پیام خوزستان

آخرين مطالب

شهیدزاده در نشست خبری مطرح کرد

افزایش سهم ذرات معلق ناشی از فعالیت صنایع و پالایشگاه‌ها در آلودگی هوا شهرداری تهران

افزایش سهم ذرات معلق ناشی از فعالیت صنایع و پالایشگاه‌ها در آلودگی هوا
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران گفت: برای تولید سیاهه انتشار جدید تهران با 20 دستگاه اجرایی کشور تعامل داشتیم و همچنین بیش از 150 مکاتبه رسمی انجام داده ایم.

به گزارش خبرنگار پایگاه حبری تحلیلی شهر، امروز صبح نشست خبری سیاهه انتشار سال 96 شهر تهران با حضور مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران و اصحاب رسانه برگزار شد.
حسین شهیدزاده، مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در ابتدای این نشست خبری بیان کرد: از بین منابع متحرک، خودرو‌های دیزلی شامل مینی‌بوس، اتوبوس واحد، اتوبوس سرویس و کامیون بیش از 30 درصد ذرات معلق ناشی از منابع متحرک را تولید می‌کنند که سهم مینی‌بوس 4 درصد، اتوبوس واحد 5.7 درصد، اتوبوس سرویس 7.4 درصد و کامیون 15.7 درصد است. اولین سیاهه انتشار که مربوط به سال 92 است، در سال 94 منتشر شد.
وی ادامه داد: از سال 85 تا 97، آلودگی CO بسیار کاهش پیدا کرده و علت آن تغییر تولید خودرو‌های کاربراتوری به سمت انژکتوری است. بدین ترتیب میزان گاز مونوکسیدکربن از 4.1 ppm به 1.8 ppm در سال گذشته کاهش یافته است. SO2 در سالیان گذشته افت شدیدی داشته و مهم‌ترین علت آن حذف گوگرد سوخت دیزل است. پیش از این میزان گوگرد سوخت دیزل بیش از 8000 ppm بود در حال حاضر میزان آن به حدود 50 ppm کاهش یافته است.
شهیدزاده با اشاره به اینکه سال گذشته به علت وضعیت آب‌وهوایی بسیار خوب، آلاینده‌ها کاهش بسیار خوبی داشتند، افزود: سیاهه انتشار سال 94 در پنج جلد منتشر شد که براساس آن مقالات بسیاری نوشته شده و دراختیار مراجع قرار گرفته است.
مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با اشاره به اینکه براساس سیاهه انتشار سال 94، 70 درصد ذرات معلق مربوط به منابع محرک و تنها 30 درصد مربوط به منابع ساکن است، عنوان کرد: 85 درصد آلاینده‌های گازی مربوط به خودرو‌ها است.
وی با بیان اینکه عملیات تولید سیاهه انتشار سال 96 در شهریورماه سال 98 به اتمام رسید، تصریح کرد: برای این کار با 20 دستگاه اجرایی کشور تعامل داشتیم و همچنین بیش از 150 مکاتبه رسمی انجام داده ایم. بر این اساس 10 جلد گزارش اطلاعاتی منتشر شده است.
به گفته شهیدزاده؛ مهم‌ترین بروزرسانی‌ها در سیاهه انتشار سال 96 این است که محاسبه انتشار آلایندگی سایشی خودرو‌ها که منجر به افزایش سهم خودرو‌های بنزینی در تولید ذرات معلق شهر شده است، وجود دارد. همچنین نیروگاه منتظر قائم واقع در 10 کیلومتری غرب تهران، سهم قابل توجهی در تولید ذرات معلق دارد. صنایع آلاینده شهر تهران با جزئیات فراوان از منظر انتشار آلایندگی ناشی از احتراق سوخت و انتشار آلایندگی ناشی از فرآیند تولید مورد بررسی قرار گرفته‌اند که منجر به افزایش سهم صنایع در تولید آلودگی شهر تهران شده است. همچنین، پالایشگاه تهران با جزئیات بسیار بیشتری مورد بررسی قرار گرفته و انتشار آلایندگی فرآیندی و احتراقی هر واحد پالایشگاه به صورت جداگانه محاسبه شده است. پایانه‌های اتوبوسرانی برون شهری هم به محاسبات اضافه شده است. ضمن اینکه جزئیات محاسبات پایانه‌های اتوبوس درون شهری، فرودگاه و راه آهن افزایش پیدا کرده است.
مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران از همکاری با مراکز علمی دیگر خبر داد و گفت: برای اینکه مطمئن شویم این اطلاعات صحیح است با مرکز همکاری‌های بین المللی ژاپن، دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه تربیت مدرس همکاری کرده‌ایم.
وی با بیان اینکه سهم منابع متحرک از تولید و انتشار ذرات معلق به 61 درصد رسیده است، افزود: این سهم مربوط به خودرو‌ها است. در گذشته این عدد برابر با 70 درصد بود. در عوض سهم بخش‌های دیگر مثل صنایع و نیروگاه‌ها افزایش پیدا کرده است.
شهیدزاده عنوان کرد: اگر گفته می‌شود که در یک روز شاخص آلودگی هوا بیش از 150 شده، علت آن افزایش ذرات معلق در سطح شهر است. آلاینده‌های گازی کمتر باعث شده‌اند که تهران در فصل سرد، به هوای ناسالم برسد.
وی با بیان اینکه مطالعه‌ای در تونل انجام شد که براساس آن آنالیز میزان تولید ذرات از خودرو‌ها به دست آمد، تصریح کرد: ذرات ناشی از ترمز و لاستیک و آسفالت به محاسبه این سیاهه انتشار افزوده شده است.
به گفته شهیدزاده؛ کاهش سهم کامیون‌ها نسبت به گذشته یک علت مهم دارد و آن این است که نوع سوخت گذشته دارای سلفور بالا بود، اما در حال حاضر سلفور موجود در سوخت بسیار کاهش پیدا کرده است.
فیلتر دوده بیش از 99 درصد از ذرات آلاینده را جذب می‌کند
مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اظهار داشت: نصب فیلتر دوده روی کامیون‌ها، اتوبوس‌ها و ... باعث می‌شود که بیش از 99 درصد ذرات معلق توسط فیلتر جذب شوند و این اقدام بسیار موثر است. این تجربه را در اتوبوس‌های شرکت واحد تهران داشته‌ایم.
وی با بیان اینکه شرکت کنترل کیفیت هوا 21 ایستگاه اندازه گیری شاخص در سطح شهر دارد و علاوه بر آن 14 ایستگاه هم اداره محیط زیست در سطح شهر نصب کرده است، افزود: این اطلاعات (شاخص کیفیت هوا) باید دقیق و قابل اتکا برای همه باشد. به همین علت آزمایشگاه مرجعی ایجاد شده است. این آزمایشگاه مکانی است که کلیه دستگاه‌های ما در آن‌جا کالیبراسیون می‌شوند. همچنین، این آزمایشگاه مرجع خارج از مرکز خودمان ایجاد و در دانشگاه صنعتی شریف قرار دارد، ما نیز به دقت دستگاه‌های خود اعتماد داریم.
شهیدزاده با بیان اینکه در زمان محاسبه شاخص توسط کارشناسان، داده‌های غیرصحیح حذف می‌شوند، تصریح کرد: برای مثال ممکن است در نزدیکی یک ایستگاه ساخت و ساز انجام شود و این باعث شود که شاخص آلودگی بالا برود، به همین علت کارشناس ما این داده را حذف می‌کند. در اپلیکیشن کیفیت هوا و سایت شرکت، این داده‌ها توسط کارشناسان ما بررسی و در نهایت به عنوان شاخص منتشر می‌شوند. معمولا در مناطق مسکونی که تردد خودرو‌ها کمتر است، شاخص آلودگی هوا پایین‌تر قرار دارد. در ضمن دستگاه سنجش PM2.5 در همه ایستگاه‌ها وجود ندارد.
آخرین پایش سوخت آذرماه انجام شد
وی با اشاره به اینکه کیفیت سوخت مشکل عمده‌ای ندارد، گفت: در گذشته پایش کیفیت سوخت ماهیانه بود، اما در حال حاضر هر سه ماه یک‌بار این اقدام انجام می‌شود و آخرین پایش در آذرماه سال جاری انجام شد.
شهیدزاده عنوان کرد: اینکه گفته می‌شود 60 درصد خودرو‌های تولید داخل امکان گرفتن معاینه فنی برتر را ندارند این است که کیفیت تجهیزات کاهش آلاینده‌ها که شامل کاتالیست و سنسور‌های کمک کننده هستند، خوب عمل نمی‌کنند. این مشکلات در کشور وجود دارد و موجب صدمه زدن به سلامتی خودمان می‌شود.
