پیام خوزستان

آخرين مطالب

اعتراض فعالان محیط‌زیست به مالچ‌پاشی نفتی در خوزستان سياسي

اعتراض فعالان محیط‌زیست به مالچ‌پاشی نفتی در خوزستان
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - اهواز - تعدادی از فعالان محیط زیست خوزستان، خواستار توقف مالچ‌پاشی نفتی در خوزستان و حفاظت از زیستگاه‌های ماسه‌ای این استان شدند.

تعدادی از فعالان محیط زیست و اعضای سمن‌های زیست محیطی، ظهر روز یکشنبه در مقابل ساختمان اداره کل منابع طبیعی خوزستان، تجمع کرده و تغییر روش مقابله با بیابان‌زایی را در این استان خواستار شدند.آنها با در دست داشتن پلاکاردهایی با عنوان «مالچ‌پاشی خطرناک‌تر از کروناست» ؛ «نه به مالچ‌پاشی» و «به جای مالچ‌پاشی، درخت بکاریم» بر توقف مالچ‌پاشی نفتی در خوزستان تاکید کردند.
این تجمع در پی تجهیز کارگاه‌های مالچ‌پاشی نفتی در منطقه «بیت کوصر» دشت آزادگان، در روزهای اخیر و ذخیره سازی مالچ نفتی در روز گذشته در این منطقه بوده است.
کبری اسفندیاری فعال محیط زیست و عضو سمن دیده‌بان جلگه سبز خوزستان گفت: در بازدید دیروز از منطقه بیت کوصر، مشاهده کردیم که این منطقه شامل مراتع سرسبز و با پوشش گیاهی مناسب است و جزو مناطق بحرانی به شمار نمی‌آید که نیاز به مالچ‌پاشی داشته باشد.
"مالچ" نوعی پوشش برای تثبیت شن‌های روان در مناطق بیابانی است. در خوزستان 50 سال است که از نوع مالچ نفتی برای این کار استفاده می‌شود. عملیات مالچ‌پاشی در نیمه دوم سال، پس از شروع باران‌های پاییزه که خاک رطوبت کافی به دست می‌آورد، آغاز می‌شود و پس از آن نهال‌های کهور در منطقه کاشته می‌شود. اکنون 63 هزار هکتار از شن‌زارهای خوزستان تغییر چهره داده و تبدیل به جنگل‌های دست کاشت «کهور پاکستانی» شده‌اند.
فرشته قاسمی، دیگر عضو سمن دیده بان جلگه سبز خوزستان نیز خواستار حفظ گونه‌های بومی و طبیعی منطقه شد و گفت:استفاده از مالچنفتی به عنوان یک ماده سمی و آلاینده بایدحذف و حفاظت از همه زیست بوم‌ها از جمله مناطق ماسه‌ای مورد توجه قرار گیرد.
مالچ نفتی به دادگاه می‌رود
عضو دیگر سمن دیده‌بان جلگه سبز خوزستان نیز از پیگیری پرونده مالچ‌پاشی دراین استان توسط فعالان محیط زیست در مراجع قضایی خبر داد و گفت: طرح شکواییه انجمن‌های زیست محیطی در اعتراض به مالچ‌پاشی نفتی در خوزستان در دادگستری در حال پیگیری است.
شبنم قنواتی‌زاده افزود: دوستداران محیط زیست معتقدند شن‌زارها کانون گرد و غبار نیستند و هیچ شن‌زاری در خوزستان نباید از بین برود، زیرا این مناطق زیستگاه‌های باارزش برای زیستمندان و پوشش گیاهی خاص خود هستند، از سوی دیگر مالچ نفتی یک ماده سمی و مضر است که هم بر محیط زیست و هم سلامتی انسان‌ها تاثیر منفی می‌گذارد و استفاده از آن باید متوقف شود.
وی اضافه کرد: امروز برخی اعضای سمن‌های زیست محیطی از شوش، مسجدسلیمان، دزفول، حمیدیه و بردیه دشت آزادگان در این تجمع شرکت کردند و توماری آماده و به امضای فعالان محیط زیست و تجمع کنندگان رسیده که رونوشت آن به استانداری، اداره کل حفاظت محیط زیست، اداره کل منابع طبیعی، خانه سمن‌ها و نیروهای مسلح ارسال می‌شود.
وی ادامه داد:معاون حفاظت محیط زیست خوزستان، دیروز تصاویر و ویدیوهایی که از تجهیز کارگاه منطقه "بیت کوصر" تهیه شده بود را انکار کرده و گفته بود که این تصاویر قدیمی است، یکی از اعتراضات ما به مسوولان محیط زیست خوزستان است که مساله مالچ‌پاشی نفتی را به طور جدی پیگیری نمی‌کنند، این در حالیست که سازمان حفاظت محیط زیست، دستور توقف مالچ‌پاشی را صادر کرده است.
سهم مالچ نفتی از بودجه 2 هزار میلیاردی
