پیام خوزستان

آخرين مطالب

مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان:

4200 روستای خوزستان مسکونی هستند/ خوزستان کمبود تجهیزات دارد گفتگو

4200 روستای خوزستان مسکونی هستند/ خوزستان کمبود تجهیزات دارد
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - اهواز - مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان گفت: این استان 6 هزار روستا دارد که چهار هزار و 200 روستای آن مسکونی هستند.

مسعود انصاریان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر ، ضمن گرامیداشت روز روستاها و دهیاری، اظهار کرد: یکی از اهداف انقلاب اسلامی و همچنین سیاست‌گذاران، تصمیم‌گیرندگان و دولت‌های مختلفی که روی کار آمده‌اند، توسعه و آبادانی روستاهاست.
وی افزود: در بنیاد مسکن وظایف قانونی مختلفی را برای روستاها داریم که از آن جمله می‌توان به تهیه و اجرای طرح‌های هادی روستایی، بهسازی مسکن روستایی و همچنین واگذاری زمین روستایی (برای خانه‌دار شدن افراد در روستا زمین تهیه می‌کنیم و در اختیار آنها قرار می‌دهیم) اشاره کرد و همچنین با همکاری سازمان ثبت اسناد نیز صدور اسناد واحدهای مسکونی روستایی را انجام می‌دهیم.
مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان با اشاره به اینکه تهیه طرح هادی از سال 68 در استان خوزستان آغاز شده است، تصریح کرد: تاکنون دو هزار و 600 روستای این استان تهیه طرح شده‌اند که در مجموع روستاهای بالای 20 خانوار که باید برای آنها طرح تهیه می‌شد، حدود دو هزار و 700 روستا گزارش شده است که این امر برای بیش از 90 درصد این روستاها انجام شده است.
انصاریان با اشاره به اینکه خوزستان چهار هزار و 400 روستای مسکونی دارد، تشریح کرد: تاکنون برای یک هزار و 200 روستای خوزستان کارهای مختلفی انجام شد ولی با توجه به محدودیت اعتباری، این اقدامات در روستاها 100 درصدی نیست؛ تعداد اندکی از این روستاها هستند که بخش عمده‌ای از فعالیت‌های عمرانی و توسعه‌ای آنها به اتمام رسید چرا که روستا مدام در حال توسعه است.
برگشت جمعیت به روستاها
مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان اضافه کرد: طرح هادی گردشگری روستایی را برای روستاهای مستعد در استان اجرا می‌کنیم که باعث ایجاد اشتغال برای روستاییان شده است و در کنار آن با بهسازی روستاها و امکاناتی که به روستا می‌دهیم، شاهد برگشت جمعیت به روستاها هستیم.

