پیام خوزستان

آخرين مطالب

طرح مجتمع پتروشیمی سیراف با تجهیزات داخلی ساخته می‌شود وزارت نفت

طرح مجتمع پتروشیمی سیراف با تجهیزات داخلی ساخته می‌شود
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - قرارداد ساخت تجهیزات ویژه پتروشیمی میان شرکت سیراف انرژی به‌عنوان کارفرما و شرکت ماشین‌سازی اراک به عنوان پیمانکار امضا شد.

به گزارش شانا، هشتمین میز تخصصی تعمیق ساخت داخل با موضوع داخلی‌سازی تجهیزات پتروشیمی با حضور رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت در این وزارتخانه برگزار و در این نشست، قرارداد ساخت تجهیزات ویژه پتروشیمی بین شرکت سیراف انرژی به‌عنوان کارفرما و شرکت ماشین‌سازی اراک به عنوان پیمانکار امضا شد.
براساس این قرارداد، شرکت ماشین‌سازی اراک، راکتور به ارزش 12 میلیون و 100 هزار یورو، ریفرمر ثانویه به ارزش 4 میلیون و 300 هزار یورو، بویلر بازیافت به ارزش 13 میلیون و 300 هزار یورو و در حوزه حمل قراردادی به ارزش 2 میلیون و 200 هزار یورو و در مجموع به ارزش 31 میلیون و 900 هزار یورو را با شرکت سیراف انرژی امضا کرد.
زمان تحویل قرارداد 15 تا 21 ماه پس از امضای قرارداد است. شرکت سیراف انرژی ظرفیت تولید 1.650 هزار تن متانول در سال را دارد و شرکت ماشین‌سازی اراک هم تولیدکننده تجهیزات ثابت صنایع پالایشگاهی نفت و گاز و پتروشیمی است. کاهش ارزبری این قرارداد 32میلیون یورو اعلام شده است.
نهضت ساخت داخل برنامه اساسی و راهبردی کشور است
وزیر صنعت، معدن و تجارت در این نشست گفت: نهضت ساخت داخل یک برنامه اساسی و راهبردی کشور است که مختص شرایط امروز و تحریم نیست و به نحوی روی این برنامه کار می‌شود تا در هر شرایطی به‌عنوان راهبرد نجات اقتصاد و حل مسائل اساسی کشور عمل کند.
وی افزود: این موضوع در قالب یک برنامه زمان‌بندی‌شده پیگیری می‌شود و فعلا برنامه‌ای سه ساله تا 1400 برای این منظور داریم که به لطف الهی این تفکر به‌خوبی در جامعه، مردم، صنعتگران و تولیدکنندگان در حال رشد است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه شرکت‌های سفارش‌دهنده هم از این موضوع استقبال خوبی کرده‌اند، تصریح کرد: نمونه‌اش میز ساخت داخل تجهیزات صنعت پتروشیمی است که برگزار شد و 31 میلیون و 900 هزار یورو تجهیزاتی که در گذشته از خارج واردات می‌شد، به سازنده داخلی سفارش داده شد.
رحمانی با تاکید بر اینکه بخش خصوصی با اعتقاد و باور وارد موضوع ساخت داخل شده است، عنوان کرد: این قرارداد میان دو هلدینگ سیراف انرژی به‌عنوان سفارش‌دهنده و ماشین‌سازی اراک به‌عنوان سازنده این تجهیزات منعقد شد. این گونه قراردادها در کشور همواره انجام می‌شود و ما فقط برخی از این قراردادها را که از اهمیت بیشتری برخوردارند، اطلاع رسانی می‌کنیم.
وی نهضت ساخت داخل را یک برنامه اساسی و راهبردی کشور دانست و گفت: توسعه، اشتغال، حفظ ارزش پول ملی و عمران و آبادنی در گرو توجه به ساخت داخل است که انصافا استقبال مردم هم خوب بوده، همچنین در سال گذشته حدود 30 میلیارد دلار واردات کشور بوده که بخشی از این واردات مواد مربوط به مواد اولیه‌ای است که چون تولید نداریم، واردات آنها اجتناب‌ناپذیر است، اما در بخش عمده‌ای از این میزان واردات هم تولید داریم که حدود 10 میلیارد دلار از این رقم را برای ساخت داخل گذاشته‌ایم. از این مقدار حدود 2 میلیارد دلار آن در حوزه تجهیزات نفت و گاز و پتروشیمی است که برش سالانه دارد و پیگیری می‌شود.
طرح پلیمر گاز طبیعی در سال 99 اجرایی می‌شود
