پیام خوزستان

آخرين مطالب

پوستر هشتمین جشنواره شعر خوزستان رونمایی شد فرهنگي

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - اهواز - پوستر هشتمین جشنواره استانی شعر خوزستان روز یکشنبه با حضور جمعی از متولیان فرهنگ و هنر این استان در اهواز رونمایی شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان روز یکشنبه در آیین رونمایی از پوستر هشتمین جشنواره استانی شعر خوزستان در محل این اداره کل بیان کرد: هشتمین جشنواره شعر خوزستان برای رشد و اعتلای خلاقیت‌ها و آفرینش‌های ادبی شاعران و انعکاس فعالیت‌های ادبی و فرهنگی مولفان جوان و پیشکسوتان حوزه شعر این استان تدارک دیده شده است.
محمد جوروند افزود:این جشنواره برای چند سال تعطیل بود ولی از سه سال گذشته به صورت مرتب در حال برگزاری است و می‌توان از آن به عنوان یکی از مهم‌ترین رویدادهای حوزه فرهنگ و ادب خوزستان نام برد.
وی بیان کرد: این جشنواره در 2 بخش شعر کلاسیک و آزاد برگزار می‌شود و برای برگزیدگان این جشنواره لوح تقدیر و جوایز نقدی در نظر گرفته شده است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان با بیان اینکه این جشنواره 14 بهمن امسال در اهواز برگزار می‌شود توضیح داد: در این دوره از جشنواره به انتخاب هیات داوران و انجمن شعر یکی از چهره‌های مطرح شعر خوزستان نیز تجلیل می‌شود.
وی افزود: استان خوزستان در حوزه شعر و ادبیات حرف‌های زیادی برای گفتن دارد و از سابقه و دیرینگی زیادی در حوزه شعر و ادبیات برخوردار است، البته در حوزه شعر فارسی در خوزستان تاریخ ادبیات زیادی در گذشته نداریم و اگر چیزی هم بوده بیشتر در حوزه شعر عربی بوده است.
جوروند گفت: انجمن شعر خوزستان نیز بسیار جوان و فعال است و رویدادهای خوبی را برای این حوزه تعریف کرده که قابل تقدیر است.
جشنواره شعر خوزستان؛ محرکی برای شاعران جوان
رییس حوزه هنری خوزستان نیز در این نشست گفت: برگزاری جشنواره در حوزه شعر بسیار روحیه بخش است، و این گونه جشنواره‌ها موجب ایجاد و تقویت رقابت می شود چرا که هرگاه کسی از جشنواره‌ای دست خالی برمی‌گردد تلاش می کنند تا بار بعدی دوباره خودش را تقویت و به آن اوجی که مد نظر است برساند و همین به تقویت زبانی شاعران و اندیشه‌های آنان کمک به سزایی می کند.
حجت الاسلام سید شهاب الدین طباطبایی با تاکید بر حمایت از چاپ کتاب شاعران توضیح داد: اضافه کردن چاپ کتاب به این جشنواره کار ارزشمند و هوشمندانه‌ای است چرا که در برهه‌ای که اوضاع چاپ و نشر نابسامان است و شاعران بضاعت چاپ ندارند این اتفاق می‌تواند کمک بزرگی برای آنان باشد.
وی گفت: البته در حوزه چاپ کتاب ما به شایسته سالاری اهمیت بسیاری می دهیم و در این جشنواره نیز چاپ اشعار برگزیده نشان از این است که هر شعری را به چاپ نرسانده‌ایم.
رییس حوزه هنری استان خوزستان ادامه داد: هیچگاه بین حوزه هنری و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی جدایی ندیده‌ام و نمی‌بینم و از روزی که عهده دار مسئولیت حوزه هنری خوزستان شده‌ام چه در گفتار و چه در عمل سعی کرده‌ام این موضوع را اعلام کنم و معتقدم ظرفیت فرهنگی خوزستان ظرفیتی است که همه موظف هستیم در راستای پیشرفت و اعتلای آن تلاش کنیم.
