پیام خوزستان

آخرين مطالب

مهر از آزمایشگاه مرجع کووید 19 گزارش می دهد؛

دوئل با کرونا در آزمایشگاه/ 40 روز در میدان نبرد مقالات

دوئل با کرونا در آزمایشگاه/ 40 روز در میدان نبرد
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - اهواز - کارکنان آزمایشگاه مرجع کووید 19 اهواز به صورت تن به تن در نبرد با این ریز ویروس جهانی هستند به گونه ای که برخی از آنها حتی تا 40 روز هم به خانه‌های خود نرفته‌اند.

خبرگزاری مهر ؛ گروه استان‌ها - کوثر کریمی: این ویروس کوچک به دردی بزرگ در بسیاری از کشورهای جهان تبدیل شد، کرونا یا همان کووید 19 به سرعت با گستره بالایی در جهان شیوع پیدا کرد و آثار بسیاری بر مسائل اقتصادی و اجتماعی داشته است.
بسیاری از مردم دلخواه یا به اجبار خانه‌نشین شدند ولی کارشناسان و متخصصانی هستند که نه تنها «در خانه بمانیم» را تجربه نکرده‌اند بلکه نزدیک به 40 روز هم از خانواده‌های خود دور مانده‌اند.
این روزها برخی از کارشناسان آزمایشگاهی در اهواز مدت‌هاست که به خانه و دیدار خانواده نرفته‌اند تا به مردم خود خدمت و در راه مبارزه با کرونا فعالیت کنند؛ دیدار خانوادگی آنها در قاب یک گوشی همراه خلاصه شده است.
اگر زمان جنگ رزمندگان با تلفن‌های دقیقه‌ای که مدام قطع و وصل می‌شد و یا ارسال نامه‌ای که معلوم نبود به مقصد برسد، جویای احوال خانواده‌هایشان می‌شدند ولی این روزها با گسترش تکنولوژی دوری خانواده‌ها برای مبارزان جبهه سلامت تحمل‌پذیر شده است و آنها می‌توانند از طریق تماس تصویری عزیزانشان را ملاقات کنند.
فصل خانه‌تکانی شد و خیلی‌ها در محل کار حضور داشتند، لحظه سال تحویل شد و خیلی‌ها به مبارزه با کرونا پرداختند و حتی روز طبیعت هم گره سیزده بدر با مشکل ویروس کرونا گره خورد؛ کارشناسان آزمایشگاهی مستقر در آزمایشگاه مرجع کووید 19 اهواز نیز تمام این لحظات را در نبرد تن به تن با ویروس کرونا بودند.
آزمایشگاه تخصصی تشخیص ویروس کرونا دانشگاه علوم پزشکی اهواز روزانه پس از دریافت نمونه‌ها از مناطق مختلف استان خوزستان ویروس را از نمونه‌ها جداسازی می‌کنند و با انجام آزمایش‌های پیشرفته و تخصصی، نمونه آماده‌سازی و با کیت‌های تخصصی و تشخیصی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.

