پیام خوزستان

آخرين مطالب

مظاهریان در بازدید از مرکز پردازش و دفن زباله‌های آرادکوه:

تغییر پارادایم از «هزینه محوری» به «درآمدزایی» در شهر مستلزم شجاعت و بکارگیری ایده‌های جدید است شهرداری تهران

تغییر پارادایم از «هزینه محوری» به «درآمدزایی» در شهر مستلزم شجاعت و بکارگیری ایده‌های جدید است
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - معاون شهردار تهران و سرپرست معاونت توسعه منابع انسانی شهرداری تهران گفت: افزایش بودجه در دوران انقباض اقتصادی، به تنهایی پاسخگوی نیاز‌های شهر و شهروندان نخواهد بود و در نظام تامین مالی نیازمند تغییر پارادایم "انگاره" از هزینه محوری به درآمدزایی هستیم که این امر با شجاعت و بکارگیری ایده‌های جدید در شهر امکان پذیر است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی شهر و به نقل از روابط عمومی معاونت توسعه منابع انسانی شهرداری تهران، حامد مظاهریان با حضور در مجتمع پردازش و دفن زباله‌های آرادکوه کهریزک ضمن بازدید از بخش‌های مختلف این مجتمع در جریان نحوه فعالیت تاسیسات دفع و بازیافت پسماند‌های شهر تهران از جمله واحد‌های پردازش، سایت هوادهی تولید کمپوست، واحد‌های پالایش کمپوست، سامانه ریجکت سوز، واحد تصفیه خانه شیرابه، نیروگاه زباله سوز، خطوط پردازش زباله، واحد مانیتورینگ و نیروگاه خورشیدی قرار گرفت و صدرالدین علی پور مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند نیز طی این بازدید در خصوص طرح‌های پیش رو، برنامه‌های ویژه اجرایی و فرهنگی در زمینه تفکیک پسماند از مبدا، کاهش تولید زباله، ارتقا و بهبود تولید کمپوست تا سال 1400 توضیحاتی را ارائه داد.
در ادامه، معاون شهردار تهران و مدیرعامل سازمان پسماند طی نشستی با حضور مدیران حوزه برنامه ریزی، بودجه و منابع انسانی هر دو مجموعه، ضمن بررسی موضوعات مرتبط، درخواست‌ها و انتظارات خود را مطرح کردند.
حامد مظاهریان معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران در این نشست ضمن قدردانی از تلاش شبانه روزی نیرو‌های خدوم مجموعه پسماند اظهار داشت: چالش‌های حوزه پسماند از دغدغه‌ها و اولویت‌های کنونی مدیریت شهری محسوب می‌شود. البته بخش عمده‌ای از مسائل مانند افزایش تولید زباله یا عدم تفکیک از مبدأ این حوزه زیرساختی و محتوایی است که نیاز به نهادینه سازی فرهنگی دارد که با تقویت مشارکت شهروندان مرتفع می‌شود.
وی با اشاره به تصویب کلیات متمم بودجه سال جاری شهرداری تهران گفت: عموما در شرایط ثبات اقتصادی نیاز به تهیه متمم و اصلاحیه بودجه کمتر پیش می‌آید، اما در شرایط اقتصادی که شاخص‌ها دائماً در حال تغییر است متمم و اصلاحیه اجتناب ناپذیر است. خوشبختانه با همراهی و موافقت شورای شهر، افزایش 5 هزار و سیصد میلیارد تومانی بودجه سال 98 پایتخت را شاهد خواهیم بود.
معاون شهردار تهران از تقدیم بودجه سال 99 به شورای شهر بلافاصله پس از تصویب متمم بودجه خبر داد و خاطرنشان کرد: در بودجه سال آینده شهر تهران، امکان تامین درآمد بیش از 30 هزار میلیارد تومان نیز میسر است که با توجه به برنامه مصوب سوم توسعه و پیش بینی افزایش درآمدها، واقع بینانه و منطقی به نظر می‌رسد.
وی با بیان اینکه اکنون با توجه به شرایط سخت اقتصادی کشور در دوران خشکسالی منابع مالی به سرمی بریم، تصریح کرد: عموما در سیستم‌های ما به هزینه کرد بیشتر از درآمدزایی توجه می‌شود. اما باید مدنظر داشته باشیم که افزایش بودجه در دوران انقباض اقتصادی، پاسخگوی نیاز‌های شهر و شهروندان نخواهد بود و باید تدبیر ویژه‌ای برای آن اندیشیده شود.
کمبود نیرو‌های تخصصی و کاهش کارگران؛ چالش حوزه منابع انسانی شهرداری تهران
سرپرست معاونت توسعه منابع انسانی شهرداری تهران با تاکید بر لزوم تغییر پارادایم کشور از نگاه هزینه کرد به درآمدزا گفت: به جای تکیه بر رویکرد هزینه محوری و تبدیل سازمان به مجموعه‌ای پرهزینه، می‌توان با پیاده سازی دیدگاه‌های اقتصادی نوآور درصدد درآمدزایی و افزایش بهره وری و رضایت مخاطبان گام برداشت. شهرداری تهران نیز از این مقوله مستثنی نیست و به ویژه پسماند نیز به عنوان یکی سازمان‌های مهم مدیریت شهری می‌تواند برای پیشبرد این رویکرد آغازگر و الگوساز باشد.
