پیام خوزستان

آخرين مطالب

شهردار منطقه 19 در گفتگو تفصیلی با شهرنوشت/1

طرح موفق ساماندهی بازارچه احسانی پس از 14 سال وقفه/رونمایی از پروژه های شهرداری منطقه در دهه فجر شهرداری تهران

طرح موفق ساماندهی بازارچه احسانی پس از 14 سال وقفه/رونمایی از پروژه های شهرداری منطقه در دهه فجر
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - به گزارش شهرنوشت منطقه 19 از شمال به اتوبان جوانه، از جنوب به اتوبان آزادگان، از شرق به اتوبان نواب، خیابان بهمنیار و از غرب به اتوبان آیت الله سعیدی محدود می‌شود. از جمله اماکن شاخص منطقه نیز می‌توان به کوره‌های آجر پزی، میدان تره‌بار مرکزی شهر تهران و بهشت زهرا و مرقد مطهر امام راحل (ره) و مرکز خرید و فروش همگانی خودرو اشاره کرد. علی توکلی شهردار منطقه19 در گفتگویی با شهرنوشت از وضعیت این منطقه در حوزه های مختلف گفت که در زیر می خوانید:

• به عنوان سوال اول اجازه دهید برویم سراغ پروژه در مورد ساماندهی بازار احسانی عبدل آباد انتقاداتی وجود دارد که چند هفته ای است در برخی از رسانه ها مطرح شده است؛ این موضوع به کجا رسید؟
ساماندهی بازار بزرگ عبدل آباد و احسانی کار بسیار تاثیر گذاری در منطقه به شمار می آید و حدود 14 سال همکارانمان نتوانستند این ریسک بزرگ را در راستای ساماندهی انجام دهند زیرا این بازار کامل اجاره داده می شد؛ یعنی خیابانهای این بازار نیز به اجاره می رفت که این موضوع باعث شلوغی بیش از حد بازار می شد. اگر آتش سوزی رخ می داد اصلا ایمنی لازم را نداشت که با توجه به اینکه بالای هزار مغازه در این بازار وجود داشت نبود ایمنی اصلا درست نبود. همچنین در این بازار خانوارهایی نیز زندگی می کردند و دوستان انتظامی ما معتقد بودند نمی شود این طرح را اجرا کرد، سردار رحیمی رییس پلیس تهران بزرگ نیز معتقد بود باید ابتدا جایگزین انتخاب کرد. بنابراین نزدیک ترین مکان در خیابان شکوفه با مجوز شرکت سامندهی مشاغل به صورت کاملا قانونی انتخاب شد و بازارچه ای ایجاد کردیم تا یک چهارم تعداد مغازه ها نسبت به بازارچه قبلی را پوشش دهد؛ البته در این مورد ابتدا به توانیابان و سپس به محلی ها توجه کردیم؛ طرح اجرا شد بدون اینکه اتفاقی رخ دهد همچنین یکسان سازی تابلوها در این بازارچه جدید در دستور کار قرار گرفت که کاملا اصولی بود.
• روزنامه ایران اخیرا گزارشی را منتشر کرد که برخی از کسبه بازار قبلی نسبت به قیمت گذاری مغازه ها اعتراض دارند، شهرداری تهران چه نقشی در قیمت گذاری مغازه ها دارد؟
قیمتی که در این مغازه ها گذاشته شده توسط کارشناس بوده و ما تعین نکردیم، این پیمانکار از ساماندهی مشاغل بوده است و شهرداری در قیمت گذاری هیچ نقشی نداشته است، طبیعی است که بخشی از کسبه درآمدشان از اجاره اضافی قطع شده است، این طرح توسط کارشناسان بررسی و از سوی نیروی انتظامی تایید شده بود. این بازارچه موقت است و تلاش بر ساماندهی بود و خوشبختانه در 6 ماه گذشته کاری که شده است مردم رضایت کاملی نسبت به این طرح دارند. روزنامه مذکور در گزارش خود از بساط گستری دفاع کرده که این روش درست نیست و اگر آتش سوزی بزرگی صورت می گرفت همین روزنامه نسبت به عملکرد ما انتقاد داشت.