بهزاد محمدی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیز در این نشست از اجرای نخستین طرح ایرانی تولید پلیمر گاز طبیعی در سال 99 خبر داد و گفت: دو جهش را در صنعت پتروشیمی پیش‌بینی کردیم که 27 طرح و پروژه را تا سال 1400 به اتمام‌ می رسانیم و 28 پروژه با حجم سرمایه‌گذاری 18 میلیارد دلار را تا سال 1400 فعال‌خواهیم کرد.
وی با اشاره به اینکه سازندگان داخلی باید از فضای قابل توجهی که در حوزه ساخت داخل به‌وجود آمده است، استفاده کنند، تاکید کرد: سازندگان داخلی ایجاد باورپذیری و انجام تعهدات قراردادهای منعقده ساخت داخل را در زمان مقرر در دستور کار خود قرار دهند.
محمد هادوی، رئیس مرکز ساخت داخل، ماشین‌سازی و تجهیزات وزارت صنعت، معدن و تجارت در این نشست گفت: هیئت نظارت بر قانون استفاده حداکثری از توان تولیدی و خدماتی کشور عملیاتی شده است و جلسات خوبی داشته و همچنین عملکرد دستگاه‌های اجرایی در این حوزه را پیگیری می‌کنیم.
وی با بیان اینکه سامانه توانیران با تکیه بر استقلال و خوداتکایی و نوآوری در حال اجراست، ادامه داد: خوشبختانه تاکنون در پنج استان نمایشگاه توانمندی‌های ساخت داخل برگزار و همچنین قرارداد واگذاری تجهیزات ثابت متانول پروژه سیراف انرژی به شرکت ماشین سازی اراک در چارچوب دومین میز ساخت داخل در تجهیزات پتروشیمی اجرایی شده است.
رئیس مرکز ساخت داخل، ماشین‌سازی و تجهیزات وزارت صنعت اعلام کرد: کاهش ارزبری قرارداد دومین میز تخصصی تعمیق ساخت داخل در صنعت پتروشیمی، حدود 32 میلیون یورو بوده و زمان تحویل آن 15 تا 21 ماه است.
هادوی تصریح کرد: استفاده حداکثری از توان کشور، توسعه پایدار، استفاده هدفمند از ظرفیت‌های کشور و مدیریت هوشمند منابع (نرم‌افزاری، سخت‌افزاری، نهادافزاری و فناوری) را در حوزه ساخت داخل دنبال می‌کنیم.
آیین‌نامه رتبه‌بندی با همکاری بخش خصوصی به‌زودی اجرایی می‌شود
رئیس مرکز ساخت داخل، ماشین‌سازی و تجهیزات وزارت صنعت تصریح کرد: اجرای دقیق و کامل قانون استفاده حداکثری از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی و کمک به برندسازی در کشور را در چارچوب نهضت ساخت داخل در برنامه داریم.
هادوی با اشاره به اینکه آیین‌نامه رتبه‌بندی با همکاری بخش خصوصی آماده شده است و به‌زودی اجرایی می‌شود، افزود: آیین‌نامه اجرایی روش احراز عمق ساخت داخل هم نهایی شده است.
علی صفری، مدیرعامل ماشین‌سازی اراک نیز گفت: ماشین‌سازی اراک با سابقه 51 ساله بزرگ‌ترین ‌مجموعه ساخت ماشین در حوزه‌های صنعتی است و در 19 فاز عسلویه نقش اساسی داشته است.
وی افزود: کیفیت عالی و مهارت درون ماشین‌سازی اراک قابل توجه است و پروژه epc ماشین‌سازی اراک در ماهشهر از پروژه‌های موفقیت‌آمیز ما بوده است، همچنین در ساخت و تجهیز پتروشیمی پارس، گچساران، کنگان، کاویان و شازند مشارکت و رزومه خوبی داشتیم.
صفری تصریح کرد: در چارچوب دومین میز ساخت داخل صنعت پتروشیمی، می‌خواهیم تجهیزات سیراف انرژی را بسازیم و در این زمینه ظرفیت‌های قابل توجه داریم.
مدیرعامل شرکت ماشین‌سازی اراک عنوان کرد: بیش از 5 هزار تن تجهیزات را که 2 هزار تن آن راکتور است در چارچوب این قرارداد برای سیراف انرژی می‌سازیم، همچنین از ظرفیت‌های علمی در اجرای این قرارداد استفاده می‌کنیم و در زمان مورد نظر با کیفیت به پایان می‌بریم که این مهم با هدف استمرار سفارش‌های داخلی است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پیگیری مستمر مشکلات صنایع پایین‌دستی پتروشیمی ضروری است

