پیام خوزستان

آخرين مطالب

/26 مهر، روز تربیت بدنی و ورزش/

ورزش، ابزار غیردارویی ارزان در درمان بیماری‌ها ورزشي

ورزش، ابزار غیردارویی ارزان در درمان بیماری‌ها
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - ایسنا/خوزستان یک فیزیولوژیست ورزشی با اشاره به نقش فعالیت ورزشی به عنوان یک ابزار غیردارویی در درمان بیماری ها، گفت: ورزش به عنوان یک ابزار غیردارویی ارزان و قوی در پیشگیری و درمان خیلی از بیماری ها، بهبود سلامتی و رفاه اجتماعی و افزایش نشاط و کیفیت زندگی در یک جامعه، امری مهم و ضروری است.

توجه به ورزش و تلاش بر توسعه آن در میان همه اقشار جامعه، به دلیل آثار سودمندی است که از این امر به دست می آید و در مبارزه با کسالت و تنبلی، افزایش توانایی های جسمی و روحی، شجاعت، سلامت جسمانی و فکری تاثیر داشته و نیز وسیله ای برای جمع گرایی و اجتماعی شدن است.
هفته تربیت بدنی همه ساله از 26 مهر تا دوم آبان به منظور آشنایی جامعه با اهمیت و اثرات کاربردی ورزش در زندگی فردی و اجتماعی، اشاعه و ترویج ورزش در خانه و خانواده و هدایت و ارشاد جامعه به ورزش های همگانی برگزار می شود.
دکتر حامد رضایی نسب در گفت و گو با ایسنا، درباره تاثیر ورزش بر سلامتی افراد و داشتن یک زندگی سالم، پرنشاط و بدون نیاز به تحمیل هزینه های اقتصادی، اظهارکرد: مقتضیات زندگی امروز باعث شده که افراد خواسته یا ناخواسته بخش بسیاری از زمان خود در طول روز را بدون انجام فعالیت ورزشی و جسمانی سپری کنند. همچنین تکنولوژی و فناوری مدرن امروز باعث شده که خیلی از کارهای روزانه افراد که با صرف انرژی و در واقع با فعالیت جسمانی انجام می شدند، با فشار دادن یک کلید یا تنظیم ماشین های خودکار انجام شوند. به طور کلی رشد علم و تکنولوژی باعث شده مردم یک جامعه دچار فقر حرکتی شوند و این بی تحرکی نیز باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری هایی در افراد شده است.
ارتباط بی‌تحرکی و ابتلا به بیماری
وی ادامه داد: تحقیقات گذشته نشان می دهد، افرادی که سرانه ورزشی آن ها در طول روز زیاد است و فعالیت حرکتی مناسبی دارند، می توانند از ابتلا به خیلی از بیماری های ناشی از فقر حرکتی در امان باشند. بیماری هایی چون بیماری های قلبی عروقی (عروق کرونر و فشار خون بالا)، دیابت، چاقی، افزایش کلسترول، مشکلات روحی روانی، آلزایمر، پارکینسون، سارکوپنیا، پوکی استخوان، سرطان ها، کمر درد، دردهای عضلانی و اسکلتی، برگرفته از فقر حرکتی هستند و می توانند باعث آسیب هایی به شخص در طول عمر آن شوند.
بی‌توجهی 60 درصد از افراد بزرگسال به میزان فعالیت بدنی
عضو خوزستانی بنیاد ملی نخبگان کشور با بیان این که فعالیت های ورزشی و جسمانی، نقش تعیین کننده ای در سلامت جسمی، روحی روانی و قلبی عروقی افراد یک جامعه دارد، گفت: در حالی که فعالیت بدنی منظم تاثیرات مفیدی در پیشگیری از شروع و درمان و حتی پیشرفت خیلی از بیماری های مزمن دارد، تحقیقات نشان می دهد که بیش از 60 درصد از افراد بزرگسال در سراسر جهان به میزان فعالیت بدنی که توسط مراجع مربوطه توصیه می شود، عمل نمی کنند.
ورزش برای همه
وی با تاکید بر این که ورزش برای قشر خاصی نیست، افزود: فعالیت ورزشی منظم، مربوط به قشر خاص یا افراد خاصی از جامعه نیست زیرا ورزش و فعالیت جسمانی عامل تعیین کننده و مهم در حفظ سلامت تمام اقشار جامعه از جمله زنان، مردان، افراد دارای معلولیت جسمی، اختلالات روانی، افراد دارای مشکلات جسمانی و ... است. پس به طور کلی نقش تعیین کننده فعالیت بدنی از هیچ کسی در جامعه ساقط نمی شود و تمام افراد جامعه متناسب با جنس، سن و شرایط جسمانی شان باید از ورزش به عنوان امر لاینفک در طول زندگی سود ببرند.
ورزش یک ابزار غیردارویی برای درمان بیماری
