پیام خوزستان

آخرين مطالب

گفتگوی تفصیلی با شهردار منطقه9/ 1

نهضت تجمیع قطعات ریزدانه و نوسازی بافت فرسوده را راه اندازی کرده ایم شهرداری تهران

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - منطقه9 با وسعتی نزدیک به 19.6 کیلومترمربع جمعیتی بالغ بر 165903 نفر را در خود جای داده است؛ محدوده این منطقه از شمال به خیابان آزادی و جاده مخصوص کرج از جنوب به بزرگراه فتح و 45 متری زرند، از شرق به خیابان شهیدان، خیابان سادات و از غرب به مسیل کن منتهی می‌شود. سیدعلی مفاخریان در گفتگو با پایگاه خبری تحلیلی شهر درباره حضور خود در این منطقه، مهمترین چالش ها و برنامه ها برای برون رفت از موضوعاتی مانند بافت فرسوده، کمبود فضای سبز و... صحبت کرده است که در ادامه می خوانید.

• شورایاران منطقه 9 در نشستی که حدود دو سال قبل با فرماندار تهران داشتند از کمبود فضا‌های سبز، آموزشی و ورزشی، مشکل در حمل و نقل عمومی و فقدان ایستگاه آتش نشانی در سطح منطقه 9 انتقاد داشتند. علاوه بر این، در دوره مدیریت جدید شهری شعار‌های انسان محور مانند «تهران شهری برای همه» و «تهران شهری زیست پذیر» مطرح شده که نشان دهنده تغییر در رویکرد نگاه به شهر و شهروند است. شما در این دو سال برای برون رفت از این چالش‌ها و تحقق شعار‌های مدیریت شهری جدید چه اقداماتی انجام دادید؟
نکته‌ای که به آن اشاره کردید یعنی تغییر رویکرد، موضوعی بود که در اولویت اول فعالیت‌ها ما قرار گرفت؛ در این دو سال، ما 84 پروژه اعم از عمرانی، اجتماعی، خدمات شهری، ترافیکی و فناوری اطلاعات در منطقه اجرا کرده ایم که ناظر بر رفع محرومیت‌ها و نگاه ویژه به کرامت انسانی داشت.
منطقه 9 محرومیت تاریخی گذشته دارد؛ این منطقه دو ناحیه دارد و از جهت تعداد ناحیه‌ها کوچکترین منطقه شهر تهران محسوب می‌شود، ولی از لحاظ جمعیت و وسعت کوچکترین منطقه تهران نیست. در عین حال از نظر اعتبارات نیز ما کمترین اعتبارات را در بین 22 منطقه شهر تهران داریم. با توجه به اینکه بخشی از محدوده منطقه نظامی است و بخشی از آن بافت‌های فرسوده، پروژه‌های متحول کننده منطقه در گذشته تعریف چندانی نداشته و طبیعتا یک نوع عقب ماندگی بودجه‌ای و اعتباری در این منطقه وجود داشته است.
کار‌های نرم افزاری خاص مانند مناسب سازی ایستگاه‌های بی آرتی برای نابینایان، نصب تابلو‌های بریل برای راهنمایی آن‌ها و اقداماتی از این قبیل نیز انجام شده که می‌تواند از مصداق‌های شعار «تهران شهری برای همه» باشد.
احداث بزرگترین نیروگاه خورشیدی ساختمان‌های تهران که 52 مگاوات برق در سال تولید و به برق شهری متصل می‌شود و در ارزیابی‌های بین المللی حائز رتبه برتر شد، بازار میوه و تره بار جی، بوستان گیاهان دارویی، بوستان درختان میوه از دیگر پروژه‌های مهم انجام شده است که به تفصیل درباره آن‌ها صحبت می‌کنیم.
• مهمترین اقدامات شما برای برون رفت از این مشکل اساسی یعنی اعتبارات محدود که منطقه با آن روبه رو بود چه بود؟
سعی کردیم این مسئله را با اطلاع رسانی بین اعضای شورای اسلامی شهر و انتقال اینکه این منطقه محروم نیاز به توجه بیشتر برای تخصیص اعتبارات متناسب با رشد منطقه دارد، پیگیری کنیم و خوشبختانه با موافقت اعضای شورای شهر تعدادی پروژه در منطقه تعریف شد و افزایش اعتبارات را در منطقه داشتیم و در این دوره رشد مثبتی را به نسبت مناطقی که در حالت توقف قرار گرفته بودند شاهد بودیم.
