پیام خوزستان

آخرين مطالب

گلپایگانی در نشست خبری:

کاهش 15 درصدی صدور پروانه‌های ساختمانی در سال جاری شهرداری تهران

کاهش 15 درصدی صدور پروانه‌های ساختمانی در سال جاری
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران از کاهش 15 درصدی صدور پروانه‌های ساختمانی تا پایان سال خبر داد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی شهر، عبدالرضا گلپایگانی صبح امروز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه اظهار کرد: شهردار تهران با شعار «تهران، شهری برای همه» فعالیت خود را آغاز کرد. شهری که برای همه باشد قرار است به تمام وجوه زندگی بهتر برای مردم توجه کند. در این شهر مردم در مدیریت شهر مداخله و تحولات شهر را احساس می‌کنند. در چنین شهری، شهروندان رفتار و کارکرد ما را رصد کنند، براین اساس، اقداماتی که انجام می‌دهیم باید برای همه مردم باشد.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران گفت: رویکرد‌های اصلی که از شعار شهردار تهران استخراج شده، ارتقای کیفیت محیط و فضای شهری بوده که در گام اول به آن توجه شده است. شفاف سازی و ایجاد خانه شیشه‌ای دومین رویکرد ما بود، زیرا در گذشته اتفاقاتی می‌افتاد که مردم از آن با خبر نبودند، اما امروز همه آن‌ها در اختیار مردم است.
وی خاطرنشان کرد: محور سوم فعالیت ما بحث هوشمندسازی بوده که در همه وجوه معماری و شهرسازی به آن توجه شده، عدالت اجتماعی نیز رویکرد چهارم ما بوده است.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران ادامه داد: اعتقاد داریم شعار «تهران، شهری برای همه» محقق نمی‌شود مگر به عدالت اجتماعی رسیده باشیم و تمام اقشار جامعه به همه امکانات شهر دسترسی داشته باشند. رویکرد دیگر ما این بوده است که اقدامات شهرسازی و ساختمان سازی، مهندسی ساز باشد و در نهایت به حوزه قانون مداری رسیدیم.
وی افزود: قانون مداری در دوره‌های قبلی شهرسازی چندان مورد توجه قرار گرفته بود در حالی که این امر یک وظیفه شرعی و دینی است که به گردن ما گذاشته شده است. همه ما کسانی را بیشتر دوست داریم که قانون را رعایت می‌کنند و بدون آنکه توجه کنیم از کسانی که قانون را رعایت نمی‌کنند، پرهیز می‌کنیم.
گلپایگانی گفت: در حوزه‌های ده گانه‌ای که در معاونت مدنظر قرار داده ایم، بحث شهرسازی و طرح‌های شهری یکی از حوزه‌های کلیدی ما بوده است. در این حوزه طرح‌های تفصیلی تهیه شده است و در یک سال گذشته طرح‌های تهیه شده در دو بخش طرح‌های موضعی و طرح‌های موضوعی تقسیم شده اند.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران ادامه داد: ما در یک سال گذشته 19 طرح موضعی و موضوعی را به تصویب کمیسیون ماده 5 رسانده ایم، این در حالی است که بین سال‌های 91 تا 97 تنها 22 طرح موضعی و موضوعی به تصویب رسیده بود.
گلپایگانی گفت: در این مدت مصوبه خانه باغ، پادگان 06، طرح کمربندی شهر تهران و تعداد زیادی از طرح‌های دیگر مورد تصویب قرار گرفته و برای اولین بار محور 13 کیلومتری دماوند-آزمایش را در حال طراحی داریم.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران تصریح کرد: در حوزه معماری بحث مهندسی کردن ساختمان سازی را با تاکید بر ایجاد قاب بندی‌ها پیگیری کردیم، زیرا برای نمای ساختمان‌ها هزینه زیادی می‌شد درصورتی که با یک هزینه کوچک می‌توانند آن را ایمن سازی کنند.
گلپایگانی افزود: ما به سمت ساخت ساختمان‌های سبز رفتیم که البته کار زمان بری هست، اما تا پایان سال بحث نصب برچسب انرژی را در ساختمان‌ها به نتیجه خواهیم رساند.
وی با بیان اینکه 30 درصد سوختی که به هوای تهران وارد شده به دلیل سوختی است که در ساختمان‌ها مصرف می‌شود و اگر این موضوع را به درستی مدیریت کنیم حتما از آلودگی هوای شهر تهران کاسته می‌شود، گفت: این حق طبیعی مردم است که زمان خرید یک ساختمان بدانند چه میزان انرژی در این ساختمان مصرف می‌شود تا قدرت انتخاب داشته باشند.
