پیام خوزستان

آخرين مطالب

مقاومت دارویی با جهان ما چه می‌کند؟ علمي

مقاومت دارویی با جهان ما چه می‌کند؟
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - ایسنا/خوزستان معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: مقاومت در برابر میکروب موجب می‌شود بسیاری از عفونت‌ها در سراسر جهان دشوارتر درمان شوند؛ آخرین گزارش‌های سازمان جهانی بهداشت نشان می‌دهد که در جهان درمان‌های موثر برای چندین عفونت شایع در حال اتمام است.
دکتر سیدمحمد علوی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به برگزاری هفته اطلاع‌رسانی آنتی‌بیوتیک‌ها، اظهار کرد: مقاومت میکروبی یا مقاومت دارویی عبارت است از کاهش اثر یک دارو در درمان یک بیماری یا کاهش اثر آن در بهبود نشانه‌های بالینی حاصل از آن.
مقاومت میکروبی به طور طبیعی رخ می‌دهد اما سوءاستفاده از آنتی بیوتیک‌ها در انسان و دام، روند مقاومت میکروبی را به طور قابل توجهی افزایش می‌دهد.
وی افزود: مقاومت میکروبی در مورد انواع گوناگون پاتوژن‌ها شامل باکتری‌ها، انگل‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها و سلول‌های سرطانی اتفاق می‌افتد و ممکن است حیات هر فردی، در هر سن و در هر کشور را تهدید کند.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز بیان کرد: در هیچ زمانی تهدید مقاومت میکروبی به این اندازه جدی و فوری نبوده است و در چنین شرایطی، نیاز به ارائه راهکاری اثربخش ضروری است. اقدامات و طرح‌های متعددی برای کاهش سطح مقاومت میکروبی در حال انجام است اما باید کشورها و صنعت داروسازی گام‌های خود را سرعت بخشیده و در سرمایه‌گذاری پایدار و تولید داروهای جدید مشارکت داشته باشند.
وی با بیان اینکه مقاومت میکروبی یک تهدید جهانی برای سلامتی و توسعه است، تصریح کرد: سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است که مقاومت میکروبی، یکی از 10 تهدید بهداشت جهانی است که بشریت با آن روبه‌رو است.
رئیس مرکز بهداشت خوزستان گفت: هزینه مقاومت میکروبی برای اقتصاد قابل توجه است. علاوه بر مرگ و ناتوانی، بیماری طولانی‌مدت منجر به بستری طولانی‌تر در بیمارستان، نیاز به داروهای گران‌تر و چالش‌های مالی برای افراد آسیب‌دیده، از اثرات سوء این مساله هستند.
وی بیان کرد: مقاومت در برابر میکروب موجب می‌شود بسیاری از عفونت‌ها در سراسر جهان دشوارتر درمان شوند؛ آخرین گزارش‌های سازمان جهانی بهداشت نشان می‌دهد که در جهان درمان‌های موثر برای چندین عفونت شایع در حال اتمام است.
علوی با اشاره به تاثیرات استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها در دوران همه‌گیری کرونا، گفت: سوءاستفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها در بیماری همه‌گیر کووید – 19 می‌تواند منجر به ظهور سریع و گسترش مقاومت ضدمیکروبی شود. کووید - 19 توسط ویروس ایجاد می‌شود نه توسط یک باکتری بنابراین نباید از آنتی‌بیوتیک‌ها برای پیشگیری یا درمان عفونت‌های ویروسی استفاده شود مگر اینکه عفونت‌های باکتریایی نیز وجود داشته باشند.
