پیام خوزستان

آخرين مطالب

عرضه بی‌رویه قلیان‌های میوه ای در پارک ساحلی اهواز سياسي

عرضه بی‌رویه قلیان‌های میوه ای در پارک ساحلی اهواز
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - اهواز - این روزها به هر گوشه از پارک ساحلی اهواز که قدم بگذارید جز صدای قل قل قلیان‌های میوه ای زمزمه دیگری نیست ، از شمال تا جنوب این پارک در تصرف عرضه کننده‌های قلیان‌های میوه ای و صندلی هفت رنگ بزم‌ها و نشست های شبانه جوانان و نوجوانان است.

با خنک شدن هوا در اهواز بازار عرضه قلیان‌های میوه‌ای در 2 طرف رودخانه کارون ،پارک های ساحلی داغتر شده است . درروزهای تعطیل پارک ساحلی اهواز از شمال تا پل «علی ابن‌مهزیار» کمتر محل خالی از بوی تند تنباکوی میوه ای ومناسب برای تفریح خانواده ها و کودکان می توان پیدا کرد و این وضعیت باعث ناراحتی شهروندان این شهر شده است.
آنان می گویند تنها محل تفریحی اهواز تبدیل به مکانی ناهنجار شده و هنگام ورود به این پارک ساحلی بوی تند انواع قلیان های میوه‌ای سیب ، موز، آدامس ، نعنا ، بلوبری و ... به وضوح شامه را می آزارد و در هر نطقه از این تفریحگاه ، تعدادی دختر و پسر جوان را می بینیم که با لذت حلقه های دود سفید را از سینه بیرون می دهند.
"ناصر" یکی از عرضه کننده قلیان های میوه ای در پارک ساحلی اهواز در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت که حدود 15 سال است قلیان با طعم های مختلف عرضه می‌کند و با استقبال خوب جوانان کسب وکار خود را رونق داده و روز به روز تعداد قلیان‌ها را بیشتر می‌کند .
وی که ابتدا با 6 قلیان این کار را شروع کرده ، اکنون بیش از 60 قلیان دارد و در ایام تعطیل قلیان هم کم می آورد . میانگین درآمد وی از عرضه قلیان در این ایام بین چهار تا پنج میلیون ریال است که با فروش سایر خوراکی ها از نوع قهوه ، چایی و ... درآمدش بیشتر می شود .
این عرضه کننده قلیان مقصر عمده افزایش عرضه قلیان را مسئولین شهر عنوان کرد و اظهار داشت : پس از اخذ مدرک دیپلم به دلیل بیکاری و نداشتن شغل و درآمدی برای امرار معاش، بهترین کسب وکاری را که می‌توانستم انجام دهم همین کار بود که با سرمایه کم و بدون پرداخت هیچگونه عوارض ، مالیات و اجاره محل می‌توانستم کسب و کاری با درآمد متوسط بدست آورم .
محمد دیگر عرضه کننده قلیان در پارک ساحلی مقابل خیابان 13 شرقی کیانپارس با اشاره به گرانی تنباکو میوه‌ای گفت: با افزایش نرخ ارز قیمت تنباکو های میوه ای مثل سایر اجناس بالا رفته است و شاهد افزایش حدود هفت برابری شده است و به تبع آن عرضه قلیان هم افزایش پیدا می‌کند.
وی افزود : تهیه ذغال طی چند سال اخیر عاملی برای افزایش قیمت یک سر قلیان شده ، ذغال را طی سه تا چهار سال گذشته کیلویی 12هزار ریال خریداری می‌کردیم و امسال کیلویی 70هزار تا 90هزار ریال می‌خریم .
محمد با گذشت سه سال از عرضه قلیان در پارک توانسته موتورسیکلت خود را به پراید تبدیل کند و در ادامه اظهار داشت : فروش قلیان در پارک ساحلی سود خوبی دارد و البته از طرفی امکان به دام افتادن نیروهای انتظامی هم وجود دارد که باز هم پس از مدتی استراحت به کار خود ادامه می دهیم .
محمدجواد جوان دیگری است که پنج شنبه و جمعه ها در پارک ساحلی تنقلات می‌فروشد و ازاین راه امرار معاش می کند و در این ایام روزانه حدود پنج میلیون ریال انواع تنقلات به شهروندان می فروشد.
وی می گوید: از دیدن جوانانی که وقت و پول و سلامتی خود را برای کشیدن قلیان هزینه می‌کنند ناراحت می‌شوم ولی نمی‌توانم کاری کنم . ظاهرا کسی هم نگران نیست چون اقدام اساسی برای کنترل و جمع آوری قلیان فروشان در این پارک ساحل کارون نمی‌کنند .
