پیام خوزستان

آخرين مطالب

طرح مجتمع پتروشیمی سیراف با تجهیزات داخلی ساخته می‌شود وزارت نفت

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - قرارداد ساخت تجهیزات ویژه پتروشیمی میان شرکت سیراف انرژی به‌عنوان کارفرما و شرکت ماشین‌سازی اراک به عنوان پیمانکار امضا شد.

به گزارش شانا، هشتمین میز تخصصی تعمیق ساخت داخل با موضوع داخلی‌سازی تجهیزات پتروشیمی با حضور رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت در این وزارتخانه برگزار و در این نشست، قرارداد ساخت تجهیزات ویژه پتروشیمی بین شرکت سیراف انرژی به‌عنوان کارفرما و شرکت ماشین‌سازی اراک به عنوان پیمانکار امضا شد.
براساس این قرارداد، شرکت ماشین‌سازی اراک، راکتور به ارزش 12 میلیون و 100 هزار یورو، ریفرمر ثانویه به ارزش 4 میلیون و 300 هزار یورو، بویلر بازیافت به ارزش 13 میلیون و 300 هزار یورو و در حوزه حمل قراردادی به ارزش 2 میلیون و 200 هزار یورو و در مجموع به ارزش 31 میلیون و 900 هزار یورو را با شرکت سیراف انرژی امضا کرد.
زمان تحویل قرارداد 15 تا 21 ماه پس از امضای قرارداد است. شرکت سیراف انرژی ظرفیت تولید 1.650 هزار تن متانول در سال را دارد و شرکت ماشین‌سازی اراک هم تولیدکننده تجهیزات ثابت صنایع پالایشگاهی نفت و گاز و پتروشیمی است. کاهش ارزبری این قرارداد 32میلیون یورو اعلام شده است.
نهضت ساخت داخل برنامه اساسی و راهبردی کشور است
وزیر صنعت، معدن و تجارت در این نشست گفت: نهضت ساخت داخل یک برنامه اساسی و راهبردی کشور است که مختص شرایط امروز و تحریم نیست و به نحوی روی این برنامه کار می‌شود تا در هر شرایطی به‌عنوان راهبرد نجات اقتصاد و حل مسائل اساسی کشور عمل کند.
وی افزود: این موضوع در قالب یک برنامه زمان‌بندی‌شده پیگیری می‌شود و فعلا برنامه‌ای سه ساله تا 1400 برای این منظور داریم که به لطف الهی این تفکر به‌خوبی در جامعه، مردم، صنعتگران و تولیدکنندگان در حال رشد است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه شرکت‌های سفارش‌دهنده هم از این موضوع استقبال خوبی کرده‌اند، تصریح کرد: نمونه‌اش میز ساخت داخل تجهیزات صنعت پتروشیمی است که برگزار شد و 31 میلیون و 900 هزار یورو تجهیزاتی که در گذشته از خارج واردات می‌شد، به سازنده داخلی سفارش داده شد.
رحمانی با تاکید بر اینکه بخش خصوصی با اعتقاد و باور وارد موضوع ساخت داخل شده است، عنوان کرد: این قرارداد میان دو هلدینگ سیراف انرژی به‌عنوان سفارش‌دهنده و ماشین‌سازی اراک به‌عنوان سازنده این تجهیزات منعقد شد. این گونه قراردادها در کشور همواره انجام می‌شود و ما فقط برخی از این قراردادها را که از اهمیت بیشتری برخوردارند، اطلاع رسانی می‌کنیم.
وی نهضت ساخت داخل را یک برنامه اساسی و راهبردی کشور دانست و گفت: توسعه، اشتغال، حفظ ارزش پول ملی و عمران و آبادنی در گرو توجه به ساخت داخل است که انصافا استقبال مردم هم خوب بوده، همچنین در سال گذشته حدود 30 میلیارد دلار واردات کشور بوده که بخشی از این واردات مواد مربوط به مواد اولیه‌ای است که چون تولید نداریم، واردات آنها اجتناب‌ناپذیر است، اما در بخش عمده‌ای از این میزان واردات هم تولید داریم که حدود 10 میلیارد دلار از این رقم را برای ساخت داخل گذاشته‌ایم. از این مقدار حدود 2 میلیارد دلار آن در حوزه تجهیزات نفت و گاز و پتروشیمی است که برش سالانه دارد و پیگیری می‌شود.
طرح پلیمر گاز طبیعی در سال 99 اجرایی می‌شود
