پیام خوزستان

آخرين مطالب

شاخص بهره‌مندی مردم خوزستان از شبکه فاضلاب 37درصد است اجتماعي

شاخص بهره‌مندی مردم خوزستان از شبکه فاضلاب 37درصد است
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - اهواز _ مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب گفت: سرانه بهره‌مندی مردم ایران از شبکه مدرن فاضلاب 50 درصد است اما در استان خوزستان این رقم 37 درصد می‌باشد که تقریبا در آخرین رتبه‌های کشوری قرار داریم.

صادق حقیقی پور در نشست تخصصی بررسی موضوع رواناب ها در استان خوزستان با حضور جمعی از مدیران اجرایی، کارشناسان و اساتید دانشگاه شهید چمران اهواز بیان کرد: در طول سال حدود 600 میلیون متر مکعب فاضلاب وارد پیکره آبی استان از جمله منابع آب زیرزمینی، رودخانه و تالاب‌ها می شود به همین دلیل خوزستان به عنوان یکی از فقیرترین استان‌های کشور به لحاظ تعداد تصفیه خانه های فاضلاب است.
وی افزود: تنها در کلانشهر اهواز 150 هزار مترمکعب فاضلاب از 25 نقطه وارد کارون می شود و همچنین 90 هزار مترمکعب فاضلاب نیز از طریق نهر مالح وارد می شود.
وی با اشاره به اینکه در شهر اهواز 300 هزارمتر مکعب فاضلاب شبانه روز تولید می‌شود گفت: از این مقدار 250 هزار مترمکعب به طور مستقیم وارد منابع آبی می شود 30هزار متر مکعب در تصفیه‌خانه فاضلاب چنیبه در غرب و 20هزار مترمکعب فاضلاب به تصفیه خانه شرق اهواز می ریزد.
حقیقی پور گفت: تصفیه خانه شرق اهواز یک تصفیه خانه مدرن با سرمایه‌گذاری 15 میلیون یورویی است اما به دلیل عدم اجرای کلکتور های اصلی به طور کامل وارد مدار نشده اما از اوایل امسال طرحی را آغاز کردیم که بر مبنای آن بدون نیاز به وارد مدارشدن کلکتورهای اصلی امکان بهره برداری از آن وجود دارد.
مدیرعامل آبفای خوزستان یادآور شد: از گذشته تاکنون فاضلاب تولید شده در کوتاه ترین مسیر وارد رودخانه ها می شود با این تفاوت که سال‌ها پیش به دلیل بالا بودن دبی رودخانه، امکان خودپالایی رودخانه ها وجود داشت اما با افزایش حجم فاضلاب در حال حاضر این مکان فراهم نیست.
حقیقی پور یکی دیگر از دلایل بروز مشکل در دفع آبهای سطحی را عدم توجه به توپوگرافی شهر اهواز دانست.
وی یکی دیگر از مشکلات این شهر را تراکم فروشی بدون توجه به ظرفیت شبکه فاضلاب عنوان کرد و اظهار داشت: به طور نمونه در مناطق مختلف از جمله شهرک دانشگاه، کیانپارس و گلستان منازل ویلایی تبدیل به ساختمان‌های بلندمرتبه شده‌اند در حالی که شبکه فاضلاب متناسب با آن توسعه نیافته است.
حقیقی پور ادامه داد: مطابق توپوگرافی اهواز ، زمین این شهر باتلاقی است و به همین دلیل دفع فاضلاب نیاز به کلکتورهایی با خطوط طولانی و استفاده از تکنولوژی هایی مانند سپرکوبی دارد که پرهزینه هستند.
وی در بخشی دیگر تصریح کرد: در استان خوزستان 13 هزار کیلومتر شبکه توزیع آب وجود دارد این در حالی است تنها 6 هزار کیلومتر شبکه فاضلاب داریم این بدان معنا است که در بسیاری نقاط که فاضلاب بالا می زند اصلا شبکه ای برای دفع فاضلاب وجود ندارد.
وی افزود: شرکت های آب و فاضلاب در نقاطی که هزینه دفع فاضلاب را از مشترکان می گیرند باید پاسخگوی مشکلات باشند اما در بسیاری مناطق که شاهد مشکلات فاضلاب هستیم اصلاً هزینه دفع فاضلاب گرفته نمی‌شود که مسجدسلیمان نمونه ای از این دست است یا در شهر دزفول تنها 40 درصد از مشترکان هزینه دفع فاضلاب را پرداخت می کنند.
وی افزود: اهواز دارای 2 هزار و 300 هزار کیلومتر شبکه دفع فاضلاب است که یک هزار و 100 کیلومتر از این شبکه با عمر بالای 50 سال دارای لوله هایی از جنس آزبست یا بتن هستند که پوشش داخلی ندارند و گازهای فاضلاب به مرور زمان باعث خوردگی این لوله ها شده به همین دلیل امکان لایروبی آنها وجود ندارد و هر لحظه ممکن است ریزش کنند.
مدیرعامل آبفای خوزستان توضیح داد: کلانشهری مانند اصفهان با 510 هزار مشترک آب تنها 400 مشترک غیر مجاز دارد اما اهواز با تعداد مشترکان کمتر دارای 50 هزار مشترک غیر مجاز است، رقم مشترکان غیرمجاز در سایر شهرهای خوزستان 200 هزار مشترک می باشد.
وی افزود: حدود یک میلیون نفر از جمعیت استان خوزستان در سکونتگاه‌های غیررسمی زندگی می کنند که امکان ارائه خدمات توسط شرکت آب و فاضلاب به آنها وجود ندارد زیرا در این صورت سازمان بازرسی اجازه ورود به این مساله را دارد.
