پیام خوزستان

آخرين مطالب

4 اقدام برای توسعه کیفی صنعت نفت وزارت نفت

4 اقدام برای توسعه کیفی صنعت نفت
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان -

1- نفت، صنعتی جهانی، فراگیر با گردش مالی عظیم و دانش محور است. توسعه صنعتی، رشد اقتصادی و پیشرفت علمی بشر به‌طور ویژه در قرن بیستم مدیون صنعت نفت است. بنابراین صنعت نفت را باید در زمره کیفی‌ترین صنایع قلمداد کرد، اما این مهم در بیشتر کشورهای تولیدکننده بزرگ نفت مصداق ندارد. هیچ از کشورهای بزرگ تولیدکننده نفت که عضو اوپک هستند نمی‌توانند مدعی برخورداری از توسعه کیفی صنعت نفت باشند.
وابستگی این کشورها به شیوه‌های سنتی و مرسوم تامین مالی، یعنی منابع خارجی برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای صنعت نفت در بخش‌های بالادستی و پایین‌دستی، نظام‌های سنتی و پایدار فروش نفت خام و محصولات و فرآورده‌های نفتی و سرانجام تامین نیازهای فنی، تجهیزاتی و خدمات مدیریتی و اجرایی طرح‌های توسعه صنعت نفت از خارج کشور نماد عقب‌ماندگی این کشورها در حوزه توسعه کیفی صنعت نفت است.
این توضیحات به معنای ضرورت خودکفایی در صنعت نفت نیست، چه اینکه این مهم در عصر ادغام‌ها و تملک‌های فرامرزی موضوعیت ندارد و خود می‌تواند نمادی از عقب‌ماندگی باشد، اما با نگاهی رقابتی و توسعه‌ای، وجود سازوکارهای مالی قابل اتکا در داخل، تنوع شیوه‌های فروش و بهره‌گیری از ظرفیت‌های جدید در فروش نفت و فرآورده‌های نفتی و برخورداری از توانمندی‌های داخلی علمی، پژوهشی و فنی، ساخت و تامین بخشی از نیازهای تجهیزاتی و کالایی در داخل کشور و سرانجام مدیریت و اجرای طرح‌های توسعه‌ای از سوی شرکت‌های داخلی برای کشوری که به لحاظ برخورداری از ذخایر نفت و گاز مزیت نسبی بالایی دارد، امری بدیهی و ضروری است. امروزه بخشی از آسیب‌هایی که صنعت نفت و گاز ایران به آن دچار است، به دلیل عقب‌ماندگی در این حوزه‌هاست.
2- رهایی از نفت و درآمدهای نفتی فقط محدود به این نیست که از خام فروشی نفت جلوگیری شود، بلکه آنچه اهمیت دارد، بهره‌برداری از نفت در جهت توسعه کیفی کشور است. صنعت نفت و گاز برای ایران، صنعتی پیشران توسعه است. این صنعت هرچند دیر، اما باید در بدنه اقتصادی، علمی، دانشگاهی و صنعتی کشور نمود و ظهور پیدا کرده و بخش قابل توجهی از ظرفیت‌های اقتصادی، علمی، صنعتی و تولیدی کشور به پشتیبانی صنعت نفت اختصاص یابد. در عین حال این صنایع با تامین بخش قابل توجهی از نیازهای اقتصادی، علمی و فنی، تجهیزاتی و خدماتی از نهادها، موسسه‌ها و شرکت‌های داخلی، به توسعه و رشد این بخش‌ها در داخل کمک کند. پیشرانی صنعت نفت اینگونه معنا و مفهوم پیدا می‌کند. شرایطی که برآیند آن اشتغال، کارآفرینی، رفاه، اقتصاد رقابتی خواهد بود.