این فروشنده پارک ساحلی می گوید: البته ریشه اصلی این وضعیت، بیکاری این جوانان است که به این کار روی آورده اند، هرچند مدت نیروهای انتظامی برای جمع آوری قلیانی های پارک اقدام می‌کنند ولی از فردای آن روز مجدد به حالت اول بر می‌گردد، بهترین کار این است که در پارک کیوسک های حفظ امنیت و جلوگیری از عرضه قلیان دایر شود تا شهروندان با خیال راحت و امنیت برای تفریح به این پارک بیایند.
محمد جواد افزود : خیلی از عرضه کننده های قلیان علاوه بر تنباکو مواد مخدر هم توزیع می‌کنند و به مشتری‌ها پیشنهاد افزودن برخی مواد مخدر به تنباکو قلیان هم می‌دهند و از این راه مشتری‌ها را جذب خود می‌کنند.
اهواز محروم از پارک‌های تفریح
عبدالرحیم کاردان زاده مدیر دبستان شهید صمدی اهواز در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت : از مشخصات کلانشهرها داشتن مراکز تفریحی و پارک‌های مجهز است تا مردم برای گذراندن اوقات فراغت شهروندان به این مکان‌ها مراجعه کنند که اهواز ازاین مناطق و امکانات تفریحی به اندازه کافی ، محروم است .
کاردان زاده ادامه داد : بارها وقتی دانش آموزان را برای تفریح به پارک ساحلی برده بودیم شاهد حضور گسترده عرضه کنندگان قلیان بودیم که به ناچار محل را ترک کردیم تا دانش آموزان را از این فضای ناهنجاری اجتماعی دور کنیم.
وی افزود : پارک ساحلی و شهربازی تنها محل تفریحی است که شهروندان برای گذراندن اوقات فراغت می‌توانند مراجعه کنند که متاسفانه متولیان و دستگاه های نظارتی در خصوص پاکسازی این پارک از عرضه کننده‌های قلیان کم کاری کرده اند که نیاز به نگاه ویژه ای است .
مینو محسنی شهروند اهوازی از وضعیت اسفبار پارک ساحلی گفت و بیان کرد : پارک ساحلی اهواز از پل طبیعت تا کتابخانه مرکزی متاسفانه محلی برای کشیدن قلیان شده و بیش از نیمی از حجم فضای سبز این پارک را صندلی های رنگی اشغال کرده است و دیگر جایی برای تفریح خانواده ها دراین پارک نیست .
محسنی ادامه داد : مسئولین باید فکر اساسی برای پاکسازی اماکن عمومی از قلیان فروش‌ها کنند تا چهره شهر از این حالت خارج شود ، متاسفانه این وضعیت تصویر مثبتی از شهر در ذهن میهمانان خارج استان ترسیم نمی کندکه زیبنده این شهر زیبا و مردم خونگرم ما نیست .
علی مددی شهروند اهوازی است که ایام تعطیل را با خانواده به پارک ساحلی می رود ، اظهار داشت :طی سال های اخیر تعداد قلیان فروش‌های پارک ساحلی چندین برابر شده که دیگر فضایی برای تفریح خانواده ها وجود ندارد . در این محل‌ها جوانان برای خوشگذرانی قلیان می‌کشند که بو و دود قلیان تا چند متری آن مکان استشمام و باعث ناراحتی خانواده‌ها می شود .
مددی ادامه داد : متولیان پارک ساحلی باید با پدیده قلیان فروش‌ها برخورد کنند و تصمیم جدی برای جمع آوری آنها بگیرند . در قلیان‌سراها محلی مشخص شده برای افرادی است که مایلند قلیان بکشند ، این اماکن در معرض عموم هم نیست ولی فضای آزاد عمومی مانند پارک های ساحلی اهواز ، عرصه جولان عرضه کننده های قلیان شده که باید کنترل لازم توسط ارگانهای ذیربط صورت گیرد.
قلیان عامل بیش از چهار نوع سرطان
دکتر علی جاری با اشاره به خطرات استعمال قلیان اظهار داشت : این اعتقاد وجود دارد که مصرف قلیان کم خطرتر از سیگار می باشد این در حالی است که مصرف قلیان در مقایسه با سیگار دود بسیار زیادتری را وارد ریه‌­های فرد مصرف کننده می‌کند.
این پزشک داخلی ادامه داد : فرد سیگاری که به طور متوسط 8 الی 12 نخ سیگار در روز مصرف می‌کند، به طور متوسط با40 الی 75 پک به مدت 5 الی 7 دقیقه حدود نیم لیتر مکعب دود استنشاق می‌کند، ولی مصرف کننده قلیان در هر وعده مصرف که به طور متوسط 20 تا80 دقیقه طول می‌کشد، حدود50 تا 200 پک می‌زند و هر پک به طور متوسط حاوی15/. تا یک لیترمکعب دود است.
وی افزود : هر وعده مصرف قلیان به طور متوسط معادل کشیدن 40 تا 80 و گاهی 100 نخ سیگار است. از دیگر عوارض قلیان که در سیگار دیده نمی‌شود، افزایش احتمال انتقال بیماری‌های واگیردار و مسری، نظیر تبخال و هپاتیت و سل است که به دلیل استفاده اشتراکی آن دیده می‌شود.
