پیام خوزستان

آخرين مطالب

نماینده اهواز عنوان کرد:

سهم 7.1 درصدی سلامت از بودجه سال 99 علمي

سهم 7.1 درصدی سلامت از بودجه سال 99
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - ایسنا/خوزستان نماینده اهواز با اشاره به بودجه در نظر گرفته شده حوزه سلامت در سال آینده گفت: سهم سلامت از بودجه کشور در سال 98، 5.1 درصد بود که در سال 99 این بودجه به 7.1 درصد افزایش یافته است.

همایون یوسفی در یازدهمین کنگره تصویربرداری بیماری‌های زنان که امروز (دوم بهمن‌ماه) در دانشگاه علوم پزشکی اهواز برگزار شد، اظهار کرد: در حال حاضر طرح تحول سلامت به عنوان بزرگترین طرح اجتماعی دولت، در حال انجام است. این طرح از سال 92 آغاز شده و موجب شده در سال‌های اخیر 3.2 برابر اعتبارات حوزه سلامت در کشور افزایش پیدا کند.
به گزارش ایسنا، وی تصریح کرد: طبق بررسی‌ها، پرداخت از جیب مردم در حوزه سلامت بالا بود و درصد زیادی از مردم سالیانه به دلیل هزینه‌های سلامت به زیر خط فقر می‌رفتند که در این خصوص باید فکری می‌شد. بنابراین طرح تحول سلامت در کشور مبنای اقدامات قرار گرفت و به واسطه اقدامات انجام شده، پرداخت از جیب مردم از 60 به 40 درصد کاهش یافت. همچنین تعداد افرادی که به زیر خط فقر می‌رسیدند، کاهش یافته است.
نماینده اهواز در مجلس گفت: در بسیاری از کشورهای توسعه یافته، یکی از محورهای اصلی دولت‌ها حوزه سلامت است بنابراین باید به حوزه سلامت کشور ما نیز بیشتر توجه می‌شد. هر چند طرح تحول سلامت، خوب و مناسب است اما به نظر می‌رسد شروع و سرعت اجرای آن متناسب با ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های اجتماعی و اقتصادی نبوده است.
یوسفی تصریح کرد: به نظر می‌رسد طرح تحول سلامت را بدون ایجاد زیرساخت لازم و با سرعت و تعجیل اجرا کردیم. به همین دلیل در آغاز اجرای طرح، شاهد رضایتمندی نسبی مردم بودیم اما به تدریج این رضایت نسبی جای خود را به مسائل مختلف از جمله نارضایتی در حوزه سلامت داده است.
نماینده اهواز ادامه داد: زیرساخت‌های لازم این طرح مانند پرونده الکترونیک و پزشک خانواده ایجاد نشده بود و به همین دلیل نتوانستیم نظارت خوبی بر روند اجرای این طرح داشته باشیم. به همین دلیل نیز به تدریج شاهد نارضایتی مردم هستیم و علی‌رغم هزینه‌های زیاد، نتیجه لازم را به دست نیاورده‌ایم.
وی بیان کرد: اگر بخواهیم این موضوع را تسهیل کنیم، باید زیرساخت‌های آن نیز فراهم شود. در حال حاضر وزارت بهداشت و درمان و کمیسیون بهداشت مجلس جهت ایجاد زیرساخت‌های طرح تحول سلامت برنامه‌ریزی می‌کنند و امیدواریم با ایجاد این زیرساخت‌ها، نظارت‌ها افزایش یابد و شاهد توسعه پایدار در حوزه سلامت باشیم.
یوسفی با اشاره به بودجه حوزه سلامت عنوان کرد: در حال حاضر وضعیت کشور از نظر اقتصادی سخت و دشوار است اما برخی موضوعات از جمله حوزه سلامت جزو اولویت‌های دولت و مجلس است. علی‌رغم مشکلات موجود در حوزه اقتصادی کشور، صیانت لازم جهت از بودجه‌های حوزه سلامت انجام شده است.
نماینده اهواز ادامه داد: اعتبارات بودجه عمومی سال 98، 42 هزار میلیارد تومان بود که این رقم در سال 99،‌ 46 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است. همچنین بودجه کل وزارت بهداشت همراه با درآمد اختصاصی آن در سال 98، 77 هزار میلیارد تومان و در سال 99، 85 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است.
