پیام خوزستان

آخرين مطالب

بدهی 250 هزار میلیارد تومانی دولت به کارگران علمي

بدهی 250 هزار میلیارد تومانی دولت به کارگران
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - علی بابایی کارنامی درباره زیان دهی شرکت‌های زیرمجموعه شستا و صندوق بازنشستگی اظهار کرد: ابزارهای نظارتی پارلمان تحقیق و تفحص، سؤال، تذکر، رسیدگی دیوان محاسبات، سازمان بازرسی کل کشور و کمیسیون اصل 90 است.
او با بیان اینکه ما از روزهای نخست مجلس یازدهم به شناخت دستگاه‌های اجرایی و برنامه‌هایشان پرداختیم، اضافه کرد: برای برون‌رفت از وضعیت فعلی، با مشورت از ارکانی که به مجلس مشورت می‌دهند و شناخت بیشتر، بهتر می‌توان تصمیم گرفت.
بابایی کارنامی ادامه داد: اخیراً 10 درصد از سهام شستا به بورس واگذار شد و اولین پرسش نمایندگان در نشست با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی این بود که 10 درصد یاد شده به عنوان تأمین منابع مالی در شستا، کجا هزینه شد؟ این اطلاعات را باید از دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها دریافت کنیم.
نمایندگان به ساختار صندوق‌ها نقد دارند
سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس افزود: درباره صندوق بازنشستگی و صندوق‌های بیمه‌ای دیگر باید نظارت‌ها انجام شود و ما نمایندگان هم به ساختار صندوق‌ها نقد داریم و یکی از بحث‌های مطرح شده در اولین جلسات با وزیر کار، رفاه و امور اجتماعی، رؤسای صندوق بازنشستگی و شستا است.
او بیان کرد: ما باید معیارها در مجلس را تصویب کنیم تا دقیقاً شرایط احراز انتصاب مدیران شرکت‌های تابع نهادهای عمومی بیان شود. وقتی قانون نداریم، اختیار را به رأس هرم مثلاً مدیرعامل شستا داده‌ایم، زیرا قانون تجارت مسئولیتی را به او واگذار کرده است، در نتیجه برای تغییر باید قانون جدید وضع کنیم.
بابایی کارنامی اظهار کرد: امکان دریافت گزارش‌ حساب‌های مالی به صورت موردی یا مصداقی و به طور پیوسته از سازمان بازرسی کل کشور و مجامع وجود دارد، اما واقعیت این است که همه ما تخصص امور حساب مالی را نداریم و در نتیجه طبیعی است که در نخستین گام باید قانون بگذاریم.
سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس تصریح کرد: باید شرایط احراز انتصاب مدیران زیرمجموعه دستگاه‌های نهادهای عمومی غیردولتی تعیین شود.
او گفت: درباره اصل44 یک اختلاف نظر وجود دارد؛ عده‌ای بعضی نهادها را خصولتی می‌نامند، در حالیکه باید پرسید اصلاً خصولتی یعنی چه؟
نماینده نباید برای خود در انتصاب‌ها حقی قائل شود/ ارکان سازمان تأمین اجتماعی قانونمند شود
بابایی کارنامی اظهار کرد: دولت بر اساس جایگاه حاکمیتی خود در مقابل شهروندان کشور، باید برای بیمه کردن مردم پاسخگو باشد؛ اموال تأمین اجتماعی برای کارگران مملکت است و 100 درصد خصوصی است.
سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس تأکید کرد: در بعضی جایگاه‌ها حتی مجلس هم حق انتصاب ندارد؛ اشکالی که ما در این چهل سال داشتیم این بوده که منِ نماینده برای خودم حقی قائل شده‌ام و گفته‌ام فلان فرد باید به عنوان سهامدار یا مدیرعامل و یا اینکه از یک جریان سیاسی باید مدیرعامل تعیین شود.
او تصریح کرد: برای نخستین اقدام باید ارکان سازمان تأمین اجتماعی قانونمند شود؛ اکنون کارگران به عنوان بزرگ‌ترین سهامدار این بنگاه اقتصادی بزرگ، هیچ نقشی برای تصمیم گیری ندارند، همچنین کارفرما هم نقشی ندارد که همه به دلیل نبود قانون است.
مدیرعامل تأمین اجتماعی را شورای عالی تأمین اجتماعی انتخاب کند
بابایی کارنامی با تأکید بر اینکه قانون کار در برنامه هفتم باید اصلاح شود، گفت: مدیرعامل تأمین اجتماعی را باید شورای عالی تأمین اجتماعی انتخاب کند. وقتی ساختار را از ریشه درست کنیم، طبیعی است که آن بخش می‌تواند بزرگ‌ترین ناظر سهامداران یا همان کارگران مملکت باشند.
دولت 250 هزار میلیارد تومان به کارگران بدهکار است
سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس بیان کرد: مجلس روی نکاتی دست گذاشته است که باید اصلاح ساختاری شود؛ به همین دلیل اختلاف نظر در این بخش‌ها زیاد است و همین الان دولت 250 هزار میلیارد تومان به سازمان تأمین اجتماعی و در حقیقت به کارگران مملکت بدهکار است.
او ادامه داد: اگر دولت قصد کمک به کارگران را دارد، صرفاً بدهکاری به آنها را رفع کند. البته دولت‌های مختلف این پول را پرداخت نکرده‌اند و ما نمایندگان در پی متقاعد کردن دولت هستیم تا بدهی‌ها را در بودجه سنواتی تسویه کند.
تصمیم دولت برای اجرای طرح همسان سازی و تسویه بدهی تأمین اجتماعی
بابایی کارنامی اظهار کرد: در حال حاضر، دولت با فشار مجلس می‌خواهد 32 هزار میلیارد تومان را برای تسویه بدهی تأمین اجتماعی، تقریباً 2 هزار میلیارد تومان برای اجرای طرح همسان سازی، 5 هزار میلیارد تومان برای افزایش سرمایه بانک رفاه و 2 هزار میلیارد تومان برای افزایش پرداخت قرض الحسنه بازنشستگان تأمین اجتماعی قرار دهد که مورد آخر در دستور کار این سازمان قرار گرفت.
سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس یا تأکید بر اینکه مجلس چنین فشارها و اقدام‌هایی را باید بیشتر انجام دهد، گفت: رسیدگی به امور صندوق بازنشستگی و صندوق فولاد را هم در نظر داریم؛ هم اکنون 16 صندوق بیمه‌ای وجود دارد که فربه شدن آنها، بخشی ناشی از نداشتن قوانین و قسمتی هم به دلیل موازی کاری قانون‌ها است.
آمار غیر استاندارد نسبت ورودی به خروجی صندوق‌های کشور
او تصریح کرد: استانداردها می‌گویند نسبت ورودی به خروجی صندوق‌ها باید تقریباً 7 به یک باشد، اما این نسبت در ایران یک به یک است.
بابایی کارنامی گفت: موضوع یاد شده یکی از مشکلات کشور است که خیلی مواقع نمی‌توان بیان کرد و البته بزرگ‌ترین تهدید صندوق‌های بیمه کشور هم است، زیرا بسیاری را زودتر بازنشسته کردیم. در نتیجه باید با حمایت‌های جانبی مانند امنیت پرداخت حقوق و مستمری و امنیت شغلی از بازنشستگی‌های زودتر از موعد هم جلوگیری کرد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