این 84 پروژه ذکر شده در این دوره به مرحله افتتاح و یا تکمیل و بهره برداری رسید؛ اعم از مجموعه اندیشه سرای دکتر قریب، مرکز فناوری‌های هوشمند شهری، مرکز رشد کسب و کار‌های شهری، مرکز فوریت‌های خدمات اجتماعی شهر تهران که برخی از این‌ها جنبه کارکرد منطقه‌ای و محله‌ای نداشتند و در برند شهر تهران مطرح شدند مثل مرکز فوریت‌های اجتماعی. برخی از آن‌ها کارکرد شهری داشتند مثل مجموعه ورزشی خوراکیان که با مجموعه وزارت ورزش همکاری شد؛ پروژه‌ای که شاید بیش از ده سال متوقف مانده بود و به دلیل مشکلاتی که در حوزه قضایی و حقوقی وجود داشت نتوانستند به نتیجه برسانند، ولی خوشبختانه با تعاملی که با مجموعه وزارت ورزش انجام دادیم این مجموعه ورزشی با حضور وزیر ورزش افتتاح شد.
• با توجه به آلودگی هوای تهران و ضرورت خروج از این بحران، قطعا گسترش فضای سبز حائز اهمیت بسیار بالایی است، با توجه به بافت جمعیتی منطقه که فرسوده و ریزدانه است چه تدبیری برای این بخش اندیشیده شد؟ همچنین آیا توانسته اید در دل این بافت فشرده هم به میزان ایده آل بوستان سازی کنید؟
در این منطقه سالن سینما وجود نداشت و اکنون یک سالن سینما در منطقه داریم و طی یکی دو هفته آینده دومین سالن سینما را نیز افتتاح خواهیم کرد. سه سالن دیگر نیز در شرف تجهیز و راه اندازی است که در اواخر سال و یا اوایل سال آینده افتتاح خواهد شد.
در حوزه فضای سبز حداقل با جنگل کاری 290 هکتاری که در مجموعه پایگاه یکم شکاری اتفاق افتاده ما اولا هزینه تملک برای توسعه فضای سبز ندادیم و مسبب صرفه جویی در هزینه‌ها شدیم. از طرف دیگر توسعه فضای سبز را در شهر تهران برای ایجاد یک ریه تنفسی اجرا کردیم. با این 290 هکتار ظرفیت فضای سبز ما با حوزه جنگل کاری به بالای 7 یا 8 متر می‌رسد و تقریبا توانستیم در حد استاندارد برای ظرفیت فضای سبزمان برنامه ریزی کنیم؛ البته هنوز لکه‌هایی در سطح منطقه وجود دارند که به دنبال تملک و تبدیل آن به باغ و فضای هستیم که بتوانند کارکرد‌های محله‌ای خود را داشته باشند.
باید بر این نکته هم تاکید کنم که در حوزه آبیاری، پارک‌ها و بوستان‌ها مجهز به سیستم آب خام شدند و وابسته به آبیاری مجموعه آب‌های شهری و تصفیه شده نیستند. این موضوع در زمینه زیست محیطی بسیار حائز اهمیت است؛ ما در حوزه محیط زیست توانستیم از پساب‌های صنعتی منطقه برای آبیاری فضای سبز استفاده کنیم؛ مانند پساب‌های کارخانه‌های لبنیات «پاک» و «پگاه» که قبلا با بوی تعفن وارد شهر می‌شد، اما با همکاری با این کارخانه‌ها تصفیه خانه‌هایی احداث کردیم که به موجب آن به گردش آبیاری فضای سبز می‌انجامد. با این کار هم از انتشار آلودگی و بوی نامطبوع جلوگیری شده و هم به منابع آب خام بیشتری دسترسی پیدا کردیم.
• یکی از انتقاد‌های دائم شهروندان منطقه، بحث کارگاه‌های محدوده میدان فتح است که سال‌ها به همین شکل باقی مانده و هم دسترسی‌ها را محدود کرده و هم با کوچکترین وزش باد موجب برخواستن گرد و خاک می‌شود. ظاهرا قرار شده این کارگاه‌ها محدود شوند؟
بعد از اینکه شهردار تهران دستور به جمع آوری کارگاه‌ها دادند، بیش از هزار کامیون خاک دپو شده در میدان فتح، جمع آوری و از محل کارگاه‌ها خارج شد تا کارگاه کوچک سازی شوند. نزدیک به 30 هزار متر مربع فضا در 6 یا 7 قطعه زمین در اختیار مجموعه میدان فتح بود که 20 هزار متر آن تدریجا گرفته و به فضای سبز تبدیل شد و حدود 10 هزار متر مربع از آن در اختیار کارگاه‌ها است. اگر چه این مکان در گذشته نیز فضای سبز بوده و به عنوان یک پروژه جدید محسوب نمی‌شود، ولی از یک حالت نخاله و خاک و تلی از فضای عمرانی و نخاله ساختمانی بار دیگر به فضای سبز تبدیل شد و یک تغییر فضا برای مردم به وجود آمد.
