پیام خوزستان

آخرين مطالب

رزمایش پیامبر اعظم (ص) و پیام‌های صلح و اقتدار سياسي

رزمایش پیامبر اعظم (ص) و پیام‌های صلح و اقتدار
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - تهران- چهاردهمین رزمایش پیامبر اعظم واجد پیام‌های صریح تهران به دوستان و دشمنان است؛ پیام‌آن به دوستان صلح و دوستی، و به کسانی که به فکر تهدید ایران و ایجاد تنش هستند، اقتدار است.

مرحله نهایی رزمایش بزرگ و مشترک پیامبر اعظم (ص) 14 با مشارکت نیروی دریایی و هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با رمز مقدس «یا علی بن ابی طالب(ع)» در حالی از روز سه شنبه هفتم مرداد ماه در منطقه عمومی استان هرمزگان، غرب تنگه هرمز و خلیج فارس تا عمق کشور، در عرصه‌های زمین، هوا، دریا و فضا آغاز شده که یکی از بخش‌های مهم این رزمایش تمرین جنگ دو نیروی هوافضا و دریایی سپاه در کنار یکدیگر است که در طول مراحل مقدماتی و نهایی رزمایش با ایجاد سامانه فرماندهی و کنترل مشترک و ترکیب تاکتیک‌ها و شیوه‌های رزم دونیرو، تقابلی غافلگیرکننده با دشمن را به نمایش گذاشتند.
آن طور که روابط عمومی سپاه اعلام کرده، در مرحله نهایی این رزمایش یگان‌های موشکی، شناوری و پهپادی نیروی دریایی سپاه و یگان‌های موشکی، پهپاد و راداری نیروی هوافضای سپاه به اجرای عملیات و سناریوهای رزمایش پرداختند. اتفاق مهمی که در این رزمایش مورد توجه قرار گرفت، شلیک موفق موشک‌های بالستیک از اعماق زمین به صورت کاملاً استتار شده بود که برای نخستین بار اجرا شد. این دستاورد مهم می‌تواند سازمان‌های اطلاعاتی دشمن را در خطاهای محاسباتی رویارویی احتمالی با چالش‌های جدی مواجه کند.
به گفته سردار امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوا فضای سپاه این پرتاب‌ها بدون داشتن سکو و تجهیزات مرسوم انجام می‌شود که موشک‌های مدفون شده به یکباره زمین را می‌شکافند و اهداف خود را مورد اصابت قرار می‌دهند.

پیام خوزستان


فرمانده نیروی هوافضای سپاه عبور از سپر موشکی و منهدم کردن سامانه‌های پدافندی دشمن را اقدامی نو و بدیع در رزمایش پیامبر اعظم(ص) 14سپاه عنوان و تصریح کرد: در این رزمایش برای اولین بار سامانه‌ای را مستقر کردیم و با موشک‌های ضد رادار آن را مورد هدف قرار دادیم؛ همچنین پهپادهای رزمی هوافضای سپاه از فاصله دور اهداف از پیش تعیین شده بویژه پل فرماندهی ماکت ناو هواپیمابر آمریکا را با دقت مورد هدف قرار دادند.
این در حالی است که استفاده از پهپادهای شاهد 181، مهاجر و باور و جنگنده‌های سوخو 22 با موشک‌های بالدار نیروی هوافضای سپاه برای حمله به ناو هواپیمابر شبیه‌سازی شده و دیگر اهداف دشمن فرضی با سطح مقطع کم و از فاصله دور بود.

پیام خوزستان


اجرای عملیات رزم موشکی موفق با شلیک دو فروند موشک زمین به زمین "هرمز" و "فاتح" و یک فروند موشک بالستیک به سمت اهداف از پیش تعیین شده، همچنین اجرای آتش پدافند هوایی نقطه‌ای از دیگر از دیگر بخشهای این رزمایش بود.
علاوه بر این در این رزمایش، نوعی جدید از لانچر موشک‌های بالستیک کلاس فاتح به کار گرفته شد لانچری که در ابعادی کوچکتر از نمونه‌های قبلی و با استفاده از کاورهای مشابه خودروهای تجاری، پیش از این دیده نشده بود. این لانچر قابلیت شلیک دو فروند موشک را دارد در حالی که پیش از این لانچرهای تک فروندی در این کلاس عملیاتی شده بود.

پیام خوزستان


از نکات قابل توجه دیگر در این رزمایش، استفاده از لانچر جدید برای پرتاب موشک کروز "نصر" به شکل یک کامیون غیرنظامی استتار شده بود. در مدل‌های قبلی برای شلیک می‌بایست ابتدا کاور پشت کامیون را کنار زده و سپس لانچر آماده شلیک شود، ولی در این مدل تمام قسمت پشتی متحرک است که این باعث می‌شود سرعت آماده‌سازی و شلیک لانچر افزایش یابد؛ علاوه بر این، استتار لانچرهای موشک به شکل کامیون‌های غیرنظامی شناسایی آن را برای دشمن بسیار مشکل می‌کند.