محسن رضایی به شدت رنگش پریده و دماغش تیر کشیده بود

ظریف: شرمنده و بدهکار مردم هستیم

باغ زیتون قابلیت کارآفرینی و گردشگری دارد

آیین اختتامیه نمایشگاه هفته دفاع مقدس در منطقه 8

رونمایی از تمثال شهیدان منطقه 3 تهران

اجداد مادرم کولی بودند

شوهر مرحومم، ناصرالدین‌شاه، آروز‌های زیادی داشت

اگر حکومت می‌تواند در مورد حجاب بی‌خیال بشود، چرا در قمار و زنا و لواط و ربا بی‌خیال نشود؟

دژپسند: یک ریال هم به بانک مرکزی وابستگی نداریم

تحلیل امروز بورس / مهم جو روانی بازار است که باید عوض شود

ترمز قیمت دلار و سکه برید + جدول قیمت‌ها

لو رفتن مجدد تصاویری از آیفون 12 مینی

پرتاب مواد آتش‌زا مقابل دادگاه انقلاب شیراز

وقوع رگبار و رعد و برق در 7 استان کشور طی امروز

هجوم دوباره ملخ‌ها به کشور از اواسط مهرماه

تولید روزانه 40 میلیون متر مکعب گاز در پالایشگاه دوازدهم پارس جنوبی

اختصاص 15 میلیارد تومان برای ایمن سازی گودهای پر خطر

200 هزار خودروی مسافربر شخصی گازسوز می‌شود

تجلیل از آتش‌نشانان منطقه ویژه پارس

جمع آوری 253 قلاده سگ در منطقه 15

دولت به نقش بیمه‌گری خود در بازار سهام ادامه داد

جهش تولید یعنی بزرگتر شدن سفره کارگران

کوپن 6 ماهه در اولویت مجلس/ جزئیات رقم یارانه معیشتی اعلام شد

دیوارهایی که مانع نفوذ گرما می‌شوند

‍ عضو شورای شهر ایذه به اتهام تخلفات مالی راهی زندان شد/ 3 سال حبس برای متهم

پیش‌بینی تندباد و گردوخاک برای خوزستان

نارسایی قلبی، شایع‌ترین علت مرگ در بیماران کرونایی

حضور وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نمایشگاه ملی دستاوردهای دفاع مقدس(اقتدار40)

نقش مهم رسانه ها در آگاهی بخشی برای کنترل شیوع کرونا

سارقان طلاجات پیرزن 80 ساله دزفولی در چنگال پلیس

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 7 مهر 99

میزان افزایش حقوق کارمندان در سال آینده

واکنش به اصابت راکت در درگیری قره‌باغ به ایران

نباید از مسائل امنیتی خوزستان غافل شویم

سرخه حصار، پارک جنگلی ایرانیان شود

رونمایی از سردیس شهیدان آوینی و فهمیده

آتش نشانی تهران؛ از پلاسکو تا سینا اطهر

اثر جهانی بند میزان شوشتر پاکسازی شد

کارخانه تولید هیدروکربن در آبادان افتتاح شد

استمرار تولید ایمن و پایدار در شرکت ملی نفت ایران

قرارداد بازیکن صنعت نفت آبادان تمدید شد

عاملان شهادت مرزبانان باید هرچه سریع‌تر شناسایی شوند

یارانه کالایی 120 هزارتومانی به چه کسانی پرداخت می‌شود؟

پیشنهاد افزایش 50 درصدی حقوق و مزایای کارگران در سال آینده!

ثبت 120 روستای گردشگری خوزستان هدفگذاری شد

صلح‌وسازش پرونده نزاع دسته‌جمعی با بیش از 30 نفر زخمی در دزفول

هوای برخی شهر‌های خوزستان ناسالم است

نوبت‌دهی مؤسسه رهگشای اهواز اینترنتی می‌شود

واردات ال‌ان‌جی چین افزایش می‌یابد

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای ایلام در جلسه انعقاد تفاهم نامه آموزشی عنوان کرد: توانمندسازی شغلی در حوزه کشاورزی در سایه آموزشهای مهارتی فنی و حرفه ای میسر خواهد شد