پیام خوزستان

آخرين مطالب

یک کارشناس توسعه محله‌ مطرح کرد

چرا انجام پروژه‌های محلی ضروری است؟ شهرداری تهران

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - مدیر دفتر توسعه محله‌ای محلات ناحیه 2 منطقه 17 شهرداری معتقد است که انجام پروژه‌ها در سطح محلات سبب کاهش شکاف میان شهرداری و شهروندان می‌شود.

سیما ودوی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی شهر، درباره طراحی و اجرای چند پروژه مهم در محله‌های جلیلی و وصفنارد منطقه 17 که از سوی دفتر توسعه محله‌ای این ناحیه انجام شده است، گفت: یکی از مهم‌ترین پروژه‌های این محله که از سوی مدیریت پیشین دفتر توسعه محلی و شورایاران دوره قبل پیگیری زیادی شده بود، پروژه بهسازی خیابان آقایاری است.
او با بیان اینکه خیابان آقایاری محور اصلی محله جلیلی بود و همه خدمات در آن ارایه می‌شد، گفت: این خیابان آشفتگی بصری زیادی داشت و برخی فعالیت‌های زاید در آن انجام می‌شد، البته پروژه بهسازی این خیابان موافقان و مخالفانی هم داشت. مثلا برخی کسبه نگران رونق کسب و کار خود بوده و از طرف دیگر دست فروشان هم مخالف اجرای این پروژه بودند؛ اما زمانی که بهسازی اجرا شد دغدغه‌های شهروندان هم کمتر شده و از انجام آن راضی هستند.
مدیر دفتر توسعه محله‌ای محلات ناحیه 2 منطقه 17 شهرداری، محله جلیلی را جزو یکی از سه محله در تهران عنوان می‌کند که سرانه فضای سبز آن صفر است. به گفته او؛ ایجاد فضای سبز هم اکنون و با توجه به ارزش بالای زمین برای شهرداری عمل دشوار و پرهزینه‌ای است. یکی از پیشنهادات این دفتر ایجاد باغراه محور برزو-نیک نفس و دایمی است. شرایط در این خیابان کمی متفاوت است به این دلیل که فرم خیابان بر اساس قناتی که زیر خیابان است شکل گرفته که فرم هندسی منظمی ندارد و این فرم به ایجاد لچکی‌های متعددی در اطراف مسیر منجر شده است. این لچکی‌ها هم اکنون فضا‌های سبزی هستند که از کیفیت و کارایی مناسبی برخوردار نیستند.
ودودی گفت: به دلیل فرم هندسی خاص این خیابان، این ایده مطرح شد که اینجا را به باغ راه تبدیل کنیم و با ایجاد پیوستگی بصری و کارکردی حاصل از اتصال و ایجاد پیوستگی در مناظر و نمای طبیعی و مصنوع، ایجاد و توسعه فضا‌های مشجر معبر شهری و تجهیز فضا‌های سبز موجود برای استفاده عموم، کار را پیش ببریم. خوشبختانه ساکنان و کسبه برای کمک به تامین اعتبار اجرای این پروژه، اعلام آمادگی کردند که عوارض معوقه شهرداری را پرداخت کنند تا از محل آن شهرداری جداره‌های خیابان را هم درست کند. درباره این پروژه از مردم نظرسنجی شده و پیش از اجرای کار قطعاً نظر آنان جلب خواهد شد.
او با بیان اینکه امیدواریم بخشی از اعتبارات این پروژه را تا امسال جذب کنیم، توضیح داد: برای پروژه باغ راه خیابان نیک نفس با تجهیز فضای سبز آن و بر اساس ایده کنونی دفتر در حدود یک و نیم میلیارد تومان برآورد هزینه شده است که در مقایسه با سایر پروژه‌های شهری رقم زیادی نیست. البته برخی مدیران شهری در دوره‌هایی بر اجرای پروژه‌های بزرگ تمرکز داشتند، اما در برخی نمونه‌های موفق در جهان در خصوص طراحی فضا‌های شهری برخی شاهکار‌های طراحی و معماری بازی با رنگ و یا طراحی متنوع و اصولی فضای سبز است، بنابراین با صرف هزینه‌های کم‌تر مانند ترمیم و رنگ آمیزی کف و جداره‌ها و تنوع کاشت گیاهان می‌توان به نتایج خوبی رسید.
