پیام خوزستان

آخرين مطالب

زارش روزنامه شهروند پیرامون حمایت شهرداری تهران از جشنواره فیلم فجر

حواشی یک رخداد فرهنگی شهرداری تهران

حواشی یک رخداد فرهنگی
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - روزنامه‌ی «شهروند» امروز در گزارشی با عنوان «حواشی یک رخداد فرهنگی» به قلم پولاد امین به حواشی پیرامون حمایت شهرداری تهران از جشنواره‌ی فیلم فجر پرداخته و اهمیت این مسئله را در مورد دیگر شهرداری‌های دنیا پیگیری کرده است. در این گزارش می‌توانید نظرات موافق و بعضا مخالف را از نظر بگذرانید.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی شهر و به نقل از روزنامه شهروند؛ درست از آن لحظه‌ای که اعلام شد شهرداری تهران به برگزاری جشنواره فیلم فجر کمک مالی کرده است، رسانه‌ها و سایت‌ها و کانال‌هایی خاص در فضای مجازی شروع کردند به انواع و اقسام انتقادات- که چرا باید شهرداری تهران پول بیت‌المال، پول مردم، یا هر نام دیگری را صرف جشنواره‌بازی کند. انتقاداتی گاه بسیار تند و ویرانگر- انگار نه انگار که این رویه‌ای نوظهور نیست و همین شهرداری چندین و چند‌سال است که از همین جشنواره فجر حمایت می‌کند. بگذریم از این رویه مرسوم که در تمام دنیا شهرداری‌ها از برگزاری فستیوال‌هایی که نام شهر و منطقه‌شان را سر زبان‌ها می‌اندازند، حمایت می‌کنند و این رویه حتی در مورد فستیوال‌های رده الف جهانی نیز صادق است.
انتقادات به شهرداری تهران البته ناظر به یک‌سری واقعیات آماری نیز بود، مثلا این نکته که گفته شده بود میزان حمایت مالی شهرداری از جشنواره فیلم فجر هشت‌میلیارد تومان است، درحالی که سال گذشته هزینه برگزاری جشنواره 6‌میلیارد و 300‌میلیون تومان عنوان شده بود. این‌ها همه باعث شد در روز‌های اخیر شهرداری تهران سیبل انواع و اقسام انتقادات شود.
انتقادات از شهرداری از مناظر گوناگونی به انجام می‌رسد. یکی می‌نویسد «شهرداری تهران چندسالی است که سرمایه‌های مردم را هدر داده و آن‌ها را به پای جشنواره‌هایی مانند شهر و فجر می‌‍ریزد، بدون اینکه یک ریال سود مالی یا ذره‌ای منفعت معنوی داشته باشد، چرا؟! وظیفه ذاتی شهرداری تهران چیست، ویران‌کردن شهر یا آبادکردن آن؟». آن دیگری لحنی کنایی به نوشته‌اش می‌دهد: «شهردار اگر قرار است خود را مطرح کند یا ژست فرهنگی بگیرد یا دوست پیدا کند، بهتر است این کار را از جیب مبارک انجام دهد، نه از عوارض گوناگونی که به بهانه‌های مختلف شهرداری از مردم تهران می‌گیرد.»
در بین منتقدان افراد شناخته‌شده و سرشناس هم کم نیستند. حجت نظری، عضو کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران می‌گوید: «انتظار ما این است در شرایط نابسامان اقتصادی که هنوز بسیاری از کد پروژه‌های مصوب که در اولویت شهر و شورای شهر هستند، اعتباری به آن‌ها اختصاص پیدا نکرده، به جای حمایت از این رویدادها، به اولویت‌های مشخص‌شده در بودجه پرداخته شود». یا صادق زیباکلام» که در توییتر می‌نویسد: «اگر داستان کمک هشت‌میلیارد تومانی شهرداری به جشنواره فجر حقیقت داشته باشد، باید برای شهردار و شورای شهر تهران متأسف بود. شهردار و شورای شهر تهران کی می‌خواهند متوجه شوند که نه این سبزی‌پاک‌کنی‌ها و نه اعطای پست و مقام به تندرو‌ها ذره‌ای باعث اعتماد به آن‌ها نمی‌شود».
