پیام خوزستان

آخرين مطالب

تحلیل رسانه انگلیسی از ترور سردار سلیمانی؛

آیا ترور سردار سلیمانی به ترامپ در انتخابات کمک می‌کند؟ مقالات

آیا ترور سردار سلیمانی به ترامپ در انتخابات کمک می‌کند؟
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - تهران- یک رسانه انگلیسی با پرداختن به مفهوم تاثیر «صف‌آرایی زیر پرچم»، تاثیر اقدام تروریستی «دونالد ترامپ» را در به شهادت رساندن سردار سلیمانی با هدف کسب اقبال بیشتر در انتخابات 2020 زیر سوال برد.

تاثیر «صف آرایی زیر پرچم» مفهومی در علوم سیاسی است که به افزایش کوتاه مدت و مقطعی حمایت از رئیس جمهور آمریکا در دوران بحران های بین المللی و جنگ می پردازد.
تارنمای انگلیسی میدل ایست آی در گزارش خود به چرایی علاقه روسای جمهوری آمریکا برای برانگیختن جنگ اشاره کرده و نوشت: شاید خیلی زود باشد که درباره تاثیر ترور قاسم سلیمانی بر انتخاب دوباره ترامپ سخن گفت اما درگیری های نظامی اغلب با ایجاد تاثیر «صف آرایی زیر پرچم» به روسای جمهور آمریکا کمک کرده است.
آنچه که در اینترنت نوشته می شود هیچ گاه پاک نمی شود و در رابطه با دونالد ترامپ که بدنام به استفاده از توئیتر است، توئیت های زیادی از رئیس جمهور آمریکا وجود دارد.
به محض انتشار گزارش شهادت قاسم سلیمانی ، مفسران، توئیت های سال 2011 ترامپ را به خاطر آوردند که او «باراک اوباما» رئیس جمهور وقت آمریکا را به برنامه ریزی برای آغاز جنگ با ایران برای افزایش شانس انتخاب دوباره خود در انتخابات متهم کرده بود.
منتتقدان ترامپ با استفاده از توئیت های قدیمی او حدس می زنند که ترامپ دستور ترور سلیمانی را صادر کرد تا کمپین های انتخاباتی خود را تا قبل از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در آبان (نوامبر) تقویت کند.
این گزارش افزود: «ترامپ در مه 2018 میلادی از یک توافق هسته ای چندجانبه با ایران خارج شد و اعمال تحریم های اقتصادی ایران را آغاز کرد که به تشدید دشمنی بین واشنگتن و تهران منجر شد.
حمله هفته گذشته به کرکوک که نیروهای تحت حمایت ایران در عراق به انجام آن متهم شدند وبه کشته شدن یک پیمانکار آمریکایی منجرشد مجموعه رویدادهایی را رقم زد که با ترور ژنرال بانفوذ ایرانی در بغداد به اوج خود رسید.»
منتقدان ترامپ همچون خود او که 7 سال پیش اوباما را متهم کرده بود، بسرعت رئیس جمهور آمریکا را متهم کردند که به دنبال تحریک درگیری با هدف دستیابی به اهداف سیاسی است.
«ایثان پورتر» (Ethan Porter) استادیار امور عمومی و رسانه ای در دانشگاه جورج واشنگتن گفت: شواهدی وجود دارد که نوعی از تاثیر «صف آرایی زیر پرچم» را نشان می دهد که به موجب آن مردم آمریکا که با جنگ مخالف هستند از رئیس جمهورشان برای هدایت کشور به سوی جنگ حمایت می کنند.
در حقیقت، اولین توئیت ترامپ بعد از ترور قاسم سلیمانی تصویری از پرچم آمریکا با وضوح پایین بود.
پورتر گفت: با این حال اوضاع پیچیده است. اگر درگیری به یک اقدام فاجعه آمیز تبدیل شود، منافع سیاسی این درگیری محدود خواهد بود.
گذشته از این، تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هنوز 10 ماه مانده است. اگر پیامد ناشی از ترور ماه ها قبل از نوامبر پایان یابد آن گاه ممکن است نتواند توجه رای دهندگان آمریکایی را جلب کند و از این رو، فقط تاثیری بسیار جزیی در انتخابات خواهد داشت.
جنگ ها و انتخابات در آمریکا
در دوران «جورج بوش» رئیس جمهور سابق آمریکا در جنگ اول خلیج فارس، بوش پدر حمایت 35 کشور جهان را در تابستان سال 1990 میلادی برای مقابله با تهاجم نظامی «صدام حسین» علیه کویت جلب کرد. اما ائتلاف به سرعت توانست ارتش عراق را از این کشور خارج کند. اما این اتفاق به سرعت رخ داد و تا فرا رسیدن فصل انتخابات درسال 1992، بیل کلینتون توانست توجه افکار عمومی را به اقتصاد تحت فشار آمریکا جلب کند و افکار عمومی دیگر توجهی به آنچه که بوش در این جنگ انجام داد، نداشت.
