پیام خوزستان

آخرين مطالب

فعالیت‌های پژوهشگاه صنعت نفت در غرب کشور توسعه یابد وزارت نفت

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز غرب بر ضرورت توسعه فعالیت‌های پژوهشگاه صنعت نفت در غرب کشور تاکید کرد و گفت: باید با بهره‌گیری از توان علمی نیروهای متخصص، واحدهای فرآیندی و شیمیایی در غرب کشور را توسعه دهیم.

به گزارش شانا به نقل از پژوهشگاه صنعت نفت، سعید ناصری‌پور اظهار کرد: مخازن نفتی این شرکت تقریبا به نیمه عمر خود رسیده‌اند، از این رو نیاز است که با استفاده از فناوری‌های روزآمد دنیا، ضریب بازیافت در این مخازن را افزایش دهیم تا بهتر بتوانیم از این نعمت‌های خدادادی استفاده کنیم.
وی بر استفاده از نیروهای متخصص زبده در غرب کشور تاکید کرد و گفت: هم‌اکنون همکاری مثبتی از طریق شرکت نفت مناطق مرکزی با پژوهشگاه صنعت نفت و دانشگاه‌های رازی و صنعتی کرمانشاه شکل گرفته، بنابراین ضروری است با بهره‌گیری از توان علمی نیروهای متخصص، واحدهای فرآیندی و شیمیایی در غرب کشور را توسعه دهیم.
بهره‌مندی از توان داخلی در شرایط تحریم
وی گفت: پروژه ساخت دمولسیفایر برای واحد نمک‌زدایی چشمه‌خوش یکی از پروژه‌هایی است که با همکاری پژوهشگاه صنعت نفت با مقیاس آزمایشگاهی انجام شده است و امیدواریم در آینده این موضوع با هدف آزمون میدانی و صنعتی شدن از سوی طرف‌ها انجام شود. در صورت ساخت دمولسیفایرهای بومی ما می‌توانیم هزینه‌های جاری شرکت را کاهش دهیم، زیرا هم‌اکنون مبالغ بسیار زیادی صرف خرید دمولسیفایر در واحدهای عملیاتی می‌شود که با ساخت و بومی‌سازی آنها از سوی پژوهشگاه، می‌توان از خروج ارز هنگفتی از کشور جلوگیری کرد.
مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز غرب به دیگر پروژه مشترک با پژوهشگاه صنعت نفت درباره رفع تشکیل واکس در واحد بهره‌برداری سرکان اشاره کرد و افزود: برای رفع این مشکل، پژوهشگاه صنعت نفت پس از بررسی ترمودینامیکی موضوع پیشنهاد توپکرانی به‌صورت مداوم خط لوله انتقال را به این شرکت ارائه کرد و بر همین اساس با استفاده از عملیات توپکرانی مشکل تشکیل واکس در این خط لوله انتقال را کاهش داده‌ایم و امیدواریم با توجه به انتظاری که از پژوهشگاه داریم در آینده نزدیک، پروژه ساخت آنتی واکس مناسب برای تزریق در این خط لوله تکمیل شود.
مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز غرب تاکید کرد: عملیات توپکرانی ریسک‌های متعددی را می‌تواند به دنبال داشته باشد و امکان توقف تولید در واحد بهره‌برداری دور از انتظار نیست، از این رو ضروری است که از آنتی واکس مناسب و مقرون‌به‌صرفه از لحاظ اقتصادی درباره رفع این مشکل استفاده شود تا مشکل احتمالی در پایین‌دست برای انتقال نفت به حداقل کاهش یابد.
سندهای همکاری مشترک با پژوهشگاه نفت
ناصری‌پور با اشاره به این نکته که واحد گازی تنگ بیجار نیز از اهمیت خاصی برخوردار است، اظهار کرد: دو پروژه‌ با عناوین ساخت پکینگ مناسب مربوط به مکانیکال ‌سیل پمپ‌ها با استفاده از فناوری نانو با پژوهشگاه صنعت نفت در حال انجام است. تعریف این پروژه به دلیل وجود میزان هیدروژن سولفوره زیاد در Composition سیال تولیدی از میدان تنگ بیجار است که این میزان H2S در حال حاضر سبب ایجاد خوردگی شدید در خطوط لوله و مکانیکال سیل پمپ‌ها شده است و همکاران پژوهشگاه صنعت نفت با هدف رفع این مشکل پروژه مذکور را در دستور کار خود قرار داده‌اند، در ضمن پژوهشگاه، قرارداد دیگری تحت عنوان پروژه GAS Wet کردن مخازن گاز میعانی با شرکت نفت مناطق مرکزی را اخیرا به امضا رسانده است.