• در حوزه پروژه‌های عمرانی، زیرگذر استادمعین طبق وعده شهردار تهران تا پایان سال افتتاح می‌شود؟
پروژه زیرگذراستاد معین که تقریبا 2-3 سالی متوقف مانده بود در این دوره از حالت غیر اولویت خارج و به اولویت شهر تهران تبدیل شد؛ در حال حاضر نیز با روند بسیار خوبی دنبال می‌شود. بر اساس تابلوی روزشمار، کمتر از هفتاد روز تا افتتاح آن باقی مانده است. این پروژه یکی از نقاط گره‌های ترافیکی و مدل سازی‌هایی بود که در حوزه ترافیک و اتصال شمال و جنوب و خروج بن بست از منطقه 9 باید انجام می‌شد. اتصال منطقه 9 به مناطق بالادست مانند منطقه 2 می‌تواند رونق اقتصادی را برای املاک منطقه در خیابان استاد معین، دامپزشکی، طوس و دستغیب به وجود بیاورد.
البته این نکته را هم تاکید کنم که یکی از اولویت‌های ما در این دو سال، بحث برندسازی بود؛ در بزرگراه فتح برند لوازم و قطعات آسانسور و پله برقی را راه اندازی کردیم که به رونق اقتصادی منطقه منجر می‌شود. در طول 6-7 سال گذشته فقط در دوسال قبل است که درآمد‌های ما توانسته تعهدات خود را پاسخگو باشد و سقف درآمد‌های نقدی منطقه 100 درصد تحقق پیدا کرده است. درآمد‌های غیرنقد را نیز تحقق دادیم، ولی در مسیر ثبت آن هستیم که ان شاء الله در همین هفته ثبت خواهد شد وعملا تعهدات مالی و اقتصادی که باید در حوزه شهرداری منطقه 9 اتفاق می‌افتاد با این برندسازی ها، جذب سرمایه و نوسازی بافت‌های فرسوده در حوزه شهرسازی، عملیاتی شده است.
• یکی از نقاط آسیب جدی در منطقه 9، همان طور که اشاره شد، بحث ریزدانه ها، بافت فرسوده و البته مشاغل مزاحم است. قطعا اصلاح این موارد نیاز به برنامه بلند مدت و میان مدت دارد؛ ورود شما به این مباحث چگونه بوده است؟
ما سعی کردیم که سازندگان مناطق مجاور و برخوردار دعوت کنیم تا در محور بافت‌های فرسوده ما ساخت و ساز انجام دهند. نهضت تجمیع قطعات ریزدانه منطقه را دنبال کردیم ودر حال حاضر تجمیع قطعات از 2 تا 120 واحد مسکونی اتفاق افتاده و بیشترین نهضت تجمیع قطعات ریزدانه را در این منطقه راه اندازی شد. تلاش کردیم برخی از طرح‌هایی که نوسازی بافت‌های فرسوده را فریز کرده بود مرتفع کنیم مانند قرار گرفتن املاکی در داخل طرح‌هایی مثل طرح امام زاده عبداالله که توسعه آن مانع از ساخت و ساز در حریم این امامزاده می‌شد و مردم حدود 30 سال درگیر این پروژه بودند و برای تعداد خانوار‌هایی که در این پلاک‌ها زندگی می‌کردند نارضایتی ایجاد کرده بود؛ این موضوع با همراهی کمیسیون ماده 5 و حوزه شهرسازی از طرح خارج و تعیین تکلیف شدند و آن‌ها هم یکی از افرادی هستند که به دنبال تجمیع قطعات و نوسازی بافت‌ها هستند.
در ضلع شمال خیابان 30 متری جی از سوی سازمان نوسازی شهر تهران بلوک‌هایی در جهت نوسازی قطعات قدیمی و فرسوده ایجاد شده که بتوانند تملک بافت‌های فرسوده را برای آن بخش انجام دهند، اما ورود سازندگان به منطقه باعث شده ما این ریزدانه‌ها را بدون تکیه بر منابع دولتی تجمیع کنیم. اگر منتظر منابع دولتی می‌ماندیم با توجه به شرایط اقتصادی امروز دولت، ممکن بود کار به درازا بکشد و معلوم نبود کی به نتیجه برسد. از طرفی نمی‌دانیم که آسیب پذیری شهر تهران تا کی می‌تواند دوام داشته باشد و ممکن است هر لحظه زلزله تهران را تحت تاثیر قرار دهد و آسیب پذیری شهر را زیاد کند؛ بنابراین هرچقدر نوسازی را سریع‌تر حتی در حد یک ساختمان انجام دهیم به همان اندازه توانستیم خطراتش را در منطقه کاهش دهیم. نهضت خوبی اتفاق افتاده و تاکنون بالای 400 پلاک را تجمیع کردیم و طرح‌های تفصیلی نیز به همین روش اجرا شدند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