خودروهای امداد نمی توانست وارد این منطقه شود و این بسیار بد بود بنابر این ساماندهی بازار احسانی کمک شایان به مردم این منطقه کرده است. ما به صورت نمادین پس از ساماندهی بازارچه خودرو آتش نشانی را وارد این منطقه کردیم تا نشان دهیم که ایمنی چقدر به نفع خود مردم است، سعی می کنیم تا بهمن ماه به همراه زیباسازی این بازار را زیبا تر کنیم تا مردم رضایت بیشتری داشته باشند.
• در یک سال گذشته مهمترین تمرکز شما در شهرداری منطقه 19 برای زیست پذیرتر شدن محلات و تحقق شعار تهران شهری برای همه چه بوده است؟
در طول یکسال گذشته فعالیت های ما عمدتا مربوط به دو بخش شد؛ از همان روزهای نخست که کار خود را آغاز کردیم سعی بر این بود که مشکلات منطقه را بر طرف کنیم، اولین موردی که به نظر می رسید مشکلات مالی بود که چیزی حدود 700 میلیارد تومان برآورد شد و دومین مشکل تملک زمین و املاک اتوبان های آزادگان و تندگویان و خیابان شقایق بود که خوشبختانه این مشکلات حل شد؛ اکنون نزدیک 400 میلیارد تومان بدهی به پیمانکاران وجود دارد که در تلاش هستیم این مشکلات را نیز حل کنیم. در منطقه 19 سرانه فضای سبز خوبی داریم و البته در نعمت آباد بوستانی محلی برای سال آینده افتتاح می شود. در سایر پارک ها خدمات رسانی به بانوان به صورت ویژه انجام می شود و در تلاش هستیم پارکی را مخصوص بانوان انجام می دهیم و تا سال آینده پارک های منطقه 19 قسمتی را برای بانوان در نظر بگیریم و در بوستان ولایت، شهربانو خدمات ویژه ای صورت می گیرد که شامل استخر، آرایشگاه و... که برای بانوان صورت می گیرد و در سرای محله ها نیز به حضور بانوان توجه ویژه ای می شود و در تلاش هستیم کودکان را نیز توجه می شویم. همچنین برای کودکان مرکز پرتو را نیز داریم که جزو خدمات ویژه به شمار می آید.
5 زمین بازی در بوستان ولایت، خیابان بلوط و مادر زیر سازی شده، بحث پیست دوچرخه سواری در بوستان ولایت پیگیری شده است. در شهرک وصال بافت فشرده ای را شاهد هستیم و سه خیابان نیلوفر 1و 2 و3 را در حال آسفالت سازی مناسب داریم؛ همچنین مناسب سازی معابر، ساختمان ها ودیگر مکان ها در دستور کار بود که 12 ساختمان و بوستان های منطقه را مناسب سازی کردیم که اینکار با حضور برخی اعضای شورای اسلامی شهر تهران صورت گرفت. همچنین اکثر پروژه های ما در منطقه 19 در دهه فجر و همزمان با چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی افتتاح خواهند شد.
• یکی از چالش های مهم این منطقه، بحث بازپس گیری اراضی و املاکی است که متعلق به شهرداری است اما سال ها در اختیار اشخاص حقیقی و پیمانکاران قرار دارد؛ مهمترین اقدامات شما در این خصوص چه بوده است؟