البته پیروز حناچی در این چند روزه ساکت نبود و تلاش کرد پاسخ منتقدان را با اشاره به این نکته که «کمک شهرداری به جشنواره فجر مربوط به دو سه‌روز گذشته نیست و شهرداری همواره به این جشنواره‌ها کمک کرده است» بدهد. شهردار تهران همچنین گفت: «با اینکه جشنواره‌ها مهم هستند؛ اما اقدامات در چارچوب قانون و امکانات خواهد بود». حناچی به این نکته نیز اشاره کرد که «کمک شهرداری صرفا مالی نیست بلکه می‌تواند تبلیغات یا اجاره سالن‌ها باشد و می‌توان از امکانات شهرداری در اختیار آن‌ها قرار داد.»
ابراهیم داروغه‌زاده، دبیر سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر نیز با ذکر این پرسش که «اگر قرار باشد شهرداری از جشنواره فیلم فجر به‌عنوان مهم‌ترین رخداد فرهنگی حمایت نکند، از چه چیزی باید حمایت کند؟» گفت: «شهرداری تهران مثل همه شهرداری‌های دنیا مهم‌ترین جایی است که از فعالیت‌های فرهنگی- هنری شهر حمایت می‌کند. در سال‌های گذشته هم سابقه داشته که شهرداری تهران از جشنواره‌ها حمایت کرده است. دکترحناچی هم خودشان اهل فرهنگ و هنر هستند و این را وظیفه خودشان می‌دانند، ضمن اینکه در شهرداری معاونتی وجود دارد که بودجه فرهنگی را صرف فعالیت‌های فرهنگی می‌کند و یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های فرهنگی هم جشنواره فیلم فجر است. در واقع حمایت شهرداری از جشنواره فیلم فجر جزو وظایف شهرداری است.».
اما دفاع تمام‌قد از این قضیه را محسن هاشمی انجام داد. رئیس شورای شهر تهران در مورد مشارکت شهرداری در جشنواره فیلم فجر با اشاره به اینکه «شهرداری برای موفقیت در فعالیت‌های خود با دستگاه‌های تبلیغاتی مشارکت می‌کند» عنوان داشت: «حمایت شهرداری احتیاجی به مصوبه شورا نداشت، چراکه شهرداری می‌توانست در قالب قرارداد با صداوسیما، روزنامه‌ها و حتی شرکت‌ها اسپانسر شود تا به اهداف خود برسد. اگر در جشنواره فیلم فجر نیز شهرداری در قالب یک قرارداد مشارکتی فعالیت کند، بلامانع است». محسن هاشمی با بیان اینکه «در زمان جشنواره شهروندان زیادی به سینما می‌آیند و رسم است که برای اینگونه جشنواره‌ها اسپانسر‌هایی فعالیت کنند»، گفت: «شهرداری به جشنواره فیلم فجر کمک نکرده بلکه در برگزاری مشارکت داشته و این یک مشارکت بُرد- بُرد است. معمولا پیام‌های فرهنگی در قالب اهداف شهرداری در این جشنواره‌ها اکران می‌شود، مثلا قبل از اکران هر فیلم تیزری از اهداف شهرداری مثلا در حوزه پسماند یا فرهنگی پخش شود.»
