پیام خوزستان

آخرين مطالب

تنها راه نجات از مشکلات امروز، اعتقاد راسخ به خدا است مقالات

تنها راه نجات از مشکلات امروز، اعتقاد راسخ به خدا است
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - به گزارش جام جم آنلاین و به نقل از تبیان؛ تنها راه نجات جامعه و مردم ما این است که در سایه اعتقاد راسخ به خدواند و براساس رهنمودهای ائمه(ع) در صحنه باشیم و راه‌های مواجهه با خطرات و مشکلات را از لابلای سخنان ائمه(ع) به دست آورده و عمل کنیم و اگر در این راه قدم برداریم، به پیروزی‌هایی که منتظرش هستیم، خواهیم رسید.
این مطلب را حجت‌الاسلام و المسملین “سیدمحمد هاشمی‌راستی”، رئیس مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در نشست علمی “سیری در نهج‌البلاغه” عنوان کرد. 
در این نشست علمی که در سالن اجتماعات مرکز تبیان در هرات برگزار شده بود، علما، فرهنگیان، دانشجویان و اقشار مختلف جامعه حضور داشتند.
رئیس مرکز تبیان در هرات گفت که بعد از قرآن، نهج البلاغه ارزشمندترین کتاب‌هاست، در حدی که بعضی از علما نهج‌البلاغه را اخ‌القرآن نامیده‌اند. این کتاب در تمام ابعاد زندگی برای ما راه‌ها و طرح‌های دقیق و روشن‌کننده‌ای دارد.
قسمتی از خطبه‌ی اول نهج‌البلاغه “الحَمْدُ للهِ الَّذَی لاَ یَبْلُغُ مِدْحَتَهُ القَائِلُونَ، وَلاِ یُحْصِی نَعْمَاءَهُ العَادُّونَ، ولاَ یُؤَدِّی حَقَّهُ الُمجْتَهِدُونَ، الَّذِی لاَ یُدْرکُهُ بُعْدُ الهِمَمِ، وَلاَ یَنَالُهُ غَوْصُ الفِطَنِ، الَّذِی لَیْسَ لِصِفَتِهِ حَدٌّ مَحْدُودٌ، وَلاَ نَعْتٌ مَوْجُودٌ، وَلا وَقْتٌ مَعْدُودٌ، وَلا أَجَلٌ مَمْدُودٌ.فَطَرَ الْخَلائِقَ بِقُدْرَتِهَ، وَنَشَرَ الرِّیَاحَ بِرَحْمَتِهِ، وَوَتَّدَ بِالصُّخُورِ مَیَدَانَ أَرْضِهِ”.
ترجمه: “حمد باد خداوندى را که سخنوران در ثنایش فرو مانند و شمارندگان از شمارش نعمت‌هایش عاجز آیند و کوشندگان هر چه کوشند، حق نعمتش را آن‌سان که شایسته اوست، ادا کردن نتوانند. خداوندى، که اندیشه‏هاى دور پرواز او را درک نکنند و زیرکان تیزهوش ، به عمق جلال و جبروت او نرسند. خداوندى که فراخناى صفاتش را نه حدّى است و نه نهایتى و وصف جلال و جمال او را سخنى درخور نتوان یافت، که در زمان نگنجد و مدت نپذیرد. آفریدگان را به قدرت خویش بیافرید و بادهاى باران‌زاى را بپراکند تا بشارت باران رحمت او دهند و به صخره‏هاى کوهساران، زمینش را از لرزش بازداشت”.
هاشمی با اشاره به قسمتی از خطبه اول نهج‌البلاغه گفت که در این خطبه یک دوره کامل جهان‌بینی نوشته شده و صفات جمال و کمال خداوند مورد توجه قرار گرفته است. در قسمت دیگر این خطبه از آفرینش جهان هستی و همچنین اهمیت سنت نبوی و مساله حج نیز سخن به میان آمده است.
وی گفت: “درس مهمی که این خطبه برای زندگی امروز ما دارد، این است که اگر فرد مومن می‌خواهد در تمام عرصه‌های زندگی موفق باشد و بر مشکلات فائق آید، باید بر مبنای جهان‌بینی الهی خدا را با تمام وجود شناخته باشد”.
حضرت علی(ع) می‌فرماید: “کسی که عظمت و بزرگی خدا را با تمام وجود احساس کند، غیر خدا هر که باشد و هر چه باشد، در نظرش پست و حقیر خواهد بود”.
این عالم دینی و فعال فرهنگی در غرب کشور افزود که می‌بینیم که در معاشرت‌های اجتماعی افرادی در برابر انسان‌های صاحب نام و ثروتمند دچار تملق و چاپلوسی می‌شوند. این تملق و چاپلوسی در برابر نام و شهرت و ثروت دیگران، به گفته‌ی حضرت علی(ع) “این خود باختگی در برابر دنیای دیگری، ریشه در خدانشناسی آنان دارد”.
هاشمی تصریح کرد که البته ما موظف هستیم که براساس آموزه‌های دینی به بزرگان احترام داشته باشیم اما مقوله‌ی خود باختگی در برابر دنیا چیز دیگری است.
رئیس مرکز تبیان در هرات در ادامه تاکید کرد که نهج البلاغه چراغ راه ما برای عبور از مشکلات و سختی‌هایی است که بر سر راه ما قرار می‌گیرد.
به باور هاشمی، در شرایط فعلی جامعه با مشکلات فراوانی چون ناامنی مواجه است و تروریستان به دشت در حال توسعه کارشان هستند اما برای مقابله با این مشکل، باید نیروی مقاومت مردمی تشکیل شود.