حقیقی پور گفت: اهواز پس از کلانشهر مشهد در رتبه دوم حاشیه‌نشینی قرار دارد اما شرایط اهواز به طور کامل با سایر کلانشهرها متفاوت است زیرا در اهواز مناطقی در مرکز شهر وجود دارند که رفتارهای حاشیه‌نشینی از خود بروز می دهند.
وی افزود: پس از مصوبه فروردین سال 96 هیات دولت، یکهزار و 500 کیلومتر قرارداد اصلاح شبکه آب بسته شد که 862 کیلومتر آن به اتمام رسیده و تا پایان سال به یک هزار کیلومتر می‌رسد این در حالی است که تنها اعتبار سال اول پرداخت شده و بودجه سال دوم و سوم پرداخت نشده باقی مانده است.
مدیرعامل آب و فاضلاب خوزستان عنوان کرد: همچنین در حوزه فاضلاب نیز قرارداد اصلاح یک هزار و 300 کیلومتر شبکه بسته شده که تاکنون 400 کیلومتر خط انتقال را اجرا کردیم ،تصفیه خانه های فاضلاب شهرهای خرمشهر، ماهشهر، شادگان و بندر امام پیشرفتی حدود 80 درصدی دارند و تصفیه خانه فاضلاب شادگان تا پایان امسال وارد مدار می‌شود.
وی ادامه داد: درصد پرشدگی خطوط فاضلاب در بیشترین حالت 70 درصد است و مابقی باید برای تخلیه گازها خالی باشد در حالی که به دلیل ورود روان آب ها به شبکه فاضلاب ناگزیر به باز کردن درب منهول ها شده‌ایم که امکان ورود زباله و نخاله و در نهایت پس زدگی فاضلاب وجود دارد.
وی افزود: قانون به طور مشخص و مستقیم شهرداری‌ها را مسئول دفع آب‌های سطحی کرده است، شرکت آب و فاضلاب نیز باید در زمان بارندگی نسبت به تقویت ایستگاه های پمپاژ، لایروبی شبکه و اصلاح نقاط ریزشی اقدام کنند.
حقیقی پور یادآور شد: از اواسط تابستان امسال هشدارهای لازم توسط وزارت نیرو، هواشناسی و ستاد مدیریت بحران در خصوص پاییز فوق نرمال خوزستان داده شده بود.
لزوم حل مشکل به صورت اساسی
دبیر شبکه ملی جامعه و دانشگاه-واحد استان خوزستان نیز گفت: شبکه ملی جامعه و دانشگاه در واقع یک اتاق فکر در استان ها است که از طرف مرکز بررسیهای استراتژیک ریاست جمهوری تشکیل شد. هم اکنون اعضای این شبکه عبارتند از رییس مرکز مطالعات استراتژیک ریاست جمهوری، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، وزیر کشور، و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور . در استان‌ها رییس دانشگاه مادر به عنوان رییس شبکه ملی جامعه و دانشگاه ، معاون فرهنگی دانشگاه مادر نیز به عنوان معاون شبکه و یک عضو هیئت علمی دانشگاه دبیر شبکه است.
مسعود صفایی مقدم افزود: در شبکه ملی جامعه و دانشگاه مسائل استراتژیک استان توسط کارشناسان به صورت تخصصی مورد بررسی قرار می گیرد. پیرامون موضوعات پیش آمده در استان‌ها گزارشی توسط این شبکه تهیه و به دفتر ریاست جمهوری ارسال می‌شود این نوع گزارش ها باید به صورت منصفانه و بی طرفانه تهیه شوند.
وی یادآور شد: این نشست به منظور تهیه گزارش در خصوص بارندگی های اخیردر اهواز و مشکلات پیش آمده ناشی از آن است. گزارش در دو بخش تهیه خواهد شد، اول توصیف بی طرفانه واقعه و مشکلات زیادی که پس از آن برای مردم پیش آمد، و دوم ارائه پیشنهادهایی برای رفع مشکل به طور اساسی.
یک عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز نیز در این نشست بیان کرد: در تمام استان‌ها مشکلاتی نظیر چالش های اقلیمی، زیرساختی، مالی فرهنگی و اجتماعی وجود دارد ولی مهم تشخیص مسائل استراتژیک و تمرکز همه نهادهای تصمیم ساز اصلی استان برای حل این مسائل است.
یدالله مهرعلیزاده افزود: شورای برنامه ریزی، شورای تامین و مجمع نمایندگان استان خوزستان باید با هم‌افزایی و هماهنگی درصدد حل مشکلات استان خوزستان بربیایند همچنین باید از ظرفیت شورای برنامه ریزی استان خوزستان نهایت استفاده را کرد و دستور کارهای این شورا در راستای رفع مشکلات اساسی استان باشد.
مهدی قمشی رییس دانشکده مهندسی علوم آب دانشگاه شهید چمران اهواز نیز در این نشست یادآور شد: درحال حاضر اولویت یافتن راه حلی برای هدایت آب های سطحی است تا این مشکل حل نشود مشکل مردم اهواز در خصوص آبگرفتگی ها و دفع بهینه فاضلاب هم حل نمی‌شود، و این درحالی است که به نظر نمی رسد شهرداری اهواز اعتبار و توانایی اجرای این طرح را داشته باشد.
 