مدیر دفتر توسعه محله‌ای محلات ناحیه 2 منطقه 17 شهرداری، با اشاره به پروژه دیگری که توسط سازمان نوسازی شهر تهران و با پیشنهاد این دفتر و همکاری شهرداری ناحیه 3 منطقه 17 در حال انجام است، گفت: پروژه نهرکشی و ترمیم سیستم جمع آوری آب‌های سطحی خیابان فرخنده که یکی از محدوده‌های قدیمی این ناحیه است، یکی از مهم‌ترین و بزرگترین مطالبات مردم محله بوده است. به طوری که آب گرفتگی به حدی زیاد بود که آب در داخل خانه‌های مردم نفوذ می‌کرد.
ودودی یکی از معضلات بزرگ منطقه 17 و 18 شهرداری تهران را خط آهن تهران- اهواز عنوان کرد و افزود: عبور قطار از درون این محلات هم صدای زیاد و هم لرزش ایجاد می‌کند، خوشبختانه با تاکید بر این موضوع در سند توسعه محلات -که توسط این دفتر تهیه شده - و پیگیری شهرداری منطقه، مسئولان راه آهن پذیرفته اند که درباره راهکار‌های کاهش لرزه خانه‌های اطراف ریل راه آهن، مطالعه موردی و عملیاتی انجام دهند.
به گفته او با توجه به عرض حدود 70 متر محدوده و حریم عبور خط راه آهن تهران- اهواز که به طول حدود 2 هزار و 500 متر از این منطقه عبور می‌کند، محدوده بسیار کم نوری شکل گرفته و در واقع نورپردازی انجام نشده است. همین عامل سبب برخی مشکلات و آسیب‌های اجتماعی مثل تجمع معتادان در این محل شده است. موضوع نورپردازی در این محدوده و خیابان‌های متین و برادران مقدم-فرخنده در بیستمین جلسه کمیته خدمات و زیرساخت ستاد بازآفرینی شهر تهران مطرح و مصوب شده و از اداره برق رودکی در حال پیگیری است.
تعریف پروژه‌ها از زبان مردم
مدیر دفتر توسعه محله‌ای محلات ناحیه 2 منطقه 17 شهرداری، معتقد است: شهروندان به دلیل فقدان شفافیت در عملکرد شهرداری‌ها کم اعتماد بوده و شکاف عمیقی میان خود و این نهاد‌ها متصور هستند.
ودودی با بیان اینکه حل بسیاری از مشکلاتی را که شاید خود مسبب آن هستند از شهرداری‌ها انتظار دارند و از سوی دیگر معتقدند که شهرداری منافع خود را بر منافع مردم در اجرای پروژه‌ها در اولویت دارد، گفت: تعریف پروژه‌ها از زبان مردم و در راستای حل مشکلاتی از محله که اکثریت ساکنان به آن اذعان دارند و طراحی مشارکتی فضا‌ها با ساکنان محله یا حداقل ساکنان پلاک‌های پیرامونی هر پروژه و یا نمایندگان مردمی کمک می‌کند تا این شکاف کمتر شده و ساکنان را به مشارکت‌های مالی و عملی در اجرای این پروژه ترغیب کند.
به گفته او؛ این پروژه‌های هر چند کوچک در راستای حل مشکلات ملموس و اثرگذاری بیشتری در جلب رضایت، افزایش حس تعلق و مشارکت پذیری آنان دارد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مشاوره روانشناسی آنلاین و محدودیت‌های دوران کرونایی