پیام خوزستان


اتاق استخراج این آزمایشگاه از آلوده‌ترین محل‌های آن است که فرآیند استخراج و نمونه‌برداری ویروس کووید -19 ( کرونا ) در آن انجام می‌گیرد. بیش از چهار هزار نمونه در این آزمایشگاه مورد ارزیابی قرار گرفته است و پرسنل به صورت شبانه‌روزی در سه شیفت کاری مشغول خدمات‌رسانی هستند.
افراد پس از ورود به آزمایشگاه باید لباس‌های بهداشتی ( گان یکبار مصرف) را به تن کنند و با رعایت نکات کامل بهداشتی از جمله پاپوش‌های کفش، عینک، ماسک N95 و دستکش در محل کار خود مستقر شوند.
در محوطه آزمایشگاه سه اتاق پیش روی پرسنل قرار می‌گیرد؛ پذیرش، سپس استخراج و در نهایت پی سی آر (برای تکثیر ویروس و جواب نهایی) ولی قبل از این اتاق‌ها پنجره‌ای برای تحویل نمونه‌های آزمایشگاهی تعبیه شده است تا فقط پرسنل مشغول بررسی آزمایش‌ها در آن محیط حضور داشته باشند.
تشریح فعالیت‌های آزمایشگاه
محمد رشنو دکتر فعال در آزمایشگاه رفرانس کووید 19 دانشگاه علوم پزشکی اهواز می‌گوید: در ابتدای کار نمونه‌های ارسالی از سراسر استان خوزستان پذیرش می‌شود و بعد از ترتیب و شماره‌گذاری به مرحله استخراج می‌رود.
او ادامه می‌دهد: در اتاق استخراج نمونه‌های پذیرش شده با کد و شماره‌گذاری با استفاده از کیت استخراج مورد بررسی و محصول نهایی آن را برای اعلام نتیجه به اتاق پی سی آر ارسال می‌شوند.
عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی اهواز یادآور می‌شود: نمونه‌ها در اتاق پی سی آر با استفاده از کیت‌های تشخیصی درون دستگاه ترموسایکلر قرار می‌گیرند و طی واکنش زنجیره‌ای پلیمراز یک قطعه‌ای خاص از ژنوم ویروس تکثیر و میلیون‌ها برابر می‌شود تا دستگاه آن را شناسایی کند؛ اگر جواب آزمایش منفی باشد دستگاه چیزی را شناسایی نمی‌کند ولی در صورت وجود ویروس دستگاه تکثیر ژنوم را نشان می‌دهد.

پیام خوزستان


ورود به اتاق استخراج با گذراندن مراحل مختلف انجام و کارشناسان و دکتر مستقر در این اتاق نباید در شیفت کاری خود از اتاق خارج شوند؛ فضای اتاق سنگین است نه از گرما یا سوز سرما بلکه از وجود کوچک ویروسی که باعث از بین رفتن هم‌وطنان بسیاری شد.
در اتاقی که کارشناسان آزمایشگاهی با نبردی تن به تن در میدان مبارزه با کرونا حضور دارند، بغض از دست دادن بسیاری از مردم گلوگیر می‌شود.
روزهای دور از خانه
رشنو جوان 35 ساله فعال در آزمایشگاه کووید 19 دانشگاه جندی‌شاپور اهواز با 35 سال سابقه کاری در انجام آزمایش‌های مولکولی می‌گوید: با شروع بحران کرونا در کشور از حدود 40 روز قبل خانواده‌ام، همسرم و پدر و مادرم را ندیده‌ام.
عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی اهواز در ادامه بیان می‌کند: انتظار دارم که مردم با در خانه ماندن به توصیه‌های وزارت بهداشت عمل کنند تا هرچه سریع‌تر شر این ویروس از سر کشور کم شود.
رشنو در پایان می‌گوید: بهترین راه مقابله با ویروس رعایت قرنطینه شدن در خانه است ولی اگر هم‌وطنان برای کارهای ضروری از خانه خارج می‌شوند، باید ضمن رعایت نکات بهداشتی از ماسک و دستکش استفاده کنند.
حضور در خط مقدم سلامتی
هرچند چهره‌اش پشت نقاب ماسک و عینک پنهان شده ولی صدایش جوان است و پرشور؛ با علاقه برای خدمت‌رسانی به مردم آمده است تا در راستای مبارزه با کرونا قدم‌های استواری بردارد.
مرضیه طاهری کارشناس آزمایشگاه 34 ساله با 11 سال سابقه کار به عنوان کارمند دانشگاه آمده است تا به صورت شیفتی در آزمایشگاه رفرانس کووید 19 اهواز کار می‌کند.
او می‌گوید: طی سال‌های خدمتم اولین باری است که چنین بحرانی را می بی نم.