پیام خوزستان


انصاریان به مهاجرت روستاییان به شهر اشاره کرد و افزود: این موضوع به عامل معیشتی بر می‌گردد و بخشی از حاشیه‌نشینی رو به گسترش در شهرها مربوط به جامعه روستایی است؛ زیرا تقویت اقتصادی این جامعه تا حدی مغفول مانده است اما در این بین بنیاد تا حد امکانات و وظایف قانونی خود فعالیت می‌کند.
وی با بیان اینکه در طرح هادی یکی از موارد این طرح «پیش‌بینی زمین برای ساخت سایت کارگاهی و طرح‌های کد الف است» تصریح کرد: صدور سند روستایی باعث شده است که بخشی از دریافت تسهیلات اشتغال‌زایی به سمت روستاها سوق پیدا کند و در این راستا افراد اسناد منازلشان را برای تسهیلات کارهای تولیدی خود به عنوان وثیقه نزد بانک قرار می‌دهند.
مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان در خصوص صدور سند روستایی گفت: رسمیت بخشیدن به مالکیت افراد، تسهیل در انجام معاملات ملکی (خرید و فروش آن) و همچنین جذب یا هدایت بخشی از تسهیلات بانکی به درون جامعه روستایی از جمله فواید انجام صدور اسناد روستایی است.
انصاریان افزود: در زمینه واگذاری اراضی روستایی برای آن دسته از روستاهایی که در عرصه ملی است، بر اساس قانون منابع طبیعی اراضی را در اختیار بنیاد قرار می‌دهد که بعد از تفکیک آنها به روستاییان فاقد مسکن اهدا می‌کنیم و در ادامه نیز با پرداخت تسهیلات و ارائه نقشه به آنها کار نظارت بر ساخت خانه‌ها را نیز انجام می‌دهیم.
وی، هدف مسکن روستایی را نوسازی واحدهای مسکونی و تولید مسکن برای روستاها دانست و گفت: از سالیان گذشته نظام فنی روستایی را با کمک راه و شهرسازی و نظام مهندسی فعال‌تر کردیم؛ همچنین برای افراد تحصیل کرده به خصوص در رشته معماری ساکن در روستا دوره‌های آموزشی برگزار و گواهی کاری را برای آنها صادر کردیم تا کار نظارت را بر ساخت مسکن روستایی انجام دهند.
واگذاری 415 قطعه زمین مسکونی
مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان یادآور شد: سال گذشته چهار هزار و 775 واحد مسکونی را در سطح روستاهای استان با پرداخت 190 میلیارد تومان تسهیلات بانکی ارزان قیمت احداث کردیم؛ در زمینه مقاوم‌سازی واحدهای مسکونی در سیل نیز واحدهای نوسازی شده را بر اساس اصول فنی احداث و یا مقاوم‌سازی کردیم.
انصاریان اضافه کرد: با توجه به اینکه برخی نقاط استان در معرض خطر زلزله هستند و کیفیت مسکن در نقاط کوهستانی و کوهپایه‌ای فوق العاده ضعیف است، افراد ساکن در این مناطق باید به بنیاد مراجعه کنند تا از این تسهیلات بهره‌مند شوند.
مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان در ادامه گفت: سال گذشته میزان این تسهیلات 40 میلیون تومان بود که امسال به 50 میلیون تومان افزایش پیدا کرد و مدت بازپرداخت حدود 160 ماه و کارمزد آن نیز پنج درصد است که با این امر مردم می‌توانند حداقل مسکن مقام را بسازند که در مقابل خطرات احتمالی ایمن باشند.
وی با عنوان اینکه هماهنگی‌ها با مدیریت بحران استانداری انجام شد و امسال حدود هفت هزار و 500 فقره وام مقاوم‌سازی منازل روستایی را برای استان خوزستان داریم که با استقبال مردم تا 10 هزار فقره قابل افزایش است، بیان کرد: از مردم می‌خواهیم از این امکان استفاده کنند و مسکن مقاومی داشته باشند تا در صورت اتفاق حادثه، دچار تلفات و آسیب جانی نشوند.
مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان افزود: در خصوص بازنگری طرح هادی برخی روستاها با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی مذاکراتی را در این زمینه داشتیم چرا که طرح برخی از آنها بعد از سه سال سقف طرح توسعه آتی را نیز تکمیل ظرفیت کرده‌اند، در حالی که عمر این طرح‌ها 10 ساله است.

پیام خوزستان


انصاریان خبر داد: سال گذشته 415 قطعه زمین به مساحت 110 هزار مترمربع را به اهالی روستاهای مختلف خوزستان واگذار کردیم؛ همچنین در زمینه صدور سند نیز چهار هزار و 735 فقره سند صادر شد.
وی تصریح کرد: در سال گذشته طرح هادی 20 روستا را در استان بازنگری و طرح‌های جدیدی را برای آنها تهیه کردیم؛ همچنین در اجرای «طرح گردشگری» 6 پروژه را با ارزش دو میلیارد و 500 میلیون در فاز اول داشتیم که منتظر اعتبارات تکمیلی برای اتمام آنها هستیم.
7500 فقره سهم وام مقاوم‌سازی مسکن روستایی
مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان با بیان اینکه از هفت هزار و 500 فقره سهم وام مقاوم‌سازی مسکن روستایی امسال، 6 هزار مورد آن ابلاغ و بین شهرستان‌های استان توزیع شده است، افزود: نامه‌ها نیز به بانک ذی‌ربط ارسال شده‌اند که متقاضیان برای دریافت وام باید تشکیل پرونده دهند.
انصاریان به وقوع سیل سال گذشته اشاره کرد و گفت: به طور تقریبی حدود پنج هزار و 600 واحد احداثی را در این زمینه داشتیم که همه آنها تمام و تحویل داده شده است (نهایتاً 200 واحد مانده که مالکان به تازگی مراجعه کردند)؛ در بازسازی سیل خوزستان برای انجام یک کار علمی– فنی با دانشگاه چمران به عنوان مشاور قراردادی را منعقد کردیم که آنها تمام روستاهای سیل زده را بررسی و دوره‌های سیل 25 ساله هر منطقه را نیز رصد کردند.
وی اضافه کرد: مسکن روستایی برای هر روستا دارای یک کد ارتفاعی پیش‌بینی شده است تا در صورت تکرار سیل واحد روستایی را آب نگیرد.
مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان با عنوان اینکه تمام این پنج هزار و 600 واحد بر اساس کدهای ارتفاعی احداث شده‌اند و در صورت تکرار سیل دچار آب‌گرفتگی نمی‌شوند، تشریح کرد: طرح‌های بالادستی مثل دایک‌ها یا سیل بندهای کنار رودخانه، لایروبی و کانال‌های سیلاب بر را دارد که دستگاه‌های متولی باید آنها را انجام دهند.

