پیام خوزستان

آخرين مطالب

مهر گزارش می دهد؛

تلاش در جبهه غیر کرونایی/ پرستاران از تلفات الکل می گویند مقالات

تلاش در جبهه غیر کرونایی/ پرستاران از تلفات الکل می گویند
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - اهواز- پرستاران بیمارستان امام اهواز که این روزها شاهد افزایش مراجعه افراد مسموم بر اثر مصرف الکل تقلبی هستند، از همه مردم تمنای رعایت نکات بهداشتی را دارند.

خبرگزاری مهر ؛ گروه استان‌ها - کوثر کریمی: در بحبوحه اخبار داغ کرونا و درست زمانی که بیشتر کشورهای دنیا درگیر دست و پنجه نرم کردن با بحران ویروس کووید 19 هستند و ایران جزو چند کشور دارای بیشترین مبتلایان است؛ اتفاقات و حوادث پر خطر و آسیب دیگری که مردم از روی آگاهی و به دست خودشان آن را رقم می‌زنند.
زمانی که دغدغه مسئولان، خیران و برخی مردم برداشتن باری از روی دوش کادر درمانی بیمارستان‌ها است، عده‌ای افراد سودجو با به وجود آوردن حوادثی شاید تلخ‌تر و عجیب‌تر از کرونا روزبه‌روز باری اضافه‌تر و سنگین‌تر بر دوش این زحمتکشان اضافه می‌کنند؛ به عنوان مثال می‌توان به مصرف الکل‌های تقلبی و تعداد مرگ‌ومیرهای ناشی از آن و تلفات جانی مراسم‌های غیرمعقول چهارشنبه‌سوری (چهارشنبه سوزی) اشاره کرد.
هدف این گزارش پرداختن به افزایش آمار مسمومیت و مرگ‌ومیرهای ناشی از مصرف الکل به شکل غیرمعقول است که روزانه وقت و امکانات بسیاری را از کادر پزشکی و بیمارستان‌ها درگیر کرده است؛ آن هم در زمانی که تمام دغدغه دولت و وزارت بهداشت بسیج این امکانات برای مبارزه و ریشه‌کنی ویروس کرونا در کشور است.
بیمارستان امام اهواز این روزها تقریباً میزبان 700 فرد مسموم شده بر اثر استفاده از الکل تقلبی بوده است؛ مراجعه دو برابری این افراد مسموم نسبت به آمار افراد مبتلا به ویروس کرونا معادله مبارزه کادر بهداشت و درمان را در اهواز برهم زد.

پیام خوزستان


کادر بهداشت و درمانی که تمام توان خود را برای مقابله با ویروس کرونا گذاشته بودند، آنهایی که برای حفظ سلامتی خانواده‌ها و جامعه خیلی کمتر از گذشته (شاید یک بار در هفته آن هم با رعایت شدید نکات بهداشتی) به دیدار خانواده‌های خود می‌روند تا مبادا آسیبی به آنها وارد شود.
آنها خسته‌اند اما برای مردم ایستاده‌اند، پا به پای خانواده‌های متوفیان اشک ریخته‌اند و با درد افراد مسمومی که زنده مانده‌اند نیز غمگین شدند؛ کنار بیماران دل‌شوره دارند و آرزوی ختم به خیر شدن این مسمومیت‌ها را از خداوند طلب می‌کنند.
پرستاران خسته اما مشغول کار هستند و از همه تمنا دارند که بیشتر از هر زمان دیگری مراقب فرزندان خود باشند تا با سهل‌انگاری آنها در این شلوغ بازاری کرونا تخت برای درمان افراد مبتلا به این ویروس کم نیاید.
حراست‌های ورود به بیمارستان هم از در ورودی پرسنل و هم در ورودی عمومی چند برابر شده است. بسیج و نیروی انتظامی به عنوان بازوهای کمکی در این بیمارستان مستقر شده‌اند تا کار خدمات‌رسانی به بیماران مختل نشود و در عین حال از اجتماع خانواده‌ها (به منظور پیشگیری از شیوع ویروس کرونا ) جلوگیری می‌کنند.
به شایعات توجه نکنید
بی‌سیم به دست مشغول خدمات‌رسانی و هماهنگی بین نیروها است؛ اینکه چه کسی وارد شود و بهانه‌های چه کسی برای ورود به بیمارستان رد شود، همه از این بیم سیم ردوبدل می‌شود.

