پیام خوزستان

آخرين مطالب

شادمهری در گفتگو با پایگاه خبری تحلیلی شهر:

هدفمند کردن استفاده از بناهای تاریخی را دنبال می کنیم شهرداری تهران

هدفمند کردن استفاده از بناهای تاریخی را دنبال می کنیم
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - تهران یکی از قدیمی ترین شهر های کشور به شمار می آید؛ لذا نگهداری از بافت تاریخی پایتخت اهمیت ویژه ای دارد که مدیریت شهری تهران توجه به نگهداری بافت تاریخی را در اولویت خود قرار داده است.

ابوالفتح شاد مهری مدیر بافت و بنا‌های تاریخی شهر تهران در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی شهر در مورد بافت تاریخی تهران اظهار داشت: محدوده بافت تاریخی تهران که مصوبه شورای عالی شهرسازی را به همراه دارد، حدود دوهزار و 252 هکتار است که از شمال خیابان انقلاب، شرق خیابان 17 شهریور، جنوب خیابان شوش و مرکز نیز خیابان کارگر را در بر می‌گیرد؛ نزدیک 370 بنا و محدوده ثبت شده در میراث فرهنگی داریم؛ همچنین حدود 2هزار بنای ارزشمند در تهران وجود دارد که قابلیت ثبت در فهرست میراث فرهنگی را دارد، ولی هنوز اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است.
وی افزود: یکی از مسائلی که باید با توجه به رویکرد سیاست کلان کشور در بافت تاریخی تهران دنبال کنیم استفاده از ظرفیت‌های مناسب است که در این زمینه به دنبال راهکاری هستیم تا بتوانیم نحوه مواجهه را در بافت تاریخی مشخص کنیم که این موضوع نیاز به تامین زیر ساخت‌های مناسب دارد.
شادمهری توضیح داد: اولین کاری که باید در این زمینه صورت بگیرد این است که باید یک سند راهبردی مشخص داشته باشیم که این سند کمک کند نحوه مواجهه را در بافت تاریخی مشخص کنیم؛ در حال حاضر مذاکراتی را با سازمان‌های ذیربط انجام دادیم که با سازمان‌های میراث فرهنگی شهرداران مناطق و سازمان‌های دیگر در ارتباط هستیم و همچنین شورای اسلامی شهر تهران نیز بر تنظیم این سند راهبردی نظارت دارد.
مدیر بافت تاریخی شهر تهران بیان داشت: به دنبال انتخاب مشاور متخصص هستیم تا سند راهبردی را به دست بیاوریم و این سند را تدوین کنیم تا بتوانیم ضوابط ساخت و ساز در بافت تاریخی را در آن مشخص کنیم و در حال حاضر سند راهبردی در یک پکیج مشترک تهیه شده است و به زودی جزییات آن اعلام می‌شود که به زودی منتشر خواهد شد تا همه بتوانند از آن استفاده کنند.
• تنظیم تفاهم نامه مشترک میان سازمان میراث فرهنگی و مدیریت بافت تاریخی
شادمهری با اشاره به تنظیم یک تفاهم نامه میان میراث فرهنگی و مدیریت بافت تاریخی گفت: تفاهم نامه‌ای میان میراث فرهنگی و مدیریت بافت صورت گرفته است تا یک کمیته برای صدور پروانه مرمت و بهره‌برداری از مناطق بافت تاریخی ایجاد شود و همچنین این کمیته چند خاصیت دارد، در ابتدا شهرداری تهران می‌تواند به عنوان یک رای در این کمیته حضور داشته باشد و دوم اینکه ساختمان‌های تاریخی را به سمت مرمت درست و نگهداری هدایت کنیم تا هرچه بهترنگهداری شود.
وی افزود: همچنین کاربرد بافت تاریخی بهتر دنبال می‌شود یعنی شهروندان می‌توانند در یک بافت تاریخی از دفتر اداری یا دفتر وکالت استفاده کنند و فقط کاربرد رستوران و یا کافه را نداشته باشد؛ متاسفانه بسیاری از کاربری‌هایی که در بافت تاریخی صورت گرفته است به سمت رستوران و کافه رفته است که ما به دنبال این هستیم که کاربرد آن‌ها عوض شود.
شادمهری در پاسخ به این سوال که چه کار‌هایی در این زمینه انجام شده است گفت: ابتدا لیست بنا‌های تاریخی را از میراث فرهنگی خواستیم که چیزی حدود 370 بنای ثبت شده وجود داشت؛ سپس برنامه‌هایی را مشخص و تلاش کردیم که این ساختمان‌ها و بافت تاریخی تهران را که چیزی حدود 144 آیتم است به صورت جی آی اس در سامانه‌های مشخص ثبت کنیم؛ همچنین گزارش‌های مختلفی را به این اطلاعات اضافه کردیم که شامل ساخت و تاریخچه و نوع کاربردی ساختمان می‌شد. این سیستم باعث می‌شد تا دستگاه‌های متولی مانند شهرداری و سازمان میراث فرهنگی بدانند که ساختمان چه قدمتی دارد و مرمت آن چقدر زمان خواهد برد تا بتوانند برنامه‌ریزی دقیق تری کنند.