آن‌هایی که با روند فعالیت‌های فرهنگی شهرداری‌ها در شهر‌های کشور‌های پیشرفته آشنایی دارند، بر این باورند که «حمایت شهرداری از یک فستیوال نیازی به توجیهاتی از این دست ندارد»، و در حقیقت «حمایت از فستیوال‌هایی از این دست، نه‌تن‌ها نیاز به توجیه ندارند، بلکه یکی از وظایف شهرداری‌ها هستند» شاهد این مثال انواع و اقسام فستیوال‌هایی هستند که در گوشه و کنار دنیا برگزار می‌شوند و حامیان اصلی‌شان هم شهرداری‌ها هستند. در سایت اصلی فستیوال کن، نام شهرداری کن به‌عنوان یکی از سه حامی اصلی فستیوال ذکر شده است. در مورد برلین و ونیز، نیز این موضوع مصداق دارد و حامی اصلی برگزاری این دو جشنواره نیز شهرداری‌های برلین و ونیز است.
در مروری بر فستیوال‌های مهم دنیا و در جست‌وجو برای یافتن حامیان اصلی این رخداد‌های فرهنگی آنچه آشکار است، اینکه فستیوال‌هایی، چون جشنواره فیلم میلان، جشنواره فیلم مونیخ، فستیوال فیلم درسدن، فستیوال فیلم هامبورگ، جشنواره فیلم زیرزمینی متز، جشنواره فیلم کوتاه پاریس، جشنواره فیلم مستقل پاریس، جشنواره فیلم‌های آسیایی وزول، جشنواره بین‌المللی فیلم گیجون، جشنواره سن‌سباستین، جشنواره لوکارنو و در کل هر فستیوال و رخدادی که به نام شهر‌ها شناخته می‌شوند، با حمایت شهرداری‌ها به اجرا درمی‌آید. یعنی شهرداری‌ها در کشور‌های پیشرفته به‌عنوان نهاد حامی فعالیت‌های فرهنگی در درجه اول فستیوال‌هایی که شهرشان را در دنیا مطرح کرده، باعث شناخته‌شدن آن شهر‌ها و جلب و جذب گردشگر می‌شوند، حمایت می‌کنند و این نه به تصویب جایی بستگی دارد و نه اینکه انتقادات و اعتراضاتی را موجب می‌شود.
محمد اطبایی، یکی از پخش‌کنندگان بین‌المللی سینمای ایران درباره حمایت شهرداری‌ها از فستیوال‌های سینمایی به «شهروند» می‌گوید: «اینکه می‌گویم ارتباطی به شهرداری تهران و جشنواره فجر ندارد و در حقیقت نمی‌خواهم از کسی حمایت کنم. اما حمایت شهرداری‌ها از فستیوال‌های شهرشان یک رویه ثابت در تمام دنیا و حتی می‌توان گفت که یکی از وظایف شهرداری‌هاست که در مقام حامی و حتی گاهی برگزارکننده جشنواره‌ها فعالیت کنند. مهم‌ترین نمونه هم فستیوال کن است که شهرداری کن سال‌هاست آن را برگزار می‌کند و حتی کاخ معروف این جشنواره هم متعلق به شهرداری است.»
یکی از مدیران ارشاد که نمی‌خواهد نامش در این گزارش بیاید، می‌گوید: «اتفاقا حمایت شهرداری‌ها از فستیوال‌ها نه‌تن‌ها بد نیست، بلکه باید دیگر شهرداری‌ها هم از جشنواره‌هایی که در شهرشان برگزار می‌شود، حمایت کنند. بار‌ها و بار‌ها از زبان برگزارکنندگان جشنواره‌های گوناگون شنیده‌ایم که از کمبود بودجه می‌نالند، که حق هم دارند. اما مگر همه بار‌ها باید بر دوش دولت باشد؟ چرا نباید بخشی از بار برگزاری جشنواره‌های شهرستانی را شهرداری‌ها بر دوش بکشند؟»
در زمینه این بحث، می‌توان جشنواره‌هایی را به یاد آورد که در ماه‌های اخیر زمزمه‌هایی از کمبود‌های بودجه ایشان رسانه‌ای شده بود. مثلا جشنواره تئاتر مقاومت در خرمشهر، که حمیدرضا آذرنگ از کمبود‌های بودجه‌ای‌اش گفته بود، یا جشنواره کودکان و نوجوانان که درصورت حمایت شهرداری‌ها دست ارشاد برای وظایف ذاتی خود نیز بازتر خواهد شد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پاسخ تست کرونای هاشمی منفی اعلام شد