معاون اداره کل منابع طبیعی خوزستان نیز گفت: مالچ پاشی وظیفه‌ای است که به عهده ما گذاشته شده و حتی در صورت اعتراض فعالان محیط زیست، باید تعهدات خود را عملی کنیم.
عبدالرضا دانایی افزود: امسال 2 هزار میلیارد ریال اعتبار برای مالچ‌پاشی، بیابان‌زدایی و نهالکاری به این اداره کل اختصاص داده شده است که برنامه داریم در شهرستان‌های شوش، دشت آزادگان و حمیدیه آن را هزینه کنیم.
وی اضافه کرد: هیچ جایگزینی برای مالچ نفتی وجود ندارد، بنابراین در زمین های ماسه‌ای که نهالکاری امکان ندارد و عملیات "قرق" جواب نمی دهد، اقدام به مالچ پاشی نفتی می‌کنیم.
دانایی ادامه داد: مالچ‌پاشی در خوزستان طبق توافق با سازمان حفاظت محیط زیست، اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان و اداره کل بحران استانداری اجرا می‌شود.
مالچ‌پاشی ادامه می‌یابد؟
حدود 10 سال است که کارشناسان و دوستداران محیط زیست نسبت به زیان‌های استفاده از مالچ نفتی در عملیات بیابان‌زدایی هشدار داده و خواستار جایگزینی روش‌های بی‌خطر شده بودند. اما کمپین #نه_به_مالچ_نفتی از سوی سید باقر موسوی یکی از محیط بان‌های دشت آزادگان از پارسال به راه افتاده و وی به تازگی در صفحه اینستاگرام خود از فعالیت دوباره برای مالچ‌پاشی در منطقه "بیت کوصر" خبر داده بود.
"بیت کوصر" یکی از مهمترین زیستگاه‌های پرندگان زمستان گذر و گونه حمایت شده «هوبره» است. این منطقه رملی حاوی پوشش گیاهی غنی و تنوع زیستی خاص و بی‌نظیر است. از دیگر جانوران مهم این زیست بوم می توان به افعی شاخدار عربی، بوای شنی عربی، گکوی انگشت کوتاه ایرانی، گکوی انگشت کوتاه خاورمیانه، زیرگونه خاص ماهی شنزار، زیرگونه خاص بزمجه بیابانی، سوسمار انگشت شانه‌ای اشمیت، مارمولک کرمی شکل زادرونی، عقاب مارخور، کرکس سیاه، شاهی، بالابان، روباه شنی و گربه شنی اشاره کرد که با مالچ‌پاشی همه این گونه ها نابود می‌شوند.
با وجود پیگیری خبرنگار ایرنا، حجت الاسلام حسین پیوند دادستان دشت آزادگان و محمود فعیلی رییس دادگستری دشت آزادگان، از مصاحبه درباره سرنوشت پرونده مالچ‌پاشی در این منطقه خودداری کردند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان شنبه هفته جاری در گفت وگو با ایرنا اگر چه از توقف مالچ‌پاشی در منطقه "بیت کوصر" در دشت آزادگان خبر داده بود، اما گزارش اهالی دشت آزادگان و فعالان محیط زیست از منطقه، حاکی است که روند ذخیره‌سازی مالچ نفتی در این منطقه ادامه دارد.
یکی از فعالان محیط زیست دشت آزادگان گفت: تعدادی از اهالی ساکن روستاهای "بیت کوصر" و "ام الدبس" در دشت آزادگان که در نزدیکی کارگاه‌های مالچ پاشی قرار دارند، امروز در اعتراض به مالچ‌پاشی به این محل مراجعه و سعی در تعطیل کردن کارگاه‌ها داشتند و گفته‌اند که علیه مسوولان به دادگاه شکایت می‌کنند.
محمدجواد اشرفی مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان گفته است: هنوز هیچ مجوزی برای مالچ‌پاشی در خوزستان صادر نشده، و پاشیدن مالچ نفتی در منطقه "بیت کوصر"دشت آزادگان به دلیل زیستگاه پرندگان و نزدیک بودن به منطقه حفاظت شده میشداغ متوقف شده، علاوه بر این "بیت کوصر" جزو کانون‌های گرد و غبار به شمار نمی‌آید، بنابراین نیازی به استفاده از مالچ نفتی برای مهار ماسه‌زارها، وجود ندارد.
اشرفی با بیان اینکه امسال هیچگونه عملیات مالچ‌پاشی در خوزستان اجرا نشده و هنوز هیچ توافقی برای مالچ پاشی صورت نگرفته، ادامه داد:مالچ‌پاشی در زیستگاه‌های حساس و یا مناطقی که پوشش گیاهی مناسبی دارند، نباید انجام شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