بهزاد محمدی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیز در این نشست از اجرای نخستین طرح ایرانی تولید پلیمر گاز طبیعی در سال 99 خبر داد و گفت: دو جهش را در صنعت پتروشیمی پیش‌بینی کردیم که 27 طرح و پروژه را تا سال 1400 به اتمام‌ می رسانیم و 28 پروژه با حجم سرمایه‌گذاری 18 میلیارد دلار را تا سال 1400 فعال‌خواهیم کرد.
وی با اشاره به اینکه سازندگان داخلی باید از فضای قابل توجهی که در حوزه ساخت داخل به‌وجود آمده است، استفاده کنند، تاکید کرد: سازندگان داخلی ایجاد باورپذیری و انجام تعهدات قراردادهای منعقده ساخت داخل را در زمان مقرر در دستور کار خود قرار دهند.
محمد هادوی، رئیس مرکز ساخت داخل، ماشین‌سازی و تجهیزات وزارت صنعت، معدن و تجارت در این نشست گفت: هیئت نظارت بر قانون استفاده حداکثری از توان تولیدی و خدماتی کشور عملیاتی شده است و جلسات خوبی داشته و همچنین عملکرد دستگاه‌های اجرایی در این حوزه را پیگیری می‌کنیم.
وی با بیان اینکه سامانه توانیران با تکیه بر استقلال و خوداتکایی و نوآوری در حال اجراست، ادامه داد: خوشبختانه تاکنون در پنج استان نمایشگاه توانمندی‌های ساخت داخل برگزار و همچنین قرارداد واگذاری تجهیزات ثابت متانول پروژه سیراف انرژی به شرکت ماشین سازی اراک در چارچوب دومین میز ساخت داخل در تجهیزات پتروشیمی اجرایی شده است.
رئیس مرکز ساخت داخل، ماشین‌سازی و تجهیزات وزارت صنعت اعلام کرد: کاهش ارزبری قرارداد دومین میز تخصصی تعمیق ساخت داخل در صنعت پتروشیمی، حدود 32 میلیون یورو بوده و زمان تحویل آن 15 تا 21 ماه است.
هادوی تصریح کرد: استفاده حداکثری از توان کشور، توسعه پایدار، استفاده هدفمند از ظرفیت‌های کشور و مدیریت هوشمند منابع (نرم‌افزاری، سخت‌افزاری، نهادافزاری و فناوری) را در حوزه ساخت داخل دنبال می‌کنیم.
آیین‌نامه رتبه‌بندی با همکاری بخش خصوصی به‌زودی اجرایی می‌شود
رئیس مرکز ساخت داخل، ماشین‌سازی و تجهیزات وزارت صنعت تصریح کرد: اجرای دقیق و کامل قانون استفاده حداکثری از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی و کمک به برندسازی در کشور را در چارچوب نهضت ساخت داخل در برنامه داریم.
هادوی با اشاره به اینکه آیین‌نامه رتبه‌بندی با همکاری بخش خصوصی آماده شده است و به‌زودی اجرایی می‌شود، افزود: آیین‌نامه اجرایی روش احراز عمق ساخت داخل هم نهایی شده است.
علی صفری، مدیرعامل ماشین‌سازی اراک نیز گفت: ماشین‌سازی اراک با سابقه 51 ساله بزرگ‌ترین ‌مجموعه ساخت ماشین در حوزه‌های صنعتی است و در 19 فاز عسلویه نقش اساسی داشته است.
وی افزود: کیفیت عالی و مهارت درون ماشین‌سازی اراک قابل توجه است و پروژه epc ماشین‌سازی اراک در ماهشهر از پروژه‌های موفقیت‌آمیز ما بوده است، همچنین در ساخت و تجهیز پتروشیمی پارس، گچساران، کنگان، کاویان و شازند مشارکت و رزومه خوبی داشتیم.
صفری تصریح کرد: در چارچوب دومین میز ساخت داخل صنعت پتروشیمی، می‌خواهیم تجهیزات سیراف انرژی را بسازیم و در این زمینه ظرفیت‌های قابل توجه داریم.
مدیرعامل شرکت ماشین‌سازی اراک عنوان کرد: بیش از 5 هزار تن تجهیزات را که 2 هزار تن آن راکتور است در چارچوب این قرارداد برای سیراف انرژی می‌سازیم، همچنین از ظرفیت‌های علمی در اجرای این قرارداد استفاده می‌کنیم و در زمان مورد نظر با کیفیت به پایان می‌بریم که این مهم با هدف استمرار سفارش‌های داخلی است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نقش صندوق تامین خسارات بدنی در افزایش اعتماد به صنعت بیمه

