پیام خوزستان

آخرين مطالب

«انصارالله» تکیه‌گاه مستحکم مقاومت در شبه جزیره عربستان اجتماعي

«انصارالله» تکیه‌گاه مستحکم مقاومت در شبه جزیره عربستان
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، حدودا 6 سال پیش و همزمان با آغاز تجاوز آل‌سعود به همسایه جنوبی خود، محمد بن‌سلمان شاهزاده خوش خیال آل سعود و وزیر وقت دفاع عربستان تصور می‌کرد که ظرف یک هفته می‌تواند یمن را اشغال کند و دولت نجات ملی را شکست دهد. سعودی‌ها از ستاد مشترک ارتش یمن و نیرو‌های مردمی انصارالله به عنوان «پابرهنگانی» یاد می‌کرد که تاب مقابله با ادوات نظامی درجه یک عربستان را ندارد.
اما اکنون معادلات شبه جزیره عربستان پس از گذشت سال‌ها به نحو دیگری رقم خورده است و دولت مردمی یمن دست برتر در تحولات را دارد. طی دو سال اخیر ارتش یمن توانست رشد محسوسی در حوزه موشکی داشته باشد و خود را به عنوان یکی از ستون‌های اساسی و تاثیرگذار در منطقه به رخ بکشاند.
اکنون موشک‌هایی که در اختیار ارتش یمن قرار دارد و آن‌ها طی سال‌های اخیر توانستند به آن دست پیدا کنند، بسیاری از نقاط مهم و کلیدی شبه جزیره عربستان را در تیررس خود قرار داده است. از بزرگترین موفقیت‌های ارتش یمن که تنها طی هفته‌های اخیر بدست آمده، باز پس گیری پایگاه «ماس» از حضور ائتلاف صهیونیست‌ها و همچنین هدف قرار دادن پالایشگاه «آرامکو» با موشک‌های «قدس 2» است.
اما نکته اساسی که بواسطه آن عربستان در یمن گیر افتاده، اتحاد یمنی‌ها در برابر تجاوز ائتلاف متجاوز است. پیش از این پایتخت‌های عربی و مرتجع تصور داشتند که در یمن تنها با حوثی‌ها طرف هستند، ولی هنگامی که یورش را شروع کردند به خوبی فهمیدند که در برابر اتحاد قدرتمند مردم یمن گرفتار شده‌اند، کما اینکه انصارالله پایه‌گذار اتحاد مردم یمن و حوثی‌ها بود. انصارالله بر پایه چند شعار اصلی پایه ریزی شد که مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل از جمله مهمترین محور‌های اعتقادی آن است.
اکنون، اما تحولات روز دوشنبه شبه جزیره از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. تطابق موشک باران آرامکو و سفر مخفیانه نخست وزیر رژیم صهیونیستی و رئیس موساد به عربستان موضوعی نیست که بتوان از آن به راحتی گذشت. در همان اوقاتی که محمد بن‌سلمان و نتانیاهو برای ضربه زدن به مقاومت و پیشبرد اهداف خود رایزنی می‌کردند، انصارالله قدرت موشکی خود را به رخ ائتلاف عبری و عربی می‌کشاند و به آن‌ها یادآور می‌شود که هرگز نباید قدرت مقاومت و مشخصا قدرت نوظهور انصارالله را دست‌کم بگیرند.
در رابطه با روند طی شده از سوی انصارالله که آن را تبدیل به یک از ستون‌های قدرت در منطقه غرب‌آسیا و شبه جزیره عربستان کرده، با «محمدرضا مرادی» کارشناس مسائل شبه جزیره عربستان، هم‌کلام شدیم. وی در ابتدا مقدمه‌ای از سابقه این جنبش بیان کرد و گفت: «انصارالله از زمانی که در دور جدیدی وارد هرم قدرت شد، از موضعی حاشیه‌ای ابتدا به یک قدرت نظامی و بعد از آن به یک قدرت سیاسی تبدیل شد. بدین معنا که انصارالله امروز توانسته معادلات سیاسی و نظامی منطقه را تحت تاثیر قدرت خودش قرار دهد. این موفقیت هم با ارسال هیئت‌های دیپلماتیک و سفرا به سایر کشور‌ها محقق شده و هم با حملات نظامی که به عربستان ترتیب داده است».

