پیام خوزستان

آخرين مطالب

یک کارشناس توسعه محله‌ مطرح کرد

چرا انجام پروژه‌های محلی ضروری است؟ شهرداری تهران

چرا انجام پروژه‌های محلی ضروری است؟
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - مدیر دفتر توسعه محله‌ای محلات ناحیه 2 منطقه 17 شهرداری معتقد است که انجام پروژه‌ها در سطح محلات سبب کاهش شکاف میان شهرداری و شهروندان می‌شود.

سیما ودوی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی شهر، درباره طراحی و اجرای چند پروژه مهم در محله‌های جلیلی و وصفنارد منطقه 17 که از سوی دفتر توسعه محله‌ای این ناحیه انجام شده است، گفت: یکی از مهم‌ترین پروژه‌های این محله که از سوی مدیریت پیشین دفتر توسعه محلی و شورایاران دوره قبل پیگیری زیادی شده بود، پروژه بهسازی خیابان آقایاری است.
او با بیان اینکه خیابان آقایاری محور اصلی محله جلیلی بود و همه خدمات در آن ارایه می‌شد، گفت: این خیابان آشفتگی بصری زیادی داشت و برخی فعالیت‌های زاید در آن انجام می‌شد، البته پروژه بهسازی این خیابان موافقان و مخالفانی هم داشت. مثلا برخی کسبه نگران رونق کسب و کار خود بوده و از طرف دیگر دست فروشان هم مخالف اجرای این پروژه بودند؛ اما زمانی که بهسازی اجرا شد دغدغه‌های شهروندان هم کمتر شده و از انجام آن راضی هستند.
مدیر دفتر توسعه محله‌ای محلات ناحیه 2 منطقه 17 شهرداری، محله جلیلی را جزو یکی از سه محله در تهران عنوان می‌کند که سرانه فضای سبز آن صفر است. به گفته او؛ ایجاد فضای سبز هم اکنون و با توجه به ارزش بالای زمین برای شهرداری عمل دشوار و پرهزینه‌ای است. یکی از پیشنهادات این دفتر ایجاد باغراه محور برزو-نیک نفس و دایمی است. شرایط در این خیابان کمی متفاوت است به این دلیل که فرم خیابان بر اساس قناتی که زیر خیابان است شکل گرفته که فرم هندسی منظمی ندارد و این فرم به ایجاد لچکی‌های متعددی در اطراف مسیر منجر شده است. این لچکی‌ها هم اکنون فضا‌های سبزی هستند که از کیفیت و کارایی مناسبی برخوردار نیستند.
ودودی گفت: به دلیل فرم هندسی خاص این خیابان، این ایده مطرح شد که اینجا را به باغ راه تبدیل کنیم و با ایجاد پیوستگی بصری و کارکردی حاصل از اتصال و ایجاد پیوستگی در مناظر و نمای طبیعی و مصنوع، ایجاد و توسعه فضا‌های مشجر معبر شهری و تجهیز فضا‌های سبز موجود برای استفاده عموم، کار را پیش ببریم. خوشبختانه ساکنان و کسبه برای کمک به تامین اعتبار اجرای این پروژه، اعلام آمادگی کردند که عوارض معوقه شهرداری را پرداخت کنند تا از محل آن شهرداری جداره‌های خیابان را هم درست کند. درباره این پروژه از مردم نظرسنجی شده و پیش از اجرای کار قطعاً نظر آنان جلب خواهد شد.