کاهش 18 درصدی در مقدار زیربنا و مساحت پروانه‌های صادر شده در سال جاری
گلپایگانی با اشاره به کاهش 15 درصدی صدور پروانه‌های ساختمانی در سال جدید عنوان کرد: 18 درصد در مقدار زیر بنا و مساحت پروانه‌های صادر شده در سال جدید هم کاهش داشته ایم، اما بیش از 95 درصد درآمد‌های در نظر گرفته شده در لایحه بودجه محقق شده است.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران گفت: در لایحه عوارضی که در اواخر سال گذشته تایید شد بنای ما این بود که در مناطقی که خانه گران‌تر است عوارض بیشتری هم پرداخت شود.
گلپایگانی افزود: اولین بار است که براساس کد‌های منطقه‌ای نسبت به اخذ عوارض اقدام و کل تهران را به ده دهک تقسیم کردیم تا براساس این دهک‌ها عوارض تعیین شود. یکی از اقدامات این است که هر قطعه ملک براساس جای قرار گیری و براساس شرایطی که دارد عوارض بپردازد. برای مثال، اگر یک قطعه ملک دید خوبی به یک پارک دارد یا بالعکس یک ملک در جوار خیابانی شلوغ واقع شده است باید عوارض شان متفاوت باشد.
معاون شهردار تهران ادامه داد: در بحث هوشمند سازی در حال حاضر تا مرحله بازدید از ملک فرآیند‌ها هوشمندسازی شده است و مهندسان می‌توانند بدون حتی حضور مالک، ملک را بررسی کنند.
گلپایگانی به اقدامات مربوط به صدور پایان نیز کار اشاره کرد و گفت: قول می‌دهیم ظرف دو ماه آینده پایان کار آپارتمان‌ها را بدون حضور مالک و ظرف حداکثر یک هفته صادر کنیم.
وی افزود: یکی از موضوعات مهم معماری و شهرسازی بحث نوسازی است و سازمان نوسازی شاهد یک تحول بزرگ در رویکرد بنیادین خود بوده و امروز به حوزه بازآفرینی بیشتر توجه می‌شود.
کاهش 10 درصدی صدور پروانه در بافت فرسوده
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران گفت: اگر در یک محله زیرساخت‌های شهری ارتقا پیدا کند و ساختار‌های اجتماعی پایدارتر باشد نوسازی کالبدی هم پایدار‌تر خواهد بود. در بافت‌های فرسوده عدد کاهش صدور پروانه فقط 10 درصد بوده است و این نشان می‌دهد که هنوز هم مردم در بافت فرسوده علاقه به نوسازی دارند. ما نیز امروز در 180 محله در حال بازآفرینی هستیم.
گلپایگانی با اشاره به این مطلب که رویکرد جدید مدیریت شهری، محله محوری است خاطرنشان کرد: ما قول داده ایم هزار پروژه در محلات شهر تهران را طراحی کنیم و این را در سال 99 و 1400 به اجرا خواهیم رساند که این پروژه‌ها به ارتقا کیفیت زندگی مردم در محلات منجر خواهد شد.
معاون شهردار تهران ادامه داد: یک باب کلیدی باز شده است که به نام خانه‌های کوچک مقیاس آن را می‌شناسیم؛ در تلاش هستیم تا موانع ساخت آپارتمان‌های 25 تا 40 متری را از سر راه برداریم. این ایده در تمام کلانشهر‌های دنیا وجود دارد و یک ضرورت است.
وجود 400 هزار واحد خالی از سکنه در تهران
گلپایگانی گفت: در تهران سرمایه‌های زیادی در امر مسکن صرف شده است، اما چون درست و به اندازه ساخته نشده است امروز شاهد 300 تا 400 هزار واحد خالی از سکنه در تهران هستیم، در حالی که اگر این‌ها جایی که باید، هزینه می‌شد و آن گونه که باید ساخته می‌شد، خالی نبود. 400 هزار واحد خالی را در حدود 1.5 میلیارد تومان قیمت واحد ضرب و تقسیم کنیم، عدد قابل توجهی می‌شود.
شهرداری خانه سازی نمی‌کند
معاون شهردار تهران عنوان کرد: مسکن‌های کوچک مقیاس قرار نیست فقط به افراد فقیر اختصاص پیدا کند بلکه یک زوج جوان می‌تواند در یک خانه 30 متری زندگی شان را شروع کنند. این موضوع در مورد افراد سالمند و کارگران نیز صدق می‌کند.
گلپایگانی ادامه داد: یکی از راه حل‌های مشکل مسکن، ساخت خانه‌های 25 تا 40 متری است که این طرح آماده و به وزارت کشور فرستاده شده است. شهرداری قرار نیست خانه سازی کند بلکه قرار است مشکلات این مسیر را از سر راه بردارد و مطمئن هستیم که حتما سرمایه‌های خوبی به این سمت خواهد آمد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

