پیام خوزستان

آخرين مطالب

شهردار منطقه 19 در گفتگو تفصیلی با شهرنوشت/1

طرح موفق ساماندهی بازارچه احسانی پس از 14 سال وقفه شهرداری تهران

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - به گزارش پایگاه خبری تحلیلی شهر منطقه 19 از شمال به اتوبان جوانه، از جنوب به اتوبان آزادگان، از شرق به اتوبان نواب، خیابان بهمنیار و از غرب به اتوبان آیت الله سعیدی محدود می‌شود. از جمله اماکن شاخص منطقه نیز می‌توان به کوره‌های آجر پزی، میدان تره‌بار مرکزی شهر تهران و بهشت زهرا و مرقد مطهر امام راحل (ره) و مرکز خرید و فروش همگانی خودرو اشاره کرد. علی توکلی شهردار منطقه19 در گفتگویی با شهرنوشت از وضعیت این منطقه در حوزه های مختلف گفت که در زیر می خوانید:

• به عنوان سوال اول اجازه دهید برویم سراغ پروژه در مورد ساماندهی بازار احسانی عبدل آباد انتقاداتی وجود دارد که چند هفته‌ای است در برخی از رسانه‌ها مطرح شده است؛ این موضوع به کجا رسید؟
ساماندهی بازار بزرگ عبدل آباد و احسانی کار بسیار تاثیر گذاری در منطقه به شمار می‌آید و حدود 14 سال همکارانمان نتوانستند این ریسک بزرگ را در راستای ساماندهی انجام دهند، زیرا این بازار کامل اجاره داده می‌شد؛ یعنی خیابان‌های این بازار نیز به اجاره می‌رفت که این موضوع باعث شلوغی بیش از حد بازار می‌شد. اگر آتش سوزی رخ می‌داد اصلا ایمنی لازم را نداشت که با توجه به اینکه بالای هزار مغازه در این بازار وجود داشت نبود ایمنی اصلا درست نبود. همچنین در این بازار خانوار‌هایی نیز زندگی می‌کردند و دوستان انتظامی ما معتقد بودند نمی‌شود این طرح را اجرا کرد، سردار رحیمی رییس پلیس تهران بزرگ نیز معتقد بود باید ابتدا جایگزین انتخاب کرد؛ بنابراین نزدیک‌ترین مکان در خیابان شکوفه با مجوز شرکت سامندهی مشاغل به صورت کاملا قانونی انتخاب شد و بازارچه‌ای ایجاد کردیم تا یک چهارم تعداد مغازه‌ها نسبت به بازارچه قبلی را پوشش دهد؛ البته در این مورد ابتدا به توانیابان و سپس به محلی‌ها توجه کردیم؛ طرح اجرا شد بدون اینکه اتفاقی رخ دهد همچنین یکسان سازی تابلو‌ها در این بازارچه جدید در دستور کار قرار گرفت که کاملا اصولی بود.
• روزنامه ایران اخیرا گزارشی را منتشر کرد که برخی از کسبه بازار قبلی نسبت به قیمت گذاری مغازه‌ها اعتراض دارند، شهرداری تهران چه نقشی در قیمت گذاری مغازه‌ها دارد؟
قیمتی که در این مغازه‌ها گذاشته شده توسط کارشناس بوده و ما تعین نکردیم، این پیمانکار از ساماندهی مشاغل بوده است و شهرداری در قیمت گذاری هیچ نقشی نداشته است، طبیعی است که بخشی از کسبه درآمدشان از اجاره اضافی قطع شده است، این طرح توسط کارشناسان بررسی و از سوی نیروی انتظامی تایید شده بود. این بازارچه موقت است و تلاش بر ساماندهی بود و خوشبختانه در 6 ماه گذشته کاری که شده است مردم رضایت کاملی نسبت به این طرح دارند. روزنامه مذکور در گزارش خود از بساط گستری دفاع کرده که این روش درست نیست و اگر آتش سوزی بزرگی صورت می‌گرفت همین روزنامه نسبت به عملکرد ما انتقاد داشت.