یوسفی گفت: سهم سلامت از بودجه کشور نیز در سال 98، 5.1 درصد بود که در سال 99 این بودجه به 7.1 درصد افزایش یافته است.
وی تصریح کرد: یکی از موارد مهم در حوزه سلامت کشور، تامین دارو و تجهیزات مورد نیاز است که در سال 98 حدود 4.5 میلیارد دلار بابت تامین دارو و تجهیزات مورد نیاز کشور تخصیص دادیم و دارو و تجهیزات مورد نیاز کشور در سال جاری بهتر از سال 97 تامین شده است.
نماینده اهواز در مجلس بیان کرد: چالش مهم حوزه سلامت در سطح کشور، کسری 20 هزار میلیاردی بودجه است که به دلیل عدم نظارت کافی در سال‌های اخیر، این کسری بودجه روی هم انباشته شده و اکنون مجلس شورای اسلامی و دولت در حال تلاش برای تامین این کسری بودجه هستند.
یوسفی خاطرنشان کرد: یکی از چالش‌های خوزستان، کمبود بیمارستان‌های جدید و کمبود تخت بیمارستانی است. در طول 46 سال گذشته در اهواز در حوزه بیمارستان‌های دولتی، هیچ بیمارستانی را افتتاح نکردیم و خدمت‌رسانی به مردم به دلیل افزایش جمعیت و فرسودگی بیمارستان‌ها کاهش یافته بود بنابراین یکی از محورهایی که باید در آن ورود می‌شد، ساخت بیمارستان‌های جدید بود که در حال حاضر 11 پروژه بزرگ بیمارستانی در اهواز افتتاح شده یا در حال پیگیری است.
وی با اشاره به پیگیری احداث بیمارستان یک هزار تختوابی ادامه داد: مجوزهای لازم برای ساخت بیمارستان یک هزار تختخوابی اهواز در ابتدای جاده اهواز – اندیمشک اخذ شده است. در سال جاری 10 میلیارد تومان از اعتبارات حوزه سال 98 برای این بیمارستان اختصاص دادیم که امیدواریم امسال فاز مطالعاتی این بیمارستان آغاز و پس از آن بحث فاینانس حل شود.
نماینده اهواز افزود: همچنین برای احداث بیمارستان سرطان خوزستان نیز با بنیاد برکت و یک شرکت آلمانی قراردادی منعقد شده تا این بیمارستان در مدت سه سال در محل قدیمی بیمارستان شفا ساخته شود که امیدواریم امسال کلنگ‌زنی آن انجام شود.
یوسفی تصریح کرد: همچنین با شرکت فولاد خوزستان تفاهم‌نامه‌ای برای احداث بیمارستان بیماری‌های تنفسی منعقد شده که امیدواریم این تفاهم‌نامه تبدیل به قرارداد شود. با توجه به اینکه مهم‌ترین نیاز مردم حمیدیه و باوی نیز وجود بیمارستان بود، مجوز لازم برای برای احداث بیمارستان را اخذ کردیم و اعتباری در این زمینه در نظر گرفته شده است.
وی افزود: بیمارستان سوسنگرد نیز افتتاح شده و بیمارستان بهبهان با 220 تخت و بیمارستان الوار گرمسیری در اندیمشک نیز آماده افتتاح هستند. همچنین بیمارستان باغملک با بیش از 90 درصد پیشرفت فیزیکی تا اواخر سال جاری یا اوایل سال آینده، افتتاح خواهند شد.
نماینده اهواز بیان کرد: در دزفول نیز سه پروژه بیمارستانی و در آبادان دو پروژه بیمارستانی در حال پیگیری هستند. امیدواریم با افتتاح این پروژه‌های بیمارستانی نه‌ت نها نیاز استان خوزستان بلکه نیاز استان‌های همجوار را رفع کنیم.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دو دستور مهم رئیس جمهور به وزیران تعاون ،کار و رفاه اجتماعی و راه و شهرسازی

افزایش 54 درصدی فروش سیمان خوزستان در سال گذشته

طرح محدودیت محله به محله در خرمشهر تشدید شد

بازار ماهشهر تا 23 فروردین تعطیل است

اخطار هواشناسی خوزستان نسبت به بارندگی در حوضه‌های آبریز کارون، مارون و دز

تقلای تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک برای کاهش بی‌سابقه عرضه نفت