کلینتون در انتخابات آن سال پیروز شد و بوش را به رئیس جمهوری یک دوره ای در آمریکا تبدیل کرد.
پورتر به میدل ایست آی گفت: اگر واقعا ترامپ این حمله را برای اهداف سیاسی انجام داد، هنوز بسیار زود است که بگویم او بتواند به چنین هدفی دست یابد.
این رسانه افزود: پیامدهای ترور سلیمانی در سیاست های داخلی آمریکا هنوز معلوم نیست و حتی مشخص نیست که آیا ترامپ مجوز این حمله را صادر کرده تا به اهداف سیاسی دست یابد یا نه.
به گفته پورتر، رئیسان جمهور آمریکا به طور معمول به این موضوع توجه دارند که چگونه تصمیمات بزرگ می تواند بر شانس انتخاب دوباره آنها تاثیر بگذارد.
وی افزود: در دولت ها و در میان احزاب مختلف، رئیسان جمهور آمریکا به طور معمول آخرین سال اولین دوره ریاست جمهوری خود را به تلاش هایی برای تقویت شانس انتخاب دوباره خود و دستیابی به موفقیتی بزرگ اختصاص می دهند. کسب مشروعیت مساله مهمی است و رئیسان جمهوری آمریکا عمدتا در در دور دوم انتخابات پیروز می شوند. آنها به دنبال کسب مشروعیت هستند زیرا اختیارات نظامی را در اختیار دارند.
بوش پدر بعد از جنگ در انتخابات شکست خورد اما پسر او در انتخابات سال 2004 در حالی که با دو درگیری در عراق و افغانستان دست و پنجه نرم می کرد، پیروز شد. با این حال شکاف در حمایت از حزب جمهوری خواه حتی بعد از انتخاب دوباره او به طور کامل و در چهار سال آتی مشهود بود.
انتخابات سال 2008 یک همه پرسی درباره جنگ عراق بود. اوباما که به دنبال خارج کردن کامل نیروهای آمریکایی از عراق بود «جان مک کین» سناتور آمریکایی را شکست داد زیرا مک کین گفته بود که سربازان آمریکایی را حتی تا 100 سال در عراق نگه می دارد.
ترامپ با وجود رویکرد ناهنجار خود در امور داخلی و بین المللی، انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 را با وعده پایان دادن به جنگ های آمریکا در منطقه پیروز شد.
بنابراین آیا تغییر از یک نامزد انتخاباتی که تصور می شد به دنبال صلح است به عنوان رئیس جمهوری جنگ طلب به نفع ترامپ در چهار سال آینده است؟
نظرسنجی ها نشان می دهد: آمریکایی های نگران از جنگ های این کشور در عراق و افغانستان، نمی خواهند دولت شان گرفتار درگیر نظامی دیگری در منطقه شود. به ویژه جنگ با ایران در آمریکا مورد حمایت نیست.
نظرسنجی موسسه گالوپ که مرداد (آگوست) گذشته انجام شد نشان داد که 78 درصد آمریکایی از گزینه های غیرنظامی در مقابل برنامه هسته ای تهران حمایت می کنند. 65 درصد از پاسخ دهندگان گفتند که آنها نگران آن هستند که آمریکا ممکن است «بسیار سریع» در مقابل ایران به استفاده از اقدام نظامی متوسل شود.
میدل ایست آی در پایان آورده است: افکار عمومی آمریکا اغلب بعد از اتفاقات مهم دستخوش تغییر می شود و ترور سلیمانی موضوع اصلی را در اخبار رسانه های این کشور تشکیل می دهد.
پورتر در این زمینه گفت: توجه مردم آمریکا اکنون به این اتفاق است و ممکن است نوسانات بزرگی در گرایش آنها به سمت درگیری نظامی و در قبال ایران ایجاد شود و این بستگی دارد به اتفاق هایی که در چند روز و هفته آینده رخ خواهد داد.
سردار سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده شهید سپاه قدس و ابومهدی المهندس معاون سازمان نیروهای مردمی عراق به همراه 8 نفر دیگر بامداد دیروز (جمعه) در مسیر فرودگاه بغداد به دستور «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا و با پهپادهای وزارت دفاع این کشور (پنتاگون) ترور شدند و به شهادت رسیدند.
برچسب‌ها
انتخابات 2020 دونالد ترامپ عراق قاسم سلیمانی
پروندهٔ خبری
محور مقاومت در سوگ فرمانده شهادت سردار سلیمانی