خودرو‌های امداد نمی‌توانست وارد این منطقه شود و این بسیار بد بود بنابر این ساماندهی بازار احسانی کمک شایان به مردم این منطقه کرده است. ما به صورت نمادین پس از ساماندهی بازارچه خودرو آتش نشانی را وارد این منطقه کردیم تا نشان دهیم که ایمنی چقدر به نفع خود مردم است، سعی می‌کنیم تا بهمن ماه به همراه زیباسازی این بازار را زیبا‌تر کنیم تا مردم رضایت بیشتری داشته باشند.
• در یک سال گذشته مهمترین تمرکز شما در شهرداری منطقه 19 برای زیست پذیرتر شدن محلات و تحقق شعار تهران شهری برای همه چه بوده است؟
در طول یکسال گذشته فعالیت‌های ما عمدتا مربوط به دو بخش شد؛ از همان روز‌های نخست که کار خود را آغاز کردیم سعی بر این بود که مشکلات منطقه را بر طرف کنیم، اولین موردی که به نظر می‌رسید مشکلات مالی بود که چیزی حدود 700 میلیارد تومان برآورد شد و دومین مشکل تملک زمین و املاک اتوبان‌های آزادگان و تندگویان و خیابان شقایق بود که خوشبختانه این مشکلات حل شد؛ اکنون نزدیک 400 میلیارد تومان بدهی به پیمانکاران وجود دارد که در تلاش هستیم این مشکلات را نیز حل کنیم. در منطقه 19 سرانه فضای سبز خوبی داریم و البته در نعمت آباد بوستانی محلی برای سال آینده افتتاح می‌شود. در سایر پارک‌ها خدمات رسانی به بانوان به صورت ویژه انجام می‌شود و در تلاش هستیم پارکی را مخصوص بانوان انجام می‌دهیم و تا سال آینده پارک‌های منطقه 19 قسمتی را برای بانوان در نظر بگیریم و در بوستان ولایت، شهربانو خدمات ویژه‌ای صورت می‌گیرد که شامل استخر، آرایشگاه و... که برای بانوان صورت می‌گیرد و در سرای محله‌ها نیز به حضور بانوان توجه ویژه‌ای می‌شود و در تلاش هستیم کودکان را نیز توجه می‌شویم. همچنین برای کودکان مرکز پرتو را نیز داریم که جزو خدمات ویژه به شمار می‌آید.
5 زمین بازی در بوستان ولایت، خیابان بلوط و مادر زیر سازی شده، بحث پیست دوچرخه سواری در بوستان ولایت پیگیری شده است. در شهرک وصال بافت فشرده‌ای را شاهد هستیم و سه خیابان نیلوفر 1 و 2 و 3 را در حال آسفالت سازی مناسب داریم؛ همچنین مناسب سازی معابر، ساختمان‌ها ودیگر مکان‌ها در دستور کار بود که 12 ساختمان و بوستان‌های منطقه را مناسب سازی کردیم که اینکار با حضور برخی اعضای شورای اسلامی شهر تهران صورت گرفت. همچنین اکثر پروژه‌های ما در منطقه 19 در دهه فجر و همزمان با چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی افتتاح خواهند شد.
• یکی از چالش‌های مهم این منطقه، بحث بازپس گیری اراضی و املاکی است که متعلق به شهرداری است، اما سال‌ها در اختیار اشخاص حقیقی و پیمانکاران قرار دارد؛ مهمترین اقدامات شما در این خصوص چه بوده است؟