وی ادامه داد: موضوعاتی مانند رفع آلودگی از خاک‌های آلوده با استفاده از روش‌های بیوزیستی، ساخت نمک‌زدا به‌صورت dual frequency در واحدهای نمک‌زدایی و همچنین مطالعات خوردگی در واحدهای بهره‌برداری تنگ بیجار، از مهم‌ترین پروژه‌هایی است که با پژوهشگاه صنعت نفت در حال پیگیری است.
مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز غرب به بحث ممیزی انرژی و دریافت گواهینامه ایزو 5001 در شرکت نیز اشاره کرد و گفت: موضوع این ایزو از دو سال پیش با دانشگاه رازی کرمانشاه در رابطه با بهینه‌سازی مصرف انرژی در ساختمان ستاد نفت و گاز غرب در کرمانشاه آغاز شد و نتایج مثبتی از این پروژه نیز به‌دست آمد و چنانچه در سراسر کشور این ایزو به‌صورت عملیاتی اجرا شود و موضوع انرژی برای همه افراد جامعه فرهنگ‌سازی شود، می‌توانیم در آینده شاهد پیشرفت‌های چشم‌گیری در کشور در حوزه انرژی باشیم. هم‌اکنون، این ایزو در مناطق عملیاتی به‌ویژه در واحد نفت‌شهر با همکاری پژوهشگاه در دست اقدام است و امیدواریم بتوانیم این موضوع را در همه واحدهای عملیاتی شرکت نهادینه و اجرایی کنیم.
تقویت امکانات و تجهیزات پژوهشگاه در کرمانشاه
ناصری‌پور بر لزوم گسترش و توسعه امکانات مرکز پژوهشگاه صنعت نفت در غرب کشور تاکید کرد و گفت: از یک‌سو با توجه به وجود مخازن متعدد در غرب کشور و از سوی دیگر با توجه به وجود واحدهای شیمیایی اعم از پتروشیمی و پالایشگاه‌ در استان‌های غربی کشور، به نظر می‌رسد که پژوهشگاه صنعت نفت باید مرکز خود را در غرب کشور توسعه بخشد و تعداد محققان و تجهیزات خود را در این مرکز برای حل مشکلات در سریع‌ترین زمان ممکن، افزایش دهد.
وی افزود: اخیرا شرکت نفت و گاز غرب با توجه به شرایط تحریم کشور، روی ساخت پمپ‌های چندفازی، ساخت لوله مغزی، ساخت واحدهای پیش‌ساخته نمک‌زدا (M.O.T) و ساخت transmitter ها متمرکز کرده و امیدواریم پژوهشگاه با استفاده از توان و ظرفیت خود و همچنین حضور نیروهای متخصص، بتواند در هر یک از این زمینه‌ها ما را یاری کند.
مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز غرب بر لزوم برگزاری همایش‌های تخصصی مشترک بین پژوهشگاه و دانشگاه‌ها و شرکت‌های تولیدی نیز اشاره کرد و گفت: سازمان‌ها و شرکت‌های معتبر مانند پژوهشگاه می‌توانند با برگزاری سمینارها و همایش‌های علمی - تخصصی، دستاوردهای خود را به نمایش بگذارند و راه‌حل‌های مناسب برای کاهش هزینه‌های جاری در دستگاه‌های اجرایی را ارائه دهند تا با استفاده از این میزان صرفه‌جویی‌ها در راستای انجام پروژه‌های پژوهشی، برای خودکفایی کشور گام برداریم و با یاری دادن سازمان برنامه و بودجه کشور شاهد ایرانی آباد و خودکفا در همه زمینه‌ها باشیم.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سارق مدارس ماهشهر دستگیر شد