مدیریت دارایی از دیگر نکاتی بود که معاون شهردار تهران به آن اشاره داشت و اتخاذ دیدگاه ویژه برای مدیریت دارایی در سازمانها، اماکن و تمامی اجزای کالبدی شهر را با بهره گیری از دانش کافی و صرف وقت مناسب در مجموعه‌های شهرداری از جمله پسماند را خواستار شد.
وی مذمت مصرف گرایی و کاهش تولید مواد زائد آسیب زا برای طبیعت را نیازمند فرهنگ سازی در بین اقشار مختلف شهروندان دانست و افزود: مدیریت شهری با تمهیداتی، چون تعبیه سیستم تفکیک پسماند در ساختمان‌های شهرداری، استفاده از کاغذ کمتر در ادارات و... فرهنگ سازی را از درون مجموعه خود آغاز کرده و باید برای تشویق شهروندان به کاهش تولید زباله و تفکیک از مبدأ نیز با جلب مشارکت آنان در این حوزه، برنامه ریزی و تلاش کند.
مظاهریان در بخش دیگر سخنان خود در پاسخ به درخواست‌های معاونین سازمان مدیریت پسماند گفت: کمبود نیرو‌های توانمند در حوزه‌های تخصصی و همچنین کاهش نیروی کارگری در ازای بازنشستگی از جمله چالش‌های کنونی شهرداری تهران در حوزه نیروی انسانی است که باید در این خصوص تمهیداتی اندیشیده شود. ارتقای پست‌ها در برخی از رده‌های شغلی برای ایجاد جذابیت و افزایش انگیزه کارکنان در بخش‌های سخت شهرداری باید در حوزه تشکیلات مورد بررسی قرار گیرد تا امکان پیشرفت و توسعه در درون مجموعه فراهم شود. همچنین در بودجه سال آینده رقم قابل توجهی برای بازنشستگی‌های انگیزشی درنظر گرفته شده است.
علی پور: 90 درصد از ساختمان‌های شهرداری به مخازن تفکیک زباله خشک و‌تر مجهز شده اند
صدرالدین علی پور مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران نیز در حاشیه این نشست با اشاره به کنترل تولید زباله در دو سال گذشته گفت: در این مدت کاهش محسوسی در میزان زباله‌های جمع آوری شده داشتیم. پیش از این روزانه حدود 7500 تن زباله جمع آوری می‌شد و این میزان در دو سال گذشته به 5 هزار تن کاهش پیدا کرده است. این اتفاق با کم کردن پسماند حجیم مانند لاستیک، شیشه و... رخ داده است.
وی با بیان اینکه بناداریم با اجرای طرح «کاپ» تفکیک از مبدا را با مکانیز‌های بهتری انجام دهیم، افزود: نخستین گام طرح «کاپ» مربوط به مخازن است مخازن اختصاصی خشک و‌تر را در ساختمان‌های بلندمرتبه، شهرک ها، مجتمع‌های مسکونی و ادارات قرار دادیم و شهروندان می‌توانند در ازای تحویل پسماند‌های خشک مبلغی دریافت کنند.
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران طرح پردازش اقماری زباله‌ها در اطراف شهر برای افزایش کیفیت پسماند عالی و ارتقای کیفی کمپوست، افزایش ظرفیت زباله سوزی و تولید ٢5 مگاوات برق از هزار و 500 تن زباله را از دیگر برنامه‌های این سازمان برشمرد.
به گفته علی پور بیش از 90 درصد ساختمان‌های شهرداری مجهز به مخازن تفکیک زباله خشک و‌تر شده اند.
وی به ساخت شهرک بازیافت اشاره کرد و گفت: هم اکنون در حال رایزنی با محیط زیست هستیم تا پس از جذبسرمایه گذار، شهرکی را در مجاورت مرکز بازیافت بسازیم تا شرکت‌هایی که وظیفه بازیافت زباله‌های خشک را دارند، در این شهرک مستقر شوند که در این صورت تمامی پردازش‌های اقماری جمع آوری می‌شود.
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران خاطرنشان کرد: بودجه سال آینده سازمان مدیریت پسماند با تمرکز بر روی تفکیک زباله از مبدأ، خرید مخازن و سیستم جمع آوری پسماند پیشنهاد شده که امیدواریم بتوانیم درسال آتی برنامه‌های پیش بینی شده را به بهترین شکل اجرا و رضایتمندی شهروندان را تامین کنیم.
وی با اشاره به اجرای طرح کاهش پسماند به عنوان یکی از مهمترین برنامه‌های دوره جدید مدیریت شهری افزود: اجرای طرح کاپ را به منظور کاهش پسماند و هزینه‌های دفع آن در دستور کار قرار دادیم و تا سال 1400 نحوه دفع و دفن تغییر خواهد کرد.
علی پور در پایان با تاکید بر استفاده بهینه از منابع این سازمان به عنوان یکی از اهداف مهم، گفت: درآمد حاصل از مدیریت پسماند‌های خشک و‌تر در ازای کار زیست محیطی با مدل‌های مشخص انجام می‌شود همچنین عوارض پسماند که بخشی از درآمد‌های سازمان است باید واقعی‌تر شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سهم منطقه آزاد اروند از کرونا؛ 2ماه اجاره غرفه‌داران بازار تجاری اروند بخشیده شد

