پیام خوزستان

آخرين مطالب

گلپایگانی در نشست خبری:

کاهش 15 درصدی صدور پروانه‌های ساختمانی در سال جاری شهرداری تهران

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران از کاهش 15 درصدی صدور پروانه‌های ساختمانی تا پایان سال خبر داد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی شهر، عبدالرضا گلپایگانی صبح امروز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه اظهار کرد: شهردار تهران با شعار «تهران، شهری برای همه» فعالیت خود را آغاز کرد. شهری که برای همه باشد قرار است به تمام وجوه زندگی بهتر برای مردم توجه کند. در این شهر مردم در مدیریت شهر مداخله و تحولات شهر را احساس می‌کنند. در چنین شهری، شهروندان رفتار و کارکرد ما را رصد کنند، براین اساس، اقداماتی که انجام می‌دهیم باید برای همه مردم باشد.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران گفت: رویکرد‌های اصلی که از شعار شهردار تهران استخراج شده، ارتقای کیفیت محیط و فضای شهری بوده که در گام اول به آن توجه شده است. شفاف سازی و ایجاد خانه شیشه‌ای دومین رویکرد ما بود، زیرا در گذشته اتفاقاتی می‌افتاد که مردم از آن با خبر نبودند، اما امروز همه آن‌ها در اختیار مردم است.
وی خاطرنشان کرد: محور سوم فعالیت ما بحث هوشمندسازی بوده که در همه وجوه معماری و شهرسازی به آن توجه شده، عدالت اجتماعی نیز رویکرد چهارم ما بوده است.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران ادامه داد: اعتقاد داریم شعار «تهران، شهری برای همه» محقق نمی‌شود مگر به عدالت اجتماعی رسیده باشیم و تمام اقشار جامعه به همه امکانات شهر دسترسی داشته باشند. رویکرد دیگر ما این بوده است که اقدامات شهرسازی و ساختمان سازی، مهندسی ساز باشد و در نهایت به حوزه قانون مداری رسیدیم.
وی افزود: قانون مداری در دوره‌های قبلی شهرسازی چندان مورد توجه قرار گرفته بود در حالی که این امر یک وظیفه شرعی و دینی است که به گردن ما گذاشته شده است. همه ما کسانی را بیشتر دوست داریم که قانون را رعایت می‌کنند و بدون آنکه توجه کنیم از کسانی که قانون را رعایت نمی‌کنند، پرهیز می‌کنیم.
گلپایگانی گفت: در حوزه‌های ده گانه‌ای که در معاونت مدنظر قرار داده ایم، بحث شهرسازی و طرح‌های شهری یکی از حوزه‌های کلیدی ما بوده است. در این حوزه طرح‌های تفصیلی تهیه شده است و در یک سال گذشته طرح‌های تهیه شده در دو بخش طرح‌های موضعی و طرح‌های موضوعی تقسیم شده اند.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران ادامه داد: ما در یک سال گذشته 19 طرح موضعی و موضوعی را به تصویب کمیسیون ماده 5 رسانده ایم، این در حالی است که بین سال‌های 91 تا 97 تنها 22 طرح موضعی و موضوعی به تصویب رسیده بود.
گلپایگانی گفت: در این مدت مصوبه خانه باغ، پادگان 06، طرح کمربندی شهر تهران و تعداد زیادی از طرح‌های دیگر مورد تصویب قرار گرفته و برای اولین بار محور 13 کیلومتری دماوند-آزمایش را در حال طراحی داریم.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران تصریح کرد: در حوزه معماری بحث مهندسی کردن ساختمان سازی را با تاکید بر ایجاد قاب بندی‌ها پیگیری کردیم، زیرا برای نمای ساختمان‌ها هزینه زیادی می‌شد درصورتی که با یک هزینه کوچک می‌توانند آن را ایمن سازی کنند.
گلپایگانی افزود: ما به سمت ساخت ساختمان‌های سبز رفتیم که البته کار زمان بری هست، اما تا پایان سال بحث نصب برچسب انرژی را در ساختمان‌ها به نتیجه خواهیم رساند.
وی با بیان اینکه 30 درصد سوختی که به هوای تهران وارد شده به دلیل سوختی است که در ساختمان‌ها مصرف می‌شود و اگر این موضوع را به درستی مدیریت کنیم حتما از آلودگی هوای شهر تهران کاسته می‌شود، گفت: این حق طبیعی مردم است که زمان خرید یک ساختمان بدانند چه میزان انرژی در این ساختمان مصرف می‌شود تا قدرت انتخاب داشته باشند.