تلاش کردیم اموالی که به صورت غیر قانونی در اختیار اشخاص و پیمانکاران قرار گرفته بود پس بگیریم، برای مثال در بوستان ولایت مجموعه شهر بازی وجود دارد که از سال 90، 8 میلیارد تومان هزینه وسایل این مجموعه شد، در این شهر بازی با پیمانکاری قرارداد بسته شد که تا سال 95 اعتبار داشت؛ همچنین در قرار داد این مجموعه قید شده بود زمین پشت مجموعه در اختیار پیمانکار قرار بگیرد و در تمام مدت 5 ساله پیمانکار پولی برداخت نمی کرد، جالب این است که این موضوع تا سال 97 نیز ادامه داشت که شهرداری منطقه 19 پیمانکار را خواست و در نهایت به توافق نرسیدیم و در نتیجه مجددا این مجموعه را به مزایده گذاشتیم و پس از شکایت ما از پیمان کار مقرر شد پیمانکار مذکور 4 میلیارد 700 میلیون تومان پرداخت کند؛ همچنین در بسیاری از کارهایی که در منطقه صورت گرفته درگیر بازپس گیری املاک تفریحی بوستان ولایت، سوله های ورزشی، تالارهای پذیرای بودیم و موفق شدیم پس بگیریم.
• اجازه دهید به سراغ پروژه های بزرگ منطقه برویم؛ یکی از پروژه ها که 12 سال در حالت گمانه زنی باقی مانده تونل باغ اناری است؛ در گفتگوهایی که داشتید عنوان کردید که ظاهرا اقدامات عملیاتی در این زمینه صورت گرفته است لطفا توضیح دهید.
پروژه های اجرایی منطقه از جمله کارهایی است که به سرعت در حال پیگیری آن هستیم، یکی از موارد بحث تونل شهامت که معروف است به باغ اناری و در حال پیگیری هستیم، در راستای عملی شدن این پروژه 12 سال با ارتش در حال مذاکره بودیم، خوشبختانه سازمان املاک و ارتش به توافق نهایی رسیده اند که تا یک ماه آینده این پروژه آماده بهره برداری خواهد بود. با تکمیل این پروژه، گره ترافیکی شدیدی باز می شود و شهروندان به راحتی به بوستان ولایت دسترسی خواهند داشت؛ همچنین پروژه دیگری که در دستور کار داریم پروژه میدان شهریار انتهای محدوده غرب منطقه است و به زودی آماده بهره برداری است که غرب به شرق منطقه را به یکدیگر را بهم متصل می کند.
• پروژه پل مکانیزه اتوبان تندگویان در چه مرحله ای است؟
پل مکانیزه در اتوبان تندگویان که میعاد شمالی را به میعاد جنوبی وصل می کند که در خواست شورایاری بود آماده است و به زودی افتتاح می شود؛ همچنین در خیابان مهران که دو سازنده به صورت غیر قانونی خیابان را تصرف کرده بودند که با آنها برخورد شده که کارهای عمرانی انجام شده و زیر ساز های اولیه انجام شده است.
• منطقه 19 در انتخابات شورایاری حضوری پررنگ داشته است نظر شما به عنوان شهردار منطقه درباره این میزان مشارکت و دلایل آن چیست؟
بله، در انتخابات شورایاری ها با 14 درصد مشارکت رتبه نخست را در تهران داشتیم و نفر اول نیز از منطقه 19 بود، شهرداری با انجمن های مردم نهاد و بسیج همکاری داشته و درهمه محله ها تبلیغات بسیار گسترده ای صورت گرفت که این حضور پررنگ منطقه 19 را در انتخابات شورایاری داشته نشان می دهد.
ادامه دارد...


