پیام خوزستان

آخرين مطالب

فعالیت‌های پژوهشگاه صنعت نفت در غرب کشور توسعه یابد وزارت نفت

فعالیت‌های پژوهشگاه صنعت نفت در غرب کشور توسعه یابد
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز غرب بر ضرورت توسعه فعالیت‌های پژوهشگاه صنعت نفت در غرب کشور تاکید کرد و گفت: باید با بهره‌گیری از توان علمی نیروهای متخصص، واحدهای فرآیندی و شیمیایی در غرب کشور را توسعه دهیم.

به گزارش شانا به نقل از پژوهشگاه صنعت نفت، سعید ناصری‌پور اظهار کرد: مخازن نفتی این شرکت تقریبا به نیمه عمر خود رسیده‌اند، از این رو نیاز است که با استفاده از فناوری‌های روزآمد دنیا، ضریب بازیافت در این مخازن را افزایش دهیم تا بهتر بتوانیم از این نعمت‌های خدادادی استفاده کنیم.
وی بر استفاده از نیروهای متخصص زبده در غرب کشور تاکید کرد و گفت: هم‌اکنون همکاری مثبتی از طریق شرکت نفت مناطق مرکزی با پژوهشگاه صنعت نفت و دانشگاه‌های رازی و صنعتی کرمانشاه شکل گرفته، بنابراین ضروری است با بهره‌گیری از توان علمی نیروهای متخصص، واحدهای فرآیندی و شیمیایی در غرب کشور را توسعه دهیم.
بهره‌مندی از توان داخلی در شرایط تحریم
وی گفت: پروژه ساخت دمولسیفایر برای واحد نمک‌زدایی چشمه‌خوش یکی از پروژه‌هایی است که با همکاری پژوهشگاه صنعت نفت با مقیاس آزمایشگاهی انجام شده است و امیدواریم در آینده این موضوع با هدف آزمون میدانی و صنعتی شدن از سوی طرف‌ها انجام شود. در صورت ساخت دمولسیفایرهای بومی ما می‌توانیم هزینه‌های جاری شرکت را کاهش دهیم، زیرا هم‌اکنون مبالغ بسیار زیادی صرف خرید دمولسیفایر در واحدهای عملیاتی می‌شود که با ساخت و بومی‌سازی آنها از سوی پژوهشگاه، می‌توان از خروج ارز هنگفتی از کشور جلوگیری کرد.
مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز غرب به دیگر پروژه مشترک با پژوهشگاه صنعت نفت درباره رفع تشکیل واکس در واحد بهره‌برداری سرکان اشاره کرد و افزود: برای رفع این مشکل، پژوهشگاه صنعت نفت پس از بررسی ترمودینامیکی موضوع پیشنهاد توپکرانی به‌صورت مداوم خط لوله انتقال را به این شرکت ارائه کرد و بر همین اساس با استفاده از عملیات توپکرانی مشکل تشکیل واکس در این خط لوله انتقال را کاهش داده‌ایم و امیدواریم با توجه به انتظاری که از پژوهشگاه داریم در آینده نزدیک، پروژه ساخت آنتی واکس مناسب برای تزریق در این خط لوله تکمیل شود.
مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز غرب تاکید کرد: عملیات توپکرانی ریسک‌های متعددی را می‌تواند به دنبال داشته باشد و امکان توقف تولید در واحد بهره‌برداری دور از انتظار نیست، از این رو ضروری است که از آنتی واکس مناسب و مقرون‌به‌صرفه از لحاظ اقتصادی درباره رفع این مشکل استفاده شود تا مشکل احتمالی در پایین‌دست برای انتقال نفت به حداقل کاهش یابد.
سندهای همکاری مشترک با پژوهشگاه نفت