دود گازوئیل از عوامل بروز سرطان است
مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با اشاره به اینکه بسیاری از اتوبوس‌های شهر تهران فرسوده هستند، اظهار داشت: امکان نصب فیلتر دوده روی کلیه اتوبوس‌های فرسوده وجود ندارد و تنها روی تعدادی از این اتوبوس‌ها می‌توان فیلتر دوده نصب کرد. براساس قانون خودروی فرسوده حق تردد ندارد، اما این اتفاق می‌افتد. یکی از علل آن نامطلوب بودن وضعیت اقتصادی است، اما از آن سمت هم روی سلامتی تأثیر می‌گذارد. واقعیت این است که دود گازوئیل به صورت مستقیم موجب بروز سرطان می‌شود.
وی در مورد کاهش سهم موتورسیکلت‌ها نسبت به گذشته، گفت: تعداد موتور سیکلت‌های فعال در شهر از تعداد شماره گذاری شده بسیار کمتر است. گفته می‌شود که حدود سه میلیون موتور سیکلت در شهر وجود دارد. اما همه این موتور سیکلت‌ها فعال نیستند. همچنین تولید خودرو‌های کاربراتوری به سمت انژکتوری رفته است.
شهیدزاده در مورد اعلام خاموشی تعدادی از ایستگاه‌ها به منظور کاهش شاخص آلودگی هوا، توضیح داد: مشکل اساسی در کشور، اعتماد است. رسالت خودمان می‌دانیم که اطلاعات صحیح و دقیق در اختیار شهروندان بگذاریم. محاسبه شاخص توسط محیط زیست انجام می‌شود و شرکت ما تنها همکاری بین بخشی با آن‌ها دارد. شرکت کنترل کیفیت هوا مرجع اعلام نیست و مرجع اعلام محیط زیست است.
داده‌های شرکت کنترل کیفیت هوا به صورت آنلاین در اختیار محیط زیست است
وی در مورد علت اختلاف شاخص‌ها در سایت کنترل کیفیت هوا و دیگر منابع، گفت: متأسفانه در بعضی از فضا‌ها خبر منفی طرفدار بسیاری پیدا می‌کند و درحال حاضر در آن فضا هستیم. داده‌های ما به صورت آنلاین در اختیار محیط زیست قرار دارد.
وی در مورد پایش خودرو‌های مرتبط با شهرداری تهران، گفت: توسط معاونت مالی شهرداری تهران به خودرو‌های مرتبط با شهرداری تهران ابلاغ شده که اگر معاینه فنی نداشته باشند، کارفرما حق پرداخت ندارد. از افزایش مراجعه این خودرو‌ها به مراکز معاینه فنی می‌توان متوجه شد که خودرو‌های دیزلی شهرداری یا هر خودروی دیگر سهم عمده‌ای در تولید آلاینده‌ها ندارد.
شهیدزاده در پاسخ به این سوال که با توجه به سهم 35 درصدی کامیون‌ها، چرا شهرداری محدودیت بیشتری برای آن‌ها اعمال نمی‌کند، گفت: این محدودیت را باید پلیس راهور تهران اعمال کند. همچنین اگر قرار باشد در زمان تشدید آلودگی هوا، ممنوعیت تردد روزانه و شبانه برای خودرو‌های دیزلی اعمال شود، فعالیت اقتصادی شهر می‌خوابد. این عمل مستلزم آماده سازی زیرساخت‌ها است. بسیاری از شاخص‌های آلودگی متناسب با افزایش و کاهش ترافیک است. به صورت مشخص کربن سیاه از خودرو‌های دیزلی تولید می‌شود و در ساعات شبانه افزایش می‌یابد و وضعیت بدی را در شب ایجاد می‌کنند. این همان عامل سرطان‌زا است.
مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در پایان بیان کرد: درحال حاضر از سازمان برنامه و بودجه پیگیر هستیم که بودجه‌ای برای خرید موتور‌های انژکتوری به افراد دارای موتور کاربراتوری تخصیص داده شود. این وام بدون بهره به کسانی داده می‌شود که موتور کاربراتوری خود را می‌خواهند با یک موتور انژکتوری تعویض کنند. در ضمن موتور کاربراتوری باید اسقاط شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فروش خانه اقدسیه مانعی ندارد