پیام خوزستان


با این حجم از مراجعه‌کنندگان، می‌توان خستگی را از چشم‌هایش خواند ولی بیداری برای خدمت به مردم را فراموش نکرده است و همچنان استوار خدمات‌رسانی می‌کند.
جانشین انتظامات بیمارستان امام در گفت‌وگو با خبرنگار مهر می‌گوید: با توجه به شرایطی که در خصوص شیوع ویروس کرونا پیش آمده، مشروبات الکلی را به نادرست درمانگر این ویروس اعلام کردند.
نیما یزدی که مسئولیت تأمین امنیت و رهبری بخشی از نیروها را بر عهده دارد، ادامه می‌دهد: برخی افراد سودجو نیز با وارد کردن الکل‌های غیرمجاز، آنها را بدون مجوز وزارت بهداشت در استان توزیع می‌کنند و در نهایت مردم نیز از آنها استفاده کردند.
وی یادآور می‌شود: این مصرف که به صورت گسترده اتفاق افتاده یک بحران جدیدی را در استان به وجود آورده است.
جانشین انتظامات بیمارستان امام اضافه می‌کند: به مردم توصیه می‌شود از اطلاعاتی که توسط دانشگاه علوم پزشکی و همچنین از مراجع رسمی منتشر می‌شود، بهره بگیرند چرا که توجه داشتن به شایعه‌ها همیشه خسارت‌های جبران‌ناپذیری را به دنبال داشته است و به این دلیل باید از این کار اجتناب کنند.
او در پایان می‌گوید: از مردم درخواست می‌کنم که تا حد امکان کمتر به بیمارستان مراجعه کنند؛ حجم کار بالاست و حداقل به خاطر خانواده‌ها و بیماران رعایت‌های لازم را داشته باشند تا پرستاران و کادر درمانی نیز با آرامش بیشتری فعالیت کنند.
الکل بی‌تأثیر در پیشگیری از کرونا
بخش دیالیز شلوغ است، هم تلفن را جواب می‌دهد و هم پرونده‌ها را چک می‌کند؛ خیلی زمان برای صحبت ندارد و می‌گوید: دستگاه‌های دیالیز باید مرتب بررسی و وضعیت بیماران نیز تحت کنترل باشد.

پیام خوزستان


آرزو کشیشی پرستار بخش دیالیز بیمارستان امام در گفت‌وگو با خبرنگار مهر می‌گوید: از یکم اسفندماه برای ارائه خدمات به منظور شناسایی بیماران کرونایی فعالیت خود را به صورت شبانه‌روزی آغاز کردیم.
او با اشاره به افزایش مراجعه بیمارانی که برای پیشگیری از کرونا ، الکل تقلبی مصرف کرده بودند، ادامه می‌دهد: با توجه به آسیبی که الکل صنعتی به کلیه‌ها وارد کرده است اغلب دیالیز این افراد مسموم در شرایط بحرانی انجام شد.
پرستار بخش دیالیز بیمارستان امام یادآور می‌شود: از مردم درخواست می‌کنیم تا از خانه‌های خود خارج نشوند؛ همچنین مصرف الکل هیچ تأثیری در پیشگیری از کرونا ندارد و از خوردن آن اجتناب کنند.
کشیشی در پایان با اشاره به اینکه الکل‌های موجود از متانول (الکل صنعتی) ساخته شده‌اند، می‌گوید: مردم برای پیشگیری از ابتلاء به این ویروس تنها باید به بهداشت فردی خود توجه و از حضور در تجمعات به شدت جلوگیری کنند.
با تلفات الکل « کرونا » فراموش شد
تخت به تخت بالای سر بیماران ایستاده و درجه‌های دستگاه دیالیز آنها را کنترل می‌کند تا مبادا روند خدمات‌رسانی آنها کنترل شود؛ هم‌زمان مراقبت از ورود و خروج بیماران یا همراهان آنها را از طریق پیام‌رسانی به حراست ورودی بخش دیالیز بر عهده دارد.

پیام خوزستان


محمدرضا گودرزی جوانی 30 ساله با 11 سال سابقه کار در گفت‌وگو با خبرنگار مهر می‌گوید: تقریباً چند روزی است که در بیمارستان امام اهواز وضعیت بحرانی کرونا به دست فراموشی سپرده شده است و درگیر افرادی هستیم که با مصرف الکل تقلبی دچار مسمومیت شده‌اند.
او می‌گوید: این روزها کادر درمانی بیمارستان امام « کرونا » را فراموش کرده‌اند؛ چون آمار مسمومیت بر اثر مصرف تقلبی و مراجعه افراد مصرف‌کننده به این بیمارستان بالا است!
این پرستار در ادامه با تأکید بر اینکه الکل برای خوردن مجاز نیست، یادآور می‌شود: از مردم درخواست می‌شود تا الکلی که برای ضدعفونی دست استفاده می‌شود را به صورت خوراکی میل نکنند چرا که برای پیشگیری از ابتلاء به ویروس کرونا هیچ تأثیری ندارد.
گودرزی در پایان گلایه می‌کند: برخی از مردم همچنان با وجود آمارهای مرگ‌ومیر بر اثر ابتلای افراد به کرونا را جدی نگرفته‌اند و نکات بهداشتی را رعایت نمی‌کنند، از آنها عاجزانه درخواست داریم که به فکر کادر بهداشت و درمان باشند تا هرچه سریع‌تر از این بحران پیش آمده با کمترین تلفات عبور کنیم.