توئیت حساب کاربری رهبر انقلاب به مناسبت سالگرد قرارداد 1919 بین ایران و انگلیس

رشد 45 هزار واحدی شاخص کل بورس

درخواست بالگرد آبپاش برای مهار آتش‌سوزی کوه شوایی اندیکا

اهدای 110 دستگاه کولرگازی به اهالی منطقه عین‌دو اهواز

انجام 15 عملیات امدادی و اطفای حریق طی یک شبانه‌روز در اهواز

دلجویی از خانواده کودک فوت‌شده در جوی فاضلاب

بهره مندی بومیان جزیره کیش از بیمه درمانی تکمیلی و بیمه عمر

تعیین 3 مسیر برای حرکت تورهای گردشگری در کیش

تصاویرِ انتقال جسد با مشخصات مشابه سها رضانژاد

مسعود پزشکیان به کرونا مبتلا شد

تابلوی مزین به تمثال مبارک شهدای ده ونک نصب شد

رصد تدابیر 26 محوری ابلاغی به مدیران شهری منطقه 18 تهران برای خدمت به شهروندان

کاروان پیام رسانان غدیر در منطقه9

تحریم‌ها برداشته می‌شود؟ / خبر خوش اقتصادی مقامات کشور چه چیزی است

اسنپ به فروش می رسد

معیشت مردم جای طرح معما و پازل نیست!

کلید انبار قهوه و سیگار قاچاق به دست پلیس دزفول رسید

عکس/ گرفتار شدن کارگر اهوازی در بالابر ساختمانی

طالبان: حضور ایران در مذاکرات، مثبت است

تنش، اعتراض و التهاب در بیروت، اوج گرفت

یک کشتی ایرانی در پاکستان توقیف شد

رقابت مهران مدیری و احسان علیخانی در جشن حافظ + عکس

آتش سوزی جنگلهای اندیکا از کنترل نیروهای امدادی خارج است

حفاری با بدشانسی قهرمان لیگ نشد / چرا یادی از پروین رمضانی نکردیم؟

اعلام وضعیت قرمز، مسافران اتوبوس را بیشتر از لغو طرح ترافیک کاهش داد

فولاد و قدمی دیگر برای رسیدن به آسیا

شهرداری و خبرنگاران همسو با هم تا تحقق «شهری برای همه»

کاهش تاریخی شمار دکل‌های آمریکا برای چهاردهمین هفته پیاپی

شاه قاجار از نمایشگاه بین‌المللی پاریس چه خرید؟

سهام عدالت به روش غیر مستقیم هم قابل معامله شد

نعمت احمدی: دیپلمات‌ها از کارشناسان حقوقی استفاده کنند تا داستان بیانیه‌های الجزایر تکرار نشود / قانون را کسانی می‌نویسند که حقوق نمی‌دانند

نصب میکروفون بدون اطلاع کارمند در محل کار چه مجازاتی دارد؟

ایران: در بازسازی بیروت، فعالانه شرکت می‌ کنیم

جواد خیابانی بازیگر فیلم شهاب حسینی شد! + شوخی کاربران

برداشت انجیر در ایذه آغاز شد

مرز تجاری شلمچه بازگشایی شد

یک استان ناتوان ازساماندهی یک جوی روباز/ کودکان اهواز طعمه فاضلاب

فعالیت 13 پایگاه اوقات فراغت برای دانش‌آموزان استثنایی خوزستان

ارائه درس‌های عملی دانشگاه کشاورزی خوزستان در مهر و آبان

نماینده ولی فقیه درخوزستان درخانه کودک غرق شده درفاضلاب حضور یافت

مصائب کرونا برای کودکان طیف اوتیسم

اجازه نداریم حریفی را کوچک بشماریم / 80 درصد راه باقی مانده است

شما هم اگر بخواهید، امروز را می توانید مثل این افراد باشید

خانواده کارگرمتوفی که بیمه نشده، می‌توانند مستمری دریافت کنند؟

دیدار مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری خوزستان با جمعی از اهالی رسانه‌/تصاویر

حجت حسنی درگذشت + علت فوت

اسد بیگی باید از شرکت نیشکر هفت تپه خلع ید شود

اهدای 110 دستگاه کولرگازی به اهالی منطقه عین 2 اهواز

2 هزار بسته معیشتی در آبادان و خرمشهر توزیع شد

سارق مدارس ماهشهر دستگیر شد