وی ادامه داد: در شرایطی که اوضاع اعتباری کشور نابسامان است باید با هم افزایی و تعاملی که میان مجموعه‌های فرهنگی ایجاد می‌کنیم کارهای مهمی روی زمین مانده مثل همین جشنواره‌ها را برگزار کنیم.
حجت الاسلام طباطبایی افزود: خوزستان در حوزه شعر و ادبیات بدون اغراق از طلایه داران قرن معاصر است و اگر چه در پیشنیه تاریخی خوزستان شاید شعر فارسی به آن معنا در دسترس نیست اما در تاریخ معاصر شاعران خوزستانی طلایه‌داران دوران شعر نو و مدرن و عصر جدید ادبیات فارسی بودند و هستند.
وی گفت: امروز نیز در دل خاستگاه و بوم خوزستان شاعران جوانی که حرف‌های تازه‌ای در حوزه شعر و ادبیات دارند حاضرند و می‌توانند به کشور و جامعه بین‌المللی فارسی زبانان معرفی شوند.
رییس حوزه هنری خوزستان ادامه داد: وقتی درباره شعر و ادب فارسی حرف می‌زنیم باید به این نکته توجه کنیم که خیلی از کشورهای اطراف ما هنوز با این گویش شیرین صحبت می‌کنند و آن را به عنوان زبان مادری خودشان باور دارند؛ ایران بزرگ و قدیم کشوری گسترده تر از امروز بوده برای همین کشورهای مختلفی از زبان فارسی استفاده می‌کردند.
وی افزود: تعداد ایرانیان خارج از کشور که تابعیت‌های مختلف دارند قابل توجه است با وجود اینکه در آن خاستگاه و بوم تعریف دیگری برای خودشان دارند اما این داشته غنی ادبیاتی را برای خودشان مغتنم می‌شمارند از سوی دیگر بارها شاهد بوده‌ایم که در همایش‌های جهانی روسای کشورهای جهان از اشعار فارسی مانند شعرهای حافظ استفاده کرده‌اند که حاکی از این است که در دیگر نقاط، دلبستگی هایی به ادبیات ما دیده می شود و این امری بسیار مهم است.
جشنواره‌ای با نگاهی نو
دبیر هشتمین جشنواره شعر خوزستان نیز گفت: این دوره از جشنواره 14 بهمن امسال در کتابخانه مرکزی اهواز (تالار مهتاب) با حضور داوران، به منظور ایجاد یک نگاه نو جدید در جشنواره برگزار می شود.
فردین کوراوند ادامه داد: انجمن شعر خوزستان پس از فراز و نشیب‌های بسیار فعالیت خود را با اجرای برنامه‌های مختلفی چون نقد و رونمایی کتاب، تجلیل از چهره‌های پیشکشوت و... شروع کرده و این برنامه‌ها ادامه نیز دارند.
وی افزود: انجمن شعر خوزستان، از قدیمی‌ترین انجمن‌های این استان به شمار می‌رود که از سال 75 فعالیت خود را آغاز کرده و در سال 78 ثبت شده است؛ اما برگزاری هشت دوره جشنواره شعر با توجه به قدمت این انجمن نشان از این است که جشنواره به عنوان ویترین شعر استان آنطور که باید دیده نشده است.
دبیر هشتیمن جشنواره شعر خوزستان گفت:آثار بسیاری به این جشنواره رسیده که نشان از افزایش نسبت به دوره های گذشته دارد که تعداد دقیق این آثار پس از بررسی کامل اعلام می‌شود.
کوراوند بیان کرد: اضافه شدن بخش تجلیل از پیشکسوت شعر خوزستان و چاپ شعرهای برگزیده جشنواره نیز اتفاق میمون و فرخنده‌ این جشنواره است.
برچسب‌ها
جشنواره شعر خوزستان فرهنگ و ارشاد اسلامی اهواز