جاری از بیماری‌ها و سرطان‌هایی گفت که بر اثر کشیدن قلیان بدن انسان را تهدید می‌کند و خاطر نشان کرد : سرطان ریه،‌ سرطان لب و دهان و حنجره،‌ سرطان مری و معده،‌ لوزالمعده، کبد و سرطان روده بزرگ از عوارض بدخیم و زخم‌های گوارشی, ریفلاکس معده (برگشت اسید معده به مری) از جمله عوارض خوش‌خیم استفاده از سیگار و قلیان هستند.
ویادامه داد: موارد دیگری که با مصرف قلیان ارتباط دارد مثل اگزمای دست، مشکلات دندان بدنبال کشیدن دندان ( آلوئولیت متعاقب کشیدن دندان) و تحلیل استخوانی بصورت عمودی در ناحیه پریودنتال از عوارض دیگر مصرف قلیان است .
این پزشک داخلی گفت :بر خلاف تصور و باور عمومی که معتقدند ضررقلیان از سیگار و سایرمواد دخانی کمتر بوده و آب قلیان جلوی مواد مضر و سمی آن را می‌ گیرد کاملا در اشتباه هستند ، بلکه باتوجه به میزان و مدت مصرف قلیان باید عنوان کرد که ضرر و عوارض جسمی و روانی استعمال قلیان از سیگار و سایر مواد دخانی نه تنها کمتر نبوده بلکه میزان و نوع عوارض آن بیشتر و متنوع تر می باشد و این باوره غلط در مورد مصرف قلیان در جامعه و بخصوص جوانان و نوجوانان رواج دارد.
جاری از دیگر بیماری های مصرف قلیان را آسیب به دندان‌ها عنوان کرد و ادامه داد :از جمله بیماری هایی که با مصرف قلیان ارتباط دارد اگزمای دست، مشکلات دندان بدنبال کشیدن دندان ( آلوئولیت متعاقب کشیدن دندان) و تحلیل استخوانی بصورت عمودی در ناحیه پری اودنتال است.
جمع آوری عرضه کننده های قلیان تا آخر دی ماه
معاون خدمات شهری شهرداری اهواز در ان باره در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به جمع آوری عرضه کننده‌های قلیان در پارک‌های ساحلی اهواز اظهار داشت :هماهنگی های لازم با دادستان دادگاه انقلاب اسلامی استان مبنی برمبارزه با فروش مواد مخدر، ارائه و عرضه قلیان ، فروش انواع مواد افیونی غیر مجاز در جاده‌های ساحلی اهواز مورد بررسی قرار گرفت که با هماهنگی شورای تامین با عرضه کننده‌های این نوع مواد مخدر برخورد قهری صورت می گیرد و عملیات پاکسازی جاده‌های ساحلی طی هفته آینده آغاز خواهد شد .
علیرضا عالیپور اهواز ادامه داد : گام اول جمع آوری قلیان فروش‌ها به شکل اطلاع رسانی توسط شهرداری انجام شده است که در نقاط مختلف پارک‌های ساحلی اهواز اطلاعیه هایی به شکل بنر نصب شده است .
وی خاطر نشان کرد : طی چند روز آینده عملیات پاکسازی اجرا خواهد شد و افرادی که در این پارک‌ها اقدام به عرضه قلیان و مواد دخانی دیگر دارند به مقامات قضایی معرفی خواهند شد .
عالیپور افزود : توزیع کننده‌های مواد دخانی در سطح شهر به صورت نامحسوس توسط عوامل انتظامی شناسایی شده و اسامی ، آدرس منازل و محل توزیع مشخص شده است که تا هفته آینده با همه عوامل برخورد قانونی خواهد شد .
نقش رسانه‌ها در فرهنگ‌سازی مضرات قلیان
فرمانده انتظامی کلانشهر اهواز گفت: ممنوعیت عرضه قلیان در اماکن عمومی باید با همکاری همه دستگاه‌های مربوطه از جمله شهرداری،بهداشت و درمان ،دادگستری و نیروی انتظامی به صورت جدی اعمال شود تا شاهد فروش و عرضه قلیان در اماکن عمومی به خصوص پارک‌ها نباشیم .
سرهنگ محسن دالوند ادامه داد : دستگاه‌های متولی اگر در بحث برخوردها و پلمب‌ اماکن عرضه قلیان پس از اخذ دستورات قضائی به کمک پلیس نیاز دارند اطمینان خاطر داشته باشند که پلیس در کنار آنها خواهد بود .
وی از نقش رسانه ها در فرهنگ سازی جوانان و نوجوانان گفت و خاطر نشان کرد : رسانه‌ها نقش مهمی در فرهنگ سازی برای جوانان و نوجوانان دارند که می‌توانند با انتشار مطالب مناسب و توجیه و روشنگری نسبت به مضرات استعمال مواد مخدر بر افکار جوانان تاثیرگذار باشند.
گزارش : حمیدرضا ترابی فرد
برچسب‌ها
قلیان نه به دخانیات اهواز شهرداری اهواز


