پیام خوزستان

آخرين مطالب

فقدان دانش مدیریت ریسک از بزرگ‌ترین نقاط ضعف مدیران کشور است منطقه آزاد کیش

فقدان دانش مدیریت ریسک از بزرگ‌ترین نقاط ضعف مدیران کشور است
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - سرپرست معاونت توسعه مدیریت دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: یکی از بزرگ‌ترین نقاط ضعف مدیران نداشتن علم و دانش مدیریت ریسک است، بر همین اساس است که شاهد سیل، طوفان، آتش‌سوزی، آلودگی هوا، ورشکستگی کارخانه‌ها و زیان‌های مالی و مطالبات معوق و غیره هستیم که نتایج آن ایجاد خسارات مالی و معنوی برای کشور و مردم است لذا باید بدانیم و بفهمیم که مدیریت یک علم همانند علم فیزیک، ریاضی، شیمی و سایر علوم است.

به گزارش فرینا، مجید صفدری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصاد24 با اشاره به اهمیت مدیریت ریسک سازمانی افزود: از آنجاکه تمامی پروژه‌ها و فعالیت‌ها در بستر زمان و در گستره مکان تعریف و برنامه‌ریزی می‌شوند و این دو عامل نیز پیوسته در حال تغییر و پویایی هستند، به‌ناچار عدم قطعیت از ویژگی‌های ذاتی هر پروژه یا فرآیند خواهد بود که آن را با تهدیدها و فرصت‌هایی مواجه می‌سازد.
صفدری گفت: اگر مدیر بخواهد در مورد هر تهدید یا فرصت، به‌محض وقوع یا در لحظه نزدیک به وقوع آن تصمیم بگیرد، معمولاً با بحران مواجه خواهد شد که منجر به افزایش در هزینه و زمان، کاهش کارایی، خستگی فکری افراد گروه، استرس‌های ناشی از نداشتن دید از آینده و از دست رفتن فرصت و خیلی موارد دیگر می‌شود.
وی با اشاره به اینکه هرچه عدم قطعیت‌ها دقیق‌تر مورد تجزیه‌وتحلیل قرار گیرند، مدیریت آن آسان‌تر، کاراتر و البته علمی‌تر خواهد بود، خاطرنشان کرد: در مقابل، عدم تجزیه‌وتحلیل رخداد حالات غیرقطعی می‌تواند عواقب خطرناکی به دنبال داشته باشد تا جایی که ممکن است پس از صرف زمان و هزینه‌های کلان حتی اثربخشی خود را از دست‌ داده و انتظارات و اهداف از پیش تعریف‌شده را برآورده نسازد. امروزه در مدیریت نوین به‌ناچار به مدیریت عدم قطعیت‌ها توجه ویژه‌ای می‌شود.
معاون توسعه مدیریت دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی افزود: سازمان‌هایی که تلاش کرده‌اند فرآیندهای مدیریت ریسک را با فرآیندهای کسب‌وکارشان یکپارچه کنند به درجات مختلفی از موفقیت دست‌ یافته‌اند. سازمان‌هایی که درصدد هستند رویکردی رسمی و ساختاریافته به مدیریت ریسک سازمان داشته باشند، می‌بایست به موضوع پیاده‌سازی مدیریت ریسک به‌عنوان یک پروژه بنگرند که خود نیازمند تعریف واضحی از اهداف، تبیین معیارهای موفقیت، تعیین سطح بلوغ سازمان، انجام برنامه‌ریزی صحیح، تخصیص مناسب منابع و نیز پایش و کنترل اثربخش است.
تفاوت ریسک و عدم قطعیت
صفدری در توضیح تفاوت ریسک و عدم قطعیت گفت: دو جعبه داریم در جعبه الف 100 توپ شامل 50 عدد قرمز و 50 عدد مشکی است، در جعبه ب نیز 100 توپ‌ داریم اما نمی‌دانیم چند عدد قرمز و چند عدد مشکی هستند. اگر بدون نگاه کردن یکی از جعبه‌ها را بردارید و توپ قرمز از آن بیرون بیاورید آنگاه A امتیاز خواهید گرفت! شما کدام جعبه را انتخاب می‌کنید؟ جعبه الف یا ب؟
وی افزود: اکثر افراد جعبه الف را انتخاب خواهند کرد زیرا در روانشناسی اثبات‌ شده است که همه افراد احتمالات معلوم را به احتمالات نامعلوم ترجیح می‌دهند و به این خطا « پارادوکس السبرگ » می‌گویند. احتمالات نامعلوم همان عدم قطعیت است که نمی‌توان در مورد آن تصمیم گرفت احتمالات معلوم همان ریسک است که دانش ریسک، علم آمار هست که قابل تصمیم‌گیری است.
ضرورت و اهمیت مدیریت ریسک سازمانی