دریافت پرچم ماه محرم از 110 مسجد پایتخت

یک تیر و دونشان: حفظ سهام عدالت و دریافت کارت اعتباری نقدی

تیم فوتبال فولاد خوزستان مقابل سایپا 2 غایب دارد

اطعام 34 هزار نفری غدیر در دزفول برپا شد

بورس با قیمت‌ها در بازار مسکن، طلا و ارز چه کرد؟

بانک ها موظف به پاسخگویی درباره سهام عدالت شدند

نمایندگان مجلس به کمک شورای شهری‌ها می‌آیند

توزیع بن کارت موادغذایی بین مددجویان کمیته امداد ایذه

امام جمعه خرمشهر به دیدار کادر درمانی این شهر رفت

باند سارقان باغات دزفول در دام پلیس گرفتار شدند

نفرات برتر مسابقات تکواندو خوزستان معرفی شدند

آتش‌سوزی مراتع ایذه مهار شد

کاهش 60 درصدی تخلفات ساختمانی

معرفی برترین های مسابقات غیرحضوری پومسه خوزستان

میانگین پرتفوی سهام عدالت 30 برابر شد/طرح ارائه سهام به جاماندگان به زودی نهایی می‌شود

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 18 مرداد 99

تزریق 2 هزار میلیارد ریال اعتبار به هفت تپه را پیگیری می کنیم

امام جمعه اهواز: مدیریت هفت تپه به نهادهای توانمند واگذار شود

فیلم همزیستی یوزپلنگ‌ها و جنگلبان مربوط به مازندران نیست

املاک بنیاد مستضعفان در بورس املاک عرضه می شوند

5 باور اشتباه درباره باتری تلفن هوشمند

ماجرای رژه و تیراندازی موتورسواران‌ در شادگان چه بود؟

هافبک تیم فولاد خوزستان ادامه مسابقات لیگ را از دست داد

انجام 14 عملیات امدادی و اطفای حریق در اهواز

شوش و آبادان رکورد دار گرما در خوزستان

آتش در مراتع و جنگل‌های اندیکا شعله‌ور شد

هوای تهران مطلوب است

درخواست بیل کلینتون، براى کمک ایران درخصوص تأخیر آزادى گروگان‌هاى آمریکایى در تهران

برگزاری مراسم‌ عزاداری در مساجد ممنوع است / فیلم

تخمین قدرت انفجار بیروت از روی لباس عروس لبنانی!

سایه روشن انبارهای شیمیایی تهران

امام جمعه آبادان:خبرنگاران پیشگام روشنگری در جامعه هستند

جریان سرمایه‌گذاری حفظ نشود، امنیت تأمین گاز به خطر می‌افتد

درخواست [بیل] کلینتون، براى کمک ایران درخصوص تأخیر آزادى گروگان‌هاى آمریکایى در تهران

روایت فتح دل‌ها

فرار 98 میلیارد دلار سرمایه ایران در 9 سال

آخرین جزئیات کشف جسد «سُها رضانژاد»

تایید سرقت 6کیلو طلا از طلافروشی اسلامشهر

شکایت از وزیر ارتباطات بدلیل عدم فیلتر اینستاگرام

عیدی تنها سمن ورزشی اهواز به یاد اسطوره ورزش بانوان خوزستان

تلاش مشترک شهرداری و جهاد برای ساخت یک رام قطار ملی

نهادینه کردن پیام غدیر در جامعه یک ضرورت است

عیادت استاندار خوزستان از محیط بان جانباز سید امین هادی پور

مقاومت در برابر ماسک از سال 1918 تا 2020

پیشتازی دامداری‌ها در تولید بوی نامطبوع در تهران

سهام عدالت خود را همچنان نگهدارید

پیام تسلیت اعضای هیئت مدیره سازمان در پی درگذشت حجت الاسلام سید علی سیدین

روسیه: به هر حمله موشکی، پاسخ اتمی می‌ دهیم

غلبه بر تیم ملی حفاری اهواز کار بسیار سختی بود