پیام خوزستان

آخرين مطالب

چرا اشتغال در مناطق آزاد مهم است و باید به آن بها داد؟ منطقه آزاد کیش

چرا اشتغال در مناطق آزاد مهم است و باید به آن بها داد؟
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - یکی از اهداف مهم ایجاد مناطق آزاد در ایران و بسیاری از کشورها ایجاد اشتغال مولد و محرومیت زدایی بوده است، اما این مناطق چقدر به این هدفشان نزدیک شده اند؟ موانع رسیدن به این هدف چیست؟

به گزارش فرینا به نقل از اقتصاد24، امروزه کشور‌های مختلف با توجه به ویژگی‌های مناطق آزاد تجاری و اهداف تشکیل آن‌ها مانند توسعه اقتصاد ملی، جذب سرمایه‌های خارجی، استفاده از برتری‌های نسبی، ایجاد فرصت‌های شغلی، تربیت نیروی انسانی و... اقدام به تأسیس و گسترش این مناطق می‌کنند. در حقیقت مناطق آزاد در سراسر جهان یکی از مؤثرترین و مهم‌ترین ابزار‌های توسعه، رشد و سرمایه‌گذاری محسوب می‌شوند که در راستای توسعه اقتصادی می‌توانند منجر به توسعه فرهنگی نیز بشوند.
کارشناسان معتقدند مناطق آزاد یکی از راه‌حل‌های مطمئن برای کشور‌های درحال‌توسعه‌ای هستند که جهت آزمایش تجارت باز و پیوستن به تجارت جهانی مناسب‌اند. این مناطق به‌عنوان آزمایشگاه و نقطه آغازین حرکت کشور‌های موفق جهان در عرصه جذب سرمایه‌گذاری‌های مستقیم خارجی مطرح هستند.
به گفته برخی منابع در حال حاضر 100 اقتصاد درحال‌توسعه و در حال گذار، از مناطق آزاد برای عرضه کالا‌ها و خدمات به بازار‌های جهانی و بهره‌مندی از مزایای آن از این مناطق استفاده می‌کنند. توجیه همه آن‌ها این است که برای کمک به کاهش بیکاری و به دست آوردن درآمد ارزی وجود آن‌ها لازم است. بنابراین در اکثر مناطق آزاد جهان موضوع اشتغال مسئله مهمی است.
طبق تعریف سازمان بین‌المللی کار، مناطق آزاد مناطقی هستند که سبب جذب سرمایه، افزایش استخدام و افزایش صادرات و تبادلات ارزی می‌شوند. ماده 1 قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی جمهوری اسلامی ایران مصوب 1372/06/21 مجلس شورای اسلامی نیز اهداف تشکیل مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی را سرمایه‌گذاری و افزایش درآمد عمومی، ایجاد اشتغال سالم و مولد، تنظیم بازار کار و کالا، حضور فعال در بازار‌های جهانی و منطقه‌ای، تولید و صادرات کالا‌های صنعتی و تبدیلی و ارائه خدمات عمومی بیان کرده است.
به عبارتی یکی از مهم‌ترین اهداف تأسیس مناطق آزاد در ایران محرومیت‌زدایی و مواجهه با فقر فراگیر بوده است. با همین تفکر سه منطقه آزاد کیش، قشم و چابهار به‌عنوان مناطق آزاد ایران انتخاب شدند، اما این مناطق چقدر به این هدفشان نزدیک شده اند؟ موانع رسیدن به این هدف چیست؟
هرچند ممکن است مناطق آزاد در ایران به‌طور 100 درصد به اهداف خود نرسیده باشند، اما یکی از مزایایی که مناطق آزاد ایران به آن دست پیدا کرده‌اند، ایجاد اشتغال برای گروه‌های آسیب‌دیده و محروم است. علاوه بر آن ایجاد اشتغال برای زنان نیز از موارد مهمی بوده که توانسته تا حد زیادی از مشکلات اجتماعی بیشتر به‌خصوص برای زنان سرپرست خانوار جلوگیری کند.
در میان مناطق آزاد جهان، مناطق آزاد چین و به خصوص منطقه آزاد شانگهای اهمیت زیادی به مسئله اشتغال داده است. به‌طورکلی چین با توجه ویژه به فاصله تأسیس مناطق آزاد خود، نشان داد که مسئولان با تفکر ارزیاب جلو می‌روند و اهدافی تدوین‌ شده برای توسعه این مناطق موازی با اهداف ملی دارند و با بررسی نقاط ضعف در مناطق قدیمی‌تر، اقدام به ایجاد مناطق جدید کردند.
کشور موریس نیز یکی از نمونه‌های موفق با پشتوانه تئوریک راهبرد توسعه صادرات است. در میان کشور‌هایی که اقدام به ایجاد مناطق پردازش صادرات کرده‌اند موریس بالاترین نسبت اشتغال ایجادشده به‌کل اشتغال را داراست.
سنگاپور نیز یکی دیگر از کشور‌هایی است که با پیگیری ایجاد مناطق آزاد در تلاش برای ایجاد اشتغال کامل بود و دولت سنگاپور معتقد بود که اگر برنامه‌ای برای تربیت نیروی انسانی کارآمد و متخصص تدوین نشود، دستیابی به موفقیت امکان‌پذیر نخواهد بود.
با توجه به این نمونه‌های جهانی، متوجه می‌شویم که موضوع اشتغال در مناطق آزاد بسیار مهم است و از آن مهمتر برنامه ریزی برای تربیت نیروی متخصص جهت کار در حوزه‌های مختلف این مناطق است و برای از دست نرفتن این نیروی کار باید به چند نکته توجه کرد؛ اول اینکه برای افزایش اشتغال در این مناطق باید برنامه‌هایی مستحکم‌تر و واقعی‌تر در نظر گرفت، زیرا ازآنجایی‌که مناطق آزاد ایران عموماً در مناطق مرزی و یا در جوار مناطق محروم هستند، چیزی که موجب پایبندی افراد محلی به وجود مناطق آزاد می‌شود، اشتغال جوانان و نیرو‌های فعال است بنابراین استفاده از نیرو‌های فعال و جویای کار محلی را نباید قربانی دستیابی به نیروی کار ارزان کرد. همچنین باید توجه کرد که اگر اشتغال در مناطق آزاد موجب تقویت حس هویت ملی افراد شود، با قدرت بیشتری می‌توان اهداف مناطق آزاد را پیش گرفت و باور مردم محلی به رسیدن به توسعه اقتصادی نقش مهمی را ایفا خواهد کرد.
یکی از نقاط قوت در مناطق آزاد این است که مقررات کار در مناطق آزاد تابع قانون کار کشور نیست، بلکه طبق آیین‌نامه‌ای است که هماهنگ با مقررات و ضوابط سازمان بین‌المللی کار تهیه‌ شده است، لذا این نکته نیز می‌تواند به جذب بیشتر نیروی کار از سراسر کشور و جلوگیری از مهاجرت شغلی جوانان ایرانی به مناطق آزاد نزدیک ایران منجر شود. مناطق آزاد دبی و جبل علی مدت مدیدی است برای جذب جوانان جویای کار دست به ایجاد جذابیت‌های شغلی زده‌اند، بنابراین باید زودتر چاره‌ای اندیشید تا فرصت‌ها از دست نرود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

