پیام خوزستان

آخرين مطالب

تشریح گام‌های وزارت نفت برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان

مجوز صندوق پژوهش و نوآوری صنعت نفت با سرمایه 100 میلیارد تومان صادر شد وزارت نفت

مجوز صندوق پژوهش و نوآوری صنعت نفت با سرمایه 100 میلیارد تومان صادر شد
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - وزیر نفت مهم‌ترین گام‌های وزارت نفت را برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان تشریح کرد و گفت: مجوز صندوق پژوهش و نوآوری صنعت نفت دیروز با سرمایه اولیه 100 میلیارد تومان صادر شد.

به گزارش خبرنگار شانا، بیژن زنگنه امروز (یکشنبه، 27 بهمن‌ماه) در گردهمایی شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌های صنعت نفت و ارائه نیازهای فناورانه با اشاره به اینکه نخستین گام وزارت نفت برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان اختصاص حدود 18 هزار هکتار زمین برای احداث پارک فناوری در شهرری بوده است، اظهار کرد: بخش نخست این پارک چند ماه آینده راه‌اندازی می‌شود تا شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ بتوانند در آنجا مستقر شوند.
وی با اشاره به اینکه برخی به ما گفتند آنجا (پارک ری) هوایش خوب نیست و فاصله‌اش با تهران زیاد است، گفت: در تهران جایی که زمین 18 هکتاری برای استارت‌آپ‌ها در نظر گرفته شود، وجود ندارد. از این‌ رو در جنوب تهران چنین زمینی را در نظر گرفته‌ایم و به‌زودی 100 استارت‌آپ و شرکت دانش‌بنیان در این منطقه مستقر خواهند شد.
وزیر نفت درباره دومین گام هم توضیح داد: خوشبختانه با همت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و صندوق شکوفایی و نوآوری مجوز صندوق پژوهش و نوآوری صنعت نفت با سرمایه اولیه 100 میلیارد تومان صادر شد (البته این سرمایه قابل افزایش خواهد بود) که می‌تواند پشتوانه محکمی برای شرکت‌های دانش‌بنیان باشد.
زنگنه گردهمایی شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌های صنعت نفت و ارائه نیازهای فناورانه را هم سومین گام و ادامه زنجیره حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در وزارت نفت عنوان کرد و افزود: کمک اعتباری کوچکی به شرکت‌های دانش‌بنیانی که در ری مستقر می‌شوند، خواهد شد. البته این کمک تنها مختص شرکت‌هایی که در ری مستقر می‌شوند، نیست و به بقیه شرکت‌ها هم کمک خواهد شد.
فعال‌سازی سیستم تضمین خرید کالا و تجیهزات
وی افزود: سیستم تضمین خرید کالا و تجهیزات هم به‌زودی فعال می‌شود که کار بسیار مهمی است.
وزیر نفت در ادامه توضیحات درباره حمایت وزارت نفت از شرکت‌های دانش‌بنیان و توسعه فناوری به امضای قرارداد در بخش بالادستی و پایین‌دستی صنعت نفت اشاره کرد و گفت: به‌تازگی دستورعملی داده شده است تا به استادان و دانشجویانی که مایل به فعالیت در حوزه نفت هستند، کمک هزینه پژوهشی (پژوهانه) پرداخت شود.
زنگنه باز شدن درهای پژوهشگاه صنعت نفت به روی محققان، شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها را از اقدام‌های حمایتی وزارت نفت عنوان کرد و افزود: تفاهم‌نامه تولید کُک اسفنجی و سوزنی که به‌تازگی امضا شد از جنس شرکت‌های دانش‌بنیان است که بر اساس آن دو محصول راهبردی برای تولید آلومینیوم و فولاد با ارزش سرمایه‌گذاری حدود یک میلیارد دلار از سوی پالایشگاه‌های بندرعباس و شازند امام خمینی (ره) انجام می‌شود.
دانشگاه‌های نفت از 76 تا امروز
وزیر نفت با بیان اینکه کمتر از یک سال است که بر حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان تمرکز کرده‌ام، گفت: در این مدت متوجه شدم سازوکارهای زیادی برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها ایجاد شده است. به‌طور کلی سازوکارهای خوبی برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در کشور ایجاد شده، اما از آنجا که شرکت‌های متقاضی وجود نداشت، دانش‌بنیان‌ها هم نتوانسته‌اند به‌خوبی از این سازوکارها استفاده کنند.
