پیام خوزستان

آخرين مطالب

استاندار: نگران طغیان و انفجار کرونا در برخی شهرهای خوزستان هستیم سياسي

استاندار: نگران طغیان و انفجار کرونا در برخی شهرهای خوزستان هستیم
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - اهواز - ایرنا – استاندار خوزستان با بیان اینکه در شرایط فعلی نباید فرض کنیم خطر ابتلا به کروناکاهش یافته و وضعیت عادی است گفت:در برخی از شهرهای خوزستان نگران طغیان و انفجار بیماری هستیم.

غلامرضا شریعتی روز چهارشنبه در نشست ستاد مدیریت کرونا در اداره کل مدیریت بحران خوزستان با بیان اینکه وقتی به اهالی برخی شهرستانها مثل باوی، خرمشهر و اهواز تذکر داده می شود
که مراقبت بیشتری داشته باشند برای این است که از طغیان بیماری جلوگیری به عمل آید اظهار داشت: خود به خود نتایج مثبتی در روند بیماری حاصل نمی‌شود بلکه با تلاش مضاعف، مراجعه به متخصصان فن، اجرایی کردن تصمیمات اتخاذ شده می توان این بیماری را کنترل کرد، باید پیش فرض ذهنی ما درباره کرونا منطبق با واقعیت باشد.
وی افزود: اگر مردم رفتارهایشان را در مقابل ویروس کرونا اصلاح نکنند ما با مشکلات بیشتری مواجه خواهیم شد، وقتی اعلام می شود در مراسم تشییع جنازه و ترحیم شرکت نکنید یا عروسی برگزار نشود برای این است که نگران طغیان بیماری هستیم.
شریعتی توضیح داد: به دلایل مختلفی در غرب اهواز با یکسری مراسم تشییع‌ و تجمع رو به رو شدیم که منجر به گسترش بیماری شد، اگر می‌بینیم امروز غرب اهواز به نسبت قبل، تعداد بیمارانش بیشتر شده برای این است که برخی از مردم فاصله گذاری اجتماعی را رعایت نکرده اند و براساس سنتی که داشتند در مراسم ترحیم شرکت کردند و دقیقا در همان مناطقی از خوزستان که مرگ رخ داده تعداد بیماران کرونایی بیشتر است.
وی افزود: اگر آن طور که شایسته است با بیماری برخورد نکنیم شرایطی که اکنون شاهد آن هستیم پیش می‌آید، به عنوان مثال کشورهایی که شاخص اقتصادی، توسعه و درآمد ناخالص‌ آن‌ها بالا است و جزو هشت کشور نخست دنیا هستند الان زمین‌گیر شده‌اند و حتی تخت بیمارستانی و محلی برای بستری و کمک به بیماران ندارند، در بیماری‌های عفونی مسری، اپیدمی‌ها و پاندمی‌ها اگر مراقبت به درستی صورت نگیرد این اتفاق رخ می‌دهد.
شریعتی تصریح کرد: اتفاقاتی که در برخی کشورها رخ می دهد هشداری برای ماست تا از آنها عبرت بگیریم و مراقبت بیشتری داشته باشم، نقش محوری در این مساله را مردم برعهده دارند، اگر مردم این نقش را ایفا کنند و مسئولان در کنار آنها سیاست های اتخاذ شده را به خوبی اجرایی کنند، قطعا بر بیماری فائق می‌شویم و میتوانیم آن را به خوبی کنترل کنیم.
وی بیان کرد: در استان ما برخی مناطق خوب عمل کردند و نتایج آن در بحث کنترل بیماری خوب بوده اما در برخی مناطق ضعیف عمل شده که روند بیماری این ضعف را نشان می دهد، برخی از فرمانداران فکر می کردند من به علت رشته شغلیم حساسیت زیاد نشان میدهم اما اکنون از نزدیک شاهد روند بیماری هستند و این مساله را لمس می کنند، اگر در برخی شهرستانها طی 10 روز گذشته بیمار نداشته ایم علت آن رعایت مردم و منطبق کردن رفتار با نوع ویروس و اتخاذ تصمیمات جدید از سوی فرمانداران و مسئولان مناطق مختلف بوده است.