افزایش 66 درصدی بودجه شهرداری سال آینده

نگرانی از محقق نشدن اعتبارات بودجه عمرانی

برنامه‌های سازمان فرهنگی هنری تا پایان هفته تعطیل شد

تلاش مدیریت شهری برای کاهش نگرانی ها در خصوص شیوع کرونا

افزایش 66درصدی بودجه شهرداری سال آینده

چرا برخی از اعضای شورای شهر در جلسه امروز غایب بودند؟

از ترددهای غیرضروری خودداری کنید

اقدامات شهرداری تهران برای مقابله با شیوع احتمالی بیماری کرونا

کاهش تولید پسماند در پایتخت

برای پیشگیری از ابتلا به کرونا سبزیجات تازه مصرف کنید

کارگاه تصویر سازی با موضوع درختکاری

هیچ چیز مانند یک انتخابات پرشور کشور را بیمه نمی‌کند

هیچ چیز مانند یک انتخابات پرشور کشور را بیمه نمی کند/پاکسازی دیوارهای شهر از فردا

کارگاه تصویر سازی با موضوع درختکاری/آثار هنری در تبلیغات شهری استفاده می شود

کارگاه کارتون و کاریکاتور با موضوع درختکاری/تقدیر هنرمندان از شهرداری برای حمایت از کاریکاتور

طرح جامع حمل و نقل ریلی شهر تهران پس از چهار دهه تصویب شد/طول خطوط ریلی دو برابر می شود

آشنایی مردم با حقوق و تکالیف شهروندی از گذر رسانه‌های شهری

حذف تعامل دو طرفه میان شورایاری و مدیریت شهری، موجب بروز مشکلات متعدد می‌شود

حذف تعامل دو طرفه میان شورایاری و مدیریت شهری، موجب بروز مشکلات متعدد می شود

افزایش 40 درصدی بودجه سال99 در منطقه/حرکت در مسیر تحقق شعار تهران، شهری برای همه

محمدی: مردم ایران در کنار مردم چین هستند/سفیر چین: برای اجرای این برنامه باشکوه قدردان شهرداری تهران هستم

تقدیر از 4 فیلم برگزیده زیست محیطی در بخش تجلی اراده ملی جشنواره فیلم فجر

اهمیت برگزاری پنل‌های تخصصی ویژه زنان

ایجاد پاتوق‌های مادر و نوزاد در سرای محلات

تلاش شهرداری تهران برای حضور فعالانه‌تر زنان در مدیریت شهری

زنانگی؛ بخش جدایی ناپذیر هویت شهری

تمدید مهلت ارسال آثار به جشنواره رسانه‌های شهری

تمدید مهلت ارسال آثار به جشنواره رسانه های شهری

زنانگی؛ بخش جدایی ناپذیر هویت شهری/ترک فرزندان و سندروم آشیانه خالی

مشارکت شهروندان در اداره شهر از شاخصه های شهرهای پیشرفته است/نگاه رسانه از مردم به مسئولان تغییر کرده است

یک خیابان در تهران به زودی خیابان کامل خواهد شد

کاهش نرخ باروری در 10 سال گذشته

پیشنهاد بودجه 31 هزار میلیاردی از سوی کمیسیون بودجه شورا/شهرداری تهران ثبات مدیریتی دارد

گوش شنوای شهرداری تهران برای مشکلات و مطالبات زنان

آغاز بررسی 1400 اثر ارائه شده به پنجمین سالانه هنرهای شهری/ اکران آثار از 20 اسفند ماه در سطح شهر

آخرین وضعیت طرح توسعه دانشگاه تهران

٢٠ درصد از کارکنان شهرداری تهران را زنان تشکیل می‌دهند

اقدامات سازمان آتش‌نشانی تهران در کمک به مردم سیل‌زده کنارک سیستان‌وبلوچستان

حضور آتش‌نشانان تهران جهت عملیات امدادرسانی در شهر سیل‌زده کنارک سیستان‌وبلوچستان

٢٠ درصد از کارکنان شهرداری تهران را زنان تشکیل می‌دهند/فعالیت ٧٠٣ زن در پست های مدیریتی

افزایش سهمیه سوخت تاکسی‌های پایانه‌ای و فرودگاهی

شهر تنها یک کالبد فیزیکی نیست

هجدهمین کنفرانس بین‌المللی مهندسی حمل و نقل و ترافیک 6 تا 9 اسفند برگزار می شود

اهدای ویلچر به توانیابان نیازمند منطقه 7

اتصال مترو به منطقه 22 در اولویت اقدامات شهرداری است

مهم‌ترین لکنت رسانه ها، عدم تخصص و دانش خبرنگار است

30 درصد مدیریت‌ها در شهرداری به زنان سپرده شده است

یک فوریت طرح «طرح الزام شهرداری تهران به ارائه لایحه حفاظت از میراث معماری معاصر» تصویب شد

توضیحات شهردار تهران در مورد عدم افتتاح ماهانه یک ایستگاه مترو در جلسه هم اندیشی