پیام خوزستان


اجرای آتش انواع تیربار، آرپی جی و سلاح‌های سبک نیروهای رزمی جهادی در خط و دژهای پیرامون جزایر، عملیات موشکی سطح به سطح شناوری، اجرای رزم موشکی توسط بالگرد و شلیک موشک‌های ساحل به دریا، اجرای آتش سنگین توپخانه و ادوات، همچنین عملیات مین‌ریزی آفندی برای قطع خطوط مواصلاتی شناورهای دشمن فرضی از دیگر برنامه‌های اجرا شده رزمایش پیامبر اعظم 14 بود که با موفقیت اجرا شد.

پیام خوزستان


همچنین در این رزمایش بر مبنای فیلم منتشر شده از مراحل مقابله و انهدام ماکت ناوهواپیمابر، در مرحله نخست ماکت شناور آمریکایی آماج حملات موشک‌های بالستیک و کروز دریایی از ساحل، دریا و هوا قرار می‌گیرد. راکت‌اندازهای نیروی دریایی سپاه نیز به اجرای آتش دقیق علیه هدف شناور پرداختند.

پیام خوزستان


در ادامه این سناریو بالگرد بل-206 نیروی دریایی سپاه یک فروند موشک کروز ضدکشتی از نوع نصر هواپایه با برد 35 کیلومتر را به سمت ناو آمریکایی شلیک می‌کند. پس از اصابت موشک‌ها به ناو، یگان‌های غواصی با انهدام پل فرماندهی و یگان‌های تکاوری با اجرای عملیات هلی‌برن بر روی عرشه ناو، آن را به تصرف خود درمی‌آورند.

پیام خوزستان


یکی از نکات قابل توجه در این رزمایش، اجرای عملیات رصد منطقه عمومی رزمایش با استفاده از تصاویر ارسالی از ماهواره نور 1 بود که برای نخستین بار صورت گرفت.

پیام خوزستان


ماهواره نور1 به عنوان نخستین ماهواره نظامی جمهوری اسلامی ایران از ماهواره‌بر3 مرحله‌ای قاصد، 4 اردیبهشت 99 از کویر مرکزی ایران از سوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با موفقیت پرتاب و در مدار 425 کیلومتری زمین قرار گرفت.

پیام خوزستان


به گفته سردار حسین سلامی فرمانده سپاه؛ آنچه در این رزمایش در سطح نیروهای هوافضا و دریایی به نمایش درآمد سراسر تهاجمی بود. سطح رزمایش‌های سپاه وسیع و نزدیک به واقعیت و با سناریو پردازی بر اساس دشمنان واقعی است.
بر اساس اظهارات سردار سلامی توسعه تجهیزات و تسلیحات منطبق بر تهدید و شناخت واقعی از نقاط ضعف و قوت دشمن است و دکترین دفاعی ایران بر پایه تولید تجهیزات بومی بوده و در هر رزمایش نسبت به رزمایش قبل کیفیت تجهیزات به روز شده و تجهیزات تولید جدید در معرض آزمایش قرار گرفته و در میدان واقعی به کار گرفته می‌شود.
سلامی با بیان اینکه در سطح عملیات و تاکتیک هجومی هستیم و ابتکار عمل را به دست می‌گیریم، عنوان کرد: تهاجم به واحدهای شناوری دشمن در صورتی که بخواهند تعرضی به منافع ما داشته باشند، با ترکیبی از عملیات تهاجم‌ موشکی و رزم واحد شناوری در سطح دریا همراه با مین‌ریزی آفندی توسط شناورهای هجومی در این رزمایش به نمایش درآمد.

پیام خوزستان


سرتیپ پاسدار «عباس نیلفروشان» سخنگوی رزمایش، اجرای دفاع ضدموشکی بالستیک و کروز و همچنین استفاده از برخی تجهیزات و سلاح‌های غافلگیرکننده مانند موشک‌های برد بلند بالستیک با قابلیت اصابت به اهداف شناوری متجاوز در دور دست از بخش‌های این رزمایش عنوان کرد.
ارتقای آمادگی‌های رزمی در تمامی سطوح، تمرین و حصول اطمینان از اجرای طرح‌های عملیاتی، افزایش سطح هماهنگی در اجرای عملیات مشترک و تمرین دفاع و آفند جنگ الکترونیک و پایداری ارتباطات چند لایه، طرح‌ریزی مدرن براساس جنگ‌های ترکیبی و شبکه محور متناسب با دکترین تهاجمی سپاه، استفاده حداکثری از توان و تجهیزات مختلف سیگنالی، اپتیکی و با سرنشین و بدون سرنشین برای اشراف اطلاعاتی و اجرای رزمایش در شرایط جنگ بیولوژیک از اهداف مهم رزمایش پیامبر اعظم(ص) 14 به شمار می‌رود.