​منصوری خبر داد ؛ راه اندازی سامانه خرید و ارسال محصولات مشاغل خانگی

واژگونی خودرو در هفتکل یک کشته و یک مصدوم برجا گذاشت

قیمت سبد نفتی اوپک بیش از 2 دلار افزایش یافت

زن بدحال ایذه‌ای با اورژانس هوایی به اهواز منتقل شد

ترامپ مدیران نفتی آمریکا را به کاخ سفید فراخواند

تفاهم‌نامه‌ای بین بسیج و بهداشت خوزستان منعقد شد

بسیج همیشه در مأموریت‌های سخت در کنار نهادهای خوزستان است

پروژه اصلاح شبکه آب‌رسانی ملاشیه اهواز کامل شد

سهم معلمان آبادانی از کرونا آموزش از طریق فضای مجازی

محدودیت ترافیکی در شهرهای خوزستان ادامه دارد

30 مورد جدید ابتلا به کرونا در خوزستان شناسایی شد

بیش از پنج هزار بسیجی برای کمک به سلامت جامعه در خوزستان ساماندهی شدند

محدودیت محله به محله در خرمشهر تشدید شد

حمایت عراق و کویت از برگزاری نشست فوق‌العاده اوپک‌پلاس

برنامه‌ریزی برای برگزاری نشست فوق‌العاده اوپک‌پلاس از طریق وبینار

اقدامات کمپین نفس برای عبور از بحران کرونا در خوزستان

پیش‌بینی بارندگی پراکنده و خفیف در برخی از نقاط خوزستان

توزیع یکهزار ماسک و لباس ضد ویروس توسط هیات کاراته خوزستان

استفاده روزانه ٣٠ هزار لیتر مواد ضدعفونی برای گندزدایی معابر

رسیدگی به حدود 17 هزار پرونده در تعزیزات خوزستان

تولیدکنندگان نفت توافقی خارج از چارچوب اوپک‌پلاس نداشته‌اند

شوک به بازار نفت زنجیره‌های عرضه جهانی را تحت تأثیر می‌گذارد

تردد غیرضروری در جاده‌های خوزستان تا 20 فروردین ممنوع است

کشف 60 هزار لیتر نفت خام سرقتی در اهواز

افت قیمت نفت در پی تردیدها درباره توافق مسکو-ریاض

جاده باغملک به کهگیلویه و بویراحمد بسته است

ارایه خدمات حضوری بانک‌ها و موسسات اعتباری با رعایت طرح فاصله‌گذاری اجتماعی در کیش

مسمومیت 11نفر ناشی از مصرف الکل صنعتی در خوزستان

ارایه خدمات حضوری بانک ها و موسسات اعتباری در کیش

60 درصد از قراردادها را پرداخت کردیم/ بهتر است لیگ ادامه پیدا کند

امیدو حفظ‌ روحیه ،مهمترین عامل برای مقابله با کروناست

توزیع بیش از 3 هزار تن میوه نوروزی در خوزستان

روسیه: قیمت کنونی نفت به نفع هیچ کشوری نیست

نماینده تولیدکنندگان نفت تگزاس با وزیر انرژی روسیه گفت‌وگو کرد

پوتین خواستار همکاری تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان برای حل بحران بازار نفت شد

قاتل و عاملان درگیری مسلحانه در یکی از روستاهای بهبهان دستگیر شدند

تجمعات مذهبی نیمه شعبان در شوشتر به صورت «مجازی» برگزار می شود

راه‌های منتهی به بازار صفای خرمشهر مسدود شد

اجرای ضوابط طرح سلامت اجتماعی مجتمع‌های مسکونی پر جمعیت در کیش

کاهش 36.5 درصدی میانگین بارندگی در خوزستان

کشف یکهزار و 417 لیتر الکل اتانول در شهرستان کارون

مبارزه بیولوژیک در جنگل‌های زاگرس آغاز شد

روسیه برنامه‌ای برای افزایش تولید نفت ندارد

کاهش 36.5 درصدی میانگین بارندگی خوزستان نسبت به سال گذشته