معاون توسعه مدیریت دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه قتصادی با اشاره به اینکه نقشه مدیریت ریسک سازمانی با پشتیبانی از اهداف سازمان می‌تواند از سازمان و ذینفعانش حفاظت و برای آن‌ها ارزش‌افزوده ایجاد کند گفت: نقشه مدیریت ریسک سازمانی چارچوبی را برای سازمان ایجاد می‌کند که به‌وسیله آن فعالیت‌های آتی به روشی باثبات و کنترل‌شده انجام می‌شود. همچنین می‌تواند تصمیم سازی، دستورالعمل ریزی و اولویت‌بندی را از طریق شناخت ساختاری و عمیق فعالیت‌های سازمان، میزان آسیب‌پذیری آن‌ها و فرصت‌ها و تهدیدهای مربوطه‌شان بهبود بخشد. استفاده و تخصیص سرمایه‌گذاری‌ها و به‌کارگیری منابع و دارایی‌ها را در سازمان کارآمدتر می‌سازد، میزان آسیب‌پذیری در حوزه‌های غیرضروری فعالیت‌های سازمان را کاهش می‌دهد، از دارایی‌ها و سرمایه‌های سازمان محافظت کرده و آن‌ها را تقویت می‌کند، کارایی فرآیندهای سازمان را بهینه می‌کند، سازمان و کارکنان را دانش‌محور خواهد کرد و اتلاف‌ها کاهش خواهند یافت، مانع از تجمیع زیان انباشت مالی و مطالبات معوق خواهد شد و بهره‌وری در سازمان افزایش خواهد یافت.
صفدری در ادامه افزود: با توجه به موارد گفته‌ شده است که مدیریت ریسک سازمانی را مدیریت استراتژیک می‌دانند و ابزار توانمندی در شناخت نقاط قوت و ضعف یک سازمان است که به مدیران عامل کمک خواهد کرد.
مدیریت ریسک سازمانی
وی در مورد خصوصیات ریسک بیان کرد: ریسک جنبه مثبت و منفی دارد و یک پتانسیل و بالقوه است. ریسک همچنین کمک می‌کند به اهداف دست‌ یابیم و یا مانع رسیدن به هدف خواهد شد. ریسک در سطح کلان و در سطوح عملیاتی سازمان قابل‌ بررسی است و وجود دارد و منبع آن‌ یک و یا چند عامل و یا زنجیره‌ای از عوامل خواهد بود که سبب تبدیل از قوه به فعل خواهند شد.
معاون توسعه مدیریت دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه قتصادی افزود: باید بررسی و تحلیل کرد که با هر احتمالی اگر ریسک بالقوه به بالفعل تبدیل شود، اثر آن بر روی اهداف سازمان چقدر است؟ در 95 درصد مواقع مدیریت ریسک به دنبال کاهش احتمال وقوع ریسک است و تنها در 5 درصد مواقع هدف از مدیریت ریسک سازمانی، کاهش شدت ریسک است.
صفدری گفت: جهت کاهش احتمال ریسک، سازمان باید کنترل‌های مناسب روی منابع ریسک وضع کند تا از به‌هم متصل شدن منابع ریسک جلوگیری کند. در صورت وضع کنترل‌های مناسب، رابطه بین منابع ریسک به‌سرعت قطع‌ شده و لذا احتمال وقوع ریسک کاهش می‌یابد.
وی خاطرنشان کرد: مدیریت ریسک در 5 درصد مواقع به دنبال کاهش شدت ریسک سازمانی بوده که این کار از طریق انتقال ریسک به خارج از سازمان انجام می‌شود همانند اخذ بیمه آتش‌سوزی برای اموال و دارایی‌های سازمان و یا اخذ بیمه درمان تکمیلی برای کارکنان و یا اخذ بیمه مسئولیت مدیران در قبال اشخاص ثالث و یا سپرده‌گذاری در بانک‌هایی که توانگری مالی بالایی دارند برای سرعت ایجاد نقدینگی و یا استفاده از روش‌های تأمین منابع مالی جدید و روز دنیا برای پروژه‌های سرمایه‌گذاری بجای گرفتن وام‌های بانکی.
معاون توسعه مدیریت دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه قتصادی در پایان افزود: بنابراین سابقه تاریخی نشان از بالا بودن احتمال وقوع انواع ریسک‌ها دارد همانند ایجاد سیل و آتش‌سوزی و یا زیان انباشت و یا افزایش مطالبات معوق؛ در نتیجه اگر کنترل روی منابع ریسک وضع نشود آنگاه خسارات سنگین مالی و معنوی ایجاد خواهد کرد مثل وقوع باران سیل‌آسا در اهواز و یا ایجاد میلیاردها تومان مطالبات معوق و یا آتش‌سوزی هتل پارسیان رامسر که امروز به وقوع پیوست درصورتی‌که با تحلیل انواع ریسک‌ها می‌توان آن‌ها را کنترل و یا کاهش و یا برون‌سپاری کرد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رونمایی از طرح های برتر رویداد جذب ایده تفریحات دریایی کیش