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

حضور پررنگ شهرداری تهران در الکامپ مشهد

تغییر پارادایم از «هزینه محوری» به «درآمدزایی» در شهر مستلزم شجاعت و بکارگیری ایده‌های جدید است

حمایت شهرداری از جشنواره فجر جای تقدیر دارد

مددسرای منطقه21 برای پذیرش شبانه روزی افراد بی خانمان آمادگی کامل دارد

مرغوبیت مکانی ملاک محاسبه عوارض صدور پروانه ساختمانی می‌شود

آمادگی کامل برای بارش های آخر هفته/بیشترین مطالبات شهروندان از مدیریت شهری

عملیات تخلیه آب خانه های کنارک دیروز پایان یافت

سهم هر یک از منابع آلاینده در انتشار بوی نامطبوع مشخص شود

آمادگی کامل برای بارش‌های آخر هفته

لزوم حمایت شهرداری تهران از جشنواره فجر

عملیات تخلیه آب خانه های کنارک دیروز پایان یافت/حمل ١6٨سرویس خاک از معدن به داخل شهر توسط نیروهای پسماند در دو روز گذشته

رسیدگی به کوره های آجرپزی در دستور کار منطقه 19 است

تشکیل کمیته ارتقای ایمنی ساختمان‌های شهر تهران از سوی شورای شهر

تشکیل کمیته ارتقای ایمنی ساختمان های شهر تهران از سوی شورای شهر

آغاز طرح "مدارس دوستدار شهر" برای 160 هزار دانش آموز

سازه های نو و خلاقانه از سرشاخه های هرس شده درختان در منطقه 13

اقدامات سازمان آتش‌نشانی تهران در کمک به مردم سیل‌زده کنارک سیستان‌وبلوچستان

احیای آرامستان دولاب، سندی مهم در صلح طلبی ملت بزرگ ایران

تجمیع 71 پلاک برای اجرای پروژه میدانگاه امیرکبیر

سهم مساوی دولت و شهرداری‌ها از محل مالیات بر ارزش افزوده

تجمیع 71 پلاک برای اجرای پروژه میدانگاه امیرکبیر/ ایده های جدید درباره پروژه ترمینال شرق اطلاع رسانی می‌ شود

احداث یادمان شهدای آتش نشان در ساختمان جدید پلاسکو

ساختمان جدید پلاسکو باید پروانه ساخت دریافت کند

اجرای طرح «پلاک ایمن» در آینده نزدیک

انتشار لیست برنامه‌های اولویت دار شورای شهر درباره بودجه 99

بعد از حادثه پلاسکو سه هزار ساختمان ناامن در تهران شناسایی شد

حواشی یک رخداد فرهنگی

دیدار سفیر کرواسی با شهردار تهران

افتتاح 3 ایستگاه مترو در صورت تزریق پول اوراق مشارکت

شناسایی مکان‌هایی برای ایجاد «آرامستان جدید» در 3 بخش تهران

150 قلاده سگ در پناهگاه ها و مناطق امن رهاسازی شدند

هنوز 3 هزار ساختمان بلندمرتبه ناایمن در تهران وجود دارد

فعالیت شبانه روزی 14 هزار نیروی شهرداری در زمان بارش برف

معابر باز است

سه هزار میلیارد تومان اعتبار، سهم حمل‌ونقل عمومی در بودجه 99 شهرداری

آماده باش مسئولان شهرداری برای مقابله با یخبندان امشب

اقدامات مناطق شهرداری تهران برای جلوگیری از یخ زدگی معابر

هاشمی: قول مساعد رئیس بانک مرکزی برای تامین اعتبار خرید اتوبوس

آماده باش مسئولان شهرداری برای مقابله با یخبندان امشب/ علاوه بر معابر اصلی، برفروبی پیاده روها هم در دستور کار است

کاهش 9 درصدی ترافیک صبحگاهی در یکشنبه برفی

انجام اقدامات لازم برای جلوگیری از یخ زدگی معابر

تصویب لایحه متمم بودجه از بی‌انضباطی مالی جلوگیری خواهد کرد

جامعه، نیازمند امید

کاهش 9 درصدی ترافیک صبحگاهی در یکشنبه برفی/بیشترین و کم ترین یخ زدگی معابر در مناطق 1 و 19

انجام اقدامات لازم برای جلوگیری از یخ زدگی معابر/استقرار هزار و 350 دستگاه ماشین آلات برف روبی در پایتخت

آماده باش مناطق ٢٢ گانه شهرداری تهران در پی بارش برف

استقرار 222 دستگاه ماشین آلات خدمات شهری در سایت‌های برف روبی مناطق 22 گانه

شهرداری تهران تنها در برگزاری جشنواره فجر مشارکت کرده است

افزایش شفافیت و بهبود شاخص‌های مالی شهرداری برای نخستین بار

آیین شب شعر بین‌المللی مقاومت غزه