حواشی یک رخداد فرهنگی

دیدار سفیر کرواسی با شهردار تهران

افتتاح 3 ایستگاه مترو در صورت تزریق پول اوراق مشارکت

شناسایی مکان‌هایی برای ایجاد «آرامستان جدید» در 3 بخش تهران

150 قلاده سگ در پناهگاه ها و مناطق امن رهاسازی شدند

هنوز 3 هزار ساختمان بلندمرتبه ناایمن در تهران وجود دارد

فعالیت شبانه روزی 14 هزار نیروی شهرداری در زمان بارش برف

معابر باز است

سه هزار میلیارد تومان اعتبار، سهم حمل‌ونقل عمومی در بودجه 99 شهرداری

آماده باش مسئولان شهرداری برای مقابله با یخبندان امشب

اقدامات مناطق شهرداری تهران برای جلوگیری از یخ زدگی معابر

هاشمی: قول مساعد رئیس بانک مرکزی برای تامین اعتبار خرید اتوبوس

آماده باش مسئولان شهرداری برای مقابله با یخبندان امشب/ علاوه بر معابر اصلی، برفروبی پیاده روها هم در دستور کار است

کاهش 9 درصدی ترافیک صبحگاهی در یکشنبه برفی

انجام اقدامات لازم برای جلوگیری از یخ زدگی معابر

تصویب لایحه متمم بودجه از بی‌انضباطی مالی جلوگیری خواهد کرد

جامعه، نیازمند امید

کاهش 9 درصدی ترافیک صبحگاهی در یکشنبه برفی/بیشترین و کم ترین یخ زدگی معابر در مناطق 1 و 19

انجام اقدامات لازم برای جلوگیری از یخ زدگی معابر/استقرار هزار و 350 دستگاه ماشین آلات برف روبی در پایتخت

آماده باش مناطق ٢٢ گانه شهرداری تهران در پی بارش برف

استقرار 222 دستگاه ماشین آلات خدمات شهری در سایت‌های برف روبی مناطق 22 گانه

شهرداری تهران تنها در برگزاری جشنواره فجر مشارکت کرده است

افزایش شفافیت و بهبود شاخص‌های مالی شهرداری برای نخستین بار

آیین شب شعر بین‌المللی مقاومت غزه

علیپور: تلاش شبانه روزی برای پیشگیری از یخ زدگی معابر با ماشین آلات نمک پاش

پروژه‌های زیرگذر کوی نصر و تونل- زیرگذر استاد معین در موعد مقرر تحویل شهروندان خواهند شد

دولت به تعهدات خود درمورد اوراق مشارکت مترو عمل نکرد

پرداخت عوارض شهرداری جزو تعهدات مالک پلاسکو است

شهرداری تهران تنها در برگزاری جشنواره فجر مشارکت کرده است/بررسی متمم بودجه 98 در جلسه هم اندیشی

آماده باش مناطق ٢٢ گانه شهرداری تهران در پی بارش برف/ استقرار هزار و 350 ماشین برف روبی در پایتخت

آموزش در مدارس باعث می‌شود به جای ترس از زلزله اعتماد به نفس پیدا کنیم

70درصد مدارس تهران بالای 20 سال عمر دارند

موزه و کتابخانه نادر ابراهیمی افتتاح شد

آموزش در مدارس باعث می شود به جای ترس از زلزله اعتماد به نفس پیدا کنیم/ ضرورت فرهنگسازی درباره پسماند و محیط زیست میان دانش آموزان

روایت حناچی از ساخت پل خیبر در دوران دفاع مقدس

نباید از کنار روش‌هایی که جذب سرمایه گذار را میسر می‌کند به راحتی بگذریم

خرید هزار و 500 دستگاه اتوبوس برای پایتخت از محل ارز حاصل از صادرات نفت

خرید هزار و 500 دستگاه اتوبوس برای پایتخت از محل ارز حاصل از صادرات نفت/نوسازی ناوگان اتوبوسرانی در منطقه 2

تهران فاقد داکت‌های مخابراتی و الکترونیکی است

داستان خانه‌های لاله زار

ایجاد یادمانی برای جان باختگان هواپیمای مسافربری اوکراین در پایتخت

به یاد جان باختگان هواپیمای اوکراین

تهران فاقد داکت های مخابراتی و الکترونیکی است/وجود دو هزار و 500 دکل ثابت ماکروویو در پایتخت

5 گرمخانه مجهز در پایتخت ساخته می‌شود

5 گرمخانه مجهز در پایتخت ساخته می شود

زندگی به محله قدیمی نفرآباد باز می گردد

شارژ کارت بلیط‌های خبرنگاری از اول بهمن ماه

34 درصد خانواده‌های تهرانی مایحتاج خود را از میادین میوه و تره بار تهیه می‌کنند

زندگی به محله قدیمی نفرآباد باز می گردد/تاکید بر اجرای پروژه های زیست محیطی

محدوده پایانه تاکسیرانی مترو قلهک ایمن سازی شد