تشکیل جلسه شورای عالی سلامت کیش در راستای حفظ سلامت کیشوندان و گردشگران

برنامه‌‌ها و نشست‌های هنری در جزیره کیش تعطیل اعلام شد

کیش میزبان رویدادهای فرهنگی اتریش

یازده هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری بخش خصوصی در مناطق آزاد

برگزاری مسابقان بدمینتون ویژه مادران در کیش

تشکیل ستاد پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در کیش

شب تبادل فرهنگی ایران و اتریش در کیش

مناطق آزاد در هفته ای که گذشت

نقد و بررسی کتاب آنیمای متن در کیش

ارائه گزارش عملکرد مرکز نوآوری کیش

برگزاری همایش بازخوانی اندیشه و گفتار ابن بطوطه در کیش

هنرمندان جزیره کیش در کارگاه مجسمه سازی آثار هنری خلق می کنند

برگزاری نشست مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش با معاونین 13دانشگاه برتر کشور

رونمایی از کتاب و آثارعکاسان بدرقه سردار در کیش

وضعیت نقشه راه اپراتور تلفن همراه تله کیش بررسی شد

رونمایی از شبیه ساز حریق موتور هواپیما در فرودگاه کیش

پنجاه درصد هزینه شرکت های دانش بنیان در مرکز نو آوری کیش پرداخت می شود

وضعیت نقشه راه تلفن همراه تله کیش بررسی شد

نصب تابلوهای تبلیغاتی کاندیداهای انتخابات مجلس در جزیره کیش

سهام کیش ایر در بورس عرضه می شود

پنجاه درصد هزینه شرکت های بنیان در مرکز نو آوری کیش پرداخت می شود

تغییر در زمان برگزاری مسابقات شتاب بانوان

شمارش معکوس برای برگزاری نمایشگاه و همایش تخصصی ....

دومین جشنواره تئاتر کوتاه کیش به پایان رسید

برگزاری ششمین نشست از سلسله سمینارهای میراث فرهنگی کیش

جایزه ادبی کیش با گرایش داستان کوتاه جنوب در سطح منطقه ای و ملی برگزار می شود "سیب"

گشایش دبیرخانه دائمی همایش‌ها و نمایشگاه‌های نفت و پتروشیمی در کیش

طرح مقاوم سازی و مرمت کاخ مرجان و کیش الیت ابلاغ شد

دومین جشنواره سراسری تئاتر کوتاه کیش به پایان رسید

میزبانی کیش از نمایشگاه عکس بدرقه سردار

پایان مسابقات فوتسال جام سردار شهید قاسم سلیمانی با معرفی تیم قهرمان

برگزاری همایش بازخوانی اندیشه و گفتار در کیش

معرفی نفرات برتر مسابقه بدنسازی قدرتی بانوان کیش

تلاش کمیته تبلیغات و اطلاع رسانی ستاد نوروزی کیش برای ارائه خدمات مطلوب به گردشگران با تولید محتوای مناسب و استفاده ازفناوری های نوین

پتروشیمی صنعتی پیشتاز در توسعه کشور

تبدیل جزیره کیش به هاب پشتیبانی از صنعت نفت و گاز و پتروشیمی در منطقه

حمایت از صنعت پتروشیمی کشور با امضا تفاهم نامه همکاری پنج گانه در کیش

تبدیل جزیره کیش به هاب نفت و گاز در منطقه

آئین گشایش همایش تخصصی حمایت از ساخت داخل در صنعت پتروشیمی در کیش

بازگشایی استخر المپیک کیش از اوایل اسفند

معرفی ظرفیت های ورزشی کیش در نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی تهران

برپایی همایش «ایران فعال با زنان و مادران فعال» در جزیر کیش

سه هتل متروکه در جزیره کیش تعیین تلکیف می شوند

کیش میزبان نخستین دوره از مسابقات بدنسازی و پرورش اندام

سیاست‌های جدید اقتصادی مغایر قوانین مناطق آزاد است

مناطق آزاد در هفته ای که گذشت

آخرین خبرها از معافیت‌های مالیاتی در مناطق‌آزاد

معرفی نفرات برتر مسابقات اتومبیلرانی در جزیره کیش

مرکز نوآوری کیش از ایده های خلاقانه حمایت می کند