ناصری‌پور با اشاره به این نکته که واحد گازی تنگ بیجار نیز از اهمیت خاصی برخوردار است، اظهار کرد: دو پروژه‌ با عناوین ساخت پکینگ مناسب مربوط به مکانیکال ‌سیل پمپ‌ها با استفاده از فناوری نانو با پژوهشگاه صنعت نفت در حال انجام است. تعریف این پروژه به دلیل وجود میزان هیدروژن سولفوره زیاد در Composition سیال تولیدی از میدان تنگ بیجار است که این میزان H2S در حال حاضر سبب ایجاد خوردگی شدید در خطوط لوله و مکانیکال سیل پمپ‌ها شده است و همکاران پژوهشگاه صنعت نفت با هدف رفع این مشکل پروژه مذکور را در دستور کار خود قرار داده‌اند، در ضمن پژوهشگاه، قرارداد دیگری تحت عنوان پروژه GAS Wet کردن مخازن گاز میعانی با شرکت نفت مناطق مرکزی را اخیرا به امضا رسانده است.
وی ادامه داد: موضوعاتی مانند رفع آلودگی از خاک‌های آلوده با استفاده از روش‌های بیوزیستی، ساخت نمک‌زدا به‌صورت dual frequency در واحدهای نمک‌زدایی و همچنین مطالعات خوردگی در واحدهای بهره‌برداری تنگ بیجار، از مهم‌ترین پروژه‌هایی است که با پژوهشگاه صنعت نفت در حال پیگیری است.
مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز غرب به بحث ممیزی انرژی و دریافت گواهینامه ایزو 5001 در شرکت نیز اشاره کرد و گفت: موضوع این ایزو از دو سال پیش با دانشگاه رازی کرمانشاه در رابطه با بهینه‌سازی مصرف انرژی در ساختمان ستاد نفت و گاز غرب در کرمانشاه آغاز شد و نتایج مثبتی از این پروژه نیز به‌دست آمد و چنانچه در سراسر کشور این ایزو به‌صورت عملیاتی اجرا شود و موضوع انرژی برای همه افراد جامعه فرهنگ‌سازی شود، می‌توانیم در آینده شاهد پیشرفت‌های چشم‌گیری در کشور در حوزه انرژی باشیم. هم‌اکنون، این ایزو در مناطق عملیاتی به‌ویژه در واحد نفت‌شهر با همکاری پژوهشگاه در دست اقدام است و امیدواریم بتوانیم این موضوع را در همه واحدهای عملیاتی شرکت نهادینه و اجرایی کنیم.
تقویت امکانات و تجهیزات پژوهشگاه در کرمانشاه
ناصری‌پور بر لزوم گسترش و توسعه امکانات مرکز پژوهشگاه صنعت نفت در غرب کشور تاکید کرد و گفت: از یک‌سو با توجه به وجود مخازن متعدد در غرب کشور و از سوی دیگر با توجه به وجود واحدهای شیمیایی اعم از پتروشیمی و پالایشگاه‌ در استان‌های غربی کشور، به نظر می‌رسد که پژوهشگاه صنعت نفت باید مرکز خود را در غرب کشور توسعه بخشد و تعداد محققان و تجهیزات خود را در این مرکز برای حل مشکلات در سریع‌ترین زمان ممکن، افزایش دهد.
وی افزود: اخیرا شرکت نفت و گاز غرب با توجه به شرایط تحریم کشور، روی ساخت پمپ‌های چندفازی، ساخت لوله مغزی، ساخت واحدهای پیش‌ساخته نمک‌زدا (M.O.T) و ساخت transmitter ها متمرکز کرده و امیدواریم پژوهشگاه با استفاده از توان و ظرفیت خود و همچنین حضور نیروهای متخصص، بتواند در هر یک از این زمینه‌ها ما را یاری کند.
مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز غرب بر لزوم برگزاری همایش‌های تخصصی مشترک بین پژوهشگاه و دانشگاه‌ها و شرکت‌های تولیدی نیز اشاره کرد و گفت: سازمان‌ها و شرکت‌های معتبر مانند پژوهشگاه می‌توانند با برگزاری سمینارها و همایش‌های علمی - تخصصی، دستاوردهای خود را به نمایش بگذارند و راه‌حل‌های مناسب برای کاهش هزینه‌های جاری در دستگاه‌های اجرایی را ارائه دهند تا با استفاده از این میزان صرفه‌جویی‌ها در راستای انجام پروژه‌های پژوهشی، برای خودکفایی کشور گام برداریم و با یاری دادن سازمان برنامه و بودجه کشور شاهد ایرانی آباد و خودکفا در همه زمینه‌ها باشیم.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