پیام خوزستان

او بر این باور است که “تا نیروهای مقاومت مردمی تشکیل نشوند و عملا وارد مبارزه با تروریزم نگردند، این مشکلات ادامه پیدا خواهند کرد”.
از سویی هم در این شب و روزها دیده می‌شود که برخی از مردم پس از ختم اذان، درب مساجد را بسته و دیگر به کسی اجازه داخل شدن نمی‌دهند. هاشمی در این باره می‌گوید که راه دور شدن از خطر این نیست که مساجد و تکایا را تعطیل و مراسم مذهبی را برگزار نکنیم، مطمئن باشیم که این خطرات درب خانه‌های یکایک ما خواهد آمد
این فعال فرهنگی تاکید کرد که “اگر ما یک قدم عقب‌نشینی کنیم، شکی نیست که دشمن ده قدم جلوتر خواهد آمد”.
وی گفت: درست است که تامین امنیت یکی از مهمترین وظایف دولت است اما ما دیدیم که دولت و حکومت نمی‌تواند از پس این قضیه بر آید، باید دست روی دست گذاشته و بنشینیم. وقتی دولت می‌گوید که در توانش نیست که درب هر مسجد یک سرباز بگذارد، ناگزیر هستیم که این هسته‌های مقاومت مردمی را تشکیل دهیم. اما چرا با این‌که بسیاری از بزرگان در جلسات مختلف این موضوع را بیان کرده‌اند، این قضیه محقق نمی‌شود.
هاشمی افزود: چطور می‌شود که تروریزم در جاهای دیگر در قوی‌ترین شکل خودش در برابر جوانان توان مقابله ندارند اما در افغانستان اینطور گسترده و وسیع عمل می‌کنند.؟ دلیلش واضح و روشن است. ما تحرک نداریم. علما، مراکز فرهنگی و احزاب سیاسی در این زمان حساس کار روشن، مشخص و سرنوشت‌سازی را انجام نمی‌دهند.
وی یادآور شد که “تنها راه این است که ما با تأسی از کلام مولا(ع) در نهج البلاغه و با اعتماد راسخ به خداوند، این هسته مقاومت مردمی را از راه‌های قانونی شکل بدهیم”. اگر این هسته مقاومت شکل بگیرد، کمک خوبی برای نیروهای مسلح کشور خواهد بود و تامین امنیت مطلوب توسط جوانان به دست خواهد آمد. این نیاز زمانی رفع می‌شود که ما اعتقاد راسخ به وجود خداوند داشته باشیم.
او در ادامه اذعان داشت که “اگر متکی به قدرت خداوند باشیم، دیگر نباید ترس و وحشتی داشته باشیم”. با ایمان، اعتقاد و معرفت خداوند اگر حرکت کنیم و با اتکا به این قدرت طرح‌ها و نقشه‌ها را دنبال کنیم، به نتایج مطلوب خواهیم رسید.
یا عالم دینی در غرب کشور در پایان تاکید کرد که تنها راه نجات جامعه و مردم ما این است که در سایه اعتقاد راسخ به خدواند و براساس رهنمودهای ائمه(ع) در صحنه باشیم و راه‌های مواجهه با خطرات و مشکلات را از لابلای سخنان ائمه(ع) به دست آورده و عمل کنیم و اگر در این راه قدم برداریم، به پیروزی‌هایی که منتظرش هستیم، خواهیم رسید.
منبع: جام جم آنلاین