پیام خوزستان


انصاریان با اشاره به قرار داشتن 46 روستای استان در مناطق بحرانی و لزوم ساخت دایک حفاظتی برای آنها، عنوان کرد: کار ساخت دایک حفاظتی برای 16 روستا را از محل ملی تأمین اعتبار و انجام دادیم ولی مابقی باید از منابع استانی مسئولان تأمین اعتبار داشته باشند تا انجام شوند.
وی بیان کرد: حدود 22 هزار واحد تعمیری را در سیل سال 98 داشتیم که همان پایان سال گذشته به اتمام رسید و به علت بیماری کرونا تنها کار بازسازی کمی به تأخیر افتاده است چرا که تعطیلی‌های مداوم و قرنطینه بود ولی اکنون پنج هزار واحد از واحدهای نیازمند بازسازی به مرحله نصب در و پنجره رسیده‌اند و حتی مردم در چهار هزار و 800 واحد از این واحدها ساکن و زندگی عادی خودشان را دارند.
مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان اضافه کرد: علاوه بر تسهیلاتی که دولت در این زمینه مصوب کرده بود، وزارت نفت مبالغ بلاعوضی را به میزان 9 هزار و 595 تُن میلگرد به صورت رایگان در اختیار مردم داد و بنیاد مستضعفان نیز سیمان رایگان را در این راستا تأمین کرد.
کد ارتفاعی
انصاریان پرداخت بلاعوض سیل را دو هزار و 143 میلیارد و 310 میلیون ریال عنوان کرد و گفت: 32 هزار و 625 میلیارد فقره عقد قرارداد را با بانک داشتیم؛ مالکان واحدهای احداثی 40 میلیون تومان تسهیلات و 10 میلیون تومان بلاعوض، خانواده‌های واجد شرایط کمک معیشتی 15 میلیون تومان وام و پنج میلیون تومان بلاعوض و برای مالکان واحدهای تعمیراتی نیز 15 میلیون تومان تسهیلات و پنج میلیون تومان بلاعوض دریافت کردند.
وی با بیان اینکه کمیته امداد از اعتبارات داخلی خود به افراد تحت پوشش کمک بلاعوض پرداخت کرده‌اند، یادآور شد: باید از هم اکنون بر اساس طرحی جامع مسئله ایمن‌سازی روستاهای واقع در حریم رودخانه‌ها را در نظر داشته باشیم که با تعریف پروژه نیز اعتبار لازم را به آنها اختصاص دهند.
مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان افزود: واحدهای مسکونی را که در سیل آسیب ندیده‌اند، پرداخت تسهیلات مقاوم‌سازی را داریم تا کد ارتفاعی خود را افزایش دهند و در صورت وقوع سیل دچار آب‌گرفتگی نشوند و مقرر شده است که از این به بعد برای پیشگیری از خسارت‌های احتمالی، واحدهای مسکونی و روستایی بر اساس کد ارتفاعی ساخته شوند.