دولت هرچه سریع‌تر باید اسدبیگی را خلع‌ید کند؛ خوزستان مدیر لایق می‌خواهد

جزئیات پرونده 36 هزار کولر قاچاق از زبان مدیرکل تعزیرات خوزستان

ادامه آتش‌سوزی در جنگل‌های اندیکا؛ 2 مصدوم در عملیات اطفای حریق

بزرگترین غذای نذری عید غدیر در اندیمشک توزیع شد

اهدای 32 میلیارد ریال اقلام به نیازمندان دزفول

نقش صندوق تامین خسارات بدنی در افزایش اعتماد به صنعت بیمه

ادامه آتش‌سوزی در جنگل‌های اندیکا / 2 مصدوم در عملیات اطفای حریق

مهار آتش در نیزارهای ساحلی اهواز

دریافت پرچم ماه محرم از 110 مسجد پایتخت

یک تیر و دونشان: حفظ سهام عدالت و دریافت کارت اعتباری نقدی

تیم فوتبال فولاد خوزستان مقابل سایپا 2 غایب دارد

اطعام 34 هزار نفری غدیر در دزفول برپا شد

بورس با قیمت‌ها در بازار مسکن، طلا و ارز چه کرد؟

بانک ها موظف به پاسخگویی درباره سهام عدالت شدند

نمایندگان مجلس به کمک شورای شهری‌ها می‌آیند

توزیع بن کارت موادغذایی بین مددجویان کمیته امداد ایذه

امام جمعه خرمشهر به دیدار کادر درمانی این شهر رفت

باند سارقان باغات دزفول در دام پلیس گرفتار شدند

نفرات برتر مسابقات تکواندو خوزستان معرفی شدند

آتش‌سوزی مراتع ایذه مهار شد

کاهش 60 درصدی تخلفات ساختمانی

معرفی برترین های مسابقات غیرحضوری پومسه خوزستان

میانگین پرتفوی سهام عدالت 30 برابر شد/طرح ارائه سهام به جاماندگان به زودی نهایی می‌شود

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 18 مرداد 99

تزریق 2 هزار میلیارد ریال اعتبار به هفت تپه را پیگیری می کنیم

امام جمعه اهواز: مدیریت هفت تپه به نهادهای توانمند واگذار شود

فیلم همزیستی یوزپلنگ‌ها و جنگلبان مربوط به مازندران نیست

املاک بنیاد مستضعفان در بورس املاک عرضه می شوند

5 باور اشتباه درباره باتری تلفن هوشمند

ماجرای رژه و تیراندازی موتورسواران‌ در شادگان چه بود؟

هافبک تیم فولاد خوزستان ادامه مسابقات لیگ را از دست داد

انجام 14 عملیات امدادی و اطفای حریق در اهواز

شوش و آبادان رکورد دار گرما در خوزستان

آتش در مراتع و جنگل‌های اندیکا شعله‌ور شد

هوای تهران مطلوب است

درخواست بیل کلینتون، براى کمک ایران درخصوص تأخیر آزادى گروگان‌هاى آمریکایى در تهران

برگزاری مراسم‌ عزاداری در مساجد ممنوع است / فیلم

تخمین قدرت انفجار بیروت از روی لباس عروس لبنانی!

سایه روشن انبارهای شیمیایی تهران

امام جمعه آبادان:خبرنگاران پیشگام روشنگری در جامعه هستند

جریان سرمایه‌گذاری حفظ نشود، امنیت تأمین گاز به خطر می‌افتد

درخواست [بیل] کلینتون، براى کمک ایران درخصوص تأخیر آزادى گروگان‌هاى آمریکایى در تهران

روایت فتح دل‌ها

فرار 98 میلیارد دلار سرمایه ایران در 9 سال

آخرین جزئیات کشف جسد «سُها رضانژاد»

تایید سرقت 6کیلو طلا از طلافروشی اسلامشهر

شکایت از وزیر ارتباطات بدلیل عدم فیلتر اینستاگرام

عیدی تنها سمن ورزشی اهواز به یاد اسطوره ورزش بانوان خوزستان

تلاش مشترک شهرداری و جهاد برای ساخت یک رام قطار ملی