کاهش 18 درصدی در مقدار زیربنا و مساحت پروانه‌های صادر شده در سال جاری
گلپایگانی با اشاره به کاهش 15 درصدی صدور پروانه‌های ساختمانی در سال جدید عنوان کرد: 18 درصد در مقدار زیر بنا و مساحت پروانه‌های صادر شده در سال جدید هم کاهش داشته ایم، اما بیش از 95 درصد درآمد‌های در نظر گرفته شده در لایحه بودجه محقق شده است.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران گفت: در لایحه عوارضی که در اواخر سال گذشته تایید شد بنای ما این بود که در مناطقی که خانه گران‌تر است عوارض بیشتری هم پرداخت شود.
گلپایگانی افزود: اولین بار است که براساس کد‌های منطقه‌ای نسبت به اخذ عوارض اقدام و کل تهران را به ده دهک تقسیم کردیم تا براساس این دهک‌ها عوارض تعیین شود. یکی از اقدامات این است که هر قطعه ملک براساس جای قرار گیری و براساس شرایطی که دارد عوارض بپردازد. برای مثال، اگر یک قطعه ملک دید خوبی به یک پارک دارد یا بالعکس یک ملک در جوار خیابانی شلوغ واقع شده است باید عوارض شان متفاوت باشد.
معاون شهردار تهران ادامه داد: در بحث هوشمند سازی در حال حاضر تا مرحله بازدید از ملک فرآیند‌ها هوشمندسازی شده است و مهندسان می‌توانند بدون حتی حضور مالک، ملک را بررسی کنند.
گلپایگانی به اقدامات مربوط به صدور پایان نیز کار اشاره کرد و گفت: قول می‌دهیم ظرف دو ماه آینده پایان کار آپارتمان‌ها را بدون حضور مالک و ظرف حداکثر یک هفته صادر کنیم.
وی افزود: یکی از موضوعات مهم معماری و شهرسازی بحث نوسازی است و سازمان نوسازی شاهد یک تحول بزرگ در رویکرد بنیادین خود بوده و امروز به حوزه بازآفرینی بیشتر توجه می‌شود.
کاهش 10 درصدی صدور پروانه در بافت فرسوده
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران گفت: اگر در یک محله زیرساخت‌های شهری ارتقا پیدا کند و ساختار‌های اجتماعی پایدارتر باشد نوسازی کالبدی هم پایدار‌تر خواهد بود. در بافت‌های فرسوده عدد کاهش صدور پروانه فقط 10 درصد بوده است و این نشان می‌دهد که هنوز هم مردم در بافت فرسوده علاقه به نوسازی دارند. ما نیز امروز در 180 محله در حال بازآفرینی هستیم.
گلپایگانی با اشاره به این مطلب که رویکرد جدید مدیریت شهری، محله محوری است خاطرنشان کرد: ما قول داده ایم هزار پروژه در محلات شهر تهران را طراحی کنیم و این را در سال 99 و 1400 به اجرا خواهیم رساند که این پروژه‌ها به ارتقا کیفیت زندگی مردم در محلات منجر خواهد شد.
معاون شهردار تهران ادامه داد: یک باب کلیدی باز شده است که به نام خانه‌های کوچک مقیاس آن را می‌شناسیم؛ در تلاش هستیم تا موانع ساخت آپارتمان‌های 25 تا 40 متری را از سر راه برداریم. این ایده در تمام کلانشهر‌های دنیا وجود دارد و یک ضرورت است.
وجود 400 هزار واحد خالی از سکنه در تهران
گلپایگانی گفت: در تهران سرمایه‌های زیادی در امر مسکن صرف شده است، اما چون درست و به اندازه ساخته نشده است امروز شاهد 300 تا 400 هزار واحد خالی از سکنه در تهران هستیم، در حالی که اگر این‌ها جایی که باید، هزینه می‌شد و آن گونه که باید ساخته می‌شد، خالی نبود. 400 هزار واحد خالی را در حدود 1.5 میلیارد تومان قیمت واحد ضرب و تقسیم کنیم، عدد قابل توجهی می‌شود.
شهرداری خانه سازی نمی‌کند
معاون شهردار تهران عنوان کرد: مسکن‌های کوچک مقیاس قرار نیست فقط به افراد فقیر اختصاص پیدا کند بلکه یک زوج جوان می‌تواند در یک خانه 30 متری زندگی شان را شروع کنند. این موضوع در مورد افراد سالمند و کارگران نیز صدق می‌کند.
گلپایگانی ادامه داد: یکی از راه حل‌های مشکل مسکن، ساخت خانه‌های 25 تا 40 متری است که این طرح آماده و به وزارت کشور فرستاده شده است. شهرداری قرار نیست خانه سازی کند بلکه قرار است مشکلات این مسیر را از سر راه بردارد و مطمئن هستیم که حتما سرمایه‌های خوبی به این سمت خواهد آمد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