استاندار خوزستان خاطرنشان کرد:اگر توصیه ای به مردم می‌شود و از آن‌ها خواسته می‌شود در خانه بمانند ، سخت گیری بی خود و بی جهت نیست بلکه برای رعایت اصول بهداشت و پیشگیری و حفظ سلامت مردم است، ما برای حفظ سلامت مردم حاضریم هر هزینه‌ای را بدهیم، وقتی شاهد هستیم که 80 نفر از پرسنل مجاهد خط مقدم بهداشت و درمان داوطلبانه سلامتی خودشان را به خطر می‌اندازند و به بیماری ناشی از ویروس کرونا مبتلا می‌شوند برای این است که جامعه سالم بماند لذا انتظار می‌رود مردم کشور برای قدردانی از آن‌ها، به صورت عملی کارهای خطرناک را انجام ندهند تا کادر بهداشت و درمان کمتر با خطر مواجه شود.
اگر کنترل بیماری کرونا از دست خارج شود به زانو در می‌آییم
وی گفت: اگر کنترل بیماری کرونا از دست خارج شود آن قدر بی رحمانه مبتلا می‌کند که همه را به زانو درمی‌آورد، برای همین از مردم خواهش می‌کنم به جد مراقبت کنند و توصیه‌ها را جدی بگیرند، به فاصله گذاری اجتماعی با دقت عمل کنند حتی اگر شرایط به حالت نیمه عادی برگشت باز هم رعایت کنید تا بیماری منتقل نشود، نباید فکر کنیم کرونا مهار شده است.
استاندار خوزستان بیان کرد: مردم بی دلیل از خانه خارج نشوند، برخی بهانه ها مانند پرداخت قبوض ،اقساط بانکی، خسارات سیل 98، وام و کار اداری برای خارج شدن از منزل وجود دارد که باید تلاش کنیم این بهانه ها را برطرف کنیم و این کارها را تعلیق کنیم و آن‌ها را به صورت الکترونیک انجام دهیم ، همه دستگاه های اجرایی استان مکلف هستند دستورالعمل های ستاد ملی کرونا را رعایت کنند.
وی توضیح داد: کارمندان که پرخطر هستند مانند بیماران قلبی عروقی،بیماران ریوی، دیابتی ها، افراد بالای 60 سال، مادران شیرده، زنان باردار در ادارات حضور پیدا نکنند چراکه این افراد بیشترین خطر فوت را دارند، مابقی کارمندان 2 سوم در ادارات حضور یابند و یک سوم در مرخصی باشند.
شریعتی ادامه داد: اگر فاصله گذاری هوشمند اجتماعی را رعایت می کنیم، باید با هدف گذاری پیش برویم و افراد پر خطر را از حضور در جامعه منع کنیم و تصمیمات بهانه ای برای حضور مردم در جامعه نباشد.
وی گفت: تا 30 فروردین اجازه برگزاری هیچ گونه مراسم مذهبی، نماز جمعه در استان داده نمی شود . اکنون نیز دستور العمل های لازم برای جشن نیمه شعبان صادر شده و از برپایی ایستگاه صلواتی و برگزاری جشن و مولودی خوانی ممانعت ششده است تا بتوانیم بیماری را کنترل کنیم.
شیب بیماری در خوزستان همچنان صعودی
استاندار خوزستان بیان کرد: شیب بیماری در استان کند اما هنوز رو به بالا است، پس باید رفتارمان را اصلاح کنیم، این شیب یک زنگ خطر است تا بیشتر مراقبت کنیم و حتی سفرهای درون شهری باید کاهش بیشتری داشته باشد درست است شرایط استان پایدار است اما در بیماری های عفونی شرایط پایدار شکننده است و یک رفتار غلط و اشتباه مساله را از دست خارج می‌کند.
وی با اشاره به نزدیک شدن به فصل برداشت محصولات کشاورزی ادامه داد: کشاورزان قصد دارند حاصل کشت خود را برداشت کنند، ما مخالف برداشت محصول نیستیم و ممانعتی نداریم اما برای آن ها نیز اقداماتی در نظر داریم که این اقدامات را به جهاد کشاورزی ابلاغ می کنیم تا شرایطی اتخاذ شود و انتقال بیماری به حداقل برسد و محصول در شرایط سالمی برداشت شود.
به گزارش ایرنا ویروس کرونا که کووید – 19 نیز نامیده می شود، نخستین بار در شهر ووهان چین شناسایی شد و تاکنون به بیش از 200 کشور سرایت کرده و سازمان بهداشت جهانی را برآن داشته تا وضعیت فوق‌العاده اعلام کند.
برچسب‌ها
ویروس کرونا غلامرضا شریعتی بیماری
پروندهٔ خبری
کرونا در ایران؛ آخرین اخبار و گزارش‌ها