او با بیان اینکه امیدواریم بخشی از اعتبارات این پروژه را تا امسال جذب کنیم، توضیح داد: برای پروژه باغ راه خیابان نیک نفس با تجهیز فضای سبز آن و بر اساس ایده کنونی دفتر در حدود یک و نیم میلیارد تومان برآورد هزینه شده است که در مقایسه با سایر پروژه‌های شهری رقم زیادی نیست. البته برخی مدیران شهری در دوره‌هایی بر اجرای پروژه‌های بزرگ تمرکز داشتند، اما در برخی نمونه‌های موفق در جهان در خصوص طراحی فضا‌های شهری برخی شاهکار‌های طراحی و معماری بازی با رنگ و یا طراحی متنوع و اصولی فضای سبز است، بنابراین با صرف هزینه‌های کم‌تر مانند ترمیم و رنگ آمیزی کف و جداره‌ها و تنوع کاشت گیاهان می‌توان به نتایج خوبی رسید.
مدیر دفتر توسعه محله‌ای محلات ناحیه 2 منطقه 17 شهرداری، با اشاره به پروژه دیگری که توسط سازمان نوسازی شهر تهران و با پیشنهاد این دفتر و همکاری شهرداری ناحیه 3 منطقه 17 در حال انجام است، گفت: پروژه نهرکشی و ترمیم سیستم جمع آوری آب‌های سطحی خیابان فرخنده که یکی از محدوده‌های قدیمی این ناحیه است، یکی از مهم‌ترین و بزرگترین مطالبات مردم محله بوده است. به طوری که آب گرفتگی به حدی زیاد بود که آب در داخل خانه‌های مردم نفوذ می‌کرد.
ودودی یکی از معضلات بزرگ منطقه 17 و 18 شهرداری تهران را خط آهن تهران- اهواز عنوان کرد و افزود: عبور قطار از درون این محلات هم صدای زیاد و هم لرزش ایجاد می‌کند، خوشبختانه با تاکید بر این موضوع در سند توسعه محلات -که توسط این دفتر تهیه شده - و پیگیری شهرداری منطقه، مسئولان راه آهن پذیرفته اند که درباره راهکار‌های کاهش لرزه خانه‌های اطراف ریل راه آهن، مطالعه موردی و عملیاتی انجام دهند.
به گفته او با توجه به عرض حدود 70 متر محدوده و حریم عبور خط راه آهن تهران- اهواز که به طول حدود 2 هزار و 500 متر از این منطقه عبور می‌کند، محدوده بسیار کم نوری شکل گرفته و در واقع نورپردازی انجام نشده است. همین عامل سبب برخی مشکلات و آسیب‌های اجتماعی مثل تجمع معتادان در این محل شده است. موضوع نورپردازی در این محدوده و خیابان‌های متین و برادران مقدم-فرخنده در بیستمین جلسه کمیته خدمات و زیرساخت ستاد بازآفرینی شهر تهران مطرح و مصوب شده و از اداره برق رودکی در حال پیگیری است.
تعریف پروژه‌ها از زبان مردم
مدیر دفتر توسعه محله‌ای محلات ناحیه 2 منطقه 17 شهرداری، معتقد است: شهروندان به دلیل فقدان شفافیت در عملکرد شهرداری‌ها کم اعتماد بوده و شکاف عمیقی میان خود و این نهاد‌ها متصور هستند.
ودودی با بیان اینکه حل بسیاری از مشکلاتی را که شاید خود مسبب آن هستند از شهرداری‌ها انتظار دارند و از سوی دیگر معتقدند که شهرداری منافع خود را بر منافع مردم در اجرای پروژه‌ها در اولویت دارد، گفت: تعریف پروژه‌ها از زبان مردم و در راستای حل مشکلاتی از محله که اکثریت ساکنان به آن اذعان دارند و طراحی مشارکتی فضا‌ها با ساکنان محله یا حداقل ساکنان پلاک‌های پیرامونی هر پروژه و یا نمایندگان مردمی کمک می‌کند تا این شکاف کمتر شده و ساکنان را به مشارکت‌های مالی و عملی در اجرای این پروژه ترغیب کند.
به گفته او؛ این پروژه‌های هر چند کوچک در راستای حل مشکلات ملموس و اثرگذاری بیشتری در جلب رضایت، افزایش حس تعلق و مشارکت پذیری آنان دارد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

