پیام خوزستان

آخرين مطالب

شادمهری در گفتگو با پایگاه خبری تحلیلی شهر:

هدفمند کردن استفاده از بناهای تاریخی را دنبال می کنیم شهرداری تهران

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - تهران یکی از قدیمی ترین شهر های کشور به شمار می آید؛ لذا نگهداری از بافت تاریخی پایتخت اهمیت ویژه ای دارد که مدیریت شهری تهران توجه به نگهداری بافت تاریخی را در اولویت خود قرار داده است.

ابوالفتح شاد مهری مدیر بافت و بنا‌های تاریخی شهر تهران در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی شهر در مورد بافت تاریخی تهران اظهار داشت: محدوده بافت تاریخی تهران که مصوبه شورای عالی شهرسازی را به همراه دارد، حدود دوهزار و 252 هکتار است که از شمال خیابان انقلاب، شرق خیابان 17 شهریور، جنوب خیابان شوش و مرکز نیز خیابان کارگر را در بر می‌گیرد؛ نزدیک 370 بنا و محدوده ثبت شده در میراث فرهنگی داریم؛ همچنین حدود 2هزار بنای ارزشمند در تهران وجود دارد که قابلیت ثبت در فهرست میراث فرهنگی را دارد، ولی هنوز اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است.
وی افزود: یکی از مسائلی که باید با توجه به رویکرد سیاست کلان کشور در بافت تاریخی تهران دنبال کنیم استفاده از ظرفیت‌های مناسب است که در این زمینه به دنبال راهکاری هستیم تا بتوانیم نحوه مواجهه را در بافت تاریخی مشخص کنیم که این موضوع نیاز به تامین زیر ساخت‌های مناسب دارد.
شادمهری توضیح داد: اولین کاری که باید در این زمینه صورت بگیرد این است که باید یک سند راهبردی مشخص داشته باشیم که این سند کمک کند نحوه مواجهه را در بافت تاریخی مشخص کنیم؛ در حال حاضر مذاکراتی را با سازمان‌های ذیربط انجام دادیم که با سازمان‌های میراث فرهنگی شهرداران مناطق و سازمان‌های دیگر در ارتباط هستیم و همچنین شورای اسلامی شهر تهران نیز بر تنظیم این سند راهبردی نظارت دارد.
مدیر بافت تاریخی شهر تهران بیان داشت: به دنبال انتخاب مشاور متخصص هستیم تا سند راهبردی را به دست بیاوریم و این سند را تدوین کنیم تا بتوانیم ضوابط ساخت و ساز در بافت تاریخی را در آن مشخص کنیم و در حال حاضر سند راهبردی در یک پکیج مشترک تهیه شده است و به زودی جزییات آن اعلام می‌شود که به زودی منتشر خواهد شد تا همه بتوانند از آن استفاده کنند.
• تنظیم تفاهم نامه مشترک میان سازمان میراث فرهنگی و مدیریت بافت تاریخی
شادمهری با اشاره به تنظیم یک تفاهم نامه میان میراث فرهنگی و مدیریت بافت تاریخی گفت: تفاهم نامه‌ای میان میراث فرهنگی و مدیریت بافت صورت گرفته است تا یک کمیته برای صدور پروانه مرمت و بهره‌برداری از مناطق بافت تاریخی ایجاد شود و همچنین این کمیته چند خاصیت دارد، در ابتدا شهرداری تهران می‌تواند به عنوان یک رای در این کمیته حضور داشته باشد و دوم اینکه ساختمان‌های تاریخی را به سمت مرمت درست و نگهداری هدایت کنیم تا هرچه بهترنگهداری شود.
وی افزود: همچنین کاربرد بافت تاریخی بهتر دنبال می‌شود یعنی شهروندان می‌توانند در یک بافت تاریخی از دفتر اداری یا دفتر وکالت استفاده کنند و فقط کاربرد رستوران و یا کافه را نداشته باشد؛ متاسفانه بسیاری از کاربری‌هایی که در بافت تاریخی صورت گرفته است به سمت رستوران و کافه رفته است که ما به دنبال این هستیم که کاربرد آن‌ها عوض شود.
شادمهری در پاسخ به این سوال که چه کار‌هایی در این زمینه انجام شده است گفت: ابتدا لیست بنا‌های تاریخی را از میراث فرهنگی خواستیم که چیزی حدود 370 بنای ثبت شده وجود داشت؛ سپس برنامه‌هایی را مشخص و تلاش کردیم که این ساختمان‌ها و بافت تاریخی تهران را که چیزی حدود 144 آیتم است به صورت جی آی اس در سامانه‌های مشخص ثبت کنیم؛ همچنین گزارش‌های مختلفی را به این اطلاعات اضافه کردیم که شامل ساخت و تاریخچه و نوع کاربردی ساختمان می‌شد. این سیستم باعث می‌شد تا دستگاه‌های متولی مانند شهرداری و سازمان میراث فرهنگی بدانند که ساختمان چه قدمتی دارد و مرمت آن چقدر زمان خواهد برد تا بتوانند برنامه‌ریزی دقیق تری کنند.
