پیام خوزستان

آخرين مطالب

وجود 1600 دانش‌آموز معلول بازمانده از تحصیل در خوزستان فرهنگي

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - اهواز - معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی خوزستان گفت: یک هزار و 600 دانش‌آموز بازمانده از تحصیل در خوزستان معلول بوده و امکان ادامه تحصیل را ندارند.

به گزارش ایرنا محمدرضا عباسی روز یکشنبه در آیین پایانی پروژه اجتماعی جذب دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل خوزستان که با حضور جمعی از دانش‌آموزان زیر پوشش این طرح و خانواده های آنها در تالار مهتاب اهواز برگزار شد بیان کرد: پروژه اجتماعی جذب دانش آموزان بازمانده از تحصیل در گروه سنی 6 تا 12 سال از سال 96 آغاز شده و همچنان این پروژه ادامه دارد.
وی گفت: 17 موسسه خیریه با دستگاه های اجرایی خوزستان برای اجرای این پروژه همکاری می‌کنند.
معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی خوزستان ادامه داد: وزارت آموزش و پرورش اعلام کرده که 11 هزار و 412 دانش آموز بازمانده از تحصیل در خوزستان وجود دارد که این تعداد نسبت به سال های کذشته بسیار کاهش یافته است؛ در سال های گذشته 15 هزار دانش آموز بازمانده از تحصیل در خوزستان وجود داشت.
وی گفت: از این تعداد دانش آموز پنج هزار و 702 نفر دختر و پنج هزار و 610 نفر پسر هستند؛ آدرس محل زندگی چهار هزار و 605 دانش آموز مشخص نبوده و در مجموع آدرس محل زندگی 6 هزار و 807 نفر مشخص شده است.
عباسی بیان کرد: در سال تحصیلی جاری دانش آموزان بازمانده از تحصیلی که پارسال جذب شدند همچنان مورد رصد قرار گرفته و فراموش نشدند تا همچنان به تحصیل خود ادامه دهند.
وی گفت: مددکاران اجتماعی از سوی اداره کل بهزیستی خوزستان در مدارسی که کودکان بازمانده از تحصیل ثبت نام می‌شوند به کار گرفته شده‌اند تا در صورتی که برای تحصیل این دانش آموزان مشکلی ایجاد شود دخالت کنند و مانع ترک تحصیل این دانش آموزان شوند.
معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی خوزستان با اشاره به اینکه بی‌سوادی یک تهدید برای جامعه است بیان کرد: وجود افراد بی‌سواد در جامعه باعث افزایش آسیب‌های اجتماعی می‌شود.
وی گفت: در قانون اساسی به صراحت به آموزش و تحصیل کودکان تاکید شده و دستگاه‌ها و مسئولان را برای فراهم کردن شرایط تحصیل کودکان ملزم کرده است.
مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان بیان کرد: نرخ بازماندگی از تحصیل خوزستان در سال تحصیلی گذشته 2.13 درصد بود که امسال این نرخ به 1.96 درصد معادل 0.17 درصد کاهش یافته است.
وی گفت: دلایل مختلفی در بازماندگی از تحصیل دانش آموزان از جمله فقر اقتصادی و فرهنگی، ازدواج و یا مهاجرت نقش دارد.در سه سال گذشته که پروژه جذب کودکان بازمانده از تحصیل در خوزستان در دست پیگیری است بر اساس آماری که ارایه شده یک هزار و 45 نفر از خوزستان به خارج از کشور و 240 نفر به استان‌های دیگر مهاجرت داشتند.
اعلام وجود بیش از 11 هزار دانش آموز بازمانده از تحصیل در خوزستان از سوی وزارت آموزش و پرورش
مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان بیان کرد: وزارت آموزش و پرورش امسال به خوزستان اعلام کرد که 11 هزار و 412 دانش آموز بازمانده از تحصیل در این استان وجود دارد که با اقدام انجام شده،از این تعداد پنج هزار و 435 نفر شناسایی شدند و 2 هزارو 373 دانش آموز بازمانده از تحصیل امسال جذب کلاس های درس شدند.
وی ادامه داد: از اقدامات خوبی که در حوزه آموزش خوزستان انجام گرفته پوشش صددرصدی نوآموزان پیش دبستانی و حمایت از دانش آموزان بازمانده از تحصیل است.
مودت گفت:با همکاری دستگاه‌هایی همچون استانداری، کمیته امداد امام (ره)، دادگستری، شهرداری، ثبت احوال، امور خیریه، و مرکز بهداشت خوزستان با اداره کل آموزش و پرورش خوزستان طرح جذب دانش آموزان بازمانده از تحصیل در این استان در حال اجرا است.
وی افزود: وزیر آموزش و پرورش یک ماه پیش دستور تشکیل یک کارگروه متشکل از کارشناسان و مسئولان از وزارتخانه و اداره کل آموزش و پرورش خوزستان را داد که این کارگروه تشکیل، و در آن شاخص‌ها و مشکلات حوزه آموزش و نیروی انسانی و فضای آموزشی استان مورد بررسی قرار می‌گیرد تا بهترین راهکارها برای حل مشکلات در این بخش‌ها تعیین شود.
تعیین یک مشاور علمی برای تدوین سند توسعه آموزش و پرورش خوزستان
مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان ادامه داد:یک مشاور علمی از استان کرمانشاه تعیین شده تا شاخص‌های آموزشی خوزستان را مورد بررسی قرار دهد و بر اساس تحقیقات علمی که انجام می‌شود سند توسعه ای برای آموزش و پرورش این استان برای ارایه به وزارت آموزش و پرورش تهیه شود.
مودت افزود: حوزه آموزش و پرورش خوزستان در بخش‌های مختلف فضای آموزشی، نیروی انسانی و کیفیت آموزشی دچار مشکلاتی است که باید این مشکلات به صورت علمی حل شود تا عدالت آموزشی در این استان برقرار شود.
پروژه اجتماعی جذب کودکان بازمانده از تحصیل از سال 96 در خوزستان در حال اجرا است.
در 2 سال گذشته حدود سه هزار و 500 دانش آموز بازمانده از تحصیل در خوزستان شناسایی و جذب کلاس های درس شدند.
برچسب‌ها
بازماندگی از تحصیل مدرسه خوزستان


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield