پیام خوزستان

آخرين مطالب

آغاز آبگیری سدها در خوزستان سياسي

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - اهواز - معاون مطالعات پایه و طرح‌های جامع منابع آب سازمان آب و برق خوزستان با اشاره به تغییر استراتژی درباره سدهای خوزستان مبنی بر آبگیری زودهنگام، گفت:احتمال وقوع سیلاب در خوزستان به حداقل رسیده، لذا سدهای خوزستان با عبور از مرحله کنترل سیلاب، وارد مرحله آبگیری شدند.

فراز رابعی روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: طبق اعلام هواشناسی تا پایان فروردین، بارش‌ جدی نخواهیم داشت، بر این اساس خروجی سدهای دز و کرخه از روز چهارشنبه 13 فروردین کاهش یافته است.
وی افزود: خروجی سد کرخه که در روزهای گذشته به 450 مترمکعب برثانیه رسیده بود به 130 مترمکعب درثانیه کاهش یافته و خروجی سد دز نیز از حدود 600 متر مکعب درثانیه به 450 مترمکعب درثانیه رسیده است.
رابعی بیان کرد: هر چند پیش بینی‌ها حاکی از بارش‌ بالای نرمال در فروردین داشت و انتظار وقوع سیلاب‌های بسیار بزرگ در این ماه می‌رفت اما بارش اتفاق افتاده در نیمه اول فروردین کمتر از پیش بینی‌ها واقع شد و با توجه به اینکه تا آخر ماه هم انتظار وقوع سیلاب نمی‌رود، استراتژی آبگیری زودهنگام مخازن در اسفند قرار گرفت و کاهش خروجی مخازن سدها به ویژه دز و کرخه عملیاتی شد.
وی ادامه داد: آب سدهای خوزستان به تدریج ارتفاع خواهند گرفت به طوری که تا پایان اردیبهشت حداکثر آبگیری ممکن صورت میگیرد و با تامین همه مصارف نرمال حوضه‌های کرخه، دز و کارون تابستان پرباری در این حوضه‌ها رقم بخورد.
رابعی همچنین گفت: از ابتدای سال آبی جاری (اول مهر 98) برنامه مخازن سدهای خوزستان با رویکرد تامین کامل نیازهای پایین دست و ایجاد حجم مناسب برای کنترل سیلاب‌های پیش رو برنامه‌ریزی شد، به طوری که نیازهای پایین دست بدون هیچ کمبودی تامین شده است.
وی افزود: مخازن سدهای خوزستان در ابتدای ماه‌های پرآب در بهمن 98 در حدود 8.7 میلیارد مترمکعب ظرفیت خالی داشت؛ این میزان حدود 2.5 برابر حجم خالی مدت مشابه سال آبی پیش از آن بود که آماده مواجهه با ماه‌های پربارش بهمن تا فروردین شده است.
رابعی ادامه داد:استراتژی اتخاذ شده باعث شد که سیلاب‌های متعدد بهمن و اسفند پارسال به خوبی در مخازن سدها تسکین یابد، در حالی که اسفند گذشته بسیار پربارش اتفاق افتاد.
وی با بیان اینکه امسال دومین اسفند پرآب حوضه کرخه و پنجمین اسفند پرآب در حوضه دز در نیم قرن اخیر بوده است، اضافه کرد: مخازن سدها با تنظیم به موقع خروجی‌ها متناسب با ضریب تاب‌آوری رودخانه‌ها در پایین دست بدون اینکه کمترین آسیبی به زمین‌های کشاورزی و روستاها وارد شود مهیای کنترل سیلاب‌های بهاره و فروردین شد.
پنج میلیارد مترمکعب حجم خالی در سدها
رابعی در ادامه ظرفیت خالی سدهای خوزستان را هم اکنون 5.2 میلیارد مترمکعب بیان کرد و افزود: هم اکنون 23 درصد از ظرفیت کل سدهای زنجیره‌ای کارون خالی است؛ حجم فعلی این سدها 9.3 میلیارد مترمکعب، حجم قابل برنامه‌ریزی آنها 3.5 میلیارد مترمکعب، ورودی به سد کارون 4 در مرز خوزستان، 331 مترمکعب درثانیه و خروجی از سد گتوند 168 مترمکعب درثانیه است.