وی ضمن یادآوری این موضوع که رشته‌های بالادستی صنعت نفت در دانشگاه‌ها با همکاری وزارت علوم در سال 1376 راه‌اندازی شد و دکتر توفیقی هم در این زمینه بسیار تلاش کرد، افزود: تعداد اعضای هیئت ‌علمی رشته‌های بالادستی صنعت نفت در آن سال (1376) کمتر از پنج نفر بود که بیشتر آنها نیز استادیار بودند.
زنگنه با بیان اینکه آزمایشگاه‌های بهترین دانشگاه‌های ایران در آن دوران تجهیز شد، تصریح کرد: همچنین برای تقویت استاد دانشگاه در بخش بالادست نفت تعدادی از آنها را به خارج از کشور اعزام کردیم (خیلی از استادان کنونی ما همان کسانی هستند که در آن مقطع رفتند) و اکنون جریانی زنده و فعال از فارغ‌التحصیلان در رشته‌های بالادستی صنعت نفت داریم.
وزیر نفت به تشکیل انستیتوهای نفت در دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: ایجاد انستیتوهای نفت در دانشگاه‌ها به‌منظور انجام پژوهش و مطالعه در صنعت نفت شکل گرفته و قرارداد پژوهشی مهم‌ترین میدان‌های نفتی با دانشگاه‌ها و با محور افزایش ضریب بازیافت و برداشت نفت امضا شده است.
وی با یادآوری اینکه بیش از 700 میلیارد بشکه ذخیره نفتی داریم که ضریب بازیافت آنها کمتر از 30 درصد است، اظهار کرد: با افزایش یک درصدی نرخ ضریب بازیافت در مخازن می‌توان با نفت 50 دلاری 350 تا 400 میلیارد دلار به ثروت کشور افزود، بنابراین نباید به‌راحتی از کنار آن گذشت، زیرا این ثروت به مردم اختصاص دارد و نمی‌توانیم آن را رها کنیم.
پیوند نفت و دانشگاه
زنگنه با بیان اینکه همکاری صنعت نفت و دانشگاه‌ها با زحمت و حوصله زیاد در دانشگاه‌ها راه افتاد و سبب برقراری ارتباط و پیوند نفت با دانشگاه شد، گفت: دیگر دوران آن که دانشگاه‌ها بگویند «صنایع نفتی با ما همکاری نمی‌کنند» و عملیاتی‌ها بگویند «اینها تنها استاد دانشگاه هستند و کار عملی نمی‌دانند»، به سر آمده است.
وی با اشاره به اینکه وقتی به موضوع دانش‌بنیان‌ها متمرکز شدم، به این فکر افتادم که نشست‌های متعددی با آنها و همکاران خود برگزار کنم و هر چه در این باره وجود دارد را بیاموزم، تصریح کرد: مهم‌ترین مسئله‌ای که از آنها یاد گرفتم، این بود که باید یک زیست‌بوم مناسب برای دانش‌بنیان‌ها ایجاد شود؛ همان‌طور که دانشگاه تنها به درس، استاد و دانشجو ختم نمی‌شود و محیطش هویت دارد.
به گفته وزیر نفت، زیست‌بوم به دانش‌بنیان‌ها هویت می‌دهد و آنها را گردهم می‌آورد تا مسائلی افزون بر دانش و فناوری بیاموزند.
وی با بیان اینکه کار با دانش‌بنیان‌ها می‌تواند برای ما در صنعت نفت تحول ایجاد کند، تصریح کرد: برخی فکر می‌کنند که مشکلات ما در صنعت نفت به بخش مهندسی محدود می‌شود، در حالی‌ که ما در حوزه‌های غیرمهندسی بیشتر مشکلات داریم تا حوزه‌های مهندسی؛ استارت‌آپ‌ها می‌توانند در این باره نیز به ما کمک کنند و مشکلات زیادی را از ما حل کنند. برای نمونه قاچاق سوخت یکی از معضلات اصلی ماست که هیچ ارتباطی به مهندسی ندارد، بلکه باید برای آن فکر و اندیشه خاصی داشت؛ یا بهینه‌سازی مصرف انرژی، زمینه‌ای است که انتها ندارد و ما در آن خیلی ضعیف هستیم.
زنگنه در سخنان پایانی هم اظهار کرد: تلاشم این است به‌عنوان یک منتور به شما (شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ) کمک کنم و تجربه‌های خود را در اختیارتان قرار دهم تا نسل آینده سرحال و با امید برای توسعه کشور خود فعالیت کند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سهم منطقه آزاد اروند از کرونا؛ 2ماه اجاره غرفه‌داران بازار تجاری اروند بخشیده شد