انتظامی: 22 شهر فاقد سینما تا پایان سال صاحب سینما می شوند

آغاز عملیات بازسازی پل کن

حمایت های شهرداری از جشنواره فجر الزاما مادی نیست

حناچی: از تجربیات هلند در احیا واحد‌های صنعتی قدیمی و مدیریت منابع آب استفاده می‌کنیم

آغاز ساماندهی گذر میرزا محمود وزیر در محله عولادجان

حناچی: از تجربیات هلند در احیا واحد‌های صنعتی قدیمی و مدیریت منابع آب استفاده می‌کنیم / سفیر هلند: وجود تحریم‌ها نمی‌تواند مانع تبادل تجربیات میان دو کشور باشد

حمایت های شهرداری از جشنواره فجر الزاما مادی نیست/لزوم پیش بینی تمهیدات مناسب برای حفظ یاد و نام سردار سلیمانی در پایتخت

بافت فرسوده محله تختی

افزایش 90 درصدی ظرفیت سالن‌های پردیس ملت در 9 ماه گذشته

شهرداری رقابت‌پذیری را افزایش دهد

اسناد بدهی‌های شهرداری تهران قابل انکار نیست

افزایش 90 درصدی ظرفیت سالن های پردیس ملت در 9 ماه گذشته

هر 15 روز یک افتتاح فاخر خواهیم داشت

نماد ملی آموزش محیط زیست رونمایی شد

خاک ریزی و تسطیح معابر و منازل شهر کنارک ادامه دارد

شهرداری لایحه بودجه 99 را حداکثر تا هفته آینده به شورای شهر ارائه می دهد

اسناد بدهی های شهرداری تهران قابل انکار نیست/گلایه از سیاست یک بام و دو هوا در برخورد با تخلفات شهرداری

قانوناً، شرعاً و عرفاً منعی برای فروش خانه اقدسیه وجود ندارد

تصویب بخش هزینه‌ای متمم بودجه سال 98

گردش مالی مشاغل در تهران حدود 40 درصد تولید ناخالص داخلی کشور است

ایران در میان 5 کشور اول تولید کننده پسماند پلاستیکی

«آژانس عکس تهران» کاندیدای برترین وب سایت گروه سایت‌های شهری و محله‌ای

ایران در میان 5 کشور اول تولید کننده پسماند پلاستیکی/به مشارکت شهروندان نیازمندیم

انتقاد مسجدجامعی از اجرای طرح ساماندهی رود-دره فرحزاد

درباره سهم آرادکوه در انتشار بوی بد پایتخت اغراق می‌شود

بررسی لایحه عوارض در جلسه هم اندیشی اعضای شورای شهر

افزایش تخفیف معاینه فنی برتر

تحقق 88 درصدی درآمدهای شهرداری تهران در 9 ماهه امسال

تقدیر هاشمی از شهرداری تهران برای کمک به مناطق سیل زده سیستان و بلوچستان

آماده سازی طرح ساختاری حریم پایتخت

نغمه ناخوانده زنان رهایی یافته از اعتیاد بازخوانی شد

این یک اصلاح نامگذاری است، نه نفیِ تختی

انتصاب سرپرست جدید اداره کل منابع انسانی شهرداری تهران

اجرای بیش از هزار مترمربع پیاده روسازی در منطقه 15

فقدان درآمد مطلوب؛ دلیل اصلی عدم احداث پارکینگ عمومی

رسانه‌ها مدیریت شهری را کنترل می‌کنند

خداکرمی: فعالیت دیگری جایگزین مجموعه دلفیناریوم شود

برگزاری مسابقه «زنان در شهر» ویژه زنان هنرمند منطقه 3

فیلم‌های جشنواره فجر در برنامه «تا جشنواره 38» معرفی می‌شوند

رسانه‌ها مدیریت شهری را کنترل می‌کنند/ شهروندان همیشه در نهایت از عملکرد واقعی مدیران مطلع می‌شوند

تقدیر جانشین پلیس راهور تهران بزرگ از اقدامات شهرداری تهران

فراخوان چهارمین دوره جشنواره رسانه‌های شهری منتشر شد

تقدیر جانشین پلیس راهور تهران بزرگ از اقدامات شهرداری تهران/اقدامات شهرداری از لغزندگی معابر جلوگیری کرد

حضور پررنگ شهرداری تهران در الکامپ مشهد

تغییر پارادایم از «هزینه محوری» به «درآمدزایی» در شهر مستلزم شجاعت و بکارگیری ایده‌های جدید است

حمایت شهرداری از جشنواره فجر جای تقدیر دارد

مددسرای منطقه21 برای پذیرش شبانه روزی افراد بی خانمان آمادگی کامل دارد

مرغوبیت مکانی ملاک محاسبه عوارض صدور پروانه ساختمانی می‌شود

آمادگی کامل برای بارش های آخر هفته/بیشترین مطالبات شهروندان از مدیریت شهری