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دیدار مسئولان محیط زیست استان کرمانشاه با خانواده شهید احسان عزیزی

آتش سوزی منطقه حفاظت شده خائیز مهار شد

موردی از ابتلا به کرونا در عشایر خوزستان گزارش نشده است

برداشت محصولات جالیزی در شوشتر آغاز شد

ساختار جدید مدیریت خطوط لوله در نفت‌خیز جنوب تشکیل شد

پیگیر کاهش مشکلات ماهشهر و مناطق اطراف آن هستیم

از هنرمند بزرگ ایرانی که 4 انگشت خود را بُرید، چه می‌دانید؟

14 کسب و کار مشمول دریافت تسهیلات ایام کرونایی

تشکیل 163 پرونده تخلف صنفی مرتبط با کرونا در خوزستان

چه اصراری به برگزاری لیگ فوتسال بانوان است؟ / نیازی به این‌ جام نداریم

معرفی مقصران آتش‌سوزی‌های خسرج و خائیز به دستگاه قضایی

در حوزه علمیه، برخی شخصیت‌های اثرگذار می‌گویند ما را چه به سیاست

نقص فنی، هواپیما را به اهواز برگرداند

آتش‌سوزی خاییز مهار شد

مراکز جامع درمان اعتیاد استان البرز آماده بهره برداری شد

10درصد بازرسی های یزد به معادن اختصاص می یابد

تشکیل 163 پرونده تخلف صنفی در خصوص کرونا

پیام تسلیت مدیرکل روابط عمومی وزارت نفت برای درگذشت رضا طاهری

توقیف 4 شناور حامل گازوئیل قاچاق با پوشش صیادی

پاداش 1/8 میلیارد تومانی اعضای هیئت‌مدیره بیمه پاسارگاد

عکس/ حضور کاروان سلامت ستاد اجرایی فرمان امام در دزفول

شورای هماهنگی خدمات بهداشتی جامعه کار و تولید هرمزگان به عنوان برتر کشوری انتخاب شد

شنا در تاسیسات شبکه‌های آبیاری شمال خوزستان ممنوع است

آغاز رهاسازی بیش از یک میلیون بچه ماهی در تالاب بین‌المللی شادگان

صادرات 30 میلیون دلار کالا به عراق از بندر خرمشهر

طلای سیاه ارزان شد

عرضه نفتای سبک پالایشگاه آبادان در بورس انرژی

خاتمی می‌گفت نمی‌شود اصلاح طلب بود و نظام را زیر سوال برد

چهاردهمین رسته کسب و کارهای آسیب دیده از بیماری کرونا تعیین و ابلاغ شد

خیران سلامت دزفول پنج هزار و 500 روپوش پزشکی اهدا کردند

آیین‌نامه اجرایی مجوز تهاتر مطالبات وزارت نفت با بدهی‌اش به دولت تصویب شد

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی وارد ماهشهر شد

خاتمی می گفت نمی شود اصلاح طلب بود و نظام را زیر سوال برد

«رومینا» قربانی تعصبی جاهلانه‌ شد که به غلط ناموس‌پرستی نام گرفته است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل خبر داد: اجرای برنامه مشترک پیشگیری از آسیب های اجتماعی در محیط کار و تولید

نباید به هر قیمتی حاضر به برگزاری فوتبال باشیم

یک دهم از اراضی منطقه حفاظت شده خائیز در آتش سوخت

رهاسازی نخستین محموله بچه‌ماهی‌های بومی در تالاب شادگان

200 محتوای آموزشی در اداره‌کل فنی و حرفه‌ای خوزستان تولید شد

تخصیص 3 هزار تن شکر تنظیم بازار به خوزستان

نقص فنی هواپیما را به اهواز برگرداند

فاز اول آبرسانی به غیزانیه یک هفته زودتر به بهره‌برداری می رسد

برگزاری غیرحضوری امتحانات پایه نهم در خوزستان

مردم رعایت نکنند بیمارستان‌های خوزستان دچار مشکل می‌شوند

واکنش نکونام به قرارداد نجومی ویلموتس و غرامت

احداث فولاد هندیجان در راستای صنعتی شدن سواحل مکران تا اروند است

استاندار خوزستان:امکانات بیشتری برای اجرای طرح آبرسانی به غیزانیه بسیج شد

افزایش تست‌گیری کرونا مدیریت روند بیماری را تسهیل می‌کند

مسئولان ازمثبت شدن تستهای کرونا نترسند/ انجام روزانه 3000 تست

کاروان سلامت ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره) وارد دزفول شد