برپایی نخستین دوره مسابقات ایده نو

برگزاری تور آشناسازی دفاتر خدمات مسافرتی فعال اقلیم کردستان عراق با کیش

حضور نمایندگان مناطق آزاد ایران در نمایشگاه گردشگری فیتور اسپانیا

اصلاح شیوه نامه ها،روند سرمایه گذاری را تسهیل کرده است

زمین با کاربری تجاری در جزیره کیش واگذار نمی شود

«حال خوب» دورهمی موسیقی اهالی کیش برگزار می‌شود

حضور سازمان منطقه آزاد کیش در نمایشگاه صنعت گردشگری مادرید 2020

آغاز مرمت مسجد تاریخی ماشه

تمامی مراحل پذیرش بیمار در بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی کیش الکترونیکی شد.

برپایی دور دوم رقابت های رنکینگ تنیس روی میز بانوان کیش

برگزاری همایش پیاده روی ویژه بانوان در کیش

رونمایی از چهره قهرمان لیگ والیبال بانوان جزیره کیش

ساخت جاده در مسیر پناهگاه آهوان کیش با رعایت اصول زیست محیطی

برای نمایش اتفاق‌های قرن چهاردهم، ستادی با محوریت جزیره کیش تشکیل می شود

استقبال شرکت های دانش بنیان و شتاب دهنده از شانزدهمین نمایشگاه بین المللی انرژی کیش

تغییر زمان برگزاری مسابقات شتاب در کیش

ماجرای دپوی 400 خودرو مناطق آزاد

ناپایداری های جوی از 2 تا 4 بهمن در استان هرمزگان

گشایش شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی انرژی در جزیره کیش

میزبانی کیش از دو رویداد بین‌المللی تنیس

امروز ساعت 18:30گشایش شانزدهمین نمایشگاه بین المللی انرژی کیش

فراخوان حسابرس مدیریت امور مجامع و حسابداری داخلی سازمان منطقه آزاد کیش

امروز گشایش شانزدهمین نمایشگاه بین المللی انرژی کیش

جمع آوری کمک های مردمی به سیل زدگان سیستان و بلوچستان

پایان مسابقه رالی خانوادگی کیش با معرفی نفرات برتر

برپایی کارگاه های آموزشی هنر، ویژه بانوان در کیش

پایان مسابقه رالی خانوادگی با معرفی نفرات برتر

تاکید بر بهینه سازی رفتارهای سازمانی در شورایعالی مناطق آزاد

برقراری پرواز رفت و برگشت سلیمانیه – کیش

انتخاب سرپرست تیم منتخب بدمینتون ایران از جزیره کیش

تبلور اقتصاد آزاد با اجرای کامل قانون مناطق آزاد

برپایی کارگاه آموزش فیلمسازی خلاق در کیش

اطلاعیه تاخیر پروازها

مسابقه شتاب بزرگ کیش

گشایش نمایشگاه عکس هور درگالری میکا

بررسی راهکارهای رفع مشکلات واحدهای تولید لوازم آرایشی و بهداشتی کیش

انتصاب رئیس هیأت ورزشهای زورخانه ای و کشتی پهلوانی جزیره کیش

نشست هنرمند مطرح کشور با محوریت گرافیک در کیش

برگزاری کارگاه آموزشی پوستر در جزیره کیش

استقرار تیم سازمان انتقال خون هرمزگان در جزیره کیش

تغییر زمان اجرای طرح واکسیناسیون فلج اطفال درکیش

تغییر زمان اجرای طرح واکسیناسیون فلج اطفال در کیش

فراخوان رویداد جذب ایده تفریحات و بازی های دریایی در کیش

انتصاب جدید در حوزه ورزش جزیره کیش

فقدان دانش مدیریت ریسک از بزرگ‌ترین نقاط ضعف مدیران کشور است

تعیین و تکلیف گود برداریهای بلاتکلیف در سطح جزیره کیش

تعیین و تکلیف گود برداری های بلاتکلیف در سطح جزیره کیش

برپایی جشنواره جهانی شادی و نشاط در کیش

اطلاعیه خاموشی از 28دی تا5 بهمن

ورود تکنولوژی جدید با مشارکت شرکت اروپایی به جزیره کیش