پیام خوزستان


کارشناس آزمایشگاه کووید 19 اهواز توصیه می‌کند: مردم باید توصیه‌ها را جدی بگیرند و در خانه‌های خود بمانند تا زنجیره انتقال قطع شود.
طاهری در پایان عنوان می‌کند: کادر بهداشت و درمان در خط مقدم مبارزه ایستاده‌اند تا آسیبی به مردم وارد نشود و آنها هم باید همکاری لازم را در این زمینه داشته باشند.
بیشتر درگیر می‌شوند
جوان دیگری که لباس بیمارستانی پوشیده است و به انتظار بیرون آمدن شیفت قبلی نشسته تا پس از اتمام کار آنها خود وارد بخش استخراج شود؛ هرچند خستگی در چهره‌اش دیده می‌شود ولی چشمانش آکنده از امید مبارزه است، او آمده تا در جنگ با کرونا برای مردمش مفید باشد.
میثم موحدی کارشناس علوم آزمایشگاهی 38 ساله با 14 سال سابقه کار می‌گوید: روزی 12 ساعت در آزمایشگاه هستم فقط در حد استراحت کوتاه چند ساعته به خانه می‌روم.
او با اشاره به اینکه تقریباً از اوایل کار یعنی یکم اسفندماه سال گذشته تاکنون درگیر هستیم، ادامه می‌دهد: امیدوارم مردم نکات بهداشتی را در نظر داشته باشند چون هرچقدر که بیشتر رعایت نکنند ابتدا خودشان و بعد هم ما بیشتر درگیر و اذیت می‌شویم.
موحدی با اشاره به اینکه برخی از همکاران ما بیش از یک ماه است که خانواده‌های خود را ندیده‌اند، یادآور می‌شود: تقاضا دارم که هم‌وطنان توصیه‌های وزارت بهداشت را به صورت جدی مورد توجه قرار دهند.

پیام خوزستان


او در پایان بیان می‌کند: اگر مردم به نکات بهداشتی اعلامی از سوی وزارت بهداشت عمل کنند آن وقت زنجیره انتقال ویروس قطع می‌شود و می‌توانیم به نتیجه مطلوبی برسیم.
وقتی خستگی به تن دکتر می‌ماند
دکتری میانسال که خسته شده و جای ماسک روی صورتش باقی مانده با چهره‌ای سرخ از جای ماسک و عینک در حال خروج از اتاق استخراج است؛ شیفتش تمام شده است و می‌تواند برای استراحت راهی خانه شود.
دکتر مانیا ارشدی 42 ساله با 12 سال سابقه کار و پرسنل آزمایشگاه رفرانس دانشگاه علوم پزشکی اهواز می‌گوید: محل کارم در این آزمایشگاه متعلق به معاونت درمان بوده ولی این روزها به خاطر کرونا با دیگر همکاران اعزامی دانشگاه علوم پزشکی کار را به صورت سه شیفته انجام می‌دهیم.
او با اشاره به رعایت نکات بهداشتی و تردد نداشتن در سطح شهر مگر برای آمدن به آزمایشگاه می‌گوید: هنگام برگشت از شیفت‌های کاری وقتی که مردم را در شهر می بی نم خستگی کار در آزمایشگاه به تنم می‌ماند.
ارشدی اضافه می‌کند: در این شرایط همه باید دست به دست هم دهیم که با کمک یکدیگر از یک بحران جهانی عبور کنیم؛ همه ما پرسنل آزمایشگاهی حضور در این مکان را وظیفه خودمان می‌دانیم ولی از مردم هم انتظار رعایت نکات بهداشتی را داریم.

پیام خوزستان


او در پایان می‌گوید: از مردم تشکر نمی‌خواهیم و همین که نکات بهداشتی و قرنطینه بودن را رعایت کنند تا شرایط بحرانی به اتمام برسد و این مرحله سخت را پشت سر بگذاریم، خودش بزرگ‌ترین قدردانی است.
به گزارش خبرنگار مهر ، کادر بهداشت و درمان، هلال احمر، شبکه بانکی، دستگاه‌های مختلف، آتش‌نشانی، سپاه و نهادهای بسیاری با همکاری نیروهای مردمی در حال مبارزه با کرونا و کاهش شیوع این ویروس تا قطع زنجیره انتقال آن هستند؛ در این بین برخی افراد شاغل در زیرمجموعه‌های مختلف وزارت بهداشت یا هنوز خانواده‌های خود را ندیده‌اند و یا اینکه خیلی کمتر از گذشته رنگ خانه و خانواده را به خود دیده‌اند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دیدار مسئولان محیط زیست استان کرمانشاه با خانواده شهید احسان عزیزی