پیام خوزستان


انصاریان تشریح کرد: دامنه جنوبی زاگرس از بخش تشان بهبهان، باغملک، ایذه، اندیکا، مسجدسلیمان، لالی و شمال گتوند، سردشت دزفول، شهیون دزفول تا الوار گرمسیری در خطر نسبی متوسط به بالای زلزله هستند که تعداد زیادی روستا به صورت پراکنده در این مناطق وجود دارد.
کمبود تجهیزات در خوزستان
وی ادامه داد: «راه‌های مواصلاتی» بخشی از کار برای آمادگی در برابر زلزله‌های احتمالی است؛ زمانی که جنگ یا سیل شد مکانی برای اسکان موقت مردم فراهم نبود که با همکاری نیروهای مسلح و دستگاه‌های مختلف این مشکل در آن زمان حل شد ولی اگر چنین اتفاقی باز تکرار شود، شاید مثل گذشته قابل حل نباشد و باید از هم اکنون نقاط با ظرفیت اسکان موقت را پیش‌بینی و آماده‌سازی کنیم که در عین حال آب و برق داشته باشند تا در صورت بروز حادثه به مشکل مواجه نشویم.
مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان اضافه کرد: نیروهای آموزش دیده هلال احمر را در این زمینه داریم ولی اگر فاجعه بزرگ باشد، آنها به تنهایی قادر به خدمات‌رسانی نیستند؛ باید در سطح شهرستان‌ها و روستاها برنامه آموزشی را برای افراد برگزار کرده و تجهیزات را به میزان کافی نیز تهیه کنیم تا در این مناطق مستقر شوند که به این گونه در صورت بروز اتفاق احتمالی خدمات‌رسانی مطلوبی را داشته باشیم.
انصاریان با بیان اینکه بیش از 6 هزار روستا را در خوزستان داریم که از این تعداد چهار هزار و 200 روستا مسکونی هستند، تصریح کرد: در سیل سال گذشته خوزستان، دستگاه‌های اجرایی و متولی استان ثابت کردند که توانمند هستند ولی مشکل استان در کمبود تجهیزات است؛ به طور مثال تجهیزات ماشین آلات کمی را در این زمینه داشتیم؛ هرچند بنیاد استان خوزستان بانک ماشین آلاتی را به کار گرفت ولی چون پهنه سیل در استان گسترده بود از استان‌های بوشهر، یزد و فارس تقاضای ماشین آلات را داشتیم که ارسال کردند؛ همچنین در بازسازی نیز ستادهای معین استان‌های البرز، فارس، هرمزگان، تهران و کرمان به خوزستان کمک کردند.
وی اظهار کرد: در بنیاد مسکن هر اتفاقی که رخ بدهد، بلافاصله استان‌های معین تعیین و اکیپ‌های فنی اعزام می‌شوند، به طور مثال برای زلزله کرمانشاه نیروهای آموزش دیده و اکیپ‌های فنی و ماشین آلات را اعزام کردیم.
پرداخت 52 میلیارد تومان
مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان از انعقاد تفاهم‌نامه‌ای با سازمان بهزیستی برای مسکن معلولان خبر داد و گفت: ضمن پرداخت تسهیلات کمک بلاعوضی که برای آنها در نظر گرفته شده است که سازمان بهزیستی آنها را تأمین اعتبار و پرداخت می‌کند؛ یک تفاهم‌نامه دیگر برای کمک به خانواده‌های دارای معلول با کمیته امداد امام منعقد کردیم که به آنها نیز این تسهیلات را پرداخت می‌کنیم.

پیام خوزستان


انصاریان ادامه داد: تعداد زیادی از این افراد را با کمک این دو نهاد صاحب‌خانه کردیم و این همکاری در این زمینه همچنان ادامه دارد.
وی با اشاره به اینکه در بارندگی و آب‌گرفتگی آبان ماه نیز هفت هزار و 368 واحد در شهرستان‌های اهواز، آبادان، خرمشهر و کارون آسیب دیدند، بیان کرد: پنج هزار و 806 نفر از آسیب دیدگان را به سیستم بانکی استان معرفی کردیم که سه هزار و 386 عقد قرارداد و دو هزار و 998 فقره پرداختی برای منازل نیازمند به احداث، تعمیرات و یا خانواده‌های نیازمند دریافت کمک‌های معیشتی داشتیم؛ همچنین 52 میلیارد تومان بلاعوض در این راستا پرداخت شد.
مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان اضافه کرد: در زمینه صدور پروانه ساختمان توسط شهرداری و تهیه نقشه توسط سازمان نظام مهندسی مشکلاتی را داریم که بخشی از آنها با برگزاری جلسات رفع شده است و افراد زیادی را به شهرداری معرفی کردیم که مطالبات و بدهی‌های قبلی مردم را مطرح کردند و این در حالی است که بر اساس قانون بازسازی نباید این مطالبات و بدهی‌ها مانع کار صدور پروانه شوند.
انصاریان با عنوان اینکه بعد از جلسه مشترک با نظام مهندسی، شهرداری، مدیریت بحران و بانک‌ها هماهنگی‌های بیشتر انجام و کار تا حدودی سرعت گرفته اما مقبول نیست، تصریح کرد: واحدهای تعمیراتی به اتمام رسیده است و از یک هزار واحد نیازمند احداث نیز 300 واحد روستایی تمام شده و 700 واحد شهری مانده که پیشرفت خوبی دارد ولی تعدادی از آنها به دلیل صدور پروانه و تهیه نقشه هنوز کار را شروع نکرده‌اند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اطفاء حریق منطقه حفاظت شده باشگل تاکستان