احتمال بررسی تشدید کاهش تولید نفت در نشست آتی اوپک

پیگیری مستمر مشکلات صنایع پایین‌دستی پتروشیمی ضروری است

توسعه فناوری‌های بخش بالادست صنعت نفت با همکاری دانشگاه‌ها امکان‌پذیر است

کاهش احتمال پیوستن برزیل به اوپک

ارسال کمک‌های زاگرس جنوبی به مناطق سیل‌زده بلوچستان

اوپک ادامه کاهش تولید تا پایان 2020 را بررسی می‌کند

آینده نفت در پرتو مکانیسم ماشه

توسعه فاز 11 پارس‌جنوبی در دستور کار پتروپارس است

عضو شورای عالی صدور گواهینامه کیفیت منصوب شد

خرید تجهیزات مقابله با آلودگی نفتی محیط‌های آبی تصویب شد

اخلال در تولید نفت لیبی باید پایان یابد

برای بحث درباره تمدید توافق اوپک زود است

شدیدترین افت هفتگی قیمت نفت رقم خورد

عرضه انواع فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی ایران

گزیده‌های نفتی هفته

صورت‌های مالی صندوق‌های بازنشستگی نفت در سامانه کدال منتشر شد

مدیران اچ‌اس‌یی صنعت نفت از سکوی امیرکبیر بازدید کردند

جذب ١٥٦٠ نیروی بومی در صنایع منطقه ویژه پارس

حفر و تکمیل 37 حلقه چاه از سوی مدیریت عملیات حفاری خشکی_٣

حفاری 132 هزار متر چاه نفت و گاز در 10 ماه امسال

قیمت سبد نفتی اوپک 85 سنت کاهش یافت

بهینه‌سازی انرژی در ساختمان‌ها ضرورت دارد

ظرفیت تولید نفت میدان پارسی افزایش یافت

خودکفایی صنعت نفت در تامین شیرهای سرچاهی

رشد تولید نفت و گاز شیل در آمریکا کند می‌شود

توسعه صنعت پتروشیمی نیازمند اجرای کامل اصول ایمنی است

وزیر نفت و نماینده ولی فقیه در استان خوزستان دیدار و گفت‌وگو کردند

مازاد عرضه روزانه نفت در نیمه نخست 2020 به یک میلیون بشکه می‌رسد

تشکیل کارگروه تخصصی تامین خوراک پتروشیمی‌ها در نفت‌خیز جنوب

یک میلیارد دلار در گازوئیل مصرفی نیروگاه‌های کیش صرفه‌جویی شد

حفر و تکمیل 37 حلقه چاه در گزارش عملکرد 10 ماه ملی حفاری

درآمدهای فروش سهام آرامکو در صنایع دفاعی عربستان هزینه می‌شود

وزیر انرژی روسیه در مقامش ابقا شد

درخواست آمریکا برای ازسرگیری عملیات شرکت ملی نفت لیبی

عرضه انواع فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی

طرح ارتقای نظام سلامت کارکنان صنعت نفت عملیاتی می‌شود

کاهش قیمت نفت به دلیل پیش‌بینی عرضه مازاد نفت

سهمیه ترمیمی وانت‌بارها، تاکسی‌ها و آمبولانس‌ها واریز شد

سازندگان ایرانی؛ تامین‌کننده 85 درصد تجهیزات صنعت نفت

ایران از خرید کاتالیست‌های پرمصرف صنعت نفت بی‌نیاز شد

برق‌رسانی به سکوهای هنگام با صرفه‌جویی 2.5 میلیون دلاری

اولویت صنعت پتروشیمی تأمین نیاز صنایع پایین‌دستی کشور است

کاهش برآورد رشد اقتصادی عربستان به دلیل کاهش تولید نفت

قیمت سبد نفتی اوپک؛ 66 دلار و 11 سنت

عادلی: ایران با مهره «ال‌ان‌جی» وارد بازی شود

ارسال کمک‌های غیرنقدی جایگاه‌داران منطقه زاهدان به مناطق سیل‌زده

10 هزار نهال برای توزیع در روستاهای غیزانیه تحویل شد

کاهش سهم خاورمیانه در صادرات نفت هند

ادامه اختلال در تولید نفت سبب فاجعه در لیبی می‌شود

ستاره خلیج‌فارس در میان 10 شرکت برتر کشور در حوزه فروش