• ثبت بنا‌های تاریخی در اپلیکیشن رایا و مپ با همکاری سازمان فناوری و اطلاعات شهرداری
وی در مورد ساخت نرم افزار مشخص برای شناخت هرچه بهتر بنا‌های تاریخی تهران گفت: طی همکاری که با سازمان فناوری و اطلاعات شهرداری انجام دادیم اپلیکیشن رایا را طراحی و بنا‌های تاریخی را ثبت کردیم؛ همچنین در اپلیکیشن مپ نیز موفق به انجام این کار شدیم تا قسمتی را آماده کنیم به نام بنا‌های تاریخی که اماکن ثبتی و ارزشمند در آن وجود داشته باشد که با فعال کردن آن به راحتی در دسترس شهروندان قرار می‌گیرد و شهروندان مطلع می‌شوند که کدام ساختمان در کجا وجود دارد.
شادمهری ادامه داد: این نرم افزار حدود 15 ساختمان را در هر آیتم به شما معرفی می‌کند و ما این دستاورد را به دکتر مونسان نشان دادیم و ایشان بسیار استقبال کردند؛ همچنین از تمام کسانی که در استارتاپ‌ها فعالیت دارند درخواست می‌کنیم که به ما در این زمینه کمک کنند که شهرداری تهران اطلاعات پایه را در اختیار آن‌ها قرار دهد تا آن‌ها بتوانند در زمینه معرفی ساختمان‌ها و یا بحث تور‌ها و دیگر سرویس‌ها به شهروندان اطلاع رسانی کنند.
وی افزود: به دنبال این هستیم ضوابط ساخت و ساز در محدوده تاریخی برای محلاتی که بافت تاریخی دارند صورت بگیرد. بافت تاریخی در محدوده‌هایی با قدمت بسیار بالا چیزی حدود 110 هکتار است که در نقشه میراث فرهنگی بخش قرمز بخشی نارنجی و بخشی خیلی کمرنگ‌تر از قرمز است هیچ راهکاری در زمینه ساخت و ساز برای آن‌ها صورت نگرفته است؛ باید بتوانیم در محدوده بافت تاریخی تصمیم‌گیری مناسب انجام دهیم و طراحی مناسب داشته باشیم.
مدیر بنا‌های تاریخی شهر تهران با اشاره به نزدیکی نوروز و بازدید هموطنان از بافت تارخی تهران گفت: به دنبال این هستیم تا پروژه مکان رویداد را در عید نوروز اجرا کنیم و بافت تاریخی را به خوبی برای مردم با ذکر وقایع مهم شرح این پروژه می‌تواند به شهروندان در برای شناخت بهتر مکان‌های بافت تاریخی تهران کمک کند و انشاالله سعی می‌کنیم قبل از عید نوروز این کار را داشته باشیم با سازمان گردشگری نیز جلسه‌ای در این تا بتوانیم کار را به صورت عملی جلو ببریم.
شادمهری اظهار کرد: شهرداری چیزی حدود 70 بنای تاریخی در اختیار دارد که هیچ کدام وجه کمکی به زیرساخت‌های بافت تاریخی شهرداری تهران نکرده که بعضی از این بافت‌ها تبدیل شده به خانه فرهنگ و بعضی تبدیل شده به خانه محله که نگاه مستقیم و خوبی در زمینه بافت تاریخی وجود نداشته است شهرداری تهران به دنبال هدفمند کردن استفاده درست از بنا‌های تاریخی خود است و بررسی کنیم تا بتوانیم برنامه ریزی خوبی کنیم تا در اختیار شهروندان تهران قرار دهی که این موضوع در شش ماه آینده می‌تواند اجرایی شود؛ همچنین به دنبال این هستیم که بخش خصوصی را جذب استفاده از بافت تاریخی یعنی ساختمان تاریخی را بخریم و به دست بخش خصوصی بسپاریم تا استفاده درست از آن شود؛ لذا مشکلی که وجود دارد این است که بسیاری از ساختمان‌های بافت تاریخی در تهران در اختیار نهاد‌های مختلف است و ما به دنبال آن هستیم که درب بنا‌های تاریخی به روی مردم باز باشد تا بتواند مردم از آن استفاده کنند و بنا‌های تاریخی خود را بشناسند.
وی در خاتمه گفت: در مجموعه مدیریت بافت تاریخی یکسری کار‌ها کارگاه‌ها و پنل‌های داریم که موضوعات مختلفی را دنبال می‌کند و سیاست اولش این است که کسانی که در زمینه بافت تاریخی و اندیشمند هستند فعالیت کنند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