 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سرنوشت زنی که عاشق مرد متاهل شد!

وزیر بهداشت: با خیال راحت لبنیات مصرف کنید

حاشیه‌نشینان اهواز تمایلی به سکونت در شهرهای جدید ندارند

سند توسعه و اشتغالزایی 546 روستای خوزستان تدوین شد

مدارس قزوین و ادارات زنجان تعطیل شدند

2 کشته و 8 مصدوم در حوادث ترافیکی ایذه

نام قاسم سلیمانی در تاریخ این کشور جاودانه می‌ماند

مشکل خدمات رسانی به مناطق پیرامونی قلعه‌چنعان بعد از 4 سال حل شد

رتبه اول آموزش و پرورش خوزستان در 25 شاخص پرورشی و فرهنگی

راه درمان مشکلات آموزشی خوزستان، تدوین سند ارتقابخشی شاخص‌ها است

بهره‌برداری از 1300 کلاس درس در خوزستان تا پایان سال

47 درصد معلمان ابتدایی خوزستان با مدرک غیرمرتبط تدریس می‌کنند

جزئیات اجرای پویش ملی مبارزه با سرطان در خوزستان

حمایت استاندار از طرح "ارتقابخشی به شاخص‌های آموزش و پرورش خوزستان"

سراسر خوزستان بارانی است

جزئیات اجرای طرح ارتقابخشی شاخص‌های آموزش و پرورش خوزستان

تداوم فعالیت سامانه بارشی تا روز جمعه

23 کیلوگرم مواد مخدر با اجرای طرح‌ «پاک‌سازی» در اهواز کشف شد

جمعه ناجوانمردانه سرد است!

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان: سامانه جامع روابط کار تسهیل کننده ارتباط کارگر و کارفرماست

تیراندازی در مراسم عزا یک کشته برجای گذاشت

امدادرسانی به 150 گردشگر گرفتار در برف تاراز

ادامه ارزیابی منزل به منزل مناطق آسیب‌دیده کوت‌عبدالله

بیشترین بارش فردای خوزستان در شرق و شمال

احتمال خرابکاری در آبگرفتگی گسترده اهواز

پرداخت خسارات بارندگی آذر خوزستان در چه مرحله‌ای است؟

با یک قانون جدید خارج رفتن سخت‌ تر شد

"سیل مهربانی همکلاسی‌ها" در خوزستان برای کمک به سیل‌زدگان سیستان و بلوچستان

سرقت مسلحانه از یک طلافروشی در ماهشهر

وضع نگران‌کننده "کارون" پس از باران

بارش برف و باران در اکثر محور‌های کشور

ورود سامانه بارشی جدید به خوزستان

بدون اعتبار هم باید مشکل فاضلاب کوت‌عبدالله حل شود

37 هزار کودک درجنوب غرب خوزستان علیه فلج اطفال واکسینه می‌شوند

عشایر خوزستان با مشکل کمبود سوخت مواجه هستند

مردی که زنش را کُشت تا با دختر 24ساله ازدواج کند

خطای انسانی در سقوط پرواز 737 تائید شد

اعتراف مریم به قتل مهندس در خانه مجردی

هشدار نسبت به برف و باران و یخبندان در خوزستان

عوامل اصلی نزاع خیابانی خرمشهر دستگیر شدند

احتمال یخبندان در دو محور خروجی خوزستان

والدین برای تزریق واکسن فلج اطفال کودکان خود اقدام کنند

وجود علوفه آلوده به سم آفلاتوکسین تکذیب شد

اجرای 794 پروژه مسئولیت اجتماعی در خوزستان

هشدار برف و باران و یخبندان در خوزستان

قتل‌ عام خونین یک خانواده در بناب

توضیح درباره ممنوعیت برف‌ بازی در پارک آب و آتش

تاثیر بارش برف در آرام شدن اعتراضات مردم!

سایه سنگین کامیون‌ها در معابر گتوند

جزئیات درگیری و تیراندازی در پارک حجاب خرمشهر