وی با بیان اینکه 30 درصد حجم کلی سد دز خالی است، اضافه کرد:حجم کلی این سد 1.8 میلیارد مترمکعب، حجم قابل برنامه‌ریزی آن 1.2 میلیارد مترمکعب و دبی ورودی به سد 603 مترمکعب درثانیه است.
رابعی ادامه داد: 21 درصد از ظرفیت سد کرخه خالی است؛ حجم کل فعلی این سد 4.1 میلیارد مترمکعب، حجم قابل برنامه‌ریزی 2.7 میلیارد مترمکعب و ورودی به سد کرخه 456 مترمکعب درثانیه است.
وی بیان کرد: 31 درصد حجم کلی سد جره خالی است؛ حجم فعلی آن 144 میلیون مترمکعب، حجم قابل برنامه‌ریزی 108 میلیون مترمکعب، 9 مترمکعب درثانیه ورودی و یک مترمکعب درثانیه خروجی این سد است.
وی گفت: 47 درصد ظرفیت کل سد مارون نیز خالی است؛ حجم کلی سد 604 میلیون مترمکعب، حجم قابل برنامه‌ریزی 449 میلیون مترمکعب، ورودی به سد 187 مترمکعب درثانیه و خروجی هفت مترمکعب درثانیه است.
ادامه تنش آبی در مارون
معاون سازمان آب و برق خوزستان همچنین نسبت به ادامه تنش آبی در حوضه مارون - جراحی هشدار داد و گفت: در تابستان امسال امکان تامین همه نیازهای پایین دست این سدها ممکن نخواهد بود.
وی افزود: در حوضه مارون به دلیل تحقق نیافتن بارش های مناسب، میزان آورد به سد مارون تاکنون حدود 50 درصد کمتر از نرمال است.
رابعی بیان کرد: در این مورد با اتمام فصل آبگیری و در انتهای اردیبهشت نسبت به اولویت‌بندی تامین نیازهای پایین دست اقدام خواهد شد که تامین آب شرب، کشت های دایم (نخیلات) و محیط زیست در اولویت است.
وی اظهار امیدواری کرد تا با برنامه‌ریزی و مدیریت منابع آب در این حوضه از خسارات جدی جلوگیری شود.
نگرانی از تکرار دوباره سیل در پایین دست رودخانه‌های کرخه و دز از اوایل اسفند گذشته از سوی کارشناسان و مسوولان مطرح شده بود.
خروجی سدهای دز و کرخه از اوایل اسفند گذشته و در پی بارندگی‌ها، افزایش تدریجی داشت. در روز اول اسفند گذشته، خروجی سد کرخه و از 200 مترمکعب برثانیه به 300 مترمکعب برثانیه رسید و خروجی سد دز 200 تا 240 مترمکعب برثانیه بود. ظرفیت خالی سدهای خوزستان نیز در این تاریخ 8.9 میلیارد مترمکعبی بود.
با افزایش دبی خروجی از سد کرخه به 450 مترمکعب درثانیه از 21 اسفند، برخی سیل بندهای پایین دست این رودخانه در شهرستان‌های دشت آزادگان و هویزه دچار شکستگی شد که پس از چند روز ترمیم شد.
حسینی مدیر دفتر حفاظت و مهندسی رودخانه‌ها و سواحل سازمان آب و برق خوزستان در روز هشتم فروردین، با اشاره به ادامه نگرانی‌از وضعیت سیل‌بندهای پایین دست رودخانه کرخه، اعلام کرد: تمام نقاط و بازه‌های خطرپذیر در سیل‌بندهای پایین دست رودخانه کرخه (از حمیدیه به پایین) شناسایی و به بخشداران و فرمانداران اعلام شده که از این میان حدود 15 بازه بحرانی است و عملیات ترمیم و بازسازی این سیل‌بندها باید هر چه سریع‌تر اجرا شود.
در فروردین پارسال خروجی سد کرخه به بیش از 2 هزار مترمکعب برثانیه و خروجی سد دز به بیش از سه هزار مترمکعب بر ثانیه رسید.
در پی طغیان رودخانه‌های کرخه، کارون و دز در فروردین پارسال 21 شهرستان دچار سیلاب شدند. 133 روستا به زیر آب رفت و 374 روستا به صورت جزیی و کلی تخلیه شدند.
برچسب‌ها
سد دز سازمان مدیریت بحران کشور سیل سازمان آب و برق خوزستان وزارت نیرو


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

افزایش 15.5 میلیونی قیمت اوراق مسکن در 40 روز!

