجه‌ای برای اتمام این پروژه نیست، مگه میشه باور کرد که بودجه نباشه؟!"

ساعت نزدیکای 11 ظهر است؛ خورشید بر زمین مسلط‌تر می‌شود، هوا شدیدا گرم و دَم است، پیرمردی که سر و وضع مناسبی ندارد با دوچرخه وارد ورزشگاه می‌شود، بعد می‌بینم که به سراغ زباله‌‌هایی که درون محوطه ورزشگاه ریخته شده است می‌رود و شروع به جمع کردن آن‌هامی‌کند؛ با خودم گفتم "احتمالا او تنها کسی باشد که از طولانی شدن روند ساخت ورزشگاه راضی است."
کارگران به نوبت با گاری‌های‌شان در حال انتقال ماسه‌ها به درون استادیوم هستند، در همین حین یکی از آن‌ها می‌گوید: "از آذرماه سال گذشته در حال آماده‌سازی پیست دو و میدانی هستیم و تا چند ماه دیگه آماده میشه ولی نمی‌دونم زمین چمن، جایگاه تماشاگران و وی‌آی‌پی چه موقع آماده می‌شن اما بی‌شک زمان‌بره."
این ورزشگاه سالن‌هایی از جمله سالن شمشیربازی، کشتی، تیراندازی، کبدی، شطرنج، بوکس و غیره هم دارد که البته برخی از این سالن‌ها به دلیل قرار گرفتن در مجاور استادیوم در حال ساخت، از وضعیت نامناسبی برخوردار هستند. با خودم می‌گویم " آیا کسی هم برای ورزش به این سالن‌ها می‌آید؟ اگر من بودم هرگز پایم را به این سالن‌ها که انگار در وسط یک مخروبه بنا شده‌اند، نمی‌گذاشتم."

وارد ساختمان وی‌آی‌پی استادیوم می‌شوم، نخست کمی می‌ترسم، انگار وارد یکی از ساختمان‌های به جا مانده از جنگ می‌شوم، این تصویر برای لحظه‌ای از ذهنم عبور می‌کند که یکی از کارگران به یکباره می‌گوید: "خانم می‌خواهید با این خانم عکاس همراهتون طبقه‌های بالایی‌ وی‌آی‌پی رو هم ببینید؟" بدمان نمی‌آید و پله‌ها را با هراس سقوط از ارتفاع بالا می‌رویم، به عکاس می‌گویم: "از این بالا طوری عکس بگیر که در حال ساخت بودن جایگاه تماشاگران و خرابی‌های اطرف آن هم مشخص شود." بعد هم لنز دوربین موبایل را به سمت خودم نشانه می‌گیرم تا از آن بالا با استادیوم جهان‌آرا یک خویش‌انداز ثبت کرده باشم!"
امین دارابی، مدیر پروژه‌های ورزشی خرمشهر درخصوص روند آماده‌سازی این ورزشگاه، می‌گوید:" کلنگ ورزشگاه جهان آرا خرمشهر در سال 1374 به زمین زده شد و متاسفانه نزدیک 23 سال است که به دلیل نبود بودجه مورد نیاز هنوز به بهره‌برداری نرسیده است اما خوشبختانه امسال با تلاش نماینده مردم خرمشهر و مدیرکل ورزش و جوانان خوزستان، اعتباری از محل اعتبارات ملی برای این پروژه در نظر گرفته شده است که در این زمینه منطقه آزاد اروند نیز کمک‌هایی را داشته است و پیش‌بینی می‌شود که استادیوم جهان‌آرا در دهه فجر به بهره‌برداری برسد."
دارابی که به پایان مراحل ساخت این استادیوم و پیست دو و میدانی آن در زمان پیش‌بینی شده بسیار امیدوار است، ادامه می‌دهد: "بازسازی این پروژه که مراحل ساخت آن برای چندین بار به دلیل نبود بودجه متوقف شد شامل ساختمان وی‌آی‌پی، جایگاه تماشاگران، تکمیل روشنایی مجموعه، بهسازی چمن ورزشگاه و پیست دو و میدانی می‌شود. همچنین قرار است در کنار این ورزشگاه یک جاده سلامت جهت استفاده عموم مردم به ویژه خانواده‌ها ایجاد شود."