حضور پررنگ شهرداری تهران در الکامپ مشهد

تغییر پارادایم از «هزینه محوری» به «درآمدزایی» در شهر مستلزم شجاعت و بکارگیری ایده‌های جدید است

حمایت شهرداری از جشنواره فجر جای تقدیر دارد

مددسرای منطقه21 برای پذیرش شبانه روزی افراد بی خانمان آمادگی کامل دارد

مرغوبیت مکانی ملاک محاسبه عوارض صدور پروانه ساختمانی می‌شود

آمادگی کامل برای بارش های آخر هفته/بیشترین مطالبات شهروندان از مدیریت شهری

عملیات تخلیه آب خانه های کنارک دیروز پایان یافت

سهم هر یک از منابع آلاینده در انتشار بوی نامطبوع مشخص شود

آمادگی کامل برای بارش‌های آخر هفته

لزوم حمایت شهرداری تهران از جشنواره فجر

عملیات تخلیه آب خانه های کنارک دیروز پایان یافت/حمل ١6٨سرویس خاک از معدن به داخل شهر توسط نیروهای پسماند در دو روز گذشته

رسیدگی به کوره های آجرپزی در دستور کار منطقه 19 است

تشکیل کمیته ارتقای ایمنی ساختمان‌های شهر تهران از سوی شورای شهر

تشکیل کمیته ارتقای ایمنی ساختمان های شهر تهران از سوی شورای شهر

آغاز طرح "مدارس دوستدار شهر" برای 160 هزار دانش آموز

سازه های نو و خلاقانه از سرشاخه های هرس شده درختان در منطقه 13

اقدامات سازمان آتش‌نشانی تهران در کمک به مردم سیل‌زده کنارک سیستان‌وبلوچستان

احیای آرامستان دولاب، سندی مهم در صلح طلبی ملت بزرگ ایران

تجمیع 71 پلاک برای اجرای پروژه میدانگاه امیرکبیر

سهم مساوی دولت و شهرداری‌ها از محل مالیات بر ارزش افزوده

تجمیع 71 پلاک برای اجرای پروژه میدانگاه امیرکبیر/ ایده های جدید درباره پروژه ترمینال شرق اطلاع رسانی می‌ شود

احداث یادمان شهدای آتش نشان در ساختمان جدید پلاسکو

ساختمان جدید پلاسکو باید پروانه ساخت دریافت کند

اجرای طرح «پلاک ایمن» در آینده نزدیک

انتشار لیست برنامه‌های اولویت دار شورای شهر درباره بودجه 99

بعد از حادثه پلاسکو سه هزار ساختمان ناامن در تهران شناسایی شد

حواشی یک رخداد فرهنگی

دیدار سفیر کرواسی با شهردار تهران

افتتاح 3 ایستگاه مترو در صورت تزریق پول اوراق مشارکت

شناسایی مکان‌هایی برای ایجاد «آرامستان جدید» در 3 بخش تهران

150 قلاده سگ در پناهگاه ها و مناطق امن رهاسازی شدند

هنوز 3 هزار ساختمان بلندمرتبه ناایمن در تهران وجود دارد

فعالیت شبانه روزی 14 هزار نیروی شهرداری در زمان بارش برف

معابر باز است

سه هزار میلیارد تومان اعتبار، سهم حمل‌ونقل عمومی در بودجه 99 شهرداری

آماده باش مسئولان شهرداری برای مقابله با یخبندان امشب

اقدامات مناطق شهرداری تهران برای جلوگیری از یخ زدگی معابر

هاشمی: قول مساعد رئیس بانک مرکزی برای تامین اعتبار خرید اتوبوس

آماده باش مسئولان شهرداری برای مقابله با یخبندان امشب/ علاوه بر معابر اصلی، برفروبی پیاده روها هم در دستور کار است

کاهش 9 درصدی ترافیک صبحگاهی در یکشنبه برفی

انجام اقدامات لازم برای جلوگیری از یخ زدگی معابر

تصویب لایحه متمم بودجه از بی‌انضباطی مالی جلوگیری خواهد کرد

جامعه، نیازمند امید

کاهش 9 درصدی ترافیک صبحگاهی در یکشنبه برفی/بیشترین و کم ترین یخ زدگی معابر در مناطق 1 و 19

انجام اقدامات لازم برای جلوگیری از یخ زدگی معابر/استقرار هزار و 350 دستگاه ماشین آلات برف روبی در پایتخت

آماده باش مناطق ٢٢ گانه شهرداری تهران در پی بارش برف

استقرار 222 دستگاه ماشین آلات خدمات شهری در سایت‌های برف روبی مناطق 22 گانه

شهرداری تهران تنها در برگزاری جشنواره فجر مشارکت کرده است

افزایش شفافیت و بهبود شاخص‌های مالی شهرداری برای نخستین بار

آیین شب شعر بین‌المللی مقاومت غزه