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مهران مدیری به دلیل عارضه قلبی راهی بیمارستان شد؟ + وضعیت جسمانی

مصرف روزانه گاز کل کشور به 575 میلیون مترمکعب رسید

انتقاد از نبود طرح برای بازساری تهران پس از زلزله

اختلال 72ساعته در شبکه تلفن ثابت برخی مناطق هندیجان

ابراز همدردی شهروندان تهرانی با لبنان در فرهنگسرای سرو، ارسباران و ملل

کشف سلاح جنگی و مهمات در خرمشهر 12 درصد افزایش یافت

حمله خرس به نوجوان باغملکی

شیمبا رکورد دار بیشترین بازی در بین بازیکنان خارجی‌ لیگ

14 پروژه اورژانس فوریت‌های پزشکی خوزستان بهره‌برداری شد

خدمات‌دهی درمانگاه تأمین اجتماعی شماره یک دزفول در شأن مردم نیست

جشنواره تابستانی ستارگان با 2 محتوا در خوزستان برگزار می شود

اطلاعات میزان تخفیف عوارض صدور پروانه ساختمان 216 شهر جمع‌آوری شد

لباس سفید ازدواج پس از خروج از وضعیت قرمز / ویدئو

کشته‌ های انفجار بیروت از 100 تن فراتر رفت

بحران در بیمارستان‌ های لبنان در پی انفجار بیروت

نگهداری غیراصولی مواد شیمیایی در بندرگاه بیروت

وزیر بهداشت: وضعیت خوزستان از نظر مدیریت کرونا مطلوب است

گریم دیدنی سام درخشانی در نقشی که به سرانجام نرسید! + عکس

ممانعت از ورود برخی از واحدهای صنعتی استان البرز به تهران

پیام تبریک وزیر نفت به مناسبت روز خبرنگار

عزم شرکت ملی گاز برای استقرار سامانه یکپارچه و مکانیزه مدیریت عملکرد

افزایش 3 برابری پروژه‌های ایمن‌سازی در منطقه 9 عملیات انتقال گاز

دستاوردها در بخش‌های تولیدی از جمله نفت و گاز قابل توجه است

پاندمی یک پدیده شهری و چالشی برای شهرهاست

طرح رایگان دوگانه‌سوز کردن خودروهای عمومی در استان مرکزی اجرا شد

چراغ‌های برج میلاد تهران امشب خاموش می‌شود

بازگشایی اماکن آبی خوزستان در شهرهای سفید

روانکاوی از پشت مانیتور: اسکایپ و زوم چه خدمتی به روان‌شناسی کردند؟

آسیب های روانی کرونا بر سلامت مردان

پنج قابلیتی که هندزفری Huawei FreeBuds 3i را متمایز می‌کند

عطرسازانی که هیچ بویی را حس نمی‌کنند

ابتلای 1078 شاغل حوزه اصناف دزفول به کرونا

مانور پر سروصدا در سوسنگرد

مردم در تعطیلات پیش رو به مسافرت نروند

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 15 مرداد 99

خواننده زن لبنانی: تمام خانه ام در انفجار آسیب دید! + عکس

آتش‌سوزی در بلوط‌ بلند دهدز

وزارت میراث فرهنگی در مورد گم شدن آلبوم ناصری پاسخگو باشد

فرهنگسرای اندیشه مسابقه کتابخوانی «ولایت علی(ع)» را برگزار می‌کند

قیمت نفت برنت به بالای 45 دلار رسید

الزامات خبرنگاری حرفه‌ای و تأثیرگذار

ملی پوش کشتی فرنگی: هدفم حضور در بازی‌های المپیک و کسب مدال است

معرفی برگزیدگان چهارمین جشنواره رسانه‌های شهری

90 بیمار کرونایی در بیمارستان بزرگ دزفول بستری هستند

استاندار: بنیاد شهید در ساماندهی گلزارهای شهدا خوزستان جدی‌تر فعالیت کند

خاموشی‌های کوتاه‌مدت خوزستان، ناخواسته‌اند

فلسفه وجودی جهاد دانشگاهی امروز جدی‌تر از چهل سال قبل است

تکلیف 13 بسته کاری دیگر از طرح توسعه 28 مخزن مشخص شد

واحد کاتالیست پتروشیمی لرستان با دانش‌فنی ایرانی به بهره‌برداری می‌رسد

سرقت از انجمن هنرهای تجسمی خوزستان برای سومین بار!