توسعه فناوری‌های بخش بالادست صنعت نفت با همکاری دانشگاه‌ها امکان‌پذیر است

کاهش احتمال پیوستن برزیل به اوپک

ارسال کمک‌های زاگرس جنوبی به مناطق سیل‌زده بلوچستان

اوپک ادامه کاهش تولید تا پایان 2020 را بررسی می‌کند

آینده نفت در پرتو مکانیسم ماشه

توسعه فاز 11 پارس‌جنوبی در دستور کار پتروپارس است

عضو شورای عالی صدور گواهینامه کیفیت منصوب شد

خرید تجهیزات مقابله با آلودگی نفتی محیط‌های آبی تصویب شد

اخلال در تولید نفت لیبی باید پایان یابد

برای بحث درباره تمدید توافق اوپک زود است

شدیدترین افت هفتگی قیمت نفت رقم خورد

عرضه انواع فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی ایران

گزیده‌های نفتی هفته

صورت‌های مالی صندوق‌های بازنشستگی نفت در سامانه کدال منتشر شد

مدیران اچ‌اس‌یی صنعت نفت از سکوی امیرکبیر بازدید کردند

جذب ١٥٦٠ نیروی بومی در صنایع منطقه ویژه پارس

حفر و تکمیل 37 حلقه چاه از سوی مدیریت عملیات حفاری خشکی_٣

حفاری 132 هزار متر چاه نفت و گاز در 10 ماه امسال

قیمت سبد نفتی اوپک 85 سنت کاهش یافت

بهینه‌سازی انرژی در ساختمان‌ها ضرورت دارد

ظرفیت تولید نفت میدان پارسی افزایش یافت

خودکفایی صنعت نفت در تامین شیرهای سرچاهی

رشد تولید نفت و گاز شیل در آمریکا کند می‌شود

توسعه صنعت پتروشیمی نیازمند اجرای کامل اصول ایمنی است

وزیر نفت و نماینده ولی فقیه در استان خوزستان دیدار و گفت‌وگو کردند

مازاد عرضه روزانه نفت در نیمه نخست 2020 به یک میلیون بشکه می‌رسد

تشکیل کارگروه تخصصی تامین خوراک پتروشیمی‌ها در نفت‌خیز جنوب

یک میلیارد دلار در گازوئیل مصرفی نیروگاه‌های کیش صرفه‌جویی شد

حفر و تکمیل 37 حلقه چاه در گزارش عملکرد 10 ماه ملی حفاری

درآمدهای فروش سهام آرامکو در صنایع دفاعی عربستان هزینه می‌شود

وزیر انرژی روسیه در مقامش ابقا شد

درخواست آمریکا برای ازسرگیری عملیات شرکت ملی نفت لیبی

عرضه انواع فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی

طرح ارتقای نظام سلامت کارکنان صنعت نفت عملیاتی می‌شود

کاهش قیمت نفت به دلیل پیش‌بینی عرضه مازاد نفت

سهمیه ترمیمی وانت‌بارها، تاکسی‌ها و آمبولانس‌ها واریز شد

سازندگان ایرانی؛ تامین‌کننده 85 درصد تجهیزات صنعت نفت

ایران از خرید کاتالیست‌های پرمصرف صنعت نفت بی‌نیاز شد

برق‌رسانی به سکوهای هنگام با صرفه‌جویی 2.5 میلیون دلاری

اولویت صنعت پتروشیمی تأمین نیاز صنایع پایین‌دستی کشور است

کاهش برآورد رشد اقتصادی عربستان به دلیل کاهش تولید نفت

قیمت سبد نفتی اوپک؛ 66 دلار و 11 سنت

عادلی: ایران با مهره «ال‌ان‌جی» وارد بازی شود

ارسال کمک‌های غیرنقدی جایگاه‌داران منطقه زاهدان به مناطق سیل‌زده

10 هزار نهال برای توزیع در روستاهای غیزانیه تحویل شد

کاهش سهم خاورمیانه در صادرات نفت هند

ادامه اختلال در تولید نفت سبب فاجعه در لیبی می‌شود

ستاره خلیج‌فارس در میان 10 شرکت برتر کشور در حوزه فروش

کاهش تولید اوپک در 2020 ادامه می‌یابد