• ثبت بنا‌های تاریخی در اپلیکیشن رایا و مپ با همکاری سازمان فناوری و اطلاعات شهرداری
وی در مورد ساخت نرم افزار مشخص برای شناخت هرچه بهتر بنا‌های تاریخی تهران گفت: طی همکاری که با سازمان فناوری و اطلاعات شهرداری انجام دادیم اپلیکیشن رایا را طراحی و بنا‌های تاریخی را ثبت کردیم؛ همچنین در اپلیکیشن مپ نیز موفق به انجام این کار شدیم تا قسمتی را آماده کنیم به نام بنا‌های تاریخی که اماکن ثبتی و ارزشمند در آن وجود داشته باشد که با فعال کردن آن به راحتی در دسترس شهروندان قرار می‌گیرد و شهروندان مطلع می‌شوند که کدام ساختمان در کجا وجود دارد.
شادمهری ادامه داد: این نرم افزار حدود 15 ساختمان را در هر آیتم به شما معرفی می‌کند و ما این دستاورد را به دکتر مونسان نشان دادیم و ایشان بسیار استقبال کردند؛ همچنین از تمام کسانی که در استارتاپ‌ها فعالیت دارند درخواست می‌کنیم که به ما در این زمینه کمک کنند که شهرداری تهران اطلاعات پایه را در اختیار آن‌ها قرار دهد تا آن‌ها بتوانند در زمینه معرفی ساختمان‌ها و یا بحث تور‌ها و دیگر سرویس‌ها به شهروندان اطلاع رسانی کنند.
وی افزود: به دنبال این هستیم ضوابط ساخت و ساز در محدوده تاریخی برای محلاتی که بافت تاریخی دارند صورت بگیرد. بافت تاریخی در محدوده‌هایی با قدمت بسیار بالا چیزی حدود 110 هکتار است که در نقشه میراث فرهنگی بخش قرمز بخشی نارنجی و بخشی خیلی کمرنگ‌تر از قرمز است هیچ راهکاری در زمینه ساخت و ساز برای آن‌ها صورت نگرفته است؛ باید بتوانیم در محدوده بافت تاریخی تصمیم‌گیری مناسب انجام دهیم و طراحی مناسب داشته باشیم.
مدیر بنا‌های تاریخی شهر تهران با اشاره به نزدیکی نوروز و بازدید هموطنان از بافت تارخی تهران گفت: به دنبال این هستیم تا پروژه مکان رویداد را در عید نوروز اجرا کنیم و بافت تاریخی را به خوبی برای مردم با ذکر وقایع مهم شرح این پروژه می‌تواند به شهروندان در برای شناخت بهتر مکان‌های بافت تاریخی تهران کمک کند و انشاالله سعی می‌کنیم قبل از عید نوروز این کار را داشته باشیم با سازمان گردشگری نیز جلسه‌ای در این تا بتوانیم کار را به صورت عملی جلو ببریم.
شادمهری اظهار کرد: شهرداری چیزی حدود 70 بنای تاریخی در اختیار دارد که هیچ کدام وجه کمکی به زیرساخت‌های بافت تاریخی شهرداری تهران نکرده که بعضی از این بافت‌ها تبدیل شده به خانه فرهنگ و بعضی تبدیل شده به خانه محله که نگاه مستقیم و خوبی در زمینه بافت تاریخی وجود نداشته است شهرداری تهران به دنبال هدفمند کردن استفاده درست از بنا‌های تاریخی خود است و بررسی کنیم تا بتوانیم برنامه ریزی خوبی کنیم تا در اختیار شهروندان تهران قرار دهی که این موضوع در شش ماه آینده می‌تواند اجرایی شود؛ همچنین به دنبال این هستیم که بخش خصوصی را جذب استفاده از بافت تاریخی یعنی ساختمان تاریخی را بخریم و به دست بخش خصوصی بسپاریم تا استفاده درست از آن شود؛ لذا مشکلی که وجود دارد این است که بسیاری از ساختمان‌های بافت تاریخی در تهران در اختیار نهاد‌های مختلف است و ما به دنبال آن هستیم که درب بنا‌های تاریخی به روی مردم باز باشد تا بتواند مردم از آن استفاده کنند و بنا‌های تاریخی خود را بشناسند.
وی در خاتمه گفت: در مجموعه مدیریت بافت تاریخی یکسری کار‌ها کارگاه‌ها و پنل‌های داریم که موضوعات مختلفی را دنبال می‌کند و سیاست اولش این است که کسانی که در زمینه بافت تاریخی و اندیشمند هستند فعالیت کنند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بورس با قیمت‌ها در بازار مسکن، طلا و ارز چه کرد؟