3- برای مواجهه با این شرایط و کاهش آسیب‌ها، در سال‌های اخیر سیاستها و اقدام‌های مناسبی به جریان افتاده است. اگرچه تحریم‌ها و محدودیت‌های سیاسی در سال‌های اخیر، روند اجرایی این سیاست‌ها را کند ساخته، اما درک و شناخت این ضرورت از یک سو و برنامه‌ریزی و ریل‌گذاری برای رسیدن به این هدف از سوی دیگر، اقدام‌هایی است که در این زمینه قابل دفاع و حمایت است. در حوزه تامین مالی اگرچه منابع داخلی در بهترین شرایط کفاف همه نیازهای صنعت نفت را نمی‌دهد، اما بهره‌گیری از منابع ملی به‌ویژه سرمایه‌های مردمی و هدایت نقدینگی‌های پراکنده به حوزه جذاب و سودآور صنعت نفت، اقدامی بزرگ و قابل توجه در جهت عبور از اقتصاد دلالی و تورم‌زا و بخشیدن جان تازه به صنعت تشنه نفت و گاز است.
فعال شدن بازار بورس انرژی و ایجاد امکان برای عرضه نفت خام و فرآورده‌های نفتی در بازار بورس داخلی، اقدام دیگری است که هرچند با چالش‌های بزرگی روبه‌روست، اما می‌تواند زمینه مناسبی را برای عبور از نظام سنتی و تک بعدی فروش و عرضه نفت خام و فرآورده‌های نفتی فراهم کند. درگیر ساختن دانشگاه‌ها و مراکز علمی و پژوهشی کشور با چالش‌های جدید صنعت نفت به‌ویژه طرح راهبردی افزایش ضریب برداشت نفت، اقدام بزرگ دیگری است که در تاریخ صنعت نفت بی‌سابقه است. این همکاری می‌تواند پایانی بر جدایی یک قرن صنعت نفت و دانشگاه در کشور باشد.
در کنار این اقدام‌های راهبردی، عزم مدیریت صنعت نفت در سال‌های اخیر برای بهری‌گیری از توان شرکت‌های داخلی در تولید و تامین تجهیزات اصلی، حساس و راهبردی صنعت نفت و طراحی و اجرای پروژه‌های عملیاتی در این زمینه را باید یادآور شد. بی‌شک سیاست خرید تضمینی تجهیزات و کالاهای در حال ساخت می‌تواند مکمل این حرکت باشد که به‌تازگی دستورعمل آن صادر شده است.
سرانجام، راه‌اندازی و فعال کردن شرکت‌های تولید و اکتشاف (E&P) به‌صورت مستقل و یا با مشارکت شرکت‌های خارجی در اجرای طرح‌های توسعه‌ای صنعت نفت و همچنین فعال ساختن استارت‌آپ‌ها در فرآیند تامین خدمات مورد نیاز صنعت نفت و گاز در حوزه‌های مختلف، حرکت دیگری است که می‌تواند به توسعه کیفی صنعت نفت در داخل شتاب بخشد.
4- این 4 حوزه فعالیت به‌صورت مشخص در شرایطی می‌تواند به‌صورت پایدار به توسعه کیفی صنعت نفت کمک کند که اولا در قالب یک طرح راهبردی کلان از سوی دولت به معنای حاکمیت به رسمیت شناخته شده و مورد حمایت قرار گیرد، به این معنا که همه ابعاد و اجزای آن کاملا به‌صورت هدفمند مدیریت و اجرا شود، دوم نگاه صرف امنیتی، سیاسی و یا موقت برای دوره تحریم بر آن حاکم نباشد و سوم همه این سیاست‌ها و اقدام‌ها در ارتباط و مشارکت با ظرفیت‌های بین‌المللی تعریف و اجرا شود. بدون این سه شرط، امیدی به توسعه کیفی صنعت نفت و گاز کشور نمی‌توان داشت.
علیرضا سلطانی
منبع: روزنامه شرق