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فقر امکانات در پارک لاله دزفول

فرماندهی که تنها یک فرمانده نبود

سرگردانی شهروندان آبادانی در نابسامانی کرایه تاکسی

نمایشگاه‌های فصلی فروش کالا در دزفول و چالش‌ها

چقدر تنها مانده‌ایم در کبود زمستان

میزبانی باشکوه مردم خوزستان از سردار دل‌ها

رازهای محبوبیت سردار سلیمانی در خوزستان/ با مردم از جنگ تا سیل

آیا ترور سردار سلیمانی به ترامپ در انتخابات کمک می‌کند؟

شوشتر، زیستگاه زمستانه ایده‌آل برای پرندگان مهاجر

شکوفه‌هایی که پژمرده شدند

افزایش بارش‌های سیل‌آسا در کشور

زندگی با طعم فاضلاب حکایت این روزهای اهواز/ سلامت مردم در خطر است

در حسرت لذت بردن از باران/ وقتی پیامد باران بیماری کودکان شد

بی‌تدبیری، رحمت الهی در اهواز را به بحران تبدیل کرد

سفید یا نقره‌ای، تو پل ما هستی...

گیاهخوارها بخوانند

مردم شهرکوت‌عبدالله همچنان در محاصره فاضلاب و آب‌باران

پشت پرده دست و پا زدن ضد انقلاب برای ناآرام نشان دادن "ماهشهر"

تعلل 2 ساله در ترخیص خودروهای معطل مانده در گمرک خرمشهر

اتفاقات اخیر را چگونه تحلیل کنیم

این داروهای کُشنده را مصرف نکنید!

نفس تنگ آبادان در زیر بار انبوه زباله ها

دریافت 172 مقاله در همایش ملی" سیلاب اگر تکرار شود"

عجایب مدیریتی در خوزستان/ مدیرکلی که همزمان معاون استاندار است

فریادهای زاگرس برای حفظ سرمایه ملی

سرنوشت نخل های تشنه بر «لب کارون»

کاهش تمایل فرزندآوری خوزستانی‌ها در سایه چالش های اقتصادی- اجتماعی

تعطیلی پروژه‌های عمرانی و بلاتکلیفی کارگران برای دریافت بیمه بیکاری

ناگهان چقدر زود دیر می‌شود؛ 12سال از مرگ قیصر گذشت

داستان میراحمد غریبی‌های ایذه و کابوس رانش زمین ادامه‌ دارد

ابهام درباره سرنوشت وثیقه سرمایه گذاران تاسیس جایگاه‌های سوخت

حالا نوبت شماست...

خاطره سیل در خوزستان فراموش شده است

هرس کونوکارپوس‌ها برای جلوگیری از تنگی نفس پاییزه در خوزستان

مانور دلدادگی در مرز عاشقی/ ماجرای رویایی که مثل سابق نیست

در میان ناآرامی ها هم آرام می گیریم/ اربعین امتحانی برای شیعیان

دل‌های راهی از مرز عاشقی/عزم رفتن «بی هراس جان» در شلمچه تکرار شد

حال و هوای زائران اربعین حسینی در پایانه مرزی چذابه

ریه های خوزستان باز هم خاکستری شد

خیمه های پذیرایی از زائران اربعین حسینی در مرز چذابه برپا شد

مرگ رویای کارون

مشکلات بهداشتی و سلامت مردم اهواز و روی سیاه فاضلاب

مسئولان به بهانه اربعین خدمت به ارباب رجوع را رها نکنند

خطر عفونی‌ها بیخ گوش کلان‌شهرها/ مطب‌هایی که شهر را بیمار کردند

چرا کارت‌خوان برخی پزشکان همیشه قطع است؟

به خاطر قلب‌تان، به کسی که دوستش دارید یک قول بدهید

داستان مبهم هیام از تولد تا فلج مغزی

وقوع 30 سیلاب در سال آبی گذشته در خوزستان

سردار منجزی، جانباز گتوندی که درس شهادت را هم پاس کرد

سه طرح انتقال آب از کارون دوباره به جریان افتاد