امیدیه گرمترین نقطه خوزستان

2500 خانوار مددجوی خوزستانی در سال 98 خدمات مسکن دریافت کردند

تجربه خیابان‌های اهواز یک روز پس از تعطیلات نوروز

توزیع 160 هزار ماسک در بیمارستان‌ها و دستگاه‌های خدمات‌رسان در خوزستان

چشمه‌های فصلی و دایمی اندیکا پرآب شدند

افزایش 90 هزار بشکه‌ای تولید اوپک در ماه مارس

400 هزار ماسک توسط سپاه در خوزستان تولید شد

حدود 3 میلیارد مترمکعب آب وارد مخازن سدهای خوزستان می شود

ورود سامانه بارشی به خوزستان از نیمه هفته

محدودیت‌های کرونایی تا کی باید بمانند؟

نسخه تغذیه صحیح در زمان کرونا

پلمب 2 هزار و 160 واحد صنفی متخلف در خوزستان

زخم زباله بر تن تالاب شادگان

12 هزار هکتار نخلستان‌های شادگان گرده افشانی شد

شهرداری تهران به جمع آوری معتادان متجاهر کمک می کند

مبارزه با آفات و علف‌های هرز در مزارع اندیکا

13 ایستگاه بهداشتی غربالگری بیماریابی در خرمشهر فعال است

افزایش جمعیت پرندگان مهاجر در خوزستان

لزوم تطبیق کاری ومالی شهرداری با بحران کرونا

افراد مشکوک به کرونا ابتدا به مرکز مراقبت از بیماران حاد تنفسی مراجعه کنند

13 ایستگاه بهداشتی غربالگری بیماربابی در خرمشر فعال است

پنج تیم واکنش سریع  پیشگیری از سرایت کرونا در آبادان تشکیل شد

توسعه خدمات ورزشی در دستور کار مناطق نفت‌خیز جنوب

اقدام‌های صنعت نفت برای مقابله با کرونا ستودنی است

احتمال سقوط قیمت نفت برنت به 10 دلار

بورس انرژی میزبان انواع فرآورده هیدروکربوری می‌شود

هزینه‌کرد ٣٠٠ میلیارد ریالی نفت برای مبارزه با کرونا در بوشهر

واژگونی پراید در هفتکل پنج مصدوم داشت

باران‌ تالاب‌های خوزستان را احیا کرد

از عرش تا فرش تیم فوتبال بانوان آویسا

بهنام سراج: موافق ادامه لیگ نیستم

جهاد ازتدارکات جبهه تاجنگ با کرونا/چرخی که برای تولیدماسک می چرخد

تاکید استاندار خوزستان بر لزوم اهدای خون در شرایط فعلی

تیراندازی در ایذه یک کشته و 2 زخمی بر جای گذاشت

بیش از 4،5میلیون خوزستانی در طرح غربالگری کرونا شرکت کردند

بیش از 230 هزار تن کالا از بندرامام خمینی جابجا شد

دستگیری 3 عامل تهیه و توزیع الکل مسموم در اهواز

معارفه سرپرست دبیرخانه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر منطقه آزاد کیش

احتمال برگزاری نشست فوق‌العاده اوپک‌پلاس در روزهای 20 یا 21 فروردین

بیش از 22 هزار عدد لوازم بهداشتی توسط زنان خودسرپرست تولید شد

مشکلی در حمل کالاهای اساسی از بندرامام وجود ندارد

خدمات کرونایی بهزیستی در پاتوق‌های شناسایی‌شده معتادان

واشینگتن به شرکت‌های نفتی ایالات متحده کمک می‌کند

لزوم فعال‌تر شدن کمیته نظارت بر عرصه‌های نهال‌کاری شده در خوزستان

برنامه‌های پیشگیرانه شرکت ملی پالایش و پخش برای مقابله با ویروس کرونا

عوامل اصلی تهیه و توزیع الکل سمی در اهواز دستگیر شدند

ایمن‌سازی خطوط 16 اینچ ری–ورسک و 30 اینچ مغانک–ری

استقبال مشروط پوتین از فراخوان کاهش عرضه نفت

مراقبت از مبتلایان به ویروس کرونا در افراد بی‌خانمان در خوزستان