رضایی نسب با اشاره به نقش فعالیت ورزشی به عنوان یک ابزار غیردارویی، عنوان کرد: ورزش به عنوان یک ابزار غیردارویی ارزان و قوی در پیشگیری و درمان خیلی از بیماری ها، بهبود سلامتی و رفاه اجتماعی و افزایش نشاط و کیفیت زندگی در یک جامعه امری مهم و ضروری است. همچنین منظور از فعالیت ورزشی صرفا فعالیت های شناخته شده و مشخص نیست که اصولا در باشگاه ها و پرداخت هزینه ها باشد. فعالیت بدنی با سوخت و ساز بدن ارتباط دارد، یعنی وقتی فرد فعالیت بدنی دارد، انرژی مصرف می کند. پس فعالیت های بدنی روزمره مثل کار کشاورزی، انجام کارهای روزانه و از پله بالا رفتن و ... نیز می توانند منجر به بهبود و سلامتی شخص شوند. افراد یک جامعه باید به فعالیت ورزشی به عنوان یک وظیفه اساسی و امر مهم در زندگی نگاه کنند. یعنی به طور مثال بتوانند برای انجام کارهای روزانه خود مسافت زیادی را بدون خودرو و با پا طی کنند. در تحقیقاتی در سال 2017 در زمینه سنجش مشکلات قلب عروقی بین افرادی که یک ورزش منظم و با برنامه انجام می دادند و افرادی که مرتبط با شغل شان ورزش می کردند و خودشان هم نمی دانستند فعالیت شان ورزش است، مشخص شد که افرادی که مرتبط با شغل شان فعالیت جسمانی و صرف انرژی دارند، مشکلات قلبی عروقی کمتری دارند.
تاثیر ورزش بر کاهش هزینه ها
وی با بیان این که قبل از این که به یکسری بیماری ها مبتلا شویم باید بدانیم هزینه های مرتبط برای درمان این بیماری ها برای یک نفر در جامعه چقدر می تواند آسیب زا باشد، گفت: سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده هزینه های مرتبط با سلامت جوامع به عنوان بیشترین هزینه هایی است که می تواند برای یک شخص در جامعه ایجاد شود؛ هزینه اضافه وزن و چاقی و خطرات مرتبط با آن، هزینه بیماری های قلبی، سکته، دیابت، فشار خون، کلسترول، پوکی استخوان، اختلالات اسکلتی مثل آرتروز و کمردرد، مشکلات روانی و افسردگی، دردهای مزمن، بیماری های ناشی از عدم تحرک، مرگ زودرس و ... می تواند هرینه زیادی بر دوش یک شخص بگذارد اما تحقیقات نشان می دهد که ورزش می تواند باعث کاهش چاقی شده و خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی، سکته، دیابت، فشار خون و بیماری های مرتبط با این بیماری را کاهش دهد. ضمن این که با انجام فعالیت ورزشی، سرطان هایی مثل ریه، روده بزرگ و پروستات تا حدود زیادی بهبود پیدا می کند. همچنین از پوکی استخوان جلوگیری می کند و بر سلامتی روان تاثیر بسزایی گذاشته و منجر به افزایش نشاط و انگیزه افراد می شود و کیفیت زندگی و رضایت از زندگی با فعالیت ورزشی به طرز معنا داری بهبود پیدا می کند.
ورزش پلی برای صلح و دوستی
این مدرس دانشگاه بیان کرد: همچنین ورزش از آسیب دیدگی های مزمن و مشکلات ستون فقرات جلوگیری می کند و خطر مرگ زودرس نیز به صورت معنا داری کاهش پیدا می کند. انجام فعالیت ورزشی، کیفیت خواب را بهبود بخشیده و در کاهش استرس و افزایش اعتماد به نفس تاثیری بسیاری دارد و در استقلال افراد، افزایش انگیزه و جلوگیری از افسردگی در افراد سالمند نیز کمک شایانی دارد. ورزش ابتلا به رفتارهای پرخطر اجتماعی از جمله اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکی را کاهش داده و باعث کاهش هزینه های صنعت نیز می شود زیرا تحقیقات نشان می دهد بازدهی افراد ورزشکار نسبت به آن هایی که ورزش نمی کنند بالا است. همچنین ورزش در سرمایه گذاری برای نسل آینده سالم تاثیر دارد و پلی برای ارتباطات صمیمانه، صلح و دوستی و تعامل اجتماعی است.
ارمغان یک عمر سلامتی با ورزش
وی با بیان این که تحقطقات نشان می هد، ورزش می تواند یک عمر سلامتی را برای فرد به ارمغان آورد نیز عنوان کرد: ورزش به عنوان یک ابزار غیر دارویی برای خیلی از بیماری های مزمن پیشنهاد می شود و تحقیقات نشان می دهد، هزینه های بی تحرکی در جوامع آنقدر زیاد است که می تواند مشکلات عدیده ای برای جوامع ایجاد کند. بنابراین پیشنهاد می شود که فعالیت جسمانی و بدنی با شدت مناسب حداقل یک ساعت در روز جهت محافظت از افراد مقابل خیلی از بیماری های مزمن و بهبود سلامت جسمانی و روانی و حل مشکلات اجتماعی در هر سن و جنس، مفید است. بنابراین افراد باید به ورزش به عنوان یک ضرورت در طول زندگی نگاه کنند، نه یک چالش.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