پیام خوزستان

مرادی در ادامه تاکید کرد: «نباید فراموش کرد که انصارالله از سال 2015 به بعد اصلا مورد پذیرش رسمی عربستان قرار نگرفت و ریاض همه تلاش خود را کرد تا این گروه را شورشی و تروریستی معرفی کند و همچنین هرگز اجازه گفت‌وگوی سایر کشور‌ها با انصارالله را نمی‌داد. اما امروز این جنبش به یک طرف قدرت تبدیل شده و توانسته در مذاکرات متعددی شرکت کند. اما مذاکرات استکهلم، ژنو و مسقط از جمله نشست‌هایی بود که انصارالله توانست مستقیما در آن حضور پیدا کند. همه این‌ها نشان می‌دهد که انصارالله به یک قدرت مشروع تبدیل شده است».
کارشناس مسائل شبه جزیره ضمن اشاره به اینکه همه پیشرفت‌های نظامی انصارالله در سایه تحریم‌های سفت‌وسخت زمینی، هوایی و دریایی از سوی امارات و عربستان ایجاد شده، گفت: «انصارالله به راحتی نمی‌تواند با دنیای خارج ارتباط برقرار کند و فشار زیادی را متحمل می‌شود، با این وجود هرگز از نقش خودش در حمایت از مقاومت و آرمان‌های آن غافل نبوده است. حمایت‌های انصارالله از حزب‌الله لبنان، عراق و فلسطین در همین چارچوب است. هر بار که خبری در رابطه با عادی سازی روابط کشور عربی با رژیم صهیونیستی منتشر می‌شود، واکنشی قاطع از سوی انصارالله شاهد هستیم. حمله مستقیم به عربستان، انتشار بیانیه‌های قاطع و تظاهرات پرشور مردمی در همین راستاست».
محمدرضا مرادی به سفیر اخیر هیئت صهیونیستی به عربستان اشاره کرد و افزود: «در حالی که غروب یکشنبه، نتانیاهو و کوهاوی برای دیدار با بن‌سلمان وارد شهر نئوم عربستان شدند. فردای آن روز حمله به یک شرکت آرامکو در جده صورت می‌گیرد. خود انصارالله به طور رسمی اعلام کرده که این حمله هشدار به عربستان در رابطه با هرگونه عادی سازی روابط با اسرائیل است. انصارالله هشدار داده که اگر پیش از این بخواهد به آرمان انصارالله پشت کند باید تاوان آن را هم بپردازد».
وی در خصوص سناریو حمله انصارالله به اراضی اشغالی گفت و افزود: «انصارالله اعلام کرده که موشک‌های قدس 2 که به کمک آن آرامکو را مورد هدف قرار داده، همان موشک‌هایی است که در نظر داشته تا با کمک آن بندر «ایلات» واقع در اراضی اشغالی را مورد هدف قرار دهد. ارتش یمن این توانایی را دارد چراکه پیش از این بندر ینبوع عربستان نزدیک به بندر ایلات را مورد هدف قرار داده است؛ بنابراین حمله موشکی به جده نوعی هشدار به حمله به رژیم صهیونیستی نیز محسوب می‌شود».
تحلیلگر مسائل شبه جزیره تاکید کرد: «بسیاری انصارالله را نسخه دوم حزب الله لبنان می‌دانند. انصارالله اکنون و بویژه پس از پایان جنگ یمن وارد حلقه اصلی مقاومت می‌شود. انصارالله گروه تازه تاسیسی نیست و از دل جریانی خارج شده که حدود هزار و صد سال در یمن حکومت کرده است. زیدی‌ها یازده قرن در یمن حضور داشتند. نام انصارالله از دهه 90 میلادی بر سر زبان‌ها افتاد ولی ریشه این جنبش تاریخی است. بن سلمان قرار بود در عرض دو هفته یمن را اشغال کند، اما اکنون بیش از 5 سال و هشت ماه می‌گذرد و موفقیتی کسب نکرده است».
در مقام جمع‌بندی، باید بر این نکته تاکید کرد که ائتلاف آل‌سعود و صهیونیست‌ها که روزی امیدوارنه و مجدانه سست شدن ارکان مقاومت را با حمله به یمن و نابودی انصارالله پیگیری می‌کردند، اکنون بدون تردید شکست خورده و برعکس به جای آنکه موجبات تضعیف انصارالله فراهم شود، نقطه عطفی برای ورود این جنبش به تحولات سیاسی و نظامی بزرگ منطقه بود. اکنون جریان مقاومت با ایجاد پایگاهی مطمئن در جنوب منطقه غرب‌آسیا حضور خود در این حوزه را تضمین و یا به قول خودمانی چهار میخ کرده است.
انتهای پیام/
منبع: باشگاه خبرنگاران

لینک کوتاه:
http://www.khozestan-online.ir/Fa/News/223236/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دستگیری قاتل فراری در حین خروج از کشور