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سهم منطقه آزاد اروند از کرونا؛ 2ماه اجاره غرفه‌داران بازار تجاری اروند بخشیده شد

امیدیه گرمترین نقطه خوزستان

2500 خانوار مددجوی خوزستانی در سال 98 خدمات مسکن دریافت کردند

تجربه خیابان‌های اهواز یک روز پس از تعطیلات نوروز

توزیع 160 هزار ماسک در بیمارستان‌ها و دستگاه‌های خدمات‌رسان در خوزستان

چشمه‌های فصلی و دایمی اندیکا پرآب شدند

افزایش 90 هزار بشکه‌ای تولید اوپک در ماه مارس

400 هزار ماسک توسط سپاه در خوزستان تولید شد

حدود 3 میلیارد مترمکعب آب وارد مخازن سدهای خوزستان می شود

ورود سامانه بارشی به خوزستان از نیمه هفته

محدودیت‌های کرونایی تا کی باید بمانند؟

نسخه تغذیه صحیح در زمان کرونا

پلمب 2 هزار و 160 واحد صنفی متخلف در خوزستان

زخم زباله بر تن تالاب شادگان

12 هزار هکتار نخلستان‌های شادگان گرده افشانی شد

شهرداری تهران به جمع آوری معتادان متجاهر کمک می کند

مبارزه با آفات و علف‌های هرز در مزارع اندیکا

13 ایستگاه بهداشتی غربالگری بیماریابی در خرمشهر فعال است

افزایش جمعیت پرندگان مهاجر در خوزستان

لزوم تطبیق کاری ومالی شهرداری با بحران کرونا

افراد مشکوک به کرونا ابتدا به مرکز مراقبت از بیماران حاد تنفسی مراجعه کنند

13 ایستگاه بهداشتی غربالگری بیماربابی در خرمشر فعال است

پنج تیم واکنش سریع  پیشگیری از سرایت کرونا در آبادان تشکیل شد

توسعه خدمات ورزشی در دستور کار مناطق نفت‌خیز جنوب

اقدام‌های صنعت نفت برای مقابله با کرونا ستودنی است

احتمال سقوط قیمت نفت برنت به 10 دلار

بورس انرژی میزبان انواع فرآورده هیدروکربوری می‌شود

هزینه‌کرد ٣٠٠ میلیارد ریالی نفت برای مبارزه با کرونا در بوشهر

واژگونی پراید در هفتکل پنج مصدوم داشت

باران‌ تالاب‌های خوزستان را احیا کرد

از عرش تا فرش تیم فوتبال بانوان آویسا

بهنام سراج: موافق ادامه لیگ نیستم

جهاد ازتدارکات جبهه تاجنگ با کرونا/چرخی که برای تولیدماسک می چرخد

تاکید استاندار خوزستان بر لزوم اهدای خون در شرایط فعلی

تیراندازی در ایذه یک کشته و 2 زخمی بر جای گذاشت

بیش از 4،5میلیون خوزستانی در طرح غربالگری کرونا شرکت کردند

بیش از 230 هزار تن کالا از بندرامام خمینی جابجا شد

دستگیری 3 عامل تهیه و توزیع الکل مسموم در اهواز

معارفه سرپرست دبیرخانه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر منطقه آزاد کیش

احتمال برگزاری نشست فوق‌العاده اوپک‌پلاس در روزهای 20 یا 21 فروردین

بیش از 22 هزار عدد لوازم بهداشتی توسط زنان خودسرپرست تولید شد

مشکلی در حمل کالاهای اساسی از بندرامام وجود ندارد

خدمات کرونایی بهزیستی در پاتوق‌های شناسایی‌شده معتادان

واشینگتن به شرکت‌های نفتی ایالات متحده کمک می‌کند

لزوم فعال‌تر شدن کمیته نظارت بر عرصه‌های نهال‌کاری شده در خوزستان

برنامه‌های پیشگیرانه شرکت ملی پالایش و پخش برای مقابله با ویروس کرونا

عوامل اصلی تهیه و توزیع الکل سمی در اهواز دستگیر شدند

ایمن‌سازی خطوط 16 اینچ ری–ورسک و 30 اینچ مغانک–ری

استقبال مشروط پوتین از فراخوان کاهش عرضه نفت

مراقبت از مبتلایان به ویروس کرونا در افراد بی‌خانمان در خوزستان