توضیح پلیس استان خوزستان در خصوص برخورد با یک مجرم و کلیپ منتشر شده در فضای مجازی + فیلم

کشف 7 هزار حلقه لاستیک قاچاق در اهواز

سیاست های نا بخردانه مکرون

رفتار مکرون نشان از آزادی بی‌اخلاقی و بی‌شرمی دارد

داستان عجیب اسلام و فرانسه/ از شکنجه الجزایر تا حملات تروریستی/ سیاست اسلام فرانسوی چیست؟

عملیات جابجایی منازل بافت فرسوده مسجدسلیمان نیازمند سرعت بخشی است

افسردگی همراه با کرونا

جدول پخش مدرسه تلویزیونی پنجشنبه 8 آبان در تمام مقاطع تحصیلی

تعویق برگزاری انتخابات هیئت کشتی هرمزگان/ صلاحیت چند نامزد هیئت خوزستان احراز شد

ابتکار عمل در دست جریان مقاومت است/ تحریم نفس‌های آخر را می‌کشد

کانون حقوقدان انقلابی اهانت رئیس جمهور فرانسه به پیامبر(ص) را محکوم کرد

بحران رودخانه دزدی و خواب زمستانی ما

جوانان فرانسه از رئیس‌جمهور خود بپرسند چرا تردید در هولوکاست، جُرم اما اهانت به پیامبر خدا آزاد است!؟

پیام رهبر انقلاب به جوانان فرانسه در پی اهانت به پیامبر اسلام (ص)