وی تصریح کرد: مقاومت به آنتی‌بیوتیک یعنی میکروب‌های بیماری‌زایی که برای مبارزه با آنان آنتی‌بیوتیک استفاده می‌شوند، با جهش ژنی (موتاسیون) نسبت به این داروها مقاومت پیدا می‌کنند و نسل‌های جدیدی به وجود می‌آیند که نمی‌توان با آن‌ها مبارزه کرد.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: استفاده بیش از حد از داروهای ضدمیکروبی در انسان، حیوانات و کشاورزی عامل اصلی مقاومت در برابر میکروب است. میکروارگانیسم‌های مقاوم می‌توانند بین انسان، حیوان یا محیط پخش شوند و داروهای ضدمیکروبی که برای درمان بیماری‌های عفونی مختلف در حیوانات و انسان استفاده می‌شود، اغلب یکسان هستند.
وی افزود: به طور کلی افزایش شیوع بیماری‌های سرکوب‌گر سیستم ایمنی و به دنبال آن بروز عفونت‌های فرصت‌طلب، تغییر الگوهای هوایی و اقلیمی و افزایش بلایای طبیعی، رشد سریع جمعیت انسانی و افزایش روزافزون تجارت و مبادلات بین‌المللی از عوامل مهم گسترش عفونت و میکروارگانیسم‌های مقاوم به دارو هستند.
علوی با اشاره به جنبه‌های گسترش مقاومت میکروبی، بیان کرد: عواملی مانند خوددرمانی، عدم تکمیل دوره درمان، نداشتن اطلاعات لازم، وضعیت ایمنی ضعیف، عقاید و باورهای غلط، توقعات درمانی و فشارهای تبلیغاتی از سوی موسسات دارویی، عوامل مرتبط با دست‌اندرکاران عرصه سلامت مانند عدم نظارت دقیق بر عملکرد موسسات دارویی، عدم وجود آموزش مناسب، رفتار غیرحرفه‌ای، کمبود امکانات تشخیصی صحیح و انتخاب ناصحیح مواد ضدمیکروبی، مراکز ارائه خدمات بهداشتی و درمانی و مصرف یا سوءمصرف مواد ضدمیکروبی در حیوانات، مهم‌ترین جنبه‌های گسترش مقاومت میکروبی هستند که قابل مداخله و کنترل نیز هستند.
رئیس مرکز بهداشت خوزستان با اشاره به اهمیت جلوگیری از بروز مقاومت میکروبی گفت: در صورت گسترش مقاومت میکروبی، همه افراد جامعه در معرض خطرات ناشی از آن قرار می‌گیرند بنابراین باید به برخی نکات که در کاهش گسترش مقاومت میکروبی اثر زیادی دارند، توجه شود.
وی افزود: آنتی‌بیوتیک‌ها در درمان عفونت‌های ویروسی مثل سرماخوردگی و آنفلوآنزا نقشی ندارند بنابراین مردم در صورت بروز این بیماری‌ها نباید از پزشک تقاضای تجویز آنتی‌بیوتیک داشته باشند و قبل از مصرف آنتی‌بیوتیک نیز باید با پزشک مشورت شود.
علوی با بیان اینکه با رعایت اصول بهداشتی باید از بروز عفونت‌ها پیشگیری شود، گفت: شست‌وشوی دست، خط مقدم دفاعی علیه گسترش باکتری‌ها است. توجه به محیط زیست و حفظ آن نیز می‌تواند در کاهش گسترش مقاومت میکروبی نقش داشته باشد.
وی افزود: باید از درمان خودسرانه با آنتی‌بیوتیک خودداری شود زیرا زمانی که به طور مکرر و نابجا از آنتی‌بیوتیک استفاده می‌کنیم، عامل افزایش مقاومت در باکتری‌ها می‌شویم که یکی از بزرگ‌ترین عوامل تهدیدکننده سلامت در جهان است بنابراین آنتی‌بیوتیک‌های باقی‌مانده در منزل نباید در اختیار سایر اعضای خانواده قرار داده شود.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با تاکید بر لزوم همکاری سایر افراد در زمینه کاهش مقاومت آنتی‌بیوتیک، گفت: اگر جلوی استفاده نامناسب از آنتی‌بیوتیک گرفته نشود، به مقاومت میکروب‌ها در برابر آن‌ها دامن زده می‌شود که یکی از بزرگ‌ترین تهدیدها علیه بهداشت و سلامت جهانی است.
انتهای پیام
منبع: ایسنا