حواشی یک رخداد فرهنگی

دیدار سفیر کرواسی با شهردار تهران

افتتاح 3 ایستگاه مترو در صورت تزریق پول اوراق مشارکت

شناسایی مکان‌هایی برای ایجاد «آرامستان جدید» در 3 بخش تهران

150 قلاده سگ در پناهگاه ها و مناطق امن رهاسازی شدند

هنوز 3 هزار ساختمان بلندمرتبه ناایمن در تهران وجود دارد

فعالیت شبانه روزی 14 هزار نیروی شهرداری در زمان بارش برف

معابر باز است

سه هزار میلیارد تومان اعتبار، سهم حمل‌ونقل عمومی در بودجه 99 شهرداری

آماده باش مسئولان شهرداری برای مقابله با یخبندان امشب

اقدامات مناطق شهرداری تهران برای جلوگیری از یخ زدگی معابر

هاشمی: قول مساعد رئیس بانک مرکزی برای تامین اعتبار خرید اتوبوس

آماده باش مسئولان شهرداری برای مقابله با یخبندان امشب/ علاوه بر معابر اصلی، برفروبی پیاده روها هم در دستور کار است

کاهش 9 درصدی ترافیک صبحگاهی در یکشنبه برفی

انجام اقدامات لازم برای جلوگیری از یخ زدگی معابر

تصویب لایحه متمم بودجه از بی‌انضباطی مالی جلوگیری خواهد کرد

جامعه، نیازمند امید

کاهش 9 درصدی ترافیک صبحگاهی در یکشنبه برفی/بیشترین و کم ترین یخ زدگی معابر در مناطق 1 و 19

انجام اقدامات لازم برای جلوگیری از یخ زدگی معابر/استقرار هزار و 350 دستگاه ماشین آلات برف روبی در پایتخت

آماده باش مناطق ٢٢ گانه شهرداری تهران در پی بارش برف

استقرار 222 دستگاه ماشین آلات خدمات شهری در سایت‌های برف روبی مناطق 22 گانه

شهرداری تهران تنها در برگزاری جشنواره فجر مشارکت کرده است

افزایش شفافیت و بهبود شاخص‌های مالی شهرداری برای نخستین بار

آیین شب شعر بین‌المللی مقاومت غزه

علیپور: تلاش شبانه روزی برای پیشگیری از یخ زدگی معابر با ماشین آلات نمک پاش

پروژه‌های زیرگذر کوی نصر و تونل- زیرگذر استاد معین در موعد مقرر تحویل شهروندان خواهند شد

دولت به تعهدات خود درمورد اوراق مشارکت مترو عمل نکرد

پرداخت عوارض شهرداری جزو تعهدات مالک پلاسکو است

شهرداری تهران تنها در برگزاری جشنواره فجر مشارکت کرده است/بررسی متمم بودجه 98 در جلسه هم اندیشی

آماده باش مناطق ٢٢ گانه شهرداری تهران در پی بارش برف/ استقرار هزار و 350 ماشین برف روبی در پایتخت

آموزش در مدارس باعث می‌شود به جای ترس از زلزله اعتماد به نفس پیدا کنیم

70درصد مدارس تهران بالای 20 سال عمر دارند

موزه و کتابخانه نادر ابراهیمی افتتاح شد

آموزش در مدارس باعث می شود به جای ترس از زلزله اعتماد به نفس پیدا کنیم/ ضرورت فرهنگسازی درباره پسماند و محیط زیست میان دانش آموزان

روایت حناچی از ساخت پل خیبر در دوران دفاع مقدس

نباید از کنار روش‌هایی که جذب سرمایه گذار را میسر می‌کند به راحتی بگذریم

خرید هزار و 500 دستگاه اتوبوس برای پایتخت از محل ارز حاصل از صادرات نفت

خرید هزار و 500 دستگاه اتوبوس برای پایتخت از محل ارز حاصل از صادرات نفت/نوسازی ناوگان اتوبوسرانی در منطقه 2

تهران فاقد داکت‌های مخابراتی و الکترونیکی است

داستان خانه‌های لاله زار

ایجاد یادمانی برای جان باختگان هواپیمای مسافربری اوکراین در پایتخت

به یاد جان باختگان هواپیمای اوکراین

تهران فاقد داکت های مخابراتی و الکترونیکی است/وجود دو هزار و 500 دکل ثابت ماکروویو در پایتخت

5 گرمخانه مجهز در پایتخت ساخته می‌شود

5 گرمخانه مجهز در پایتخت ساخته می شود

زندگی به محله قدیمی نفرآباد باز می گردد

شارژ کارت بلیط‌های خبرنگاری از اول بهمن ماه

34 درصد خانواده‌های تهرانی مایحتاج خود را از میادین میوه و تره بار تهیه می‌کنند

زندگی به محله قدیمی نفرآباد باز می گردد/تاکید بر اجرای پروژه های زیست محیطی

محدوده پایانه تاکسیرانی مترو قلهک ایمن سازی شد