استقبال اهالی فرهنگ و هنر خوزستان برای اهدا خون

سال 98 دقیق‌ترین نحوه استفاده از منابع نفتی را در بودجه داشتیم

امروز نشست تعیین حقوق و دستمزد کارگران برگزار می شود/پخش زنده بخش هایی از نشست تعیین حقوق و دستمزد کارگران از اینستاگرام

کشف جسد جوان کرمانشاهی در کانال آبیاری دزفول

شکستن دیواره نهر باعث نفوذ آب در حوزه شهری اروندکنار شد

قزاقستان هم خواستار تعمیق کاهش تولید نفت است

اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در مراکز معاینه فنی

پلمب 2 واحد صنفی متخلف در خرمشهر

دوئل با کرونا در آزمایشگاه/ 40 روز در میدان نبرد

تداوم بارندگی تا اوایل هفته آینده در خوزستان

34 پرونده تخلف صنفی به تعزیرات آبادان ارسال شد

‫فرآیند مناقصه‌های طرح توسعه 28 مخزن در حال پیگیری است‬

خرید گندم توافقی در خوزستان ممنوع است/ برخورد قاطع با متخلفان

کامران عالیان شاعر خوزستانی درگذشت

سرمایه انسانی؛ سرمایه نفت

مراقب انتشار ویروس کرونا در حیوانات خانگی باشیم

طغیان رودخانه در لالی چوپانی 55 ساله را غرق کرد

یک مدرسه فوتبال مناسب چه مشخصاتی دارد؟

بورس انرژی میزبان عرضه بیش از 500 هزار تن انواع فرآورده هیدروکربوری می‌شود

امید به توافق کاهش تولید نفت قیمت طلای سیاه را افزایش داد

پیام تبریک مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش به مناسبت فرا رسیدن نیمه شعبان

جهش تولید در مناطق آزاد با تکمیل زنجیره تولید

حفر و تکمیل 114 حلقه چاه در کارنامه سال 98 ملی حفاری

آذین بندی محور کامل خیابان ولیعصر عج به مناسبت عید نیمه شعبان برای نخستین بار

سهم شوراها و دهیاران گتوند در مقابله با کرونا

نحوه محاسبه شهریه خوابگاه با توجه به تعطیلی دانشگاه‌ها

سلامتی مردم از فوتبال مهم‌تر است/نگران وقفه ایجاد شده نیستم

تعویق پارالمپیک را به فال نیک می‌گیرم

غربالگری بیش از 97 درصد جمعیت شمال غرب خوزستان در برابر کرونا

عیادت استاندار خوزستان از بیماران مبتلا به کرونا در دزفول

تشریح طرح توسعه 28 مخزن مناطق نفتخیز جنوب

حمله با چاقو به محیط‌بانان خوزستانی در شوشتر

اخطار مدیریت بحران نسبت به بالا آمدن آب رودخانه‌های خوزستان

26هزار هکتار از کانون‌های ریزگرد خوزستان تاکنون نهالکاری شده‌است

اختصاص 320 بسته بهداشتی به رسانه‌های خوزستان

80 گروه جهادی عملیات ضدعفونی معابر در دزفول را انجام می دهند

پیام تبریک مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی بهداشت

رهاسازی آب از سد کوثر از صبح چهارشنبه

کرونا، صنعت خرمای خوزستان را متضرر کرد

قرنطینه بهترین راه کنترل بیماری کرونا است

11.5 کیلوگرم حشیش در اهواز کشف شد

خواهران بسیجی افزون بر 200 هزار ماسک در خوزستان تولید کردند

صیادان متخلف،ماموران محیط‌ زیست را در شوشتر مصدوم کردند

میانگین سنی فوتی‌های کرونا در بیمارستان بزرگ دزفول 70 سال است

مردم دزفول طرح «فاصله‌گذاری اجتماعی» را جدی‌تر بگیرند

افزایش آمار کرونا در دزفول نشان از رعایت نکردن فاصله گذاری اجتماعی است

19 نفر از عاملان درگیری طایفه‌ای در دشت آزادگان دستگیر شدند

47هزار و 200میلیارد ریال به خرید سه محصول کشاورزی خوزستان اختصاص یافت

جوان ایذه‌ای بر اثر سقوط از کوه جان باخت

هدف از کارگروه ضربتی «ضمانت سلامت مردم آبادان» است