نزاع در باغ‌ویلاهای دزفول و دستگیری 6 نفر

چند تکنیک ساده برای کاهش استرس ناشی از ویروس کرونا در زمان امتحانات

آیا پرستار هم در کنار پزشک مقصر مجازات می‌شود؟

حفظ باغ لک لک‌های دزفول، مطالبه دوستداران محیط زیست

بار انتقال معارف امام (ره) به نسل جوان، بر دوش نخبگان است

عکاسی در آتش "خائیز"

موافق ادامه لیگ فوتبال بانوان نیستم / در قاب تلویزیون جایی نداریم

آنچه باید در مورد استفاده از ماسک بدانید

اتمام خرید گندم و کلزا در رامشیر

زنده‌گیری یک حلقه مار سمی در آپارتمان مسکونی منطقه کیانپارس

همکاری دانشگاه و سازمان محیط زیست در حوزه محیط زیست طبیعی

امام خمینی (ره) انقلابی بیادماندنی در تاریخ سیاسی و اجتماعی جهان خلق کرد

سرپرست شرکت گاز استان تهران منصوب شد

سرپرست شرکت انتقال گاز ایران منصوب شد

آخرین وضعیت پرداخت بیمه بیکاری مشاغل آسیب دیده از کرونا

کشف 20 میلیارد ریال لوازم خانگی قاچاق در بهبهان

سرپرست مدیریت دیسپچینگ ملی گاز منصوب شد

اطفای آتش جنگل‌های اندیکا ادامه دارد

کشف محموله 20 میلیارد ریالی لوازم خانگی قاچاق در بهبهان

افزایش بیماران کرونایی در جنوب غرب خوزستان تا پایان خرداد ادامه دارد

هشدار نسبت به وقوع دماهای 49 و بالاتر در خوزستان

تصادف مرگبار روی پل هفتم شهر اهواز

آمار تفکیکی 658 کرونایی جدید خوزستان

آتش‌سوزی در منطقه حفاظت شده هفت‌شهیدان مسجدسلیمان مهار شد

امام خمینی (ره) نخستین کسی بود که در مقابل اسلام آمریکایی ایستاد

50 هکتار از جنگل‌های اندیکا در آتش‌سوزی خسارت دید

مرگ موتورسوار اهوازی در حادثه سقوط از پل

توقیف محموله کالای چهار میلیارد ریالی قاچاق در بندر ماهشهر

فرماندار خرمشهر: بیماران کرونایی قرنطینه خانگی را رعایت نمی‌کنند

مرگ موتورسوار در حادثه سقوط از پل در اهواز

یک سوم جامعه هدف خوزستان زیرپوشش بیمه کشاورزی، روستایی و عشایرهستند

خدمات درمانی متناسب با میزان شیوع کرونا در مینوشهر نیست

لحاظ رضایتمندی مردم در اجرای پروتکل‌های بهداشتی مقابله با کرونا

بیماران کرونایی قرنطینه خانگی در خرمشهر باید کنترل شوند

افزایش بیماران کرونا در جنوب غرب خوزستان تاپایان خرداد ادامه دارد

واژگونی تراکتور جان مرد باغملکی را گرفت

‌انتقال یک بیمار بدحال با بالگرد در لالی

صنعت نفتی‌ها برای دومین بار تست کرونا دادند

تشنگی «غیزانیه»؛ وعده‌های بی‌عمل یا بی‌توجهی مسئولین

افزایش 35 درصدی ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی در سال «جهش تولید»

شاخص بورس به مدار میلیونی برگشت

اصلاح نام «خلیج فارس» در نشریه بین‌المللی ژورنال ژئودزی

یهودیان باستان در مناسک مذهبی خود حشیش می‌کشیدند

درخواست عراق از عربستان برای بازسازی قبرستان بقیع

​پرداخت مرحله اول بیمه بیکاری برای بیمه شدگان آسیب دیده از کرونا + فیلم

سرمربی تیم فوتبال بانوان آویسا: شانس ماندن در لیگ برتر را داریم

شرایط پذیرش سهام عدالت بعنوان وثیقه

درمان بیش از 100 بیماری با خون بند ناف

50 عنوان کتاب دفاع مقدس در خوزستان به چاپ می‌رسد