تلاش کردیم اموالی که به صورت غیر قانونی در اختیار اشخاص و پیمانکاران قرار گرفته بود پس بگیریم، برای مثال در بوستان ولایت مجموعه شهر بازی وجود دارد که از سال 90، 8 میلیارد تومان هزینه وسایل این مجموعه شد، در این شهر بازی با پیمانکاری قرارداد بسته شد که تا سال 95 اعتبار داشت؛ همچنین در قرار داد این مجموعه قید شده بود زمین پشت مجموعه در اختیار پیمانکار قرار بگیرد و در تمام مدت 5 ساله پیمانکار پولی برداخت نمی‌کرد، جالب این است که این موضوع تا سال 97 نیز ادامه داشت که شهرداری منطقه 19 پیمانکار را خواست و در نهایت به توافق نرسیدیم و در نتیجه مجددا این مجموعه را به مزایده گذاشتیم و پس از شکایت ما از پیمان کار مقرر شد پیمانکار مذکور 4 میلیارد 700 میلیون تومان پرداخت کند؛ همچنین در بسیاری از کار‌هایی که در منطقه صورت گرفته درگیر بازپس گیری املاک تفریحی بوستان ولایت، سوله‌های ورزشی، تالار‌های پذیرای بودیم و موفق شدیم پس بگیریم.
• اجازه دهید به سراغ پروژه‌های بزرگ منطقه برویم؛ یکی از پروژه‌ها که 12 سال در حالت گمانه زنی باقی مانده تونل باغ اناری است؛ در گفتگو‌هایی که داشتید عنوان کردید که ظاهرا اقدامات عملیاتی در این زمینه صورت گرفته است لطفا توضیح دهید.
پروژه‌های اجرایی منطقه از جمله کار‌هایی است که به سرعت در حال پیگیری آن هستیم، یکی از موارد بحث تونل شهامت که معروف است به باغ اناری و در حال پیگیری هستیم، در راستای عملی شدن این پروژه 12 سال با ارتش در حال مذاکره بودیم، خوشبختانه سازمان املاک و ارتش به توافق نهایی رسیده اند که تا یک ماه آینده این پروژه آماده بهره برداری خواهد بود. با تکمیل این پروژه، گره ترافیکی شدیدی باز می‌شود و شهروندان به راحتی به بوستان ولایت دسترسی خواهند داشت؛ همچنین پروژه دیگری که در دستور کار داریم پروژه میدان شهریار انتهای محدوده غرب منطقه است و به زودی آماده بهره برداری است که غرب به شرق منطقه را به یکدیگر را بهم متصل می‌کند.
• پروژه پل مکانیزه اتوبان تندگویان در چه مرحله‌ای است؟
پل مکانیزه در اتوبان تندگویان که میعاد شمالی را به میعاد جنوبی وصل می‌کند که در خواست شورایاری بود آماده است و به زودی افتتاح می‌شود؛ همچنین در خیابان مهران که دو سازنده به صورت غیر قانونی خیابان را تصرف کرده بودند که با آن‌ها برخورد شده که کار‌های عمرانی انجام شده و زیر ساز‌های اولیه انجام شده است.
• منطقه 19 در انتخابات شورایاری حضوری پررنگ داشته است نظر شما به عنوان شهردار منطقه درباره این میزان مشارکت و دلایل آن چیست؟
بله، در انتخابات شورایاری‌ها با 14 درصد مشارکت رتبه نخست را در تهران داشتیم و نفر اول نیز از منطقه 19 بود، شهرداری با انجمن‌های مردم نهاد و بسیج همکاری داشته و درهمه محله‌ها تبلیغات بسیار گسترده‌ای صورت گرفت که این حضور پررنگ منطقه 19 را در انتخابات شورایاری داشته نشان می‌دهد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جوانان باید نسبت به حقانیت غدیر ثابت قدم باشند