پیام خوزستان


بخش اورژانس هم مانند سایر بخش‌ها فعال است با این تفاوت که شروع پذیرش بیماران از تریاژ و اورژانس خواهد بود؛ پرستاران در پذیرش مشغول بررسی پرونده‌ها و برخی نیز بر بالین بیماران مشغول معاینه و تشکیل پرونده هستند.
متخصص طب اورژانس و رئیس بخش اورژانس بیمارستان امام خمینی اهواز در گفت‌وگو با خبرنگار مهر می‌گوید: بسیاری از بیماران به دیالیز جواب می‌دهند ولی وضعیت بالینی برخی از آنها رو به وخامت می‌رود و فوت می‌کنند.
کامبیز معصومی ادامه می‌دهد: از همه مردم تقاضا دارم که به خاطر مسائل شرعی از مصرف الکل خودداری کنند؛ همچنین برای ضدعفونی کردن سطوح و یا دست‌های خود در این ایام نیز حتماً الکل اتیلیک را نه از دست‌فروش‌ها بلکه از داروخانه‌ها به صورت استاندارد تهیه کنند.

پیام خوزستان


رئیس بخش اورژانس بیمارستان امام خمینی اهواز در پایان یادآور شد: باز هم تأکید می‌کنم که مردم از خوردن الکل جدا خودداری کنند، آن هم وقتی که این الکل‌های تقلبی با بسته‌بندی‌های غیراستاندارد تهیه و رنگ و بوی آن نیز با الکل اتیلیک مغایرت دارد.
بیمارانی که نابینا شدند
اورژانس داخلی بیمارستان امام نیز میزبان تعداد زیادی از بیمارانی است که بر اثر مصرف الکل تقلبی مسموم شدند؛ دختران و پسرانی که ناله آنها گوش خانواده‌ها را کر کرده است و دل هر رهگذری را به درد می‌آورد.
سن و سالی ندارد و تازه ابتدای راه شغل سخت پرستاری قرار دارد ولی این روزها کنار دیگر افراد باتجربه به خدمات‌رسانی بی‌وقفه ادامه می‌دهد تا تعداد خانواده‌های عزادار در شهر اهواز با تلاش آنها کاهش پیدا کند.
امید عبدلی 25 ساله با دو سال سابقه کار در گفت‌وگو با خبرنگار مهر می‌گوید: مصرف الکل باعث آسیب کبدی و حتی منجر به نابینایی می‌شود؛ متأسفانه در میان بیماران مراجعه‌کننده چند بیمار داشتیم که بینایی خود را از دست دادند.
شیشه‌های نمونه خون بیماران را به دست گرفته است تا این شیشه‌های خونی را به یکی از پرستاران برای انتقال به آزمایشگاه تحویل دهد؛ بعد هم به سراغ کنترل سِرُم بیمار بعدی می‌رود.
جوان است و پرانرژی اما این روزها خسته از خدمات‌رسانی چند برابر روزهای عادی است؛ ولی شرایط مثل همیشه عادی نیست و باید هم قدم با دیگر همکارانش به خدمات‌رسانی شبانه‌روزی پرداخته است و ساعت‌های کمی را به استراحت خود اختصاص دهد.
پا به پای خانواده‌ها اشک ریختیم
سارا محمدیان 32 ساله با یک سال سابقه کاری، در گفت‌وگو با خبرنگار مهر بیان می‌کند: این روزها از نزدیک شاهد دیدن اشک‌ها و ناله‌های این خانواده‌ها هستیم؛ ما پرستاران هم پا به پای آنها اشک ریختیم و شاهد از دست رفتن عزیزانشان هستیم.

پیام خوزستان


این پرستار جوان در پایان می‌گوید: اول آمادگی و خدمات‌رسانی برای بیماران مبتلا به ویروس کرونا را داشتیم ولی چیزی نگذشت که به طور کامل کرونا فراموش شده است و شاهد اوج گرفتن بسیار زیاد حضور افرادی بودیم که بر اثر مصرف الکل تقلبی مسموم شدند؛ همه همکاران با میزان استراحت خیلی کم مشغول خدمات‌رسانی هستند و از همه مردم درخواست داریم که کمی هم به فکر کادر بهداشت و درمان باشند.
به گزارش خبرنگار مهر، این روزها پرستاران و کادر درمانی بیمارستان امام با وجود اینکه 13 ماه کارانه خود را دریافت نکرده‌اند ولی با ایثار برای مردم پای کار هستند و ای کاش همان‌قدر که آنها برای مردم ارزش قائل شده‌اند که بیش از حد معمول در شیفت‌های کاری فعال باشند، مردم نیز مراقب آنها باشند.
پرستاران مشغول کار هستند تا مردم در خانه بمانند و انتظار می‌رود مردم نیز همکاری لازم را در این زمینه داشته باشند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کاهش پنج برابری روزهای خاکی خوزستان