3 خبر خوش درباره سهام عدالت

یک عضو شورای فقهی بانک مرکزی به دلیل ابتلا به کرونا درگذشت

میدان مغناطیسی زمین جای جی.پی.اس را می‌گیرد

دستورالعمل مراسم عزاداری محرم ابلاغ شد

دستگیری هکر درگاه‌های پرداخت الکترونیکی در خوزستان

فوران فاضلاب در معابر اهواز

طرح جدید نمایندگان برای تغییر سهمیه‌ بندی بنزین

زیباکلام: اکثریت، خرداد 1400 پای صندوق نمی‌ آیند

توضیح درباره ملک 200 میلیاردی مدرسه حداد عادل

روحانی: حداقل تا 6 ماه دیگر با کرونا درگیر هستیم

تلاش شهرداری برای حفاظت از ساختمان‌های بادوام

1500 بسته ارزاق میان نیازمندان خرمشهری توزیع شد

لغو طرح ترافیک، حمل و نقل عمومی را شلوغ تر کرد

خیابان پیروزی و بزرگراه امام علی (ع) مقابل خطر سیلاب ایمن می شود

تأکید ریاض و بغداد بر پایبندی کامل خود به توافق اوپک پلاس

نگاهی به دیدار نمایندگان خوزستان در هفته بیست‌وهشتم لیگ‌برتر فوتبال

تداوم تقاضای اروپا برای محصولات پتروشیمیایی ایران

عراق در ماه اوت کاهش تولید نفت خود را تشدید می‌کند

مدیریت یکپارچه شهری، درآمدهای پایدار و حمایت از حمل و نقل عمومی

حل مشکلات کشور با رسانه‌های قوی و قدرتمند

مردم با ماسک زدن اجازه ندهند مقابله با کرونا فرسایشی شود

تکریم سادات در قلب پایتخت

انجام تعمیرات تخصصی روی 200 دستگاه پل طی یکسال گذشته

توئیت حساب کاربری رهبر انقلاب به مناسبت سالگرد قرارداد 1919 بین ایران و انگلیس

رشد 45 هزار واحدی شاخص کل بورس

درخواست بالگرد آبپاش برای مهار آتش‌سوزی کوه شوایی اندیکا

اهدای 110 دستگاه کولرگازی به اهالی منطقه عین‌دو اهواز

انجام 15 عملیات امدادی و اطفای حریق طی یک شبانه‌روز در اهواز

دلجویی از خانواده کودک فوت‌شده در جوی فاضلاب

بهره مندی بومیان جزیره کیش از بیمه درمانی تکمیلی و بیمه عمر

تعیین 3 مسیر برای حرکت تورهای گردشگری در کیش

تصاویرِ انتقال جسد با مشخصات مشابه سها رضانژاد

مسعود پزشکیان به کرونا مبتلا شد

تابلوی مزین به تمثال مبارک شهدای ده ونک نصب شد

رصد تدابیر 26 محوری ابلاغی به مدیران شهری منطقه 18 تهران برای خدمت به شهروندان

کاروان پیام رسانان غدیر در منطقه9

تحریم‌ها برداشته می‌شود؟ / خبر خوش اقتصادی مقامات کشور چه چیزی است

اسنپ به فروش می رسد

معیشت مردم جای طرح معما و پازل نیست!

کلید انبار قهوه و سیگار قاچاق به دست پلیس دزفول رسید

عکس/ گرفتار شدن کارگر اهوازی در بالابر ساختمانی

طالبان: حضور ایران در مذاکرات، مثبت است

تنش، اعتراض و التهاب در بیروت، اوج گرفت

یک کشتی ایرانی در پاکستان توقیف شد

رقابت مهران مدیری و احسان علیخانی در جشن حافظ + عکس

آتش سوزی جنگلهای اندیکا از کنترل نیروهای امدادی خارج است

حفاری با بدشانسی قهرمان لیگ نشد / چرا یادی از پروین رمضانی نکردیم؟

اعلام وضعیت قرمز، مسافران اتوبوس را بیشتر از لغو طرح ترافیک کاهش داد

فولاد و قدمی دیگر برای رسیدن به آسیا