از آن‌جا که فقط چهار ماه تا آغاز دهه فجر زمان باقیست، باید دید که این رویای کهن در میان هزاران آرزوی از دست رفته مردم خرمشهر این‌بار به واقعیت بدل می‌شود یا خیر؟ آیا جوانان خرمشهری می‌توانند روزی در زمین چمن جهان‌آرا در پیکاری برابر به مصاف حریفان خود بروند، پا به توپ شوند، حریفان خود را دریبل بزنند، خودی نشان دهند و بعد توپ را به تور دروازه حریفان پچسبانند؟ آیا پس از سناریوی ورزشگاه غدیر اهواز که ساخت آن 17 سال به طول انجامید و در اواخر سال 90 افتتاح شد، جهان‌آرا نیز امسال بنا به وعده‌های پیشین به بهره‌برداری می‌رسد؟
همین‌طور که تمام این پرسش‌ها در سرم رژه می‌روند ورزشگاه جهان‌آرا را ترک می‌کنم، آن هم به امید "دهه فجر" که شاید همراه با مسوولان برای آیین افتتاح، دوباره پا به این ورزشگاه بگذارم.
 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

هدف ما دریای خزر عاری از مواد آلوده کننده است

چرا دولت تصمیم به انتشار اوراق سلف نفتی گرفت؟

سود مازاد از تعرفه بانک مرکزی قابل مطالبه نیست

پایداری جوی خوزستان تا اوایل هفته آینده

پرونده مالی ارث در دزفول ختم به خیر شد

قوه قضاییه: هیچ روزنامه‌ ای را توقیف نکرده‌ ایم

از ملیکا شریفی نیا تا مریم مومن و دیبا زاهدی در سریال های محرم 99 + عکس

تمدید ثبت‌نام تسهیلات کرونا ویژه کسب و کارهای فرهنگی، هنری و رسانه‌ای

راه‌یابی 2 فیلم از سید مرتضی سبزقبا به جشنواره‌ای در فیلیپین

اعضای هیأت موسس انجمن مد و لباس خوزستان معرفی شدند

تنوع زیستی ایران یک ثروت ملی و خدادادی است

تحصیلات ابتدایی 4 سال می‌شود

اگر احتمال ابتلا به کرونا در مراسمات عزاداری وجود داشته باشد، حضور در مراسم جایز نیست

رشد 35 هزار واحدی شاخص در نیم ساعت

وعده گشایش اقتصادی روحانی به کجا خواهد رسید؟

هوش مصنوعی‌ ناجی پرندگان در برابر پنل‌های خورشیدی می‌شود

تخریب بخشی از ساباط تاریخی بیدل در دزفول

کشف 56 هزار ماسک احتکارشده در دزفول

رهایی گروگان از چنگال آدم‌ربایان در شوشتر

آتش از کوه گردکی باغملک دست کشید

مرگ زن کوهنورد بر اثر سقوط از سبلان

جدیدترین فیلم های ترسناک 2020 + عکس

نباید به مشکلات شهر اضافه شود

3 انتصاب در معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران

سازش در پرونده اختلاف مالی ارثیه با تلاش اعضاء شعبه 14 شورای حل اختلاف دزفول

منطقه جنوب غرب خوزستان از نظر ابتلا به کرونا وضعیت سفید ندارد

80 کیلومتر از زهکش های کشاورزی در شوشتر لایروبی شد

فاز دوم پروژه مدیریت دانش در ملی حفاری کلید خورد

70 هکتار از مراتع منطقه حفاظت شده شیمبار اندیکا خاکستر شد

مهار آتش در کوه گردکی باغملک

میز فروش بورس انرژی آماده عرضه انواع فرآورده‌ هیدروکربوری می‌شود

پیش‌ثبت‌نام نمایشگاه بین‌المللی صنعت نفت آغاز شد

نفت در لالی استخر سرپوشیده ساخت

300 هزار بیمه شده تامین اجتماعی دزفول در انتظار بهبود خدمات

قیمت طلای سیاه اندکی افزایش یافت

به‌کارگیری نیروهای بومی؛ اولویت طرح‌های توسعه‌ای غرب کارون

5 مشکل اصلی فروش سهام عدالت

آیا پدر و مادر می توانند قبل از فوت ارثیه فرزندان را تقسیم کنند؟

چرا همه کسب و کارها به نرم‌افزار BPMS نیاز دارند؟

الزامات حذف 4 صفر از پول ملی

فرماندار اندیکا بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت

موفقیت دانش‌آموزان خوزستانی در مسابقات قرآن کشور

چهار طرح آب و فاضلاب در گتوند در حال اجرا است

امکان تخلیه خوابگاه‌های دانشگاه شهید چمران اهواز از 25 مرداد

بخشی از یک ساباط ثبت ملی در دزفول تخریب شد

کانون‌هایی از بیماری «تب سه روزه» در خوزستان وجود دارد

شطرنج‌بازان خوزستانی در مسابقات آنلاین شطرنج بوشهر خوش درخشیدند

مشکل هفت‌تپه بایدریشه‌ای حل شود/ نیشکرکشت نشودزیان بزرگی رخ میدهد

کشف 56 هزار ماسک احتکار شده در دزفول

با قهرمانی در لیگ برتر، پاسخ اعتماد مدیران را دادیم