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

لالایی بیان آرزوهای مادران ایرانی

چالش‌های پیش روی کارآفرینی زنان

واحدهای صنعتی آلوده استان قزوین 333 اخطاریه زیست محیطی  دریافت کردند

آغاز سرشماری پرندگان مهاجر در دی ماه/ اردک سرسبز یافت شده در دریاچه چیتگر پرنده مهاجر نیست

مردم و اصناف محدودیت‌ها را تا 80 درصد رعایت کرده‌اند

آیین آزادی 76 زندانی جرائم غیر عمد

مه آلودگی و کاهش دید 6 پرواز ورودی و خروجی فرودگاه اهواز را زمین‌گیر کرد

آزادی 2 هزار و 493 زندانی غیر عمد با مشارکت قوه قضائیه/تا پایان هفته بسیج 1000 زندانی آزاد خواهند شد

حسینی مقابل پرسپولیس روی نیمکت نفت مسجدسلیمان می‌نشیند

کسی به فکر سقف آزادی نیست!

بسیجیان آمر به معروف و اهل روشنگری هستند

تقلیل مجازات و آزادی 1500 زندانی در البرز

طرح ساماندهی انبارهای شخصی و حقوقی نگهداری کالاهای وارداتی در آبادان

تولید روزانه یکصد هزار ماسک در کارگاه علی بن حمزه شیراز

خودروی اطفای حریق به ناوگان آتش نشانی نیروگاه رامین اهواز بازگشت

زمینه آزادی حدود 100 زندانی جرایم غیرعمد و مالی در کرمان فراهم شد

تذکر به 5 هزار خودرو / بازگرداندن یک هزار خودرو به مبدأ در خوزستان

اعلام نامزد‌های بخش «مسابقه اصلی» جشنواره فیلم مقاومت

آغازعملیات تقویت و ترمیم سیل بندها روستاهای غرب کارون خرمشهر

اعلام نامزدهای بخش«مسابقه اصلی» شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت

کاهش 500 هزار تومانی قیمت سکه

گشت‌های محله‌محور رضویون بسیج در بوشهر راه‌اندازی شد

محدودیت‌های کرونایی درشهرستان آبادان

بانوان بسیجی قلعه‌گنج در میدان؛ از مهارت‌آموزی تا کمک‌های مؤمنانه

اجرای 104 برنامه با حضور بسیجیان سرخه/ محله‌محوری رویکرد بسیج است

«تضادها» داستان شهید بی‌سر ملایری

آزادی یش از 2 هزار زندانی جرائم غیرعمد توسط بسیج در سال جاری

زمان دیدارهای معوقه لیگ برتر بسکتبال مردان اعلام شد

کتابخانه های عمومی به پایگاه اجتماعی تبدیل می شوند/ ضعف رسانه ای در معرفی کتاب ها

76 نفر از زندانیان جرایم غیرعمد در البرز آزاد شدند

2 پرواز فرودگاه دزفول لغو شد

برنامه نمایش آثار در پنجمین روز جشنواره فیلم مقاومت در «عماریار»

هزار زندانی در هفته بسیج آزاد می شوند/ بسیج در امتداد تمام دستگاه ها است

رسانه ها و اعضای ستاد مبارزه با کرونا بر طرح شهید حاج قاسم سلیمانی تمرکز کنند

4 آذر، روز اندیمشک

بیگدلی: هدف ترامپ فروپاشی نظام سیاسی در ایران بود/ جهان گریزی ترامپ به زیان او تمام شد/ تحریم‌های حداکثری مشکل ساز بود، اما مقاومت ایران ترامپ را ناکام گذاشت

زمان دیدار‌های معوقه لیگ برتر بسکتبال مردان اعلام شد

سکوت فکری در مورد اتفاقات اهواز | بعدا صحبت می کنم

درآمد طلاب چقدر باشد؟

کاهش 400 هزار تومانی قیمت سکه

3 نقد مهم و جدی به مصوبه اخیر ترخیص کالاهای رسوبی از گمرک

تولید ناخالص داخلی ایران به 622 هزار میلیارد تومان رسید

‌کشف ‌تابوت ‌‌دوره اشکانی در رامشیر صحت ندارد

ورود سامانه ناپایدار به خوزستان از پنجشنبه

گفت و گوی زنده اینستاگرامی رئیس روابط عمومی وزارت کار درباره نحوه حمایت جبرانی خانوارها

نقش موثر بسیج در مقابله با شبیخون فرهنگی ستودنی است

مسیر پروازی کیش- استانبول- آبادان برقرار می شود

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 4 آذر 99

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 4 آذر 99

توزیع مرغ با قیمت 18500تومان در تهران