اختصاص40 میلیارد ریال تسهیلات بانکی به واحدهای آلاینده استان اردبیل

راهکارهای سازگاری با تغییر اقلیم در حوضه دریاچه ارومیه شناسایی می‌شود

پروژه های دفع آب‌های سطحی اهواز به خوبی در حال انجام است

راه اندازی نگهبانان محله درجهت پیشگیری از وقوع جرم در آبادان

پاریس: کالاهای ما را تحریم نکنید

اجرای طرح آمران سلامت به همت اعضای هلال احمر خوزستان

واکنش ولایتی اهانت به ساحت پیامبر اکرم (ص)

هتک حرمت پیامبر، توسط صهیونیسم بین‌الملل دنبال می‌ شود

بیانیه دبیر کل مجمع جهانی بیداری اسلامی در محکومیت اهانت به ساحت پیامبر (ص)

جمهوری آذربایجان از آزادی شهر «قوبادلی» خبر داد

بازپرداخت پول به 3 هزار نفر از کنسلی‌های صندوق زهره حسینی در رامهرمز

«آبادان یازده60» به اکران آنلاین رسید/ پوستر فیلم رونمایی شد

لایروبی کانال 68 متری کوی علوی ظرف یک ماه آینده به پایان می‌رسد

کنایه های صریح ولایتی به امانوئل مکرون

آغاز به کار مهدکودک مدرن بشیر متناسب با فضاسازی اسلامی در دزفول

آزادی اعدامی بلاتکلیف بعد از 13 سال

فولاد یک آکادمی آماتور فوتبال است / خوزستان به واردکننده بازیکن تبدیل می‌شود

هراس فرانسه از واکنش مسلمانان به اهانت به پیامبر

دفاع‌پاریس‌از‌توهین‌به‌پیامبر/ماکرون:‌عقب‌نشینی‌نمی‌کنیم

هراس فرانسه از واکنش مسلمانان

آخرین خبر از پرونده کتک خوردن دختر آبادانی / 2 مرد به دادستانی احضار شدند + فیلم و عکس

چه چیزی دختر آبادان را به حمله واداشت؟

آزادی مرد اعدامی بعد از 13 سال

فوت سه معلم ایذه‌ای بر اثر کرونا

توصیه‌های تغذیه‌ای وزارت بهداشت برای افزایش مقاومت بدن در فصل سرد سال

دستگیری 8 نفر سارق موتور سیکلت دراهواز

هتک حرمت به پیامبر اسلام (ص) توسط صهیونیست بین‌الملل انجام می‌شود

دستگیری 8 نفر سارق موتور سیکلت در اهواز

در چند قدمی آزادی هفت تپه / آیا سازمان خصوصی‌سازی با امتناع از فسخ قرارداد در حفظ بیت‌المال کوتاهی کرده؟!

تجلیل از مربیان باشگاه‌های کتابخوانی رامهرمز

امروز در مورد ادامه لیگ برتر والیبال تصمیم گیری می‌شود

واکنش ولایتی به هتک حرمت به پیامبر اسلام (ص)

واکنش معاون شهردار شیراز درباره یک کلیپ: هدف آن، جمع کردن فالور است

ثبت تخلف سرعت غیرمجاز در خوزستان از 6 میلیون گذشت

تحقیقات قضایی درباره 2 فیلم جنجالی

جلسه ستاد مدیریت بحران در فرمانداری اندیمشک برگزار شد

هر پتروشیمی یک واحد تبدیلی در شهرک صنعتی بندرماهشهر راه‌اندازی کند

رابطه رضایت شغلی با سلامت روان کارمندان

پیش‌بینی بورس فردا 5 آبان 99

نوسان دلار در کانال 29 هزار تومان

چه کسانی از ریزش شاخص بورس منتفع می‌شوند؟

تصمیمات جلسه مشترک دولت و مجلس؛ از تامین کالاهای اساسی تا تکمیل همسان سازی حقوق بازنشستگان

بازدید استاندار خوزستان و شهردار اهواز از پروژه های طرح ضربتی آبهای سطحی

بازداشت یک زن مشهور در بندر ماهشهر

رهایی 2 محکوم به قصاص از چوبه دار در ماهشهر

مدیرعامل پتروشیمی بندرامام: آتش‌سوزی در رپچر یکی از خطوط حامل هیدروژن رخ داد

هوای 3 شهر خوزستان ناسالم برای همه گروه‌های سنی

دمای خوزستان کاهش می‌یابد

کشف محموله مواد مخدر در بهبهان