آتش سوزی منطقه حفاظت شده خائیز مهار شد

موردی از ابتلا به کرونا در عشایر خوزستان گزارش نشده است

برداشت محصولات جالیزی در شوشتر آغاز شد

ساختار جدید مدیریت خطوط لوله در نفت‌خیز جنوب تشکیل شد

پیگیر کاهش مشکلات ماهشهر و مناطق اطراف آن هستیم

از هنرمند بزرگ ایرانی که 4 انگشت خود را بُرید، چه می‌دانید؟

14 کسب و کار مشمول دریافت تسهیلات ایام کرونایی

تشکیل 163 پرونده تخلف صنفی مرتبط با کرونا در خوزستان

چه اصراری به برگزاری لیگ فوتسال بانوان است؟ / نیازی به این‌ جام نداریم

معرفی مقصران آتش‌سوزی‌های خسرج و خائیز به دستگاه قضایی

در حوزه علمیه، برخی شخصیت‌های اثرگذار می‌گویند ما را چه به سیاست

نقص فنی، هواپیما را به اهواز برگرداند

آتش‌سوزی خاییز مهار شد

مراکز جامع درمان اعتیاد استان البرز آماده بهره برداری شد

10درصد بازرسی های یزد به معادن اختصاص می یابد

تشکیل 163 پرونده تخلف صنفی در خصوص کرونا

پیام تسلیت مدیرکل روابط عمومی وزارت نفت برای درگذشت رضا طاهری

توقیف 4 شناور حامل گازوئیل قاچاق با پوشش صیادی

پاداش 1/8 میلیارد تومانی اعضای هیئت‌مدیره بیمه پاسارگاد

عکس/ حضور کاروان سلامت ستاد اجرایی فرمان امام در دزفول

شورای هماهنگی خدمات بهداشتی جامعه کار و تولید هرمزگان به عنوان برتر کشوری انتخاب شد

شنا در تاسیسات شبکه‌های آبیاری شمال خوزستان ممنوع است

آغاز رهاسازی بیش از یک میلیون بچه ماهی در تالاب بین‌المللی شادگان

صادرات 30 میلیون دلار کالا به عراق از بندر خرمشهر

طلای سیاه ارزان شد

عرضه نفتای سبک پالایشگاه آبادان در بورس انرژی

خاتمی می‌گفت نمی‌شود اصلاح طلب بود و نظام را زیر سوال برد

چهاردهمین رسته کسب و کارهای آسیب دیده از بیماری کرونا تعیین و ابلاغ شد

خیران سلامت دزفول پنج هزار و 500 روپوش پزشکی اهدا کردند

آیین‌نامه اجرایی مجوز تهاتر مطالبات وزارت نفت با بدهی‌اش به دولت تصویب شد

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی وارد ماهشهر شد

خاتمی می گفت نمی شود اصلاح طلب بود و نظام را زیر سوال برد

«رومینا» قربانی تعصبی جاهلانه‌ شد که به غلط ناموس‌پرستی نام گرفته است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل خبر داد: اجرای برنامه مشترک پیشگیری از آسیب های اجتماعی در محیط کار و تولید

نباید به هر قیمتی حاضر به برگزاری فوتبال باشیم

یک دهم از اراضی منطقه حفاظت شده خائیز در آتش سوخت

رهاسازی نخستین محموله بچه‌ماهی‌های بومی در تالاب شادگان

200 محتوای آموزشی در اداره‌کل فنی و حرفه‌ای خوزستان تولید شد

تخصیص 3 هزار تن شکر تنظیم بازار به خوزستان

نقص فنی هواپیما را به اهواز برگرداند

فاز اول آبرسانی به غیزانیه یک هفته زودتر به بهره‌برداری می رسد

برگزاری غیرحضوری امتحانات پایه نهم در خوزستان

مردم رعایت نکنند بیمارستان‌های خوزستان دچار مشکل می‌شوند

واکنش نکونام به قرارداد نجومی ویلموتس و غرامت

احداث فولاد هندیجان در راستای صنعتی شدن سواحل مکران تا اروند است

استاندار خوزستان:امکانات بیشتری برای اجرای طرح آبرسانی به غیزانیه بسیج شد

افزایش تست‌گیری کرونا مدیریت روند بیماری را تسهیل می‌کند

مسئولان ازمثبت شدن تستهای کرونا نترسند/ انجام روزانه 3000 تست

کاروان سلامت ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره) وارد دزفول شد