لباس سفید ازدواج پس از خروج از وضعیت قرمز / ویدئو

کشته‌ های انفجار بیروت از 100 تن فراتر رفت

بحران در بیمارستان‌ های لبنان در پی انفجار بیروت

نگهداری غیراصولی مواد شیمیایی در بندرگاه بیروت

گریم دیدنی سام درخشانی در نقشی که به سرانجام نرسید! + عکس

ممانعت از ورود برخی از واحدهای صنعتی استان البرز به تهران

پیام تبریک وزیر نفت به مناسبت روز خبرنگار

عزم شرکت ملی گاز برای استقرار سامانه یکپارچه و مکانیزه مدیریت عملکرد

افزایش 3 برابری پروژه‌های ایمن‌سازی در منطقه 9 عملیات انتقال گاز

دستاوردها در بخش‌های تولیدی از جمله نفت و گاز قابل توجه است

پاندمی یک پدیده شهری و چالشی برای شهرهاست

طرح رایگان دوگانه‌سوز کردن خودروهای عمومی در استان مرکزی اجرا شد

چراغ‌های برج میلاد تهران امشب خاموش می‌شود

بازگشایی اماکن آبی خوزستان در شهرهای سفید

روانکاوی از پشت مانیتور: اسکایپ و زوم چه خدمتی به روان‌شناسی کردند؟

آسیب های روانی کرونا بر سلامت مردان

پنج قابلیتی که هندزفری Huawei FreeBuds 3i را متمایز می‌کند

عطرسازانی که هیچ بویی را حس نمی‌کنند

ابتلای 1078 شاغل حوزه اصناف دزفول به کرونا

مانور پر سروصدا در سوسنگرد

مردم در تعطیلات پیش رو به مسافرت نروند

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 15 مرداد 99

خواننده زن لبنانی: تمام خانه ام در انفجار آسیب دید! + عکس

آتش‌سوزی در بلوط‌ بلند دهدز

وزارت میراث فرهنگی در مورد گم شدن آلبوم ناصری پاسخگو باشد

فرهنگسرای اندیشه مسابقه کتابخوانی «ولایت علی(ع)» را برگزار می‌کند

قیمت نفت برنت به بالای 45 دلار رسید

الزامات خبرنگاری حرفه‌ای و تأثیرگذار

ملی پوش کشتی فرنگی: هدفم حضور در بازی‌های المپیک و کسب مدال است

معرفی برگزیدگان چهارمین جشنواره رسانه‌های شهری

90 بیمار کرونایی در بیمارستان بزرگ دزفول بستری هستند

استاندار: بنیاد شهید در ساماندهی گلزارهای شهدا خوزستان جدی‌تر فعالیت کند

خاموشی‌های کوتاه‌مدت خوزستان، ناخواسته‌اند

فلسفه وجودی جهاد دانشگاهی امروز جدی‌تر از چهل سال قبل است

تکلیف 13 بسته کاری دیگر از طرح توسعه 28 مخزن مشخص شد

واحد کاتالیست پتروشیمی لرستان با دانش‌فنی ایرانی به بهره‌برداری می‌رسد

سرقت از انجمن هنرهای تجسمی خوزستان برای سومین بار!

افزایش 12 درصدی خلع سلاح در خرمشهر

اعلام وضعیت کرونا در خوزستان آمار سازی نیست

آتش‌سوزی در 2 دبیرستان در شهر اهواز

افزایش رطوبت در خوزستان پیش‌بینی می شود

پیام تسلیت سازمان حفاظت محیط زیست، به مناسبت درگذشت استاد هنریک مجنونیان

دستگیری متخلفان و عاملین حمله به محیط بانان لرستانی

چگونه با کودکان درباره ویروس کرونا صحبت کنیم؟

پرداخت روزانه 3 میلیارد ریال تسهیلات رفع احتیاجات ضروری در بانک ملی ایران

رکورد مشارکت سهامداران در خرید سهام عرضه‌های اولیه شکسته شد

"وتجارت" به سود رسید

کنترل سگ رباتیک "بوستون داینامیکز" با کمک دسته پلی‌استیشن!

خداحافظی روستاهای ایذه با افت فشار آب

قصه آب آلوده خوزستان