بانک ها موظف به پاسخگویی درباره سهام عدالت شدند

نمایندگان مجلس به کمک شورای شهری‌ها می‌آیند

توزیع بن کارت موادغذایی بین مددجویان کمیته امداد ایذه

امام جمعه خرمشهر به دیدار کادر درمانی این شهر رفت

باند سارقان باغات دزفول در دام پلیس گرفتار شدند

نفرات برتر مسابقات تکواندو خوزستان معرفی شدند

آتش‌سوزی مراتع ایذه مهار شد

کاهش 60 درصدی تخلفات ساختمانی

میانگین پرتفوی سهام عدالت 30 برابر شد/طرح ارائه سهام به جاماندگان به زودی نهایی می‌شود

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 18 مرداد 99

تزریق 2 هزار میلیارد ریال اعتبار به هفت تپه را پیگیری می کنیم

امام جمعه اهواز: مدیریت هفت تپه به نهادهای توانمند واگذار شود

فیلم همزیستی یوزپلنگ‌ها و جنگلبان مربوط به مازندران نیست

املاک بنیاد مستضعفان در بورس املاک عرضه می شوند

5 باور اشتباه درباره باتری تلفن هوشمند

ماجرای رژه و تیراندازی موتورسواران‌ در شادگان چه بود؟

هافبک تیم فولاد خوزستان ادامه مسابقات لیگ را از دست داد

انجام 14 عملیات امدادی و اطفای حریق در اهواز

شوش و آبادان رکورد دار گرما در خوزستان

آتش در مراتع و جنگل‌های اندیکا شعله‌ور شد

هوای تهران مطلوب است

درخواست بیل کلینتون، براى کمک ایران درخصوص تأخیر آزادى گروگان‌هاى آمریکایى در تهران

برگزاری مراسم‌ عزاداری در مساجد ممنوع است / فیلم

تخمین قدرت انفجار بیروت از روی لباس عروس لبنانی!

سایه روشن انبارهای شیمیایی تهران

امام جمعه آبادان:خبرنگاران پیشگام روشنگری در جامعه هستند

جریان سرمایه‌گذاری حفظ نشود، امنیت تأمین گاز به خطر می‌افتد

درخواست [بیل] کلینتون، براى کمک ایران درخصوص تأخیر آزادى گروگان‌هاى آمریکایى در تهران

روایت فتح دل‌ها

فرار 98 میلیارد دلار سرمایه ایران در 9 سال

آخرین جزئیات کشف جسد «سُها رضانژاد»

تایید سرقت 6کیلو طلا از طلافروشی اسلامشهر

شکایت از وزیر ارتباطات بدلیل عدم فیلتر اینستاگرام

عیدی تنها سمن ورزشی اهواز به یاد اسطوره ورزش بانوان خوزستان

تلاش مشترک شهرداری و جهاد برای ساخت یک رام قطار ملی

نهادینه کردن پیام غدیر در جامعه یک ضرورت است

عیادت استاندار خوزستان از محیط بان جانباز سید امین هادی پور

مقاومت در برابر ماسک از سال 1918 تا 2020

پیشتازی دامداری‌ها در تولید بوی نامطبوع در تهران

سهام عدالت خود را همچنان نگهدارید

پیام تسلیت اعضای هیئت مدیره سازمان در پی درگذشت حجت الاسلام سید علی سیدین

روسیه: به هر حمله موشکی، پاسخ اتمی می‌ دهیم

غلبه بر تیم ملی حفاری اهواز کار بسیار سختی بود

پلیس فتا: فعالیت لایکی در ایران ممنوع است

علم‌ الهدی: عزاداری بدون دسته‌ روی هم امکان دارد

استاندار خوزستان از محیط‌بان جانباز گتوندی در اهواز عیادت کرد

مرحله نیمه‌نهایی فوتسال دسته اول باشگاه‌های کشور آغاز شد

تعطیلی تمرینات تیم ضربات بزرگی به ما زد/نتیجه مطلوب را کسب نکردیم

شناسایی مکانهای ناامن شهر برای زنان