امیدیه گرمترین نقطه خوزستان

2500 خانوار مددجوی خوزستانی در سال 98 خدمات مسکن دریافت کردند

تجربه خیابان‌های اهواز یک روز پس از تعطیلات نوروز

توزیع 160 هزار ماسک در بیمارستان‌ها و دستگاه‌های خدمات‌رسان در خوزستان

چشمه‌های فصلی و دایمی اندیکا پرآب شدند

افزایش 90 هزار بشکه‌ای تولید اوپک در ماه مارس

400 هزار ماسک توسط سپاه در خوزستان تولید شد

حدود 3 میلیارد مترمکعب آب وارد مخازن سدهای خوزستان می شود

ورود سامانه بارشی به خوزستان از نیمه هفته

محدودیت‌های کرونایی تا کی باید بمانند؟

نسخه تغذیه صحیح در زمان کرونا

پلمب 2 هزار و 160 واحد صنفی متخلف در خوزستان

زخم زباله بر تن تالاب شادگان

12 هزار هکتار نخلستان‌های شادگان گرده افشانی شد

شهرداری تهران به جمع آوری معتادان متجاهر کمک می کند

مبارزه با آفات و علف‌های هرز در مزارع اندیکا

13 ایستگاه بهداشتی غربالگری بیماریابی در خرمشهر فعال است

افزایش جمعیت پرندگان مهاجر در خوزستان

لزوم تطبیق کاری ومالی شهرداری با بحران کرونا

افراد مشکوک به کرونا ابتدا به مرکز مراقبت از بیماران حاد تنفسی مراجعه کنند

13 ایستگاه بهداشتی غربالگری بیماربابی در خرمشر فعال است

پنج تیم واکنش سریع  پیشگیری از سرایت کرونا در آبادان تشکیل شد

توسعه خدمات ورزشی در دستور کار مناطق نفت‌خیز جنوب

اقدام‌های صنعت نفت برای مقابله با کرونا ستودنی است

احتمال سقوط قیمت نفت برنت به 10 دلار

بورس انرژی میزبان انواع فرآورده هیدروکربوری می‌شود

هزینه‌کرد ٣٠٠ میلیارد ریالی نفت برای مبارزه با کرونا در بوشهر

واژگونی پراید در هفتکل پنج مصدوم داشت

باران‌ تالاب‌های خوزستان را احیا کرد

از عرش تا فرش تیم فوتبال بانوان آویسا

بهنام سراج: موافق ادامه لیگ نیستم

جهاد ازتدارکات جبهه تاجنگ با کرونا/چرخی که برای تولیدماسک می چرخد

تاکید استاندار خوزستان بر لزوم اهدای خون در شرایط فعلی

تیراندازی در ایذه یک کشته و 2 زخمی بر جای گذاشت

بیش از 4،5میلیون خوزستانی در طرح غربالگری کرونا شرکت کردند

بیش از 230 هزار تن کالا از بندرامام خمینی جابجا شد

دستگیری 3 عامل تهیه و توزیع الکل مسموم در اهواز

معارفه سرپرست دبیرخانه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر منطقه آزاد کیش

احتمال برگزاری نشست فوق‌العاده اوپک‌پلاس در روزهای 20 یا 21 فروردین

بیش از 22 هزار عدد لوازم بهداشتی توسط زنان خودسرپرست تولید شد

مشکلی در حمل کالاهای اساسی از بندرامام وجود ندارد

خدمات کرونایی بهزیستی در پاتوق‌های شناسایی‌شده معتادان

واشینگتن به شرکت‌های نفتی ایالات متحده کمک می‌کند

لزوم فعال‌تر شدن کمیته نظارت بر عرصه‌های نهال‌کاری شده در خوزستان

برنامه‌های پیشگیرانه شرکت ملی پالایش و پخش برای مقابله با ویروس کرونا

عوامل اصلی تهیه و توزیع الکل سمی در اهواز دستگیر شدند

ایمن‌سازی خطوط 16 اینچ ری–ورسک و 30 اینچ مغانک–ری

استقبال مشروط پوتین از فراخوان کاهش عرضه نفت

مراقبت از مبتلایان به ویروس کرونا در افراد بی‌خانمان در خوزستان