احداث بیش از 100 زمین چمن مصنوعی در خوزستان

لیگ برتر بسکتبال| نفت آبادان بر حریف مشهدی غلبه کرد

لیگ برتر بسکتبال؛ پیروزی نفت آبادان برابر پدافند هوایی مشهد

لیگ بسکتبال؛ نفت آبادان بر حریف مشهدی غلبه کرد

قدرت آمریکا در حال افول است

زمینه روستای بدون بیکار در طویبه فراهم است/حضور پر رنگ بانوان تحصیل کرده و خوشفکر در زمینه اشتغال و معیشت روستایی

جوانان «پاس ناجا قم» برابر «قصر نشاط بهبهان» شکست خوردند

آخرین وضعیت معلمانی که بر اثر صاعقه دچار سوختگی شدند از زبان مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان

حادثه آتش سوزی اسکان فرهنگیان در دزفول با قید فوریت بررسی شود

واکنش محسن رضایی به حادثه در یک مدرسه کانکسی در خوزستان + عکس و فیمل

لیگ برتر بسکتبال| پیروزی مس رفسنجان و نفت آبادان

جزییات حادثه آتش‌سوزی کانکس معلمان سردشت

جلوی صاعقه بی عرضگی را بگیریم

احداث 100 زمین چمن مصنوعی در مناطق کم برخوردار و روستایی آغاز می شود

بُرد قاطع بسکتبالیست های آبادانی در برابر رعد پدافند هوایی مشهد

ضرورت تشدید نظارت‌های میدانی در زمینه توزیع عادلانه آرد

العین حریف فولاد خوزستان در مرحله پلی‌آف شد

واکنش آموزش و پروش به آتش سوزی محل اسکان فرهنگیان

وزیر آموزش و پرورش دستور داد: رسیدگی فوری به معلمان حادثه دیده در دزفول

ویکتوریا؛ ملکه‌ای که ثروت فقرا را چاپید/ وقتی ملکه بریتانیا «مامان‌بزرگ اروپا» بود

30 میلیارد تومان برای ساخت 100 زمین چمن مصنوعی در اهواز تامین شد

​همه باید در حمایت از نیروهای بومی پشت سر نمایندگان بایستیم

العین حریف فولاد در پلی‌آف آسیا

قاتل فراری در دام پلیس مسجدسلیمان

سرقت دیوار در خوزستان!

وزیر آموزش‌وپرورش دستور رسیدگی فوری به وضعیت معلمان دزفولی را صادر کرد

انهدام باند سارقان فرااستانی توسط پلیس آگاهی خوزستان

مسابقات کورس اسب کشوری در اهواز برگزار شد

معاون وزیر علوم:محیطی‌های علمی از آفت‌های اخلاقی به دور باشند

وزیر آموزش و پرورش دستور رسیدگی فوری به وضعیت معلمان دزفولی را صادرکرد

وابستگی حداقلی صنعت گاز به تأمین کالا از خارج کشور

معاون وزیر علوم: اساس کار وزارت علوم توسعه پارک های علم و فناوری است

انهدام باند سارقان فرا استانی توسط پلیس آگاهی خوزستان

100 زمین چمن مصنوعی در خوزستان ساخته می شود

مردم باید منطق مقاومت را در سبک زندگی خود اعمال کنند

اطلاعیه آموزش و پرورش پس از آتش‌سوزی کانکس فرهنگیان در سردشت

حمایت 240 میلیاردی بانک کشاورزی از راه اندازی مجتمع کلان تولید خوراک دام،طیور در خوزستان

امام جمعه یزد: دشمن از قدرت و پیشرفت ایران در هراس است

«کیارستمی و عصای گمشده» در آبادان/ وعده کیارستمی به وقوع پیوست

شکست مقاومت و امن سازی محیط برای اسرائیل غاصب از آرزوهای ترامپ بود

لزوم تمرکز و توجه همه مسئولان بر بودجه سال 1400

یکی از ابزار های قدرت، توان دفاعی کشور است

کیارستمی و عصای گمشده در آبادان

لزوم محدودیت پذیرش دانشجوی مقطع دکتری/ ورود سالیانه 20هزار دانشجوی دکتری از سال آینده

لزوم محدودیت پذیرش دانشجوی مقطع دکتری

رئیس شورای اروپا خواهان آزادی الکسی ناوالنی شد

جزئیات حادثه آتش گرفتن سه معلم در خوزستان

70 روستا در خوزستان برای بوم گردی در نظر گرفته شده است

میزان ترک تحصیل دانش‌آموزان در استان خوزستان از میانگین کشوری بیشتر است