لینک کوتاه:
http://www.khozestan-online.ir/Fa/News/222832/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بیانیه باشگاه فولاد درباره حواشی و داوری بازی برابر پرسپولیس

بیانیه باشگاه فولاد خوزستان درباره حواشی و داوری بازی برابر پرسپولیس

باشگاه فولاد: برای فوتبال ایران متاسفیم که مدافع عنوان قهرمانی اش چنین حال و روزی دارد!

اجازه ندهید یک تیم بواسطه دست‌های پشت پرده زورگویی کند

10 مصدوم در تصادف زنجیره ای سه راهی مدن آبادان

سخنگوی نُجَباء: عراق نمی‌تواند موضع بیطرف داشته باشد

بیکاری عمده‌ترین مسئله در تکرار چرخه جرم است

اتحادیه اروپا درصدد گشودن پرونده‌های حقوقی بحرین

سارقان سایبری در تله پلیس اهواز

نُجَباء: بایکوت اطلاعاتی صهیونیست‌ها را می‌شکنیم

رضایی: ذوب‌آهن انگیزه زیادی مقابل نفت دارد/ مشکل همه تیم‌های نفتی مالی است

سرپرست معاونت جوانان ورزش و جوانان لرستان منصوب شد

صاعقه، سه معلم و 2 دانش آموز را در سردشت دزفول دچار سوختگی کرد

توزیع روزانه 280 تُن روغن در خوزستان

صاعقه، کلاس درس کانکسی را در سردشت دزفول به آتش کشید

یحیی گل محمدی روند موفقیت پرسپولیس مقابل فولاد را حفظ کرد

935 واحد مسکن مهر آذربایجان‌غربی در دهه فجر افتتاح خواهد شد

هشت کتاب حوزه روابط بین‌الملل و گفتمان مقاومت رونمایی شد

اجرای طرح هر پاسدار حامی یک یتیم به نیت حاج قاسم در خوزستان

بیانیه باشگاه فولاد خوزستان درباره اتفاقات داوری دیدار مقابل پرسپولیس؛ نباید اجازه دهیم باشگاهی خاص زورگویی کند

ماجرای جنایت رژیم پهلوی در چهارشنبه سیاه اندیمشک چه بود؟ + تصاویر

نرخ سکه به 10 میلیون و 250 هزار تومان رسید

محمدزاده: بازی با نفت مسجدسلیمان به اندازه تقابل با پرسپولیس و استقلال سخت است

قیمت سکه طرح جدید 30 دی 1399 به 10 میلیون و 250 هزار تومان رسید

بیانیه باشگاه فولاد درباره اتفاقات داوری دیدار مقابل پرسپولیس

ابتکار جوانان بسیجی بالادزا ی ساری در برگزاری یادواره شهدا+تصاویر

برقراری عدالت اجتماعی، دولت اسلامی را شکل می‌دهد

صف‌های طولانی روغن در هندیجان برگ بنده‌ای دست کرونا

جلال و ابهت پوچ

انتقال آب از کارون و دز خوزستان را منهدم می‌کند

بایکوت اطلاعاتی صهیونیست‌ها را خواهیم شکست

بازگشت قیمت سکه به کانال 10 میلیون تومانی

سانحه رانندگی مرگبار در محور بستان آباد-سراب

سکه به کانال 10 میلیون تومان بازگشت | جدیدترین قیمت طلا و سکه در 30 دی 99

بیانیه باشگاه فولاد خوزستان درباره دیدار با پرسپولیس

دشتی: شفافیت اطلاعات و آزادی‌های مشروع از جمله موارد مندرج در سند تحول قضایی است

بیانیه تند باشگاه فولاد علیه پرسپولیس/ باید به حال فوتبال ایران تاسف خورد

نباید به دلیل کرونا برنامه‌های دهه فجر را تعطیل کنیم

الشمری: بایکوت اطلاعاتی صهیونیست‌ها را خواهیم شکست

آخرین جزییات از وضعیت احیای عمارت هتل‌ قو اهواز

فیلمی از تجمع امروز سهامداران در مقابل ساختمان بورس

قیمت سکه طرح جدید به 10 میلیون و 250 هزار تومان رسید

بورس در وضعیت حباب منفی قرار دارد

سهام فولاد و پتروشیمی تحت تاثیر یک تصمیم!

شورای عالی بورس برای حفظ تعادل در بازار سرمایه، تصمیم‌گیری کند

بورس نزولی آغاز شد، صعودی به پایان رسید

رئیس سازمان بورس استعفا کرد

اعطای وام ازدواج 140 تا 200میلیونی به زوج ها در 1400/ وام ازدواج فقط برای کم سن‌ها 100 میلیون شد

95 درصد کارگران زیر خط فقر هستند

وجود 1.5 میلیون بیکار و شبه بیکار نیازمند در کشور