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

یک میلیون نخل تشنه آبادان در یک قدمی مرگ

25 واحد صنعتی راکد در خوزستان به چرخه تولید بازگشتند

انقلاب اسلامی بر اساس نسخه الهی آغاز شد

5600 واحد احداثی سیل‌زدگان در خوزستان وجود دارد

خودروهای آسیب دیده در آبگرفتگی اخیر خوزستان تعیین تکلیف نشده‌اند

حدود 6 ماه از مطالبه‌های کارگران شهرداری اهواز پرداخت نشده است

پرداخت 16 میلیارد تومان کمک بلاعوض به 5 هزار نفر در مسجدسلیمان

611میلیارد تومان کمک بلاعوض به کشاورزان سیل‌زده خوزستان پرداخت شد

روند رفع برخی مشکلات در اهواز لاکپشت وار است

سه اثر موزه هفت تپه در فهرست آثار ملی منقول کشور ثبت شدند

استاندار:معافیت‌ گمرکی مواد اولیه وارداتی صنایع خوزستان ضروری است

نمایشگاه توانمندی‌ فنی مهندسی صنایع خوزستان گشایش یافت

فولاد خوزستان برابر گل‌گهر سیرجان به برتری رسید

98درصد پرونده‌های مناطق سیل‌زده خوزستان تایید شدند

هفته بیست‌ویکم لیگ‌ برتر فوتبال خوزستان برگزار شد

ترخیص نشدن 3.1 میلیون تن کالای اساسی در بندرامام‌خمینی(ره)

بررسی تخلفات در توزیع گاز مایع به دادستانی سپرده می‌شود

تمرین‌ تیم فوتبال نفت آبادان بدون حضور اسکوچیچ

اسکوچیچ برای ادامه همکاری چند روز فرصت خواست

طرح خروج ایران از NPT اعلام وصول شد

سقوط پهپاد در یک روستای شهرستان باوی خوزستان

10هزار شهید دفاع‌مقدس از افتخارات عشایر خوزستان است

فرود اضطراری هواپیمای بدون سرنشین در ملاثانی خوزستان

یک جفت گوزن زرد بازمانده پارک ملی کرخه

فرود اضطراری هواپیمای بدون سرنشین شاهد 129

نهاده‌های دامی موردنیاز کشور تا هفت ماه آینده ذخیره‌سازی شد

اختلال در شبکه تلفن‌ثابت مناطقی از کیانپارس اهواز

سقوط یک پهپاد در "ملاثانی" خوزستان

بازداشت دانشجوی ایرانی در زمان ورود به آمریکا

سقوط پهپاد در یک روستای شهرستان باوی

سقوط یک پهپاد در ملاثانی

یک پهپاد در ملاثانی خوزستان سقوط کرد

دمای هوا حداکثر تا 2 درجه در خوزستان افزایش می یابد

فقط 700 واحد از خانه های سیل‌زده احداث شده است

جغرافیای خوزستان یک موزه طبیعی در حوزه دفاع مقدس است

بارندگی‌،کشاورزی شادگان را احیا کرد

تردد خطرناک دانش‌آموزان بعد از تخریب یک پل در سیاه منصور دزفول

دستگیری قاتل فراری در اهواز

افزایش قیمت کپسول گاز در خوزستان به دلیل تخلف در توزیع

"ارسلان غمگین" مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان خوزستان شد

رییس سازمان بسیج عشایر : اتحاد اقوام به کابوسی برای دشمنان تبدیل شده است

دل و قلوه ترامپ و نتانیاهو بر سرِ معامله قرن

چراغ سبز احتمالی آمریکا به مهاجران ایرانی

پیشنهاد عجیب روزنامه اصولگرا علیه روحانی

جزییات سقوط هواپیمای آمریکایی در افغانستان

احتمال مکاتبه روحانی با رهبری درباره رد صلاحیت‌ ها

سانحه رانندگی در اهواز 6 مصدوم برجا گذاشت

تلاش‌ها برای انتقال هواپیما به داخل فرودگاه ماهشهر همچنان ادامه دارد

اقدام به سرقت 980 بشکه نفت خام از خطوط لوله انتقالی خنثی شد

25 درصد کشته ها و مجروحان جاده ای کشور موتورسواران هستند