برچسب‌ها
نیروی دریایی سپاه پاسداران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هرمزگان موشک بالستیک حسین سلامی خلیج فارس


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

انعقاد تفاهم نامه محیط زیستی همکاری احداث آزادراه بیستون – کرمانشاه – حمیل

اهمیت به حفاظت از محیط زیست خواسته مشترک سمن های خراسان جنوبی

نجات پرنده مهاجر گرفتار شده در فاضلاب شهرستان بویراحمد توسط تیم آتش نشانی

مشارکت اجتماعی رُکن اساسی توسعه پایدار است

امام جمعه تکاب به دلایل شخصی استعفا داد

اطلاعیه وزارت اقتصاد درباره واریز مبلغ حاصل از فروش سهام عدالت

سومین جشنواره ملی تئاتر کوتاه کیش برگزار می شود

جزئیات گفتگوی تلفنی روحانی و مکرون

روحانی: اگر ما نبودیم صدام همه شما را خورده بود!

از آقازاده تا خروج: وقتی پوستر ها هم ماسک می زنند! + عکس

فرماندار ماهشهر مشاهده پهپاد در آسمان این شهر را تکذیب کرد

کسب رتبه نخست نوسازی تجمیعی؛ منطقه 15

رشد قارچ گونه کانکس‌ها در خرمشهر متوقف شود

سرپرست جدید مرکز بهداشت خرمشهر منصوب شد

از کرونا غفلت نکنیم

اجرای طرح‌های گلخانه‌ای دزفول نیازمند تامین زیرساخت‌ها

اسطوره کشتی دزفول غمگین است

معرفی13نفر از عاملین سوزاندن بقایای کشاورزی به دادگاه  در قزوین

کودکان ونوجوان سفیران محیط زیست در خانواده‌ها

تخصص سمن های محیط زیستی، ضرورتی برای حفظ محیط زیست

هاشمی با اجازه امام با آمریکایی‌ها مذاکره کرد / روایتی جدید از ماجرای مک‌فارلین

هشدار رئیس‌محیط زیست اهواز نسبت به عدم جمع‌آوری پسماند عفونی‌ مطلب‌ها/ فرصت یک ماهه برای تعیین تکلیف زباله‌های عفونی به 900 مطب

آمریکا اصلاحاتی در قطعنامه علیه ایران اعمال کرد

بیانیه آمریکا درباره تمدید تحریم تسلیحاتی ایران

لغو طرح ترافیک تا پایان مرداد ادامه دارد

دلیل غیبت خبرساز روحانی در مجلس مشخص شد

47 واحد صنعتی دزفول راکد هستند

دستور رسیدگی به گلایه تعدادی از رانندگان اتوبوسرانی از بخش خصوصی

حضور گردشگران می‌تواند شوشتر را از وضعیت سفید خارج کند

یک پژوهشگر : خبرنگار، عامل تشدید بحران نشود

بهره‌برداری از تلمبه‌خانه غرب کارون به نفت و گاز اروندان واگذار شد

ارتباط برلن شرقی و غربی قطع شد

چگونه صفحه نمایش جدید سامسونگ عمر باتری را افزایش می‌دهد؟

آتش‌سوزی کوه‌های گردکی میداود مهار شد

گلایه شهروندان از وضعیت مرکز انتقال خون بندرماهشهر

لغو رأی خصوصی‌سازی بیمارستان صنایع پتروشیمی بندرماهشهر

توقیف محموله حشیش در شادگان

مظنونان حادثه پارک لاله تهران بازداشت شدند

روحانی به مردم: در بازار ارز سرمایه‌ گذاری نکنید

محمدی: تبدیل مساله بحران به مطالبه عمومی وظیفه رسانه است

این دو گروه در باره عزاداری محرم حرف نزنند

فاز نخست تاسیسات انتقال نفت میادین غرب کارون به‌طور رسمی افتتاح شد

فاز نخست تاسیسات انتقال نفت میدان‌های غرب کارون به‌طور رسمی افتتاح شد

وزیر بهداشت: ما نگفتیم که کنکور به تعویق افتاد

حضور متفاوت جمشید هاشم پور و پگاه آهنگرانی در فیلم "برای مرجان"

درخونگاه ؛ خون یا خان؟

پیش بینی تولید بیش از 15 هزار تن ماهی گرمابی در شوشتر

رکود فعالیت تجار خوزستانی در مرز چذابه

مجوز احداث 23 هکتار پارک در ساحل غربی سد تنظیمی گتوند صادر شد

برترین‌های مسابقه فوتبال "تکنیکی‌شو" معرفی شدند