درگذشت امام جمعه کیش بخاطر کرونا

پیام تسلیت غلامحسین مظفری در پی درگذشت حجت الاسلام سید علی سیدین

رونمایی از 100 هزار تومانی جدید با 4 صفر کمرنگ‌ شده

پیام شریعتمداری به مناسبت عید غدیر؛ باید با توسل به سیره امیرالمومنین در راه خدمتگزاری به مردم گام برداشت

کشتی آزاد خوزستان باید احیا شود / بهترین داوران کشور را داریم

اولویت هیات کشتی خوزستان احیای کشتی آزاد است

رونمایی از 100 هزار تومانی جدید توسط رئیس بانک مرکزی

دلار 24 هزارتومانی بی ربط و غیر واقعی/ 250صادرکننده متخلف معرفی‌شده به قوه قضائیه چه کسانی بودند؟

دستگیری 7 نفر از عاملان تیراندازی خیابانی در شادگان

عوامل حمله به پاسگاه محیط‌‌بانی گتوند دستگیر شدند

مساجد آبادان بازگشایی شد

آزادسازی 30٪ دوم سهام عدالت از فردا

گزیده‌های نفتی هفته

دوربین بسیار بزرگی است که ماه را می‌بیند، هرگز ماه را این‌طور ندیده بودم!

دولت مصدق به اظهارات تند رئیس‌جمهور آمریکا علیه انحلال مجلس چه واکنشی نشان داد؟

شفافیت رهاورد خبرنگاران برای بهتر شدن شرایط جامعه است

عوامل تیراندازی خیابانی در شادگان دستگیر شدند

کلنگ اجرای پتروشیمی ارغوان در عسلویه به زمین زده شد

بازدید عضو شورای شهر تهران از مکان رویدادهای مشروطه

بی تابی گوهر خیراندیش برای ماه چهره خلیلی + تصاویر

ماسک

زنگ خطر انبارهای شیمیایی تهران

عوامل حمله به پاسگاه محیط‌ بانی گتوند دستگیر شدند

وزش باد در خوزستان پیش‌بینی می شود

دختربچه اهوازی، قربانی فقدان شبکه فاضلاب شد

آغاز ساخت پنج واحد آموزشی و بهداشتی از سوی خیران در شوش

تغییر ساعات معاملات بورس از هفته آینده / مدیرعامل: صنایع بزرگ از ساعت 11 تا 13 معامله می‌شوند

ارزان ترین گوشی های موبایل را چند بخریم؟

تداوم افزایش دما در خوزستان

آغاز ثبت‌نام در دانشگاه علمی‌کاربردی شهرداری اهواز

ماه چهره خلیلی درگذشت + علت فوت و بیوگرافی و عکس ها

امام جمعه گتوند از کاهش اعتبارات این شهرستان انتقاد کرد

امام جمعه شوش:شناخت غدیر می‌تواند بشریت را نجات دهد

توزیع 300 بسته کمک مومنانه توسط موکب اربعین دراهواز

امام جمعه آبادان:رسانه نقش مهمی در تقویت وحدت ملی دارد

سرمربی تیم فوتسال سایپا: هدفمان کسب عنوان قهرمانی است

حفاری، قهرمان واقعی لیگ برتر فوتسال بانوان است

تهران ؛ صاف تا کمی ابری

«غدیر» مهم‌ترین و باعظمت‌ترین روز جهان اسلام است

سایپای تهران فینالیست لیگ برتر فوتسال بانوان شد

فیلم- فعالان رسانه خوزستان به مناسبت روز خبرنگار در میان مدافعان سلامت بیمارستان رازی حاضر شدند

نیلوفر اردلان: خیلی ها می گفتند سایپا نمی تواند حفاری را شکست دهد

تهران در حوزه مناسب سازی، بسیار عقب است

هشدار شبکه بهداشت؛ خطر شیوع بیماری‌های پوستی و “وبا” در کوی سیاحی اهواز

تصادف مرگبار در جاده اهواز-هفتکل

اولین پکیج تصفیه فاضلاب در بهبهان افتتاح شد

امام جمعه دزفول:خبرنگاران فضای برادری را در جامعه ترویج دهند

خبرنگاران در کنار مدافعان سلامت نقش مهمی در عبور از شرایط سخت کرونایی دارند

تیم فوتسال بانوان ملی‌حفاری از صعود به فینال لیگ برتر بازماند