100 کلاس درس فرسوده در خوزستان بازسازی می‌شوند

افزوده شدن یک کارگاه‌ دیگر به کارگاه‌های تولید ماسک در بهبهان

بارش باران بهاری در خوزستان افزایش می باید

شمار مبتلایان کرونا در خوزستان به 1000 نفر رسید/ثبت 35 بیمار جدید

کشف محموله ماسک و لباس ایزوله قاچاق در آبادان

آغاز طرح خوداظهاری مشترکان در اعلام رقم کنتورهای گاز در خراسان رضوی

عملکرد فعال خطوط لوله و مخابرات منطقه اصفهان برای مقابله با کرونا

سازمان بهداشت و درمان؛ پیشران مقابله با کرونا در صنعت نفت

«اوپک» و مدیریت بهینه بازار نفت

محدودیت‌های کرونایی تا 30 فروردین در خوزستان ادامه دارد

آمریکا دوباره واردکننده خالص نفت خام می‌شود

اقدام‌های پیشگیرانه صنعت گاز برای مقابله با کرونا چه بود؟

مذاکرات زنگنه با رئیس اوپک و وزیران نفت و انرژی کویت و روسیه

حمایت از اقشار کم درآمد و آسیب‌پذیر در برابر کرونا

پرداخت بیش از 3 هزار میلیارد ریال تسهیلات به بخش تولید خوزستان

استقبال اهالی فرهنگ و هنر خوزستان برای اهدا خون

سال 98 دقیق‌ترین نحوه استفاده از منابع نفتی را در بودجه داشتیم

امروز نشست تعیین حقوق و دستمزد کارگران برگزار می شود/پخش زنده بخش هایی از نشست تعیین حقوق و دستمزد کارگران از اینستاگرام

کشف جسد جوان کرمانشاهی در کانال آبیاری دزفول

شکستن دیواره نهر باعث نفوذ آب در حوزه شهری اروندکنار شد

قزاقستان هم خواستار تعمیق کاهش تولید نفت است

اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در مراکز معاینه فنی

پلمب 2 واحد صنفی متخلف در خرمشهر

دوئل با کرونا در آزمایشگاه/ 40 روز در میدان نبرد

تداوم بارندگی تا اوایل هفته آینده در خوزستان

34 پرونده تخلف صنفی به تعزیرات آبادان ارسال شد

‫فرآیند مناقصه‌های طرح توسعه 28 مخزن در حال پیگیری است‬

خرید گندم توافقی در خوزستان ممنوع است/ برخورد قاطع با متخلفان

کامران عالیان شاعر خوزستانی درگذشت

سرمایه انسانی؛ سرمایه نفت

مراقب انتشار ویروس کرونا در حیوانات خانگی باشیم

طغیان رودخانه در لالی چوپانی 55 ساله را غرق کرد

یک مدرسه فوتبال مناسب چه مشخصاتی دارد؟

بورس انرژی میزبان عرضه بیش از 500 هزار تن انواع فرآورده هیدروکربوری می‌شود

امید به توافق کاهش تولید نفت قیمت طلای سیاه را افزایش داد

پیام تبریک مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش به مناسبت فرا رسیدن نیمه شعبان

جهش تولید در مناطق آزاد با تکمیل زنجیره تولید

حفر و تکمیل 114 حلقه چاه در کارنامه سال 98 ملی حفاری

آذین بندی محور کامل خیابان ولیعصر عج به مناسبت عید نیمه شعبان برای نخستین بار

سهم شوراها و دهیاران گتوند در مقابله با کرونا

نحوه محاسبه شهریه خوابگاه با توجه به تعطیلی دانشگاه‌ها

سلامتی مردم از فوتبال مهم‌تر است/نگران وقفه ایجاد شده نیستم

تعویق پارالمپیک را به فال نیک می‌گیرم

غربالگری بیش از 97 درصد جمعیت شمال غرب خوزستان در برابر کرونا

عیادت استاندار خوزستان از بیماران مبتلا به کرونا در دزفول

تشریح طرح توسعه 28 مخزن مناطق نفتخیز جنوب

حمله با چاقو به محیط‌بانان خوزستانی در شوشتر

اخطار مدیریت بحران نسبت به بالا آمدن آب رودخانه‌های خوزستان

26هزار هکتار از کانون‌های ریزگرد خوزستان تاکنون نهالکاری شده‌است