بیانیه مجمع علوی بسیج دانش آموزی استان کهگیلویه و بویراحمد علیه ماکرون

پیام رهبر انقلاب به جوانان فرانسه در پی اقدام توهین‌آمیز مکرون

بیانیه شورای تبیین مواضع دانشجویی دانشگاه آزاد مشهد در محکومیت توهین رئیس جمهور فرانسه

کشف 7 هزار حلقه لاستیک قاچاق توسط اطلاعات سپاه خوزستان

تقدیر و حمایت نکو و شاگردان از آذری(عکس)

بیانیه شورای تبیین مواضع دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد در محکومیت توهین رئیس جمهور فرانسه

بیانیه انجمن مستقل دانشکده مدیریت دانشگاه تهران پیرامون اهانت به پیامبر

دبیرکل نُجَباء: آمریکا برای تجزیه عراق خیز برداشته است

تقدیر از سعید آذری در تمرین فولاد خوزستان+ عکس

راهپیمایی مردم یمن بر علیه فرانسه

کمیته امداد خوزستان در زمینه جمع‌آوری زکات عملکرد خوبی داشته است

خوزستانی سال گذشته 36 میلیارد تومان زکات پرداخت کردند

اظهارات جدید محمود احمدی نژاد درباره کوروش /نه می گویم او ذوالقرنین است نه پیغمبر اما...

رئیس جمهور آمریکا: آمریکا آزادی رسانه ندارد

خشم فرانسه از واکنش ترکیه درباره توهین به ساحت پیامبر(ص)

اظهارات جدید احمدی‌نژاد درباره کوروش

مجازات عوامل دخیل در پرونده ترور سردار سلیمانی را از دستگاه قضایی عراق مطالبه کرده‌ایم

آمریکا به فضای سیاه رسانه‌های خود اعتراف کرد

آنهایی که "گرا به تحریم" را کلید زدند!

انتقال بخشی از صادرات نفت‌ به جاسک به توسعه هرمزگان کمک می‌کند

ترامپ یا بایدن؛ چه کسی حال بورس ایران را خوب می‌کند؟!

60 میلیون نفر کوپن دریافت می‌کنند

خوزستان آب مازاد ندارد/اجازه انتقال آب را نمی دهیم

پیوستن بازیکن جدید به تیم استقلال خوزستان

پل شعیبیه-دیلم زیر بار ترافیک رفت

دولت تا پایان بازسازی منازل خسارت دیده از سیل و زلزله همچنان یاریگر مردم است

رهبر انقلاب: چرا تردید در هولوکاست جرم اما اهانت به پیامبر خدا آزاد است؟

رهبر انقلاب: جوانان فرانسه از رئیس‌جمهور خود بپرسند چرا تردید در هولوکاست جرم اما اهانت به پیامبر خدا آزاد است؟

نخبگان وتشکل‌های شاهد توهین سران فرانسه به پیامبر اکرم(ص) رامحکوم کردند

برگزاری پنجمین مرحله اجرای کمک مومنانه سپاه کردستان

جوانان فرانسه از رئیس‌جمهور خود بپرسند چرا تردید در هولوکاست جرم اما اهانت به پیامبر خدا آزاد است؟

رهبر انقلاب: چرا تردید در هولوکاست جرم است؟ اما اهانت به پیامبر خدا آزاد است؟

از رئیس‌جمهور خود بپرسید چرا تردید در هولوکاست جرم است توهین به پیامبر آزاد؟

از رئیس‌جمهور خود بپرسید چرا تردید در هولوکاست جرم است اما توهین به پیامبر آزاد؟

رهبر انقلاب: جوانان فرانسه از رئیس‌جمهور خود بپرسند چرا تردید در هولوکاست، جُرم، اما اهانت به پیامبر خدا آزاد